Не иска да яде!

  • 3 894
  • 82
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 362
Здравейте майчета!
Обръщам се към Вас със зов за помощ и малка доза желание за успокоение, че е период, през който трябва да мине Sad
Синът ми е на 3 г.  и отказва да яде! Особено последние 3-4 дни. Не че не яде нищо - хапва на закуските (сутрин и следобед) и не иска да яде маджа. А аз много държа поне едно хранене за деня да е с манджа!
Какво ли не опитвам, за да му е интересна храната - разказвам приказки за това защо е полезна тази храна, украсявам блюдата - не и не! Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това? Трябва е разнообразно менюто му... Чудя се какво да правя?!? Не помага оставянето гладен. А съм и против да го оставя да яде само суха храна (както препоръчва татко му - период било, ще му мине на детето, недей да го мъчиш...)
Е, кажете, милички, в задънена улица ли съм?

# 1
  • Мнения: 3 929
Сигурно е период, щом преди се е хранел, а сега не иска да яде манджи. Моят съвет е да не насилваш детето да яде, защото това само може да влоши нещата. Замисляла ли си се дали няма друга обективна причина, за да отказва да яде манджи? Може нещо в самите манджи да не му харесва. Попитай го детето, вече може да говори и разбира.

# 2
  • Мнения: 9 814
Просто остави детето и не го насилвай.
Ясно е, че като всяка майки искаш детето ти да се храни здравословно, но понякога е по-добре  да го оставиш за известен период от време да яде каквото му се иска.
Дъщеря ми беше и на моменти продължава да е страшно злояда- не насилвам, не се моля, не настоявам....оставям я сама да се сети, че е гладна.

Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това?

Разбира се, че може да яде само това. След седимца-две ще реши, че му се яде само пилешка супа. Радвай се, че яде такива полезни храни. Има деца, които седмици наред ядат само сух хляб. Дъщеря ми изкара три седмици само на таратор и обикновени бисквити.

А украсите на храната и разказването на приказки само му отвличат вниманието от самото хранене.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
И моя е в такъв период.Иска само макарони.Повече от две седмици  само на макарони.Моля се поне в градината да хапва малко манджа.Не мога да се примеря защото имаше страхотен апетит,така му се радвах.Всичко ядеше с охота,а сега Sad.Реших,че ще му омръзне да дъвче само макарони,но не всяка вечер чувам едно и също макарониии.

# 4
  • София
  • Мнения: 362
Благодаря, момичета!
Поуспокоих се малко - знаех си, че така ще стане. Винаги тук при вас съм намирала полезен съвет и утеха    bouquet
А за това да го питам, питала съм го, казва "Аз обичам само фрикасенце и клем супа от спанаци със силенце"  Simple Smile  Какво да го правиш, човека има мнение Simple Smile
Да, Франческа, права си, че може да са две манджи, но поне си хапва - не яде само сух хляб...
Друг е проблема с плодовете и зеленчуците - само на сок ги пие...
Аз не съм от майките, които са безумно амбициозни - не го насилвам, но за работата на стомахчето и червата си е нужна разнообразна храна...

# 5
  • Мнения: 9 814
fanita , виждаш ли нещата не са чак толкова зле. Peace
Успех в храненето!

# 6
  • Мнения: 2 757
И да го насилваш няма да го насилиш, така че не се мъчете взаимно. Моето дете е в неядлив период от как се е родило. Вчера за пръв път за 3 год и половина си изяде супата. Не повярвах на очите си и бях толкова щастлива, че се учудих чак на себе си колко малко ми трябва за да ми се дигне настроението  Laughing Синът ми е пример, че от хляб, мляко с овесени ядки,  бял ориз и варени макарони БЕЗ НИЩО се живее прекрасно. Успокой се и се радвай на живота. Страшно става когато започне да отказва да яде всичко и влезе в болница на системи. Ева от 10тина дни живее от около 600 мл мляко на ден и това е.

# 7
  • Мнения: 3 376
Еее,това не е съвсем нищо.

Повод за притеснение е когато не иска абсолютно нищо да хапне,а твоето дете все пак се съгласява да сложи нещо в устата си.

Моя син често изкарва целия ден с около 600 мл мляко и някой бонбон ако успее да отлепи.

# 8
  • София
  • Мнения: 362
Благодаря ви, момичета! Златни ви уста    bouquet

# 9
  • Мнения: 1 817
Това е период. Не му натяквай постоянно. Не показвай, че те вълнува /пред него/
И при нас  големият беше така. Ядеше 3-4 яденета-спанак, фрикасе, боб, леща  Rolling Eyesи край. Само ги въртях. Месото не яде.
С времето нещата мааалко се пооправиха. Сега е на 7г. Пак е каприз, но менюто малко се рязнообрази Laughing Порциите са като за бебе, но все е нещо.

# 10
  • Мнения: 2 110
Ако няма здравословна причина, аз съм много против да си храня децата насила или да ги занимавам за да ги "залъжа" да си хапнат яденето. Децата според мен много добре знаят кога им се яде и не трябва да се хранят насила.
Майките правилно ти казват ,че  е някакъв период.

# 11
  • Мнения: 636
Опитай се да не му натякваш и да не фокусираш прекалено вниманието си върху това.

# 12
  • София
  • Мнения: 17 592
...
Какво ли не опитвам, за да му е интересна храната - разказвам приказки за това защо е полезна тази храна, украсявам блюдата - не и не! Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това? Трябва е разнообразно менюто му... Чудя се какво да правя?!? Не помага оставянето гладен. А съм и против да го оставя да яде само суха храна (както препоръчва татко му - период било, ще му мине на детето, недей да го мъчиш...)
Е, кажете, милички, в задънена улица ли съм?

Що си си взела умен мъж, кат' не го слушаш?
Остави детето да яде каквото му е вкусно и приятно, предлагай от време на време и друго, но - само толкова. Ако яде - добре, ако не яде - негова си работа. Повече се забавлявай с него, от колкото да се вторачваш в чинията му.


И НЕ се прави на маймуна, ако не искаш в последствие то да те превърне в такава.
Препоръчва ти го едно бившо злоядо дете, настоящо прасе, което въртеше всички на малкия си пръст с "неяденето". Rolling Eyes

А, добра идея е (но само ако иска!!!) като не яде готвено да пие топли напитки - чай и подобни. Не с храната, де, поне не непременно.

# 13
  • София
  • Мнения: 362
Кати, поне чай пие в промишлени количества  Peace  Поне два литра на ден Simple Smile
Вижте, аз не съм толкова амбициозна, че да го изнудвам, но се притеснявах , че не е разнообразно   Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 189
Не знам дали са периоди, защото на моя периода му е от четири години. Добре, че в градината прояде манджи, но и там първите шест месеца стоя гладен. Ако го питам, ще яде само таратор и пържени картофи.

# 15
  • Мнения: 2 331
Не го насилвай детенце, то само ще усети кога има нужда от друга храна! Hug
Много бях очудена, когато дъщеря ми поиска да пие чай.Тя доскоро не обичаше.На следващия ден вдигна висока Т.Ето, затова съм сигурна, че децата наистина усещат нуждите си и ние не трябва да се месим и насилваме, а само да предлагаме. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 1 642
И аз като едно бивше злоядо дете и настоящо прасе съм крайно против децата да се хранят насила. Такива спомени имам от детството, че още като се върна назад и  Sick Просто като не му е вкусно нещо на едно дете, то няма да го яде - това е!

