103 омайни тайни-или как да побългарим арабите

  • 22 948
  • 289
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 126
Ex,все време не ми остава да се разпиша....

Isave   bouquet - приятно ми е да те прочета в тази тема..аз пък често  чета във френската-просто за ново инфо -но рядко пиша ...Много се вълнувах за момиченцето ,на което направиха тумората  операцията тези дни и искренно са възхитих на съпричастността Ви във темата-особенно на една бг.мама ,която направо си даде много труд и искренно и реално помогна на семейството...След толкова години в чуждата земя наистина някои от френските бг.мами ме накараха да се почувствам добре...далеч от надменност и бг.надутост и показност! Hug  bouquet
За съжаление познавам Дубай само от разказите на момичетата тук .  Hug но съм убедена че всичко ,което ще ти пишата арабските мами ще е инфо -преживяно и проверено и можеш на сто да му се довериш   bouquet ще е споделено чистосърдечно и безкористно


Олд- и аз захванах с голямо желание да уча арабския от уроците на Деси....но време не достига и забоксева..а и ме пресекоха в желанието-като не  мога да улуча арабското гърлено проиношение ми с изсмяха че съм  говорила високо-гърленно  като китайче...и така ...с арабския! Joy

Дуа..ах,ти изкусителке...стига с тия кроасани и торти-че ги сънувам вече...

# 241
  • Мнения: 3 804

Олд- и аз захванах с голямо желание да уча арабския от уроците на Деси....но време не достига и забоксева..а и ме пресекоха в желанието-като не  мога да улуча арабското гърлено проиношение ми с изсмяха че съм  говорила високо-гърленно  като китайче...и така ...с арабския! Joy


Дала-вси4ки сме минали по този път,мен са ме карали да казвам то4но такива думи-които смениш ли някой звук се полу4ава съвсем друго- и после се смееха-ама аз съм инат,нау4их се Mr. Green,така,4е търпение и непукизъм му е майката

спорти-не сме засегнали египетският-по простата при4ина ,4е няма 100 ръце, нета ми е слаб-а и египетският не ми слабост-виж ливанският е готин Grinning,ако имаш желяние-покрий този сектор Hug

# 242
  • Мнения: 689
Арабелки-започнахте да пишете най-после!Вчера само цопвте картинки и бягате Crossing Arms
хайде сръбнете кафенце или шай ,хапнете фул на закуска,типично по арабски Party






Не ми стана много ясно обаче, учат по френската система + арабски и английски... ама как успяват ?? Аз не можах всичко да разбера, понеже не съм много добре с английския, доста съм го позабравила от едно време, ще има ли с кой да си говоря на френски там  Confused ?
И още един въпрос как е здравната система там, колко струва един преглед на лекар примерно; тук във Франция здравната каса работи на пълни обороти и повечето разходи са покрити, повечето лекарства са "безплатни "
Ами всички казват за Дубай, че е рай, но тези неща също са важни, си мисля аз...
Хубав ден и хубава седмица ви пожелавам  Heart Eyes

Здравей,така е тука с езиците,доста хора бяха не доволни от въвеждането на задължителния арабски,но все пак не са предмети на арабски,а само езика.
Френско говорящи има:предино ливанци,мароканци и хора от Африканските страни.
Французите не са много,но има;не знам дали имат клуб или се събират..
Щом мъжа ти идва на работа,то задължително ще има здравна застраховка от компанията му.
С нея ще имате намаление,но не за всичко,напр.повечето здр.застраховки тук не включват зъболечение или бременност.Според нея ще можете да посещавате болници и частни кабинети,който работят със застрах.компания,т.е.броя е ограничен общо казано.
За преглед с такава застраховка се плаща фиксирана сума,най-често 50-70 дрх и лекарствата са безплатни,с някои изключения.
Рай-Дубай  Laughing живота е какъвто си го направиш,българките дошли тук заради работата на съпрузите си не им е рай,повечето се оплакват:жега,индийци,строежите им бучат денонощно,скъпо,няма таксита  Whistling

Къде е Шилан да коментира броя на емигрантите от арабски страни!??
завишен и на мен ми се струва,не помня от кой сайт го четох,но беше обширна статия за мюсюлманите в България.

