Оставяте ли 3-5 деца пред компютъра да си играят?

  • 3 758
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 433
Племенникът ми навремето на 5-6 г. се научи да пише (думички, не букви)  и да смята с една програмка, която родителите му набързо драснаха за него. Сега учи за системен администратор и работи във фирмата на баща си  Sunglasses
Дъщеря ми играеше на компютрите в работата ми на 9-10 г. - имаше едни плоски игри навремето, преди ерата на триизмерната реалност...  едно пиленце ходеше по безкрайна планина, едни човечета в джунгла, незабравимия Тетрис...  В 7 клас вече пишеше прилично в Word и не си падаше прекалено по игри, взе да открива чара на чата. Слава богу, добутахме го без сътресения до пълнолетие.

Дребния на 1 г. вече се дразни, ако му пробутвам клавиатура без екран  Laughing  много добре разбира, че с чукането върху клавишите се получават всички тези мърдащи интересни картинки и чудеса на екрана. Още не е овладял добре мишката, но вече пише в кю и скайп и може да си изпрати "писанието". Интересно му е и да си говори с баба и дядо в скайп. Пускам му клипчета с руски песнички, ако имам работа (тя ми е основно на компа), а той ми виси в ръцете и не ще да се отделя.

Аз мисля, че бях уцелила златната среда с каката - предоставяне на (видимо) пълна свобода  на компютъра, но и много разяснения и неизбежните ограничения, поднесени като форма на свобода (цар съм на йезуитските формулировки). Сега с малкия ... животът е все по-дигитализиран, дано успея също да уцеля точния баланс. Но съм наясно, че не мога да го спра напълно от компа. Смятам до 3 г. да има инцидентни 10-на мин. на ден, нататък ще видим...

# 61
  • Мнения: 1 021
Да оставям го от скоро. Някъде от 4г. и половина, но бързо му омръзва. Играе няколко игри с образователна цел, пише буквички и това е.

# 62
  • Мнения: 2 211
Оставям го да играе образователни игри. Компютрите са част от ежедневието ни, така или иначе. Важно е според мен, с какво точно се занимава детето като седне на компютъра, а не да ограничим изобщо да не припарва до него. Към игрите човек , може да се пристрасти и в много по - късна възраст.

# 63
  • София
  • Мнения: 5 079
Моят няма 3 години, но го оставям да пощрака за малко.

# 64
  • Мнения: 41
малката е на 4 и я оставям да гледа "буквенка" и "цифренка", "дечица.ком".....ако не я контролирам няма да и омръзне и ще стои с часове

# 65
  • София
  • Мнения: 7 097
Още не я оставям, а е на 4,6 г. Пускам й филмчета само и то рядко. Има си детски компютър, на който "цъка".

# 66
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
моят син е на 3,6 години и все още няма никакви мераци за компютър,за което съм много радостна... Grinning

# 67
  • Мнения: 3 550
Не. И той не проявява интерес. Сега се кефи, че може сам да си пусне и да си спре филмчето. По едно време играеше Буквенка, но никога не ни е врънкал да я пуснем. Инициативата е идвала от нас.

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Синът на 2 годинки получи подарък от чичо си компютърна игра за Червената шапчица  Grinning Щерката доста преди него овладя компютъра. В момента любимата игра й е с Freddi Fish и приятелчето му Luther. Синът също много я харесваше като малък. Има няколко различни варианта. Малката дори е наизустила техни лафчета, които прилага и в реалния живот. Много обича, когато седя до нея, да ми демонстрира какво може.
Друга игра, страхотна за деца над 3 годинки, е Putt Putt, също има няколко варианта Peace
Лошото е, че игрите не могат да се запомнят и прогресът се губи или детето трябва да седи на компютъра, докато не изиграе до край играта  ooooh!

# 69
  • Мнения: 929
Дъщеря ми играе на една игла с патици, но това се случва мног рядко - поне за сега предпочита да рисува и да се занимава с неща подходящи за възрастта ́и .

# 70
  • Мнения: 126
 Моята дъщеря е на 4 и половина и от близо месец и разрешавам
 да поигрива на компютъра, но гледам да не се застоява повече
 от 20-30 мин. И така няколко пъти на ден за по толкова време.

# 71
  • където има любов
  • Мнения: 307
Ами... оставям я ,когато искам да изгледам някой филм на спокойствие,все пак и ние имаме нужда от почивка!

# 72
  • Мнения: 636
Да, не виждам нищо лошо в това.

# 73
  • Мнения: 636
На 3г и 3 м. е дъщеря ми, знае че компютъра е за да се работи на него, за сега не проявява интерес. Никой не може да ме убеди, че ако родителя не насърчава детето поне в началото, то може да прекарва часове пред РС-то. За мен е притеснително дори гледането на филмчета пред ТВ-то.

А ти защо се забавляваш с компютъра?  Като пишеш във форума работиш ли? Кое му е притеснителното да се гледа телевизия? То децата да спрат и да дишат!

# 74
  • Мнения: 1 931
Йони е на 4 години и ..., но не му давам да играе на компютъра, телевизора му е доста ограничен. И без това си има проблем с очичките и се мисля, че не си струва още от сега. Това е нещо неизбежно, но нека е малко по- нататък.
Пазете си дечицата. Много е гадно като се почнат проблемите с очите, особено на тази възраст. Често се налага да ходим на очен лекар и като виждам колко малки дечица имат проблеми и ми е жал. Найстина е лесно така, но е много вредно. За тази възрас трябва да се позволява максимум 30-40мин. телевизия или компютър на ден.

Общи условия

Активация на акаунт