Ще ви дам пример с моята 8 годишна, доста ядаща щерка. Тя вечно е в периоди, вечно нещо не яде, пък друго прояжда. Имаше период анти чушки, анти яйца и т.н. В момента е в пореден период, в който не яде кашкавал. По едно време не ядеше шоколад  Shocked Просто ей така спира и ей така прояжда. Понякога периодът е с години. Освен това от пет години ако я питаш може да живее само на картофено пюре и картофена крем супа - не й омръзват.

В същото време племенникът ми вече навлизащ в пубертета е ужасно капризен и винаги е ядал не само видово, но и количествено по-малко от щерката. Имат разлика пет години, тя от момента, в който прояде обща храна яде повече от него. Еми жив и здрав си е, расте като невидял, спортува, отличник е, нищо му няма.

Не се тревожете!

# 17
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
И аз като едно бивше злоядо дете и настоящо прасе съм крайно против децата да се хранят насила. Такива спомени имам от детството, че още като се върна назад и  Sick Просто като не му е вкусно нещо на едно дете, то няма да го яде - това е!

Не се тревожете!

Точно така,няма място за тревога,ще премине този период и аз много държа децата ми да хапват по-често супички и всеки ден готвя,но ако не искат,не насилвам.
Аз мразя готвено,цял живот ям суха храна,обаче пък обичам плодове и зеленчуци,ми не мога да се насиля да изям чиния супа примерно.Дори имам спомен от детската как една лелка минаваше и дрън с точилката който не яде Laughing,да ,обаче не успяха да ме научат на готвено Mr. Green

# 18
  • Мнения: 105
Правилно са ти казали мамите- не насилвай детето. Като малка бях толкова злояда и вечно не бях гладна, а сега... Embarassedнякой трябва да заключи хладилника и да скрие от мен ключа, а и на сладкото не прощавам. Всичко с времето си. Просто търпение му е цаката

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Точно на 3 години беше дъщеря ми когато в продължение на месец ядеше само филия с пастет или кроасан. Побърквах се, тогава беше лято, плодове и зеленчуци колкото щеш, но тя не кусваше нищо. И мен така ме успокояваха, че ще отмине,но аз не се примирявах и само се ядосвах. И какво от това съсипвах си нервите сама. Всичко отмина и нещата си дойдоха на място. Така, че не се ядосвай предлагай му всеки ден полезна храна все ще дойде момента да си я хапне. Дано е скоро, че да се успокоиш. Hug

# 20
  • Мнения: 1 820
И аз ти казвам,не го насилвай.Ти не си ли имала моменти в който ти се яде само манджа,или само сухо.Същото е.То само разбира от какво има нужда и какво му се иска в момента  PeaceМоята дъщеря днес е яла само веднъж,през другото време беше на банани, вода и сок  HugПо важно е течностите,от глад нищо няма да му стане,можеш да си сигурна  Hug

# 21
  • Мнения: 2 757
И аз ти казвам,не го насилвай.Ти не си ли имала моменти в който ти се яде само манджа,или само сухо.Същото е.То само разбира от какво има нужда и какво му се иска в момента  PeaceМоята дъщеря днес е яла само веднъж,през другото време беше на банани, вода и сок  HugПо важно е течностите,от глад нищо няма да му стане,можеш да си сигурна  Hug

Бананите не са ли храна според теб? Един банан за малко дете си е едно ядене, защото са много калорични. А ти казваш банани яла, явно повече от един. Не само, че е яла, а доста добре си е хапнала, бъди сигурна.  Peace Като гледам за вас какво значи детето да не яде, ако имахте моите в къщи щяхте да опищите малата, че децата ви умират от глад  Joy А те са си живи, здрави и щастливи. Имаме нужда от много малко храна за да живеем, но днешно време сме презадоволени и сме се превърнали във фабрики за лайна.  Laughing Не веднъж съм чела за побъркващи се майки, за които е цяла трагедия, че на бебето му останали 2 лъжички в купичката  #Crazy Някои хора си нямат проблеми и вече почват да се чудят за какво да се тормозят

# 22
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 И моя отказва да яде напоследък каквото и да е с вид на манджа. При него проблема явно идва от градината, карат ги всичко да си изяждат и детето се е отвратило от храната. Какво ще го правя не знам, за сега се старая да не го насилвам за да не стане по-лошо, пък ще видим.

# 23
  • Мнения: 1 263
Не разбирам каква е тази мания да се карат децата да ядат количеството и нещата, които някой друг е решил, че са необходими.
По отношение на храната ограничавам само неща от рода на зрънчо, пуканки, чипс, близалки и други захарни неща. Доволна съм ако изобщо яде нещо. Имаше период  на пържените картофи (за мой ужас), после на супа, на хляб, сега е на тема макарони...
Манджи не яде (и в къщи не се ядат подобни неща) дори ме кара да говоря с лелите  в градината да не я карат да ги яде... И аз, като разбирам напълно защо няма да докосне нещо като "свинско с кисело зеле",  специално ги моля да не я насилват да яде нещо което не иска, за да не се получи обратен ефект и да ми откаже и малкото което яде сега.

# 24
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Абе и аз бях помолила и уж казаха, че не ги насилват, но явно не е така и си личи. Колкото и да се карам и обяснявам с учителките те си знаят своето и реално погледнато са прави - няма как само на моето дете да му е позволено да не си изяжда яденето, колкото и на мен това да не ми харесва. За съжаление повечето родители все си мислят, че децата им са гладни и е наложително да ядат в градината.

# 25
  • Мнения: 1 820
Бананите не са ли храна според теб? Един банан за малко дете си е едно ядене, защото са много калорични. А ти казваш банани яла, явно повече от един. Не само, че е яла, а доста добре си е хапнала, бъди сигурна.  Peace Като гледам за вас какво значи детето да не яде, ако имахте моите в къщи щяхте да опищите малата, че децата ви умират от глад  Joy А те са си живи, здрави и щастливи. Имаме нужда от много малко храна за да живеем, но днешно време сме презадоволени и сме се превърнали във фабрики за лайна.  Laughing Не веднъж съм чела за побъркващи се майки, за които е цяла трагедия, че на бебето му останали 2 лъжички в купичката  #Crazy Някои хора си нямат проблеми и вече почват да се чудят за какво да се тормозят

Да банани,два за целия ден. ooooh!Естесвенно че са калорични и са достатъчни,но аз никога не съм насилвала за нищо-както за ядене,така и за спане,така и за куку и т.н.Бананите ги дадох като пример какво яде вчера,но ако беше поискала киви или каквото и ще да е там щеше да го получи и нямаше да правя трагедии.И на мен не ми е ясно защо е тази мания с храненето.Аз съм с мания за разнообразното хранене,ако тя иска изобщо да яде  Peace
Снощи си легна гладна,защото не пожела нищо да хапне.Тази сутрин беше омаляла и не искаше дори да ходи.Ръчичките и трепереха,и не можеше да свари да яде.И как трябваше да я накарам снощи да яде?Про положение че предложих банан(отново),супа,картофени кюфтета,прясно мляко.Е не поиска нищо.Тази сутрин си навакса.
Та какви са тия истерии,какво е това нещо?Ми като не иска да яде,няма да яде.Айде накарай го зорлян,де  Sick

# 26
  • София
  • Мнения: 1 642
Момичета на вас са ви малки децата. Знаете ли кое е наистина страшно, когато ядящото ти дете започне да отказва храна, защото е дебела  Shocked за справка тогава беше с височа 1,35 на 25 кг ,7 г. - първи клас. Ето това мили мами е страшно. Когато си стискат коремите и ще минават на диети  ooooh! ooooh! ooooh!