# 243
  • Мнения: 927
Sabah alkheir, момичета   bouquet

Завърнах се вчера, но бях прекалено изморена за да пиша. От цялото пътуване Тарик намаза най-много  Laughing Супер намаления по мол-овете там и майка му се отчете подобаващо  bowuu  Blush Детските дрехи дори и без намаление са по-евтини от Бг  Rolling Eyes А и за възрастни е така.
Успях и да разгледам най-голямата джамия в Турция - Celimiye Camii. Невероятна красота! Какъв талант е притежавал архитекта! Имаше много молещи се мъже и жени - това ми направи много хубаво впечатление.
 Музеите към джамията също разгледах и чак тогава се отдадох на пазаруване  Sunglasses
И най- важното! Намерих селото на прабаба ми! Нищо и никакво селце, но изпитах огромна радост да видя откъде са тръгнали предците ми.. Мисля си и да проверя дали има документи за имотите на семейството там. От дядо знам, че майка му и семейството и са притежавали чифлик и много земя там. Сигурно няма да има никаква документация, но нищо не ми пречи да се поразровя  Thinking
Дуа, честит ти рожденик   bouquet
Лек ден ви пожелавам   bouquet







# 244
  • Мнения: 465
Добро утро, арабски принцеси   Mr. Green bouquet

Ето да не кажете, че се разписвам по тъмно още, пък с появявам с празни ръце - закуска   chef



Лили, мерси, веднага си взимам.  Mr. Green Това на пикник прилича под тази шарена сянка. newsm78 Ако е така, брой ме първа!
Теди, писах на лични  Hug
Спорти, купих възглавница от латекс. Уж "помнеща" извивките на тялото. 3ти ден спим заедно, за сега съм доволна  hahaha
Дезърт, двете притчи бяха много хубави  Hug

Почнахте ли да купувате мартенички? Около мен на всяко кьоше продават.  Money Миналата година не ми се занимаваше, нито една мартеница не купих.  Blush Тази съм решила да купя поне на близките хора. Пък и някак по-пролетно ми е този път.
Отивам да си цапотя лицето с ягоди, харесах си една маска във форума и вчера баща ми като се прибра с една кофичка ягоди, познайте защо им се зарадвах  hahaha
Отивам да се уча, че вчера така грозно закъснях.  Blush

П.С. Иман, писали сме заедно.  Hug Много хубаво звучи как си изкарала, добре завърнала се.   bouquet

# 245
  • Мнения: 800
Иман, браво за хубавата разходка, пътешествие назад във времето, където са корените ти.   Земя не знам дали ще си върнете, но не пречи да разучите как седят нещата  Wink   Преди години имаше нашумял случай, 2 туркини, наследнички на богат род искаха да си върнат земята на дедите им в БГ, за ужасно много земя ставаше дума..... но не знам какво стана накрая....

Една от прабабите ми е с гръцки произход, майката умира при раждане, а бащата , който бил търговец, оставя детето за отглеждане в бг семейство. Смътно помнела, че един човек много важен на вид идвал понякога в тях, плачел, прегръщал я и оставял пари.....  После се изгубил нанякъде. Чак в деня на сватбата си разбира, че това не са истинските й родители. ЗА баща й се знае само, че загинал при пожар на чаршията в някакъв си град, други казват, че може и да не е загинал, а да се е изплашил и скрил някъде.....  Rolling Eyes  това някъде преди 110-120г.....  кой помни, само догадки .
 Ние разполагаме с кръщелното й свидетелство, но там няма името на майката, а само на бащата  newsm78

Лиле, как да коментирам, като не съм пресаташе  Laughing

Деси, не всеки е по езиците  Wink  особено в по-зряла възраст, когато куп ангажименти ти висят на главата , трудничко се учи. За мен лично да си призная, не мога да си задържам интереса върху дадена дейност, не мога да се отдам напълно, не влагам никакво старание, ама никакво  Embarassed      Английския от немай къде трябваше да уча, нали нашите настояха за англ. гимназия, та с всекидневните контролни и 5 часа англ, нямаше как да избягам  Confused  Никога не казвам " владея перфектно английски", просто защото тая фраза е много смешна и високопарна. Езика е нещо толкова необятно и обширно, неизчерпаемо, че няма човек , който да " владее" езика, та бил той и негов роден, винаги има нужда от усъвършенстване.


Дезърт, чакам да кажеш, това турче не се ли появи на 14ти да те изненада с розово сърце  Simple Smile  нищо, че е от преселниците, може да не знае бг. Няколко такива познавам, като деца са живели в БГ, но сега и дума не помнят.


Мансун още я няма, голямо пътешествие удариха.

Теди, от началото на декмври не съм пила кола  smile3533 .  снощи много ми се пиеше, ама удържах фронта.

Снеже
, как сте вие, много за  малко се меркаш насам .



Хайде момичета, спорна седмица, и мен много работа ме чака...
 
