Турската кухня *3*

  • 298 683
  • 752
  •   1
Отговори
# 690
  • Varna
  • Мнения: 2 594
ЕВИТА Hug
Казах ли аз, че тука във тази тема само чудеса се готвят. Hug
Ама гледам много да не чета, че става после оле, мале Joy

# 691
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
да споделя и аз....направих онзи ден от баничките с галета и даже студени пак бяха вкусни Laughing може би щото аз се морих да ги правя Mr. Green Whistling само че аз не ги направих с кашкавал, а с маслинена паста и лютеничка, а другите бяха с извара  спанак... много ги харесаха!  chef Mr. Green щом чак брат ми омете няколко....а той напук нищо сготвено от мен не яде hahaha

# 692
  • Мнения: 306
Ето ме и мен - след няколко прекарани дни в Истанбул - пълна с много емоции и няколко кг. по-тежка Embarassed Пробвах наред всички специалитети, които можах и съм направо възхитена.
Имам въпроси за казан диби към момичетата от темата.
1/ може ли оризовото брашно от рецептата да се замени с нещо друго?
2/ в тамошните сладкарници ядохме, ама беше завито малко като руло - това как да го постигна newsm78

# 693
  • Мнения: 3
Момичета, моля ви помогнете ми и ми кажете как е на турски- мая. Embarassed

# 694
# 695
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Момичета, имам нужда от помощ- купих една опаковка смес за фалафел. Но, не зная как да го забъркам и т.н.

Предварително Благодаря.

# 696
  • Мнения: 573
Момичета, моля ви помогнете ми и ми кажете как е на турски- мая. Embarassed

Да допълня само
yaş maya е прясната, между другото YUVA маята, която се продава в България е турска.
kuru maya е сухата  мая

Момичета, имам нужда от помощ- купих една опаковка смес за фалафел. Но, не зная как да го забъркам и т.н.

Предварително Благодаря.

Този въпрос е за арабската тема.  Wink

Ето ме и мен - след няколко прекарани дни в Истанбул - пълна с много емоции и няколко кг. по-тежка Embarassed Пробвах наред всички специалитети, които можах и съм направо възхитена.
Имам въпроси за казан диби към момичетата от темата.
1/ може ли оризовото брашно от рецептата да се замени с нещо друго?
2/ в тамошните сладкарници ядохме, ама беше завито малко като руло - това как да го постигна newsm78

Можеш да замениш с натурално нишесте, такова без захар и аромати. Малко трудно се намира в България. Отностно  казан диби-то, ако тавата ти е малко по-дълга, режеш го на дълги ленти и завиваш на руло лентата.  Simple Smile

# 697
  • Мнения: 11 747
А, натурално нишесте има навсякъде, не помня марката, но са различни пакетчета, с различни аромати и от тази серия има натурално пшенично и натурално царевично нишесте. Дори по кварталните магазинчета се среща, в по- големите супермаркети задължително има.
По- трудно се намира оризово брашно, но и това има, по диетичните магазини.

# 698
  • Мнения: 22 867
А, натурално нишесте има навсякъде, не помня марката, но са различни пакетчета, с различни аромати и от тази серия има натурално пшенично и натурално царевично нишесте. Дори по кварталните магазинчета се среща, в по- големите супермаркети задължително има.
По- трудно се намира оризово брашно, но и това има, по диетичните магазини.

Има го, да, и царевично, и пшенично. Често си купувам, защото го използвам за готвене, намира се, не е чак такъв дефицит.

# 699
  • Мнения: 306
Отчет за казан диби - то

Стана страхотнооооо. Жалко, че не се научих да качам снимки. Ама за другия път - обещавам снимков материал.

Правих го по следната рецепта /моя модификация, след цял ден четене в интернет - с бълг. продукти/;
1 литър прясно мляко
1 пакетче царевично натурално нишесте
2 суп.лъжици препълнени пшенично брашно
1,5 водна чаша захар
1/2 капсула ванилия

За коричката отдолу:
1 каф. чаша пудра захар
1/4 пакетче масло от 125 г.

Технологията спазих до последно както е на това филмче
http://www.youtube.com/watch?v=o7JfjzHuOng

На вид и вкус го докарах като в истанбулска сладкарница. Благодаря на момичетата за съдействието.

# 700
  • Мнения: 573
Последно, преди доста време търсих в София натурално нишесте и доста се озорих докато намеря, затова и си нося от Турция. Радвам се, че се намира вече  Peace

djini_selena  newsm10  Другият път чакаме снимка  Wink

# 701
  • София
  • Мнения: 1 253
Искендер кебап е любимо!Не съм се пробвала в домашни условия, а и надали ще го докарам като турските майстори. Някъде в България яли ли сте добър такъв?  chef

# 702
  • Мнения: 1 485
Здравейте!!! Grinning
Изчетох темата,но не успях да открия,това което търсех и реших да попитам.
Скоро бях в Измир.Ими хареса бюрека,но като потърсих ,за да видя как се прави ми се стори,че не беше това,което опитах там.По скоро ми прилича на баница.Докато търсех попаднах на снимка,която ми приличаше на него. Имаше го в много варианти,дори на едно място го видях висок,около 15-20 см.До колкото разбрах се казва Peynirli Börek  и корите приличаха малко на лазаня Confused(ако не бъркам).Четох рецепти и пише за накаква юфка.........

Ето една рецепта:
Malzemeler:

4 adet yufka
1 adet yumurta
1–1,5 su bardağı yoğurt
Yarım su bardağı sıvıyağ

İç malzemesi için:

250 gr. beyaz peynir
Maydanoz

Yapılışı:

Maydanozları kıyın, peyniri çatalla ezin ve maydanozla karıştırın. Fırın tepsisine pişirme kâğıdı yayın (Ben porselen tepside yaptığım için kullanmadım, tepsiyi sıvı yağ ile hafifçe yağladım) ve üzerine 1 adet yufkayı kenarları tepsiden taşacak şekilde serin. Kalan yufkaları elinizde 3–4 parçaya ayırın, 1 kat döşenecek şekilde birleştirin. Yumurta, yoğurt ve sıvıyağ iyice çırpın, yufkanın üzerini kaplayacak şekilde fırça ya da kaşık yardımı ile sürün.
Her koyduğunuz yufka katına, sos sürün ve peynirli karşımdan serpin. En son kısma gelince en altta kalan geniş yufkayı böreğin üzerine düzgünce kapatın. Kalan sostan üzerine sürün ve çörek oyu serpin.180 derece önceden ısıtılmış fırında güzelce kızarana kadar pişirin.

Хората,при които бяхме на гости ,ми обясниха,че тестото се прави само от яйца и брашно.

Другото,което опитах и много ми хареса било типично само за Измир.Пак се порових и мисля,че се казва Guzel İzmir boyoz.

Много вкусно,толкова фини са корите,че се топи в устата.


Ако някой може да ми преведе и разясни -ще съм много благодарна!  bouquet

# 703
  • Мнения: 425
И тук да питам-от къде мога да си купя суров кадаиф?? Rolling EyesЗа Варна става въпрос.Май не се намира лесно...

# 704
  • Мнения: 573
Fior, това което прилича на лазаня е Су бьореи или вид къпана баница . Peynirli Börek означава баница със сирене и има хиляди варианти на приготвяне, но определени не е Су бьореи. Рецептата, която си дала се прави с готови точени домашни кори, но като купешката няма да стане, да знаеш. Börek на турски означава и баница и бьорек  Wink

sundey, чувала съм, че в Търново се продава, за Варна нямам представа.

Общи условия

Активация на акаунт