Ето това ми дойде на мен миналата година до главата - месеци наред. Още не е отшумяло съвсем, но ето това не е период. Ама с повечко внимание пак им се хваща цаката  Wink Crazy Joy

# 27
  • Мнения: 7 914
не насилвай детето да яде,колкото повече го насилваш, толкова повече няма да яде!

# 28
  • София
  • Мнения: 362
Да, аз не го и насилвам. Ще ми се да се храни с по-разнообразна храна - това е!
Друг е проблемът, че иска да е на крем супа - не обича разни сварени лигави зеленчуци в чинията   Rolling Eyes  Иначе няма проблем с дъвченето - яде си пица, менюта от McDonalds, принцески и т.н.  Поради тази причина може би не иска и плодове и зеленчуци -единствения начин е под формата на прясно изцеден сок да ги пие.
Това са притесненията ми - не съм казвала, че ми е ел да го накарам зорлем да яде (дано не сте разбрали грешно).
Напротив - синът ми живее в пълна демокрация - сам си отказа биберона и памперса; приятели сме...

# 29
  • Мнения: 1 263
Ами успокой се Wink Опитай се по-скоро да провокираш любопитството му. Аз понякога така действам с малката. Не й предлагам от нашето ядене и на нея й става интересно и сама поиска да опита риба например. Сега много я харесва, а преди като предлагах се мръщеше.

# 30
  • Мнения: 1 820
Да, аз не го и насилвам. Ще ми се да се храни с по-разнообразна храна - това е!
Друг е проблемът, че иска да е на крем супа - не обича разни сварени лигави зеленчуци в чинията   Rolling Eyes  Иначе няма проблем с дъвченето - яде си пица, менюта от McDonalds, принцески и т.н.  Поради тази причина може би не иска и плодове и зеленчуци -единствения начин е под формата на прясно изцеден сок да ги пие.
Това са притесненията ми - не съм казвала, че ми е ел да го накарам зорлем да яде (дано не сте разбрали грешно).
Напротив - синът ми живее в пълна демокрация - сам си отказа биберона и памперса; приятели сме...

Щом иска само това,а ти не искаш да е така  промени нещата.От тб зависи.Просто няма да има такива неща за ядене вкъщи и толкова.Ограничаваш до колкото е възможно  Hug
Моята дъщеря имаше един период в който налиташе на сладкото и хляба.Скривах ги и на масата имаше плодове.Когато и се преиска да яде и вижда купата с плодовете,а няма друго посяга към тях.Сега ако на масата има шоколад и плод,ще вземе плодът  Peace

# 31
  • Мнения: 1 420
Дъщеря ми имаше такъв период на неядене и беше много трудно. Но се оказа, че в яслата си изяжда всичко и спрях да се притеснявам. Периода отшумя за месец и от тогава нямаме проблеми  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 5 393
Мартин на две години спря да яде готвено ядене . Към днешна дата в дг яде само хляб , или някоя и друга намазана филия - пастет , сладко или мед . Вкъщи яде само месо . Всякакъв вид - пиле , телешко , агнешко , свинско . Ако готвя манджа с месо , изваждам месото в неговата чиния и той с хляб го изяжда . Трудно ми е да призная , че някъде се провалих . Къде точно не знам . Използвала съм най - различни методи , но без никакъв успех . Към авторката ми се иска да се обърна и да й кажа - Не бой се , период е ще отмине . Но не мога да го направя . Просто защото не съм сигурна , че е само период .

# 33
  • Мнения: 327
И моето дете откакто навърши 3 год. отказва да яде супи и манджи  Rolling Eyes А ще ми повярвате ли, че му се повдига от плодове и зеленчуци  Cry Незнам какво да правя,какво ли не съм опитвала... Вече е на пет и половина, яде само филийки с масло и пържени картофки

# 34
  • Мнения: 2 757

Щом иска само това,а ти не искаш да е така  промени нещата.От тб зависи.Просто няма да има такива неща за ядене вкъщи и толкова.Ограничаваш до колкото е възможно  Hug
Моята дъщеря имаше един период в който налиташе на сладкото и хляба.Скривах ги и на масата имаше плодове.Когато и се преиска да яде и вижда купата с плодовете,а няма друго посяга към тях.Сега ако на масата има шоколад и плод,ще вземе плодът  Peace

И моите посягат към това, което мисля, че трябва да ядат и съм го сложила пред очите им. Но не за да го ядат а да си играят с него и да го разхвърлят по земята. Затова пък като искат нещо забранено увисват на шкафа където е скрито  и се стръшкат и пищат докато не го получат.Ако не им го дам душа да ми е яка, налагат ме и ме наказват с истерии. То ако беше толко лесно да му сложиш нещо пред очите и да го яде щото няма друго нито една от тук пишещите майки нямаше да има проблем. Явно е че има и лесно контролируеми деца. Но това не значи, че няма и трудни такива.

# 35
  • София
  • Мнения: 362
Така е - никак не е лесно   Rolling Eyes
Чедото ми просто казва "Аз това не го обичам!" и край! Не става нито с държане пред очите, нито с елемента на изненадата Simple Smile
Иначе и към сладки неща или колбаси няма интерес, което е плюс в цялата тая работа Simple Smile  Харесва шоколадово яйце, което само отгризва в края, колкото да може да си извади играчката Wink  Виж, мама като му е направила кексчета - хапва   Peace

# 36
  • Мнения: 1 820
Че има по трудни деца,има,в това спор няма.Аз казвам как съм си решила проблема с моето.А това дали е от лестните деца... Confusedхич даже. NaughtyИ моето се тръшка,и моето изпада в истерии,но границите ги поставям аз.АКо с тръшкане постига всичко, душа да ти е яка след години ,когато не се тръшка за храна и те налага ,в другия смисъл. ooooh!
Явно не криеш както трябва и явно не си крила когато трябва,сега вече са големи децата ти.И пак не е невъзможно  Hug

# 37
  • Мнения: 2 757
Че има по трудни деца,има,в това спор няма.Аз казвам как съм си решила проблема с моето.А това дали е от лестните деца... Confusedхич даже. NaughtyИ моето се тръшка,и моето изпада в истерии,но границите ги поставям аз.АКо с тръшкане постига всичко, душа да ти е яка след години ,когато не се тръшка за храна и те налага ,в другия смисъл. ooooh!
Явно не криеш както трябва и явно не си крила когато трябва,сега вече са големи децата ти.И пак не е невъзможно  Hug

Не ми е проблем да не им дам каквото искат. Проблем ми е, че ако не ядат каквото искат, няма да ядат аз каквото искам и изобщо няма да ядат. Та затова си викам по добре бисквитка да си хапнат отколкото нищо. Пък и не съм маниачка на тема здравословно хранене. В смисъл, че се старая да има давам минимално вредни храни и гледам да им осигурявам разнообразие, но не стигам до крайности. Пробвала съм с Давид да стигам до крайности и резултатът беше че не яде... не знам колко точно ама много време, може и месец да е било. Бях му спряла двете храни, които ядеше, хляб и мляко и той доказа, че ако това го няма друго няма да яде. За 1 месец се стопи и едва не се поболе. Като за капак почнах да му давам мляко и вече не го искаше. Едва го научих пак да го пие, като почнах да му го давам с какао  ooooh! Вече такива зверски експерименти с децата си не си правя. А и нямам причини, защото нито са болни, нито са недохранени. Това, че не ядат каквото спецовете са казали явно няма никакво значение.