Въпреки, че не черпя често, ето днес се връщам да метна по една боза. Аз я обичам кисела и резлива

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 09:24 от Шилан & Шиар

# 246
  • Мнения: 3 215
Ммм започвам със закуската на Лили и продължавам по ред на номерата.
Деси,знам,че е ангажиращо - аз с епошегувах за непроповядването на египетския диалект.На мен той най-ми е на сърци и си докарвам и произношение и всичко (пък съм и скормна),но не се имам за такъв спец,че да го обяснявам (все пак съм скромна,де).Но начинанието ти е похвално и имаш от мен червена точка!
Дала,мен ако някой ме подиграва,само още повече ме мотивира да му покажа,че мога.Учи и им скрий шапката! Peace
На мен езиците са ми страст и винаги ми е приятно да се занимавам.Качих си уроците по арабски на мп3-то и като вървя към работа си ги слушам и си промърморвам под носа(като лудите  Crazy)..Но проблемът е,че много бързо стигам до офиса ...може да ходя по разни заобиколни пътища като се постопли  newsm78

# 247
  • Мнения: 216
Добро и от мен-  bouquet
Олд-вземи си и от моите закуски-та барабар с бозата и останалото дето предлагаме-вярно ще се затъркаляме Joy
Лили-обра точките с тази нашенска закуска,правя я в неделя като мъжо е у  дома за закуска  chef-приготвям или фуль,или хуммос мусаббаха,към тях задължително голямо плато с пресни зеленчуци-домати,краставици,маруля,джоджен,лук(зелен)и стар Embarassed,репички,кабис(кисели краставички ,чушки,цвекло-туршия),маслини,а като има и магдус-заливаш си фульа със зехтин и хапваш,като си вземаш и от зеленчуците-рабуба омазва всичко-повече играе,отколкото яде Laughing
Можем да хапваме тук или в двора на другата снимчица

http://farm3.static.flickr.com/2178/1794747200_8562ee7775.jpg?v=0
Иман-голямо пътешествие значи...,блазе ти-такава хубава разходка-ако бях там и аз щах да вляза за молитва Wink,но и в пазара-задължително Laughing...аз пък бях в Турция 95 година с наште--поразгледахме това-онова,но Баща ми и майка ми гледаха да си напазаруват от Капалъ-чаршъ(май така му викаха на онзи огромен пазар)-то бяха килими,дрехи,якета(тогава нали ожата беше хит,пък и златото евтино Flutter...обаче си беше незабравимо,храната -също,чая дето ни гощаваха в магазините за килими-и той  chef
Латея-аз купих вече мартеници на децата,че те гледат висулката,а не мартеницата-да се покажат пред другите деца Crazy,пък аз не нося мартеница-пролетта и природата си ги нося и чувствам в душата Heart Eyes-иначе пък всяка година изработвам мартеници за учителките на децата,сестра ми и майка ми-гледам да са неповторими-не щото съм стисната,но е хубаво да се потрудиш за някой,който прави добро-Нали имаме материали от цеха на мъжо-червени и бели ленти(минати на фуния,връзки,камъни(от тия дето се лепят  с ютия,пайети,мъниста,топчета от броеници и гердани,дето рабуба е скъсала Laughing-с малко фантазия ,учителките са очаровани Heart Eyes

Жасминче-направих каквото искаше-надявам се да си по-често с нас-я виж Каруми-още от сега иска да ходи-много бърза Laughing
-Ех,завидях ти за топлото,и в Ливан е много топло-свърши зимата,цъфнали цветя-питам свекърва ми онзи ден-Още ли ти е студено,като дойдем лятото ще ти сложим климатик(че нейния отиде заедно със старата къща във войната)
-а тя само ми казва-Хамдулиллах-имам газовата печка,вечер я пускам малко,но сега е топло-добре съм,грее слънце,стоим навън,децата играят,питат кога ще си дойдете,че да играят с браговчедите-аз и казвам скоро,само да свърши у-щето, Heart Eyes

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 10:08 от DUA

# 248
  • Мнения: 3 804
здравейте и от мен  bouquet

катенце не пускай такава дифицитна стока по 4ужбинско-4е току виж ,някой е ско4ил,да те насмете-4е при  него такова няма Mr. Green

За езика-и спец за темата-аз и в на4алото казах,4е целта е който иска да се нау4и основните неща,да може и да говори и да разбира-дале4 сме от университетското ниво

