Я дайте да ги видим тия учебници...

  • 6 289
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Трябвало кърмата да узрява 6 часа в гърда, за да придобие нужните качества. Ако бебето я изсуква по-рано от 6 часа, кърмата била още рядка и не достатъчно хранителна. Затова кърмачетата правили анемия към 6тия месец (от недояждане) и не наддавали така добре като хранените с АМ Simple Smile

Абе не наддавали.....сигурно 7,2 кг на 3 месеца ще да е от рядката ми неузряла кърма  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 3 718
Ето по темата една статийка от библиотеката, за който не я е срещал.
Руски съвети за гледане на кърмачето от 1926
Нямам достъп до учебници, но си спомням, че моят педиатър сподели веднъж, че от МЗ изискват от тях да си препоръчват схемата на захранването със сокове от 40 ден. До колко е вярно, не знам.

# 17
  • Мнения: 857
Аз не знам, какви са тези съвети за 6 часов покой /което принципно не е лошо никак/, ама като ревне това дете с пълно гърло, как аджеба ще го оставиш да ти "узрява" кърмата?! Мойта и тя не успява да узрее, ама за 1 месец 1500, не ще да е от въздуха.
Интересна е темата, защото аз като цяло се образовах за кърменето от този форум /специално благодаря на Хедра и Бу/. Майка ми почти не е кърмила, сестра ми се изцеждаше, никой не можа да ми даде адекватен съвет /даже и педито/, освен една приятелка с дълъг кърмачески стаж. Но най-основното го прочетох тук.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 249
"Основи на микропедиатрията"-2 на Рахамимов и Рачев, 1949:

" При храненето на децата до 1 година за по-лесно обучение и същевременно поради възрастовите особености според нас могат да се изтъкнат 3 по-характерни периода:
1. Първият период е напълно млечен период. До края на четвъртия месец децата се хранят изключително с мляко - майчино мляко, ако детето е кърмено от майка си и прясно краве или кисело краве мляко или някакъв друг млечен продукт (Еледон), ако детето е изкуствено хранено.При лекуване на храносмилателните разстройства през този период ние пак прибягваме към млечни продукти. Брашнените води за разреждане се дават в малки количества.

2.Вторият период обхваща децата от 5-ия до 8-ия месец. Ние го определяме като преходен период, т.е. такъв, при който детето почва да взема покрай млечните и други по-специално брашнени храни (препечено брашно, грис, сухар), след това зеленчукови пюрета, зеленчукови супи и т.н.,  но предимно въглехидрати. В този период храносмилателните сокове са вече достатъчно силни и могат да смилат брашнените храни в по-голямо количество. през този период детето не само взима нова храна под формата на други въглехидрати, но я взима и с лъжичка - храна с друг вкус и друга консистенция. Детето постепенно се нагажда към
3. Третия период, който обхваща децата от 9-12 месец, когато децата почват да получават от храната на възрастния - готвени зеленчуци, започват да се хранят и с жълтък от яйце, а към 11-12м и с кълцано месо.....
Това нагаждане към храната на възрастните трябва да следва физиологичното напредване на детето. По-рано напълно млечния период е траял много месеци - децата са били хранени с мляко до 7-8ия месец. Сега вече този период е намален и ние от 5ия месец захранваме децата с въглехидрати, със зеленчуци- от 6ия, а от 9-10 месец постепенно и предпазливо и с обща храна......
Трябва да споменем, че в чужбина вървят много напред в захранването на кърмачетата и че дават дори жълтъци от яйце не през 8-ия месец, както ние предлагаме, а много по-рано, и децата ги понасят. Специално за месото Glazmann предлага да се дава много рано, както и опитите, които е правил са му показали доброто му действие и понасяне. Ние също го даваме рано - от 11-я месец - и у нас се понася много добре от децата..."

В този учебник няма конкретни указания за соковете по принцип, но в една част за увреждания от кравето мляко пише следното:
" При деца над 2 месеца не трябва да се забравя да се дават  сокове от плодове и зеленчуци, за да се допълнят нуждите от витамини. Освен това трябва да се дава и витамин А и Д."

И всъщност много пъти сме коментирали, че децата на изкуствено хранене по онова време няма от къде да получат нужните им витамини, така че въвеждането на соковете при тях е свързано с това, а съответно както и в други области, препоръките за изкуствено храненото дете, се прехвърлят в същия вид за това на кърма.

# 19
  • Мнения: 4 406
мъхъм.
гледала съм сина си през 50-те години на миналия век Laughing.... добре, че имах нет малко по- късно...

# 20
  • Мнения: 11 096
Ето по темата една статийка от библиотеката, за който не я е срещал.
Руски съвети за гледане на кърмачето от 1926

Тия не са хора... #Crazy

# 21
  • Мнения: 250
Трябвало кърмата да узрява 6 часа в гърда, за да придобие нужните качества. Ако бебето я изсуква по-рано от 6 часа, кърмата била още рядка и не достатъчно хранителна. Затова кърмачетата правили анемия към 6тия месец (от недояждане) и не наддавали така добре като хранените с АМ Simple Smile
ЛЕЛЕЛЕЛЕ ще падна  #2gunfire

# 22
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Ето по темата една статийка от библиотеката, за който не я е срещал.
Руски съвети за гледане на кърмачето от 1926

Тия не са хора... #Crazy
що да не са. аз някои неща съм ги правила така - хранене от едната гърда, за 15 минути, не съм се цедила, не съм давала вода и залъгалки; ядеше горе-долу на три часа (на поискване, само в периоди на растеж по-често). просто така си тръгна, не съм спазвала някакви указания. и все още е основно на кърма. хайде без глобални заключения - аз не казвам, че висенето по един час на гърда не е за хора!