# 38
  • Мнения: 1 820
Абе едно че спецовете са го казали,друго че са го доказали  NaughtyЯАз съм маничка на здравословното хранене,да  HugА това че месеци  не е ял не го вярвам.Няма как да издържи просто.И друго-лошо че с рев и инат ...и театър....всичко се постига  ooooh!

# 39
  • Мнения: 2 757
Абе едно че спецовете са го казали,друго че са го доказали  NaughtyЯАз съм маничка на здравословното хранене,да  HugА това че месеци  не е ял не го вярвам.Няма как да издържи просто.И друго-лошо че с рев и инат ...и театър....всичко се постига  ooooh!

Къде съм казала месеци. Казах МЕСЕЦ. Със сигурност 2 седмици живя с един банан на ден и оризова водица сутрин и вечер, а останалите дни хапваше по 2 хапки колкото да пробва и да види, че не му харесва. Мисля, че някои деца изобщо не изпитват глад и ядат някои неща само защото са им вкусни. Или по инатливите успяват с инат да надвият глада. Интересно какво и как спецовете са доказали това дето твърдиш, но моят личен опит е доказателство, че са се объркали мноооого мощно. В противен случай как ще обясниш фактите, че след 1 месец лишаване от единствените неща, които яде просто си не яде айде да не казвам нищо, ама почти нищо, и в резултат отслабна на килограми и едва ходеше. Това е факт мила, колкото и да не го вярваш. По съвет на умници като теб в тоя клуб аз едва не уморих детето си, за да докажа, че тук се говорят адски много глупости, непроверени, а само четени по книгите, които явно са писани или от хора които не са гледали деца или от такива, с лесно контролиращи се деца. И като видели че се справят с лесните си деца решили, че това се дължи на персоналните им родителски качества и вече решили, че са мноооого умни и мъдри и трябва да споделят мъдростта си в книги, които наивниците да четат. Аз се уча от живота, а не от книги писани от сульо и пульо

# 40
  • София
  • Мнения: 1 642
НикиФин аз ти вярвам напълно за месеца неядене, спомняйки си себе си  Peace Със сигурност не е нито въпрос на криене, нито въпрос на неустояване на тръшкането. Нещата с храната са малко по-различни от останалите.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 079
Ох и ние сме така... Предимно на супи. ooooh!

# 42
  • Мнения: 2 757
Братовчедка ми като дете та чак докато роди нищо не ядеше и беше 2 кокала. Като дете баща и даже я биеше да яде, ама без успех. Сега си хапва добре, даже по едно време беше на ръба да се нарече дебела. Питах я защо като дете мъчеше всички и не ядеше и тя каза, че просто не и се е яло, не е била гладна почти никога  newsm78

# 43
  • Мнения: 121
И с моят син имахме такъв период на отказ от храна, а приЧината беше в никнене на зъбки.

# 44
  • Мнения: 1 303
Остави го да яде каквото иска,насила не е добра идея-нищо няма да му стане Peace
Нали не е останал гладен

# 45
  • Мнения: 227
Само мога да ти кажа,че не знаеш наистина какво значи неядящо дете.В смисъл манджа,супа мляко и т.н.Ядяло крем-супа...Моят син ако прояде такова нещо ще вдигна банкет.
От три дни е на кашкавалка-пекана филийка в парти-грила с масло и кашкавал.Това е,друго не иска.От година и половина до две годишен и половина пиеше само млякото на Нестле Джуниър...само.И после след като насила го отказах...вече и мляко не пие.Основното му меню е филия с масло и салам,пица,краставичка,мнооооооого рядко малко ябълка и бисквити "Закуска".
Така че съм сигурна,че при вас е просто един период,който ще отшуми,ако не обръщаш прекалено голямо внимание и не му натякваш постоянно.
Всяко дете преминава през анти период(както беше споменала тук една майка).Дъщеря ми в момента е в период анти банани и анти супа..а доскоро си ги хапваше с кеф.
Виж сина ми е друга история.Не бих казала,че няма апетит,просто е много,много злояд. Sad

# 46
  • Мнения: 2 757
ol, синът ти ходи ли на детска?

# 47
  • Мнения: 227
 SadНе ходи-много често боледува.През последната година има колекция от 4 пневмонии.В момента има изписано двумесечно лечение за рефлукса,който пък има още от кърмаче.При нас положението е доста сложно,но и той не си помага с това неядене.Една от стъпките в лечението му в момента е,че трябва да яде готвено.А това е мисия невъзможна.Искам да ви кажа,че абсолютно всичко съм пробвала,за да го накарам да прояде.Но ако ще и мусаката да му я наредя във вид на Айфеловата кула...или гората на Мечо Пух...все тая.Много ми е проблемен.
Всичко на всичко е бил пет дена на градина от октомври миналата година.И дори за това кратко време,персонала там се хвана за главата с него-ядял само хляб.И постоянно ми натякват,че трябва да го науча да яде.Сякаш аз нарочно го правя.

# 48
  • Мнения: 2 448
Не знам дали е период за твоето, но моето на 2 години отказа постепенно в рамките на няколко месеца манджите и вече е на 5 , но готвено не близва. Яде разнообразни неща, но не и манджа. Не се притеснявам, не виждам за какво.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 3 081
Имам абсолютно същия проблем с дъщеря ми- 2г.и 9м.
От близо 3 седмици отказва готвено.
От 2 дена имам нова тактика и мисля, че вече започна да дава някакви резултати- скрих всички Бестини, царевични пръчки, шоколадчета Киндер и Милка и буркана с течен шоколад. Вчера сутринта на закуска на въпроса ми какво иска да й приготвя ми отговори- макарони. След като й ги сервирах, каза, че няма да ги яде, защото вече не й харесвали. Казах ОК и я оставих да стане от масата. На обед всички седнахме- тя отново отказа ядене. Поиска Бестини, което разбира се й казах, че съм забравила да купя. Легна гладна и съответно не заспа. В 4 часа поиска ябълка- изяде половин и вече за вечеря изяде пълна купа със супа без никакви пазарлъци какво обича и какво не!
Дала съм нареждане и на бабите да не й се предлага от тук нататък нищо повече от това, което имаме приготвено за всички! Няма проблем ако не й харесва да не яде, но категорично отказвам да ме разиграва с един път искам, друг път не искам!

# 50
  • Мнения: 227
Ладида и аз съм пробвала по твоя начин.Но пък той се налива с вода и вечерта като легна гладен и само с вода в коремчето си,му се отключи рефлукса,започна да се дави,повръща...абе и този начин не дава резултат при него.
Извинявам се,че използвам темата на авторката,но просто с това искам да и покажа,че има и по-зле...

# 51
  • Мнения: 2 448

Всичко на всичко е бил пет дена на градина от октомври миналата година.И дори за това кратко време,персонала там се хвана за главата с него-ядял само хляб.И постоянно ми натякват,че трябва да го науча да яде.

