Я дайте да ги видим тия учебници...

  • 6 294
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 508
В интерес на истината аз цитирах остарелите неща, има доста добри съвети като често кърмене при намаляване на кърмата и т.н. Но за мен този човек не е в ред, в книгата му пишеше да не се учудваме, ако бременната жена започне да чопли вар от стената, а да й обясним спокойно, че може да си набавя калций от сиренето и млякото.

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
в книгата му пишеше да не се учудваме, ако бременната жена започне да чопли вар от стената, а да й обясним спокойно, че може да си набавя калций от сиренето и млякото.
Joy да, така е. Книгата е старо издание, само осъвременено в някои части (явно не всички) и преиздадено.

# 47
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
В интерес на истината аз цитирах остарелите неща, има доста добри съвети като често кърмене при намаляване на кърмата и т.н. Но за мен този човек не е в ред, в книгата му пишеше да не се учудваме, ако бременната жена започне да чопли вар от стената, а да й обясним спокойно, че може да си набавя калций от сиренето и млякото.
не се учудвай - по същата причина и детето може да го прави. при дефицити от калций. това са инстинктивни неща - както си седи; организмът има нужда. не отива с една лопата да се заложи пред варта.
недей да се подиграваш с човека. не е смешно. в онези времена не е имало бг-мама за да четат бременните и кърмачките. и ако бабите са знаели за кърменето, не винаги са могли да реагират на други нужди.

# 48
# 49
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На мен това с пика-та въобще не ми е странно, защото съм имала неистово желание за близане на цимент и като дете, и като бременна. Родителите ми казват, че с брат ми сме стояли и сме ближели стената на едно място до вратата до такава степен, че сме били изровили дупка Mr. Green А като бременна само от мириса на мокри плочки или на цимент при строежите буквално не можех да насмогвам да си преглъщам слюнката - и тъпото е, че това желание не се повлиява от нищо разумно, а те преследва ужасно.
Интересното е, че когато ровех за тези неща информацията, пишеше, че е възможно да става въпрос не за недостиг на калций, което е логичното - а за ниско желязо, което ме учуди доста и така и не разбрах каква