# 23
  • Мнения: 11 096
Добре, Мишка, ама какво ще кажеш за тези двете:

3. Да не се слага да спи при майката и в никакъв случай да не се храни през нощта.

4. Ако бебето се разплаче, в никакъв случай да не се дава гърдата по-рано от указаният срок, да не се друска и да не се люлее
. Да се провери дали е сухо: ако се е напишкало – подсушава се с чиста пелена, ако се е наакало, се подмива, и се напудря (с талк или цинкова пудра). Също така се проверява дали не го хапе насекомо (бълхи, дървеници). Ако независимо от предприетите мерки плачът продължава, може да се дадат няколко чаени лъжички преварена вода и в най-скоро време да се потърси съвет в консултацията.

# 24
  • Мнения: 292
От книгата (не е учебник, но я намерих по чиста случайност ...) ЗА ДА РАСТЕ МОЕТО ДЕТЕ ЗДРАВО Под редакцията на ст.н.с. д-р Боян Захариев издадена 1984г.

Цитат
Режим на хранене на кърмачето:
кърменето не бива да продължава повече от 15-20 минути.
Ако детето се събужда нощем или между храненията и е неспокойно, дава му се по малко преварена, леко подсладена вода (с 3 до 5% захар) ....
Кога трябва да захраним кърмачето:
Най рано в края на 3-ия и началото на 4-ия месец, когато може да гълта и по гъста храна без да се задави и не по късно от 5 ия месец, тъй като резервите от желязо, с които се ражда , между 3 и 5 месец се изчерпват
  #Crazy и има още мноооого неща от този род

# 25
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Добре, Мишка, ама какво ще кажеш за тези двете:

3. Да не се слага да спи при майката и в никакъв случай да не се храни през нощта.

4. Ако бебето се разплаче, в никакъв случай да не се дава гърдата по-рано от указаният срок, да не се друска и да не се люлее
. Да се провери дали е сухо: ако се е напишкало – подсушава се с чиста пелена, ако се е наакало, се подмива, и се напудря (с талк или цинкова пудра). Също така се проверява дали не го хапе насекомо (бълхи, дървеници). Ако независимо от предприетите мерки плачът продължава, може да се дадат няколко чаени лъжички преварена вода и в най-скоро време да се потърси съвет в консултацията.

тези са поостарели...  hahaha

# 26
  • Мнения: 543
Интересна тема!
А това за руските съвети - наистина някои точки са направо стряскащи - да се къпе бебето в топла вода 28 градуса..... аз го къпя в 40...
На морето лятото водата е около 26-27 и като знам какви трески ме тресат докато се намокря, хем, че от горе слънцето пече здраво.
На мен лично ми направи голямо положително впечатление как са процедирали в България по това време! Браво!

"А ето как по това време са се отнасяли към кърменето в България:

Животът на кърмачката

   Кърменето на детето е много важен въпрос. Особено значение има здравословното състояние на кърмачката. Тя трябва да спазва следните правила:
--Да не се преуморява (но и пълното бездействие е вредно). Да прави движения на чист въздух и въобще да води разумен живот в хигиенично отношение.
--Да не избягва развлечения, стига те да не й отнемат времето за сън.
--Да избягва силни душевни преживявания и вълнения.

В интереса на кърменето много важно е да се избягва бременността. Всекимесечните задължения на жената не трябва да стават причина за прекъсване на кърменето, защото те се отразяват зле на детето. В най-лош случай това положение на кърмачката може да предизвика незначителни разстройства в храносмилането на детето. Те обаче са за предпочитане пред разстройствата, които биха последвали след спиране на кърменето му, докато премине женското задължение.

Сп. “Кръгосвет”, бр.1/1929 г. (препечатано от сп. “9 месеца”, май 2000г)"

 И особено важно е, че не поставят времеви ограничения за продължителността на кърменето.

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 23:11 от gotika80

# 27
  • Мнения: 718
Ако бебето се разплаче, в никакъв случай да не се дава гърдата по-рано от указаният срок, да не се друска и да не се люлее. Да се провери дали е сухо: ако се е напишкало – подсушава се с чиста пелена, ако се е наакало, се подмива, и се напудря (с талк или цинкова пудра). Също така се проверява дали не го хапе насекомо (бълхи, дървеници). Ако независимо от предприетите мерки плачът продължава, може да се дадат няколко чаени лъжички преварена вода и в най-скоро време да се потърси съвет в консултацията.
Не, направо... #2gunfire това по-скоро ми прилича на садизъм, честно! И какъв съвет да се поиска от консултацията, защо бебето плаче преди 3-тия час като му е сменена пелената ли? Че и с канцерогенния талк препоръчват да се пудри  ooooh! smile3556
Все пак бебетата са човеци, хора, а не неодушевени предмети, както сега, така и тогава...

# 28
  • Мнения: 3 718
Е, все пак вземете под внимание, че това са други години, хората са се учичи. Хубавото е, че днес се връщаме към естествения ход на нещата. Това са малки стъпчици в добра посока  Peace

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 826
в ето този учебник е написано, че изключителното кърмене е препоръчително до 6 месец. мисля, че и в по-старите издания е така. нямам в момента бг учебник по педиатрия, но спомените ми са, че педиатрите препоръчваха кърменето на поискване и в упражнения и в лекции. 
А, чужди учебници да цитираме е безмислено Grinning Oт тях мога да покажа и за педиатри, и за медицински сестри и акушерки пасажи и глави, всички са про-кърмене и много смислени, въпреки че, разбира се, предвид естеството на професията, понякога има по-различни неща от тези, които се пишат тук.

Общи условия

Активация на акаунт