Съжалявам, че детето ти боледува, но не мисля, че е от не ядене на манджи.
Моето също яде само хляб в детската градина и вечер му е основното хранене и му давам да хапне сутрин преди тръгване на градина. Забранила съм им всякакви насилия към храна, ако не я харесва.

# 52
  • Мнения: 227
Не,аз може би не съм се изразила правилно.И аз не мисля,че боледува от не яденето на манджи.Просто му е много ограничено менюто,не яде и плодове и зеленчуци.Сега лекуваме рефлукса,защото педиатърката при която го водя се съмнява,че прави тези чести пневмонии от самият рефлукс.Мисълта ми беше,че гастроентероложката ми даде лист с храните,които трябва и не трябва да яде.И ми наблегна,че заради самото му коремче трябва да яде и готвено.

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 13:25 от ol

# 53
  • Мнения: 2 757
Имам абсолютно същия проблем с дъщеря ми- 2г.и 9м.
От близо 3 седмици отказва готвено.
От 2 дена имам нова тактика и мисля, че вече започна да дава някакви резултати- скрих всички Бестини, царевични пръчки, шоколадчета Киндер и Милка и буркана с течен шоколад. Вчера сутринта на закуска на въпроса ми какво иска да й приготвя ми отговори- макарони. След като й ги сервирах, каза, че няма да ги яде, защото вече не й харесвали. Казах ОК и я оставих да стане от масата. На обед всички седнахме- тя отново отказа ядене. Поиска Бестини, което разбира се й казах, че съм забравила да купя. Легна гладна и съответно не заспа. В 4 часа поиска ябълка- изяде половин и вече за вечеря изяде пълна купа със супа без никакви пазарлъци какво обича и какво не!
Дала съм нареждане и на бабите да не й се предлага от тук нататък нищо повече от това, което имаме приготвено за всички! Няма проблем ако не й харесва да не яде, но категорично отказвам да ме разиграва с един път искам, друг път не искам!


То затова всички препоръчват да се остави детето без нещата, които яде и скоро прояжда всичко. Повечето деца явно са така, но далеч не всички, както дадох пример с моето, този метод не проработи, само дето едва не го уморих от глад. Лекарите препоръчват готвено не само на болни от рефлукс, а на всички. Ама далеч не всички ядат и оцеляват, значи не е жизнено важно. Сигурна съм, че и твоето ще се справи. Не мъчи него и себе си с манджи, готвене и изхвърляне на по 10 манджи всеки ден. Няма да се получи нищо. Детето ще си прояде само когато му дойде времето. Аз на манджи изобщо не държа да яде, но ме е яд, че не мога да го накарам да яде плодове и зеленчуци по никакъв начин.

# 54
  • Мнения: 67
Аз съм на принципа . Който не иска да яде няма да яде. И не разбирам 3г дете какво се притеснявате толкоз че не искало да яде манджи или нещо си друго  Олееее - малееее светът се свършил
   

# 55
  • София
  • Мнения: 362
Леле, момичета, като се сетя, че аз пуснах темата   ooooh!
Не искам да обиждам никого, но това, което споделяте си е вече истински проблем...
Много ми се иска да можех да дам адекватен съвет, но н емога Sad
Иначе пеи нас положението е все така - фрикасе и два-три вида крем супи - и то по два пъти на ден се яде готвено ( с малки изключения...). Хапва детето и кисело мляко, а сирене - направо си отчупва от бучката със сирене и гризе .. като мишле Simple Smile
Стискам палци скоро и някоя от вас да се похвали    Praynig

# 56
  • Мнения: 227
Аз съм на принципа . Който не иска да яде няма да яде. И не разбирам 3г дете какво се притеснявате толкоз че не искало да яде манджи или нещо си друго  Олееее - малееее светът се свършил
   
Извинявай,деца имаш ли?А седемгодишно дете с диагноза гастрит?А дете с рефлукс и проблеми с болки в коремчето?Ако не-не пиши глупости.

# 57
  • Мнения: 2 757
Да ви кажа, в Дания супи почти никой не яде, няма такава традиция и това изобщо не се отразява на здравето им. Манджи от български тип също не се готвят. Стандартното дневно меню за датско семейство е от сорта.

Закуска

Филия бял хляб с масло и сирене, кашкавал, мармалад. За деца същото или корн флакес или овесени ядки с мляко

Обяд

Сандвич с черен хляб и сирене, риба, пастет

Вечеря

Свинско печено с варени моркови и картофи и кафяв сос, който е само за цвят и да придаде вкус на безвкусните картофи. Сипва се с лъжичка от сосник, демек, в много малко количество, да не си помислите че става като маджа
Или риба или пиле на тиган пак с варени картофи, моркови, броколи, зелен боб, грах... и т.под. зеленчуци, но просто сварени и като гарнитура, а не във вид на манджа. Вместо катрофи може ориз или паста. Спагети със сос е единственото, което леко наподобява на маджа.

Тук много хора не са и чули колко полезни са супите примерно. А леща и боб изобщо не са яли и не знаят как се готвят. Боб само сварен недоварен в мексикански манджи са пробвали и съответно не са му върли фенове щото не е кой знае кво. Ама опитат ли българската бобена яхния се влюбват без изключение.

# 58
  • Мнения: 1 820
Аз съм на принципа . Който не иска да яде няма да яде. И не разбирам 3г дете какво се притеснявате толкоз че не искало да яде манджи или нещо си друго  Олееее - малееее светът се свършил
   
Олеле,малеле,да за мен светът се  е свършил!Не е нормално според мен едно дете да се налага,не е нормално и да е по този начин.Никога не насилвам за нищо,но има разлика в това.Ми съседчето ми например,ако не е майка му,няма да се сети с дни за храна.Не,не е нормално,защото не осъзнава степента  на важност в рози период.А това че му е сладко,или яде от скука само хляб,мен не ме устройва  ooooh!
Боб,не е супа,защото такъв не се дава всеки ден,не се дава два вида от него в един ден..........Но няма смисъл да обяснявам на човек който е всезнаещ  Laughing

# 59
  • Мнения: 2 757
забравана-припряна , никой не се радва затова, че детето му яде само сух хляб. Но се радва затова, че поне него яде и не е умряло от глад. Ти ако имаш такова дете как би го накарала да яде, каквото те устройва? Аз съм отворена да приемам всякакви идеи и да експериментирам, защото определено предпочитам да ядат по разнообразна храна.

# 60
  • Мнения: 11 607
Не мъча дете да яде насила. Питам - ще ядеш ли? Ако е да - слагам му, ако не е гладно - до следващото хранене. Не съм от тези майки, които слагат по 100 пъти масата. Щерката бе нарочена за злоядо дете......Оставих я 2 дни само на мляко, друго не искаше и на 3-я сама си поиска филия намазана с нещо......

Големият син скоро легна гладен, защото, когато сядаше семейството на масата, той не дойде, не бил гладен, игра на компютъра...След 1 час се сети,че все пак бил гладен, но аз му казах - съжалявам....семейството вече вечеря! Има си ред и дисциплина и на масата у нас!

Не ги разбирам майките, които бягат с лъжица след детето си.......