моми4ета да попитам-от тук пишещите,някой у4и ли по темата newsm78

теди къде из4езна newsm78

ясмин тогава за паролата-изпратих т и я на смс,после и ти се обаждах,но ми  даваше,4е такъв номер няма.Да не би да си си сменила картата newsm78

# 249
  • Мнения: 800
Деси, аз съм на азбуката още  Embarassed

а бозата по сирийско има ли я, или не е тачена?  моя ми разправя как първата година в БГ и сестра му идва с него да види какво-що, видели как всички поръчват боза в баничарницата, та и те така, ама  Sick  меко казано-доповръщало им се  Sunglasses

# 250
  • Мнения: 3 804

а бозата по сирийско има ли я, или не е тачена?  моя ми разправя как първата година в БГ и сестра му идва с него да види какво-що, видели как всички поръчват боза в баничарницата, та и те така, ама  Sick  меко казано-доповръщало им се  Sunglasses

Катенце-няма,то боза май освен у нас-другаде няма newsm78

А за азбуката-има време ще я нау4иш не е сложна  Peace

# 251
  • Мнения: 1 728
За езика-и спец за темата-аз и в на4алото казах,4е целта е който иска да се нау4и основните неща,да може и да говори и да разбира-дале4 сме от университетското ниво
моми4ета да попитам-от тук пишещите,някой у4и ли по темата newsm78

Деси, аз "буксувам" още на буквите и цифрите  Rolling Eyes. Главно събота или неделя мога да отделям малко време за учене...Иначе ти благодаря много за отделеното време и усилията да направиш тази тема, както и на monda и саратед, които удрят по едно рамо  Hug Поне си правя прилежно записки /писах в темата че имам технически проблем, които временно разреших/ та се надявам малко да понапредна с материала, само време да имам  Praynig Мен доста ме обърква писането на кирлица и тези цифри, които почнахте да употребявате.. А и някои явно имат някаква основа и карат по-бързичко с научаването на новите неща  Peace

Дуа, малко на патерица честит ти рожденник още много години разбирателство и любов да имате   bouquet

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 11:41 от AniSim

# 252
  • Мнения: 3 804
Ани-налага се да пишем на кирилица-поне докато тези които у4ат,не са се нау4или да 4етът сами-да трудно е,за цифрите Монда-беше казала коя коя буква замества,но и аз пиша всяка дума на арабски,така,,4е който знае буквите ще може и сам да си я про4ете,аи клавиатурата която пуснах е много добре направена,аз я ползвам от времена време защото моята е малко поизтрита,а някой знаци трябва да се напишат

И още нещо-дайте няколко теми,по които да пусна лексика,а тази лексика ще свържа и с граматиката

# 253
  • Мнения: 1 728
Деси, имах на предвид някои нюанси, в близките по изговаряне звуци, например гледах един сайт,където даваха примери с английския, като например "Th" го произнасяте като в "theatre" или "th" като "That"- говорим за тези тънките нюанси на твърди, меки д-та, т-та и.т.н. Ти разбира се се опитваш да ги даваш тези нюанси с допълнителни обяснения. Просто аз съм свикнала с латинската транслитерация /навсякъде в нета източниците са на такава/ и ми  е малко трудно да се пренастроя на "произнасяне" дадено с кирилица... Иначе се ориентирам вече да ги разпознавам буквите в думите, но ми убягват нюансите на произношението, а и близките букви бъркам - къде ба, къде нуун Simple Smile))

Сега се върнах малко да прочета назад, Иман добре завърнала се, има ли снимки  Wink Хубаво пътуване сте си направили, евала на теб и за шофьорстването  Peace

# 254
  • Мнения: 216
Деси-аз също следя темата,но нямам какво да добавя-само с приказките си,вие с Монда ме изпреварвате с постовете си ,пък и публикувате думите на арабски(фусха)...и аз съвсем нищо нямам да добавя-нали си говоря нашето наречие,чета,но когато пиша нерядко  допускам грешки Crazy
-пък и се получават някакви разминавания от това,което ние говорим и това,което вие използвате като ливанско наречие-като с абукра и букра Laughing,които ние ползваме абсолютно в един и същи случай при разговор-
та така-а много искам да помогна,поне с разговорния-мисля,че и слушането на арабска реч,много помага Hug...Забравих да ти кажа,че Рабуба много се страхува от твоя аватар Laughing-още вчера като видя картинката и ми казва -Мамаа-побутва ме и ми вика баха(демек да направя така,че да се скрие тази картинка hahaha)

ето и това забравих-Много поздрави от Амал

а Теди къде се скри-нещо я няма newsm78

Общи условия

Активация на акаунт