# 61
  • София
  • Мнения: 362
Мама Цоцоланка, аз съм възпитавана точно така. Незнам дали е правилния начин, но го одобрявам   Peace  Опитвам се и аз така да "третирам" сина си - незнам колко се получава Simple Smile

# 62
  • Мнения: 2 757
Начи моите малките оня ден тръгнаха на ясла и аз още седя с тях до обяд, че тук свикването става бавно. Та останахме за обяд. Сервираха на децата каша от просо с ябълково пюре и канелена захар. Голяма вкусотия според мен. Ония ми ти деца (не моите, а останалите) като се нахвърлиха на яденето и кусат ли кусат с ония лъжици и искат допълнително по 2 пъти. Даскалките не могат да им смогнат да им сипват. Всички се хранят изключително сами, като най малките са на по 12 месеца. Но могат да ядат с лъжица всички. Дори тези на възрастта на моите почти не се мажат. Сами си сипват вода от каната, даже и храна, но тоя път не знам защо даскалките им разливаха кашата. Нямаше едно да не яде и то като разпрано. Умрели от глад, човек има чувство, че лайно да им сервират ще го изядат. Само моите двете не хапнаха нищичко. Теди пробва и направи физиономия, чсе едно е хапнал най гадното нещо на света, а Ева дори не иска да опита. Затова пък се съсипаха да играят с храната, да пресипват каша в чашите с вода и обратно. Другите деца като че ли изобщо не се бяха сетили, че това може да се прави. Ама май видяха от моите и едно си изсипа чашата в чинията, ама вече накрая като се беше нахранило. И преди Давид като ходеше на ясла го бях видяла това нещо, как си папкат всички като добри деца, ама сега си припомних и пак ми стана гадно, че моите за пореден път са единствените, които не искат да ядат. А бяха умрели от глад защото бяха пили само мляко сутринта и това си им беше. Като се прибрахме едва дочакаха да им сложа филиите и изядоха по една филия черен хляб с масло. Те друго почти не ядат. Ами кво да ги правя, такъв ми бил късмета - три злояди деца. И изобщо не действа това че всички ядат и че им обяснявам колко е вкусно и ям от чиниите им и ги заплашвам, че всичко ще изям.  Някои деца наистина се залъгват, и има смисъл да се тича с лъжицата след тях, ама моите тц. Даскалките нищо не казаха, само че има и др деца, които ядат само хляб, понеже аз ги предупредих като видят, че моите не искат обяда да им сервират хляб поне, че гладни няма да могат да спят.

# 63
  • Мнения: 1 820
NikiFin за пореден път се убеждавам че не е до късмет.Няма такъв в тая ИГРА.Или ти са на главата или не.А това си зависи от теб,и.... до това както ги научиш. Naughty
Не е въпроса да тичаш след тях с лъжицата.Аз вече писах че не тичам.Обаче не давам това което тя иска.Като не иска да яде това което съм приготвила,ок,няма да яде,ако иска.Ако ще и 2 дни да седи гладна.Знае много добре че с рев нищо не се постига.Не и обръщам внимание,игнорирам и толкова.
Какви са тия глупости,ще я гоня,ще я моля и т.н.Не е дорастла още за да ми се налага за каквото и да е,и няма да го направи,за да го правя аз! Hug

# 64
  • Мнения: 2 757
NikiFin за пореден път се убеждавам че не е до късмет.Няма такъв в тая ИГРА.Или ти са на главата или не.А това си зависи от теб,и.... до това както ги научиш. Naughty
Не е въпроса да тичаш след тях с лъжицата.Аз вече писах че не тичам.Обаче не давам това което тя иска.Като не иска да яде това което съм приготвила,ок,няма да яде,ако иска.Ако ще и 2 дни да седи гладна.Знае много добре че с рев нищо не се постига.Не и обръщам внимание,игнорирам и толкова.
Какви са тия глупости,ще я гоня,ще я моля и т.н.Не е дорастла още за да ми се налага за каквото и да е,и няма да го направи,за да го правя аз! Hug

Така и не разбрах как се убеди, че вината е в мен и от къде си измисли, че тичам с лъжицата след тях. Не го правя, но съм виждала други да го правят. Разбрах, че твоето дете повече от 2 дни гладно няма да седи. Ама моите са доказали, че могат. Не можеш да сравняваш хората. А това, че ти звучи невероятно, че и трите ми деца са злояди не по моя вина, не значи, че наистина е невероятно. Но само хора, които имат такива деца или които са работили с много деца могат да го разберат. ти си отгледала едно дете и неясно защо си решила че всички са като него, само дето родителите са различни.  Явно не комуникираш достатъчно с други майки за да чуеш, че има и деца различни от твоето. Гаранция не си чула, че хората, които се занимават с проблемите на капризните деца предполагат, че рецепторите им за вкус са по чувствителни или изобщо по различни от тези на всеядните, и затова не понасят много храни. Аз допускам да е вярно, защото съм забелязала, че децата ми предпочитат максимално безвкусни храни, като варени картоди, ориз или паста БЕЗ НИЩО. Ако сложа каквато и да било добавка плюят. И 10 неща да имат в чинията, с пръстенца ще подберат само това, което харесват и с другото ще си играят. Докато всеядните им връстници ги гледам как дори не гледат какво загребват с лъжицата и квото и да захванат си го ядат все едно си е едно и също, като че ли не правят разлика между моркоф, картоф, пиле и т.н.
А  това, че детето ти реве понеже е гладно, но ти го игнорираш защото не иска да яде каквото ти си преценила, че има нужда, а не каквото неговото тяло иска.... направо нямам думи. Това си е живо убийство. Господ сигурно затова ти е дал всеядно дете, щото ако е като моите със специфичен вкус и нужди при теб няма да оцелее дълго  Thinking

# 65
  • Мнения: 1 820
NikiFin за пореден път се убеждавам че не е до късмет.Няма такъв в тая ИГРА.Или ти са на главата или не.А това си зависи от теб,и.... до това както ги научиш. Naughty
Не е въпроса да тичаш след тях с лъжицата.Аз вече писах че не тичам.Обаче не давам това което тя иска.Като не иска да яде това което съм приготвила,ок,няма да яде,ако иска.Ако ще и 2 дни да седи гладна.Знае много добре че с рев нищо не се постига.Не и обръщам внимание,игнорирам и толкова.
Какви са тия глупости,ще я гоня,ще я моля и т.н.Не е дорастла още за да ми се налага за каквото и да е,и няма да го направи,за да го правя аз! Hug

Така и не разбрах как се убеди, че вината е в мен и от къде си измисли, че тичам с лъжицата след тях. Не го правя, но съм виждала други да го правят. Разбрах, че твоето дете повече от 2 дни гладно няма да седи. Ама моите са доказали, че могат. Не можеш да сравняваш хората. А това, че ти звучи невероятно, че и трите ми деца са злояди не по моя вина, не значи, че наистина е невероятно. Но само хора, които имат такива деца или които са работили с много деца могат да го разберат. ти си отгледала едно дете и неясно защо си решила че всички са като него, само дето родителите са различни.  Явно не комуникираш достатъчно с други майки за да чуеш, че има и деца различни от твоето. Гаранция не си чула, че хората, които се занимават с проблемите на капризните деца предполагат, че рецепторите им за вкус са по чувствителни или изобщо по различни от тези на всеядните, и затова не понасят много храни. Аз допускам да е вярно, защото съм забелязала, че децата ми предпочитат максимално безвкусни храни, като варени картоди, ориз или паста БЕЗ НИЩО. Ако сложа каквато и да било добавка плюят. И 10 неща да имат в чинията, с пръстенца ще подберат само това, което харесват и с другото ще си играят. Докато всеядните им връстници ги гледам как дори не гледат какво загребват с лъжицата и квото и да захванат си го ядат все едно си е едно и също, като че ли не правят разлика между моркоф, картоф, пиле и т.н.
А  това, че детето ти реве понеже е гладно, но ти го игнорираш защото не иска да яде каквото ти си преценила, че има нужда, а не каквото неговото тяло иска.... направо нямам думи. Това си е живо убийство. Господ сигурно затова ти е дал всеядно дете, щото ако е като моите със специфичен вкус и нужди при теб няма да оцелее дълго  Thinking

О,не намесвай Господ,моля те.Точно ти,от кога вярваш в него. ooooh! Рецепторите на едно дете се оформят в ранна детска възраст и е от голямо значение по какъв начин ще им бъде поднесена храната.На вкус,на вид и т.н.това че детето е малко,не асимилира и не говори ,не значи че не запаметява,не му прави впечатление и не си оформя вкуса -не само за храна,а за елементарните неща,съпътсващи живота му от тук нататък NaughtyКакво иска тялото на трите ти деца NikiFin,хляб?Защо си седнала да ревеш тогава,че са злояди,че такъв ти бил късмета,и че всичко това е защото имат нужда? newsm78Остави какво ще оцелее при мен,и какво ми е дал господ.То е ясно на половината форум тука.Не е важно количеството,а качеството.Но ти,винаги имаш оправдания-къде за организма,къде за темперамента,къде за некъдърните лекари и здарвеопазване.....Нека спрем до тук.С теб,не ми се спори  Sick

# 66
  • Мнения: 2 757
червенокоса вещица...припряна , от кога вярвам в Господ теб не те интересува.
За мен е важно децата ми да са живи и здрави, а не какво ядат. Другите са ги окачествили като злояди, защото не ядат както повечето др деца. Не ми е приятно, но разбрах, че не е такава трагедия както се опитват да я изкарат някои хора, включително и ти.
От рецептори нямаш никакво понятие като гледам. В противен случай ще ми обясниш, защо съм си гледала и продължавам да си гледам и храня децата както всички останли и както светилата препоръчват, но те не ядат като останалите. От бебета се мръщеха на бебешките пюрета, хапваха едва едва и с времето съвсем ги отказаха. На практика никога не са яли бебшки храни, и то не защото не са им давани, а са им давани царев пръчки и чипс примерно вместо това. Такова никога не съм купувала както е практика в БГ да се прави.
Не знам дали децата ми имат нужда точно от хляб или мляко, това никой не го знае. Но със сигурност имат нужда от храна за да живеят и много ясно, че това ще ядат след като се гнусят от останалото. Изобщо нямам намерение да правя втори опит за убийство на децата ти по "добронамерен и професионален" съвет от клуба. Практиката доказа ефектизността му и аз си взех поука. А ти си философствай колото си искаш. Само се надявам възможно най малко хора да ти се вържат на глупостите, защото после ще съжаляват цял живот.
Тази тема е за деца, които не ядат. Твоето присъствие тук е вредно и дразнещо. По добре си обменяй опит с майките на всеядните деца, не си за тук, не се ли усещаш.

# 67
  • Мнения: 1 820
не съм за тък,ли?И ти не си за много теми,ама си там NaughtyКъде ще пиша си е мопя работа.Като не ти харесва,не чети.По лесно е да кажем,детето ми не иска да яде,за това е такова.По лесно е да му бутнеш една филийка в ръката,вместо да си висиш над котлона  ooooh!
Проключвам да коментарим с теб,защото това е все едно е да си говоря на включения телевизор  Laughing

# 68
  • Мнения: 2 757
не съм за тък,ли?И ти не си за много теми,ама си там NaughtyКъде ще пиша си е мопя работа.Като не ти харесва,не чети.По лесно е да кажем,детето ми не иска да яде,за това е такова.По лесно е да му бутнеш една филийка в ръката,вместо да си висиш над котлона  ooooh!
Проключвам да коментарим с теб,защото това е все едно е да си говоря на включения телевизор  Laughing

Едва ли си сготвила и изхвърлила толкова манджи колкото аз. Лесно е знаеш ли кое ?  Да не си се сблъсквала с даден проблем и поради непознаването му да си мислиш, че едва ли не такова животно нема. Все пак се въздържай като не си минала по пътя да даваш предполагаемо работещи съвети. Знам че е лесно, но не е правилно

# 69
  • Мнения: 227
По лесно е да му бутнеш една филийка в ръката,вместо да си висиш над котлона  ooooh!
Казала една майка на едно всеядно дете,на което и една попара да му дадеш ще си я хапне с кеф.
Нямаш представа изобщо какво е злоядо дете....И по-добре наистина не пиши в темата.

# 70
  • Мнения: 67
   
[/quote]Извинявай,деца имаш ли?А седемгодишно дете с диагноза гастрит?А дете с рефлукс и проблеми с болки в коремчето?Ако не-не пиши глупости.
[/quote]                          Да имам баткото ни е на 7г. и 6м. малката миналата седмица навърши 5г.

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 21:06 от teche76

# 71
  • Мнения: 2 448
Обаче не давам това което тя иска.Като не иска да яде това което съм приготвила,ок,няма да яде,ако иска.Ако ще и 2 дни да седи гладна.Знае много добре че с рев нищо не се постига.Не и обръщам внимание,игнорирам и толкова.

Гледам лентичката детето ти е под 2 години. Може и да минава игнора, но след това , не. И е немислимо да се мисли, че вкуса се оформя по желание на родителите.  Stop
При разнообразно меню по всички детски стандарти за захранване и ядене на всичко, което му се предложи , след втората година започна да си оформя вкуса.
И аз гладно детето си не бих държала или пък да му дам храна, която ако не му харесва после я повръща. Що за извращение ще е това.
Пак казвам, не намирам детето си за злоядо. Той яде много и разнообразна храна, но никакви манджи.

ol успех в разрешаването на проблема,  Hug защото до колкото виждам при вас има и здравословен проблем със стомахчето.  Sad

# 72
  • Мнения: 1 820
Абе,хора,вие от къде знаете детето ми дали е злоядо или не?Имало е моменти в който съм предлагала по 10 вида неща,само и само да хапне нещо.Но това не значи че ще се примиря,ще я оставя гладна за месеци,и ще и давам това което иска!А това дали ще пиша в тази тема,си е мое право,избор и проблем.Като не знаете какво да кажете,това ще е,какво друго.Най лесната самозащита-атаката,нали така?Това е ФОРУМ,всеки си казва вижданията,на който не му харесва да НЕ ЧЕТЕ!Да не пише по мойте изказвания...Няма да убеждавам някоя тука дето за нея света е виждаш ли крив,и само тя е правата.Дори всичките книги и писатели,доценти,хора доказали се,за нея са нищо.Аман от майки НАЙ НАЙ,аман и от такива дето са НАЙ жестоките  ooooh!Всеки сам си решава как да гледа детето си.Аз в този ФОРУМ влизам за да научавам нови неща,да поправям грешките си.Жалкото е че не всички са така.
Какво стана с падналото ти дете NikiFin ,дето повръщаше,имаше зеленикави петна,и което ти дори не заведе дори на лекар,защото са некадърни?Надявам се всичко е минало,забравено,и детенце е живо и здраво.Има господ,да!И благодаря за което  Peace

# 73
  • Мнения: 2 448
Извинявай, Припряна, но ти не ядеш ли каквото искаш?  Rolling Eyes
Защо трябва да лишавам детето си от право на избор, който аз имам и да решавам, че то няма право на вкус?

Цитат
Няма да убеждавам някоя тука дето за нея света е виждаш ли крив,и само тя е правата

Няма защо да се мъчиш да убеждаваш когото и да било, защото форума я за споделяне на мнения, не за убеждаване.  Wink

# 74
  • Мнения: 5 940
Не съм чела всичко, виждам, че се вихри някакъв спор.
Преди време попаднах тук на тема, в която имаше едно прекрасно мнение за храненето, което ми допадна много
давам линк, мнението на zalabalada http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369457.0

# 75
  • Мнения: 1 820
Извинявай, Припряна, но ти не ядеш ли каквото искаш?  Rolling Eyes
Защо трябва да лишавам детето си от право на избор, който аз имам и да решавам, че то няма право на вкус?

Цитат
Няма да убеждавам някоя тука дето за нея света е виждаш ли крив,и само тя е правата

Няма защо да се мъчиш да убеждаваш когото и да било, защото форума я за споделяне на мнения, не за убеждаване.  Wink
Именно,за това и  аз написах,че  не убеждавам,а и не искам,нито мога. NaughtyФорума е за обмяна и споделяне.И аз не лишавам,детето си.Писах го още когато се включих в темата,в началото,ако се прочете ще е ясно.И спора ще се изясни.Писах и че предлагам и по 10 неща ако трябва.Ама да ми се говори тука за господ,че ми пазел детето....и т.н.   #Crazy

# 76
  • Мнения: 227
Цитат
ol успех в разрешаването на проблема,  Hug защото до колкото виждам при вас има и здравословен проблем със стомахчето.  Sad
Благодаря ти!
Тези здравословни проблеми,специално при дъщеря ми(която да чукна на дърво вече се пооправи)са именно от не ядене и ядене само на суха храна.И за това съм толкова изплашена и за сина си,който продължава щафетата на кака си,а аз знам,какви са последствията. При малкия и рефлукса усложнява нещата,а може би именно и заради него отказва да се храни с манджи,нямам представа.Не при всички деца се появяват сигурно такива проблеми.При нас има и наследственост,явно от мен.И аз съм с гастрит.
Та за това коментарите от типа-лелеее,мале кво станало толкова,не искало да яде манджи....меко казано ме дразнят.

Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 17:24 от ol

# 77
  • Мнения: 2 757
Аз наистина не разбирам кое прави манджите толкова полезни, пък сухата храна вредна. Ако ядеш сандвич и си пииваш водичка  в стомаха пак се превръща на супичка. Трябва ли задължително да е запържена предварително манджа.  Едва ли, пържено за гастрит не се препоръчва. А и вече казах тук как се хранят традиционно, казват му топла храна, а не манджа, защото са просто варени заленчуци и поднесени топли. Пък нямат проблем с гастрити и т.н. Важно е качеството на храната, а не колко е течна и запържена. Супите са полезни защото подпомагат храносмилането и после ядеш по малко от второто и така не се преяжда. Ама за българския тип манджи наистина не мога да се сетя кое им е здравословното.  newsm78.
Ако някой знае моля да каже.

# 78
  • Мнения: 227
Ами аз също не говоря за манджи в този смисъл за който ти споменаваш.Трябва да се консумират храни приготвени посредством варене, печене и задушаване и избягване на такива приготвени посредством пържене,опушване и паниране.
Но ето днес,малкия е цял ден на мекици,пържени...Това иска и по никакъв начин не можах да го накарам да хапне примерно макарони като кака си.Или пък тези кашкавалки дето ги дъвчи от няколко дена-филия с масло  и кашкавал пекана на парти грила.Да,ама кашкавала е забранена храна при гастритно болни и болни от рефлукс.Абе мъка...И не знам защо,но докторката настояваше да яде и супичка или попара,но само на обяд-вечер,течни храни (заради рефлукса)трябва да избягвам да му давам.
п.п.Основните предполагаеми фактори за появата на тези заболявания са:наследственост,стрес,инфекция с един микроб-Хеликобактер пилори и нередовното хранене.

# 79
  • Мнения: 1 820
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.
Аз наистина не разбирам кое прави манджите толкова полезни, пък сухата храна вредна. Ако ядеш сандвич и си пииваш водичка  в стомаха пак се превръща на супичка.....
Ако някой знае моля да каже.

Пък ако си хапнеш кисело мляко,пиеш вода и ядеш карставица,скачаш много и става таратор  LaughingЩе си играем да готвим ,ама ма -ма ха ooooh!В 21 век сме разбира се  Mr. Green

# 80
  • Мнения: 227
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.

Със сигурност има някаква връзка.Иначе не виждам защо лекарите ще настояват да се дават готвени храни при такива проблеми.

# 81
  • Мнения: 1 820
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.

Със сигурност има някаква връзка.Иначе не виждам защо лекарите ще настояват да се дават готвени храни при такива проблеми.
Има разбира се,и те са много(връзките и причините).Не само манджите,а зеленчуците и плодовете.Най добре е да се консумират пресни. Съдържат ензими, които са термолабилни и се разрушават при t° над 60 °С. Ензимите са необходими за качественото разцепване на храните до съставните им части, а когато разцепването е некачествено, се дава ход на ферементация и гниене с клинични прояви като подуване на корема, повишена киселинност, запек, лошо усвояване на храните с два аспекта- затлъстяване или измършавяване, намалена работоспособност ,гастрит,колит,язва и пр. 
Растителни мазнини и риба. Регулират нивото на холестерола и което е по- важно, са градивни елементи на ензими, хоромони, простагландини без които животът е немислим и от които зависи качеството на имунната защита. Примери: царевично и соево олио, студено пресован зехтин и др.
А по повод манджите и манталитета ни,мисля че много е изписано по този въпрос.Не напразно има граници в храненето на новородено,до 1 год,до 3,до 17 и т.н.

# 82
  • София
  • Мнения: 362
Никак не ми е приятно, че се завихри спор, покрай моят въпрос тук Sad
Реших, без да се намесвам в спора, да дам своето мнение по казуса. А то е, че аз съм упорит застъпник на теорията, че децата ТРЯБВА да хапват всеки ден готвено, което не е задължително да включва запръжка. Твърд застъпник съм и на приемането на хляб, но не само на него. Признайте - дори и ние възрастните, когато прекалим с тестените продукти и не приемаме "манджи" ( а имам предвид готвено) и баластни вещества и витамини (зеленчуци и плодове) - какво се случва?  Първоначално идва запекът, а след това и по-задълбочените проблеми, които с тъга чувам, че се срещат и при деца Sad
Вижте, момичета, според мен някой се обиди, че беше обвинен в лошо отглеждане и възпитание на децата си. Аз такова нещо не бих понесла също ( а най-вероятно има насоки, в които и аз не се справям), не поощрявам също... Нека бъдем добри, да не се нападаме, да не се пращаме по "местата си" и да се опитаме да си помогнем. Във форума съм от времето малко преди да забременея - предимно като читател - и съм намерила отговори на всичките си въпроси. Това ме кара да ви имам доверия, а не да се съревновавам с която и да е от вас. Не обичам да давам съвети, но ви препоръчам - не се състезавайте, а си помагайте   Peace

Общи условия

Активация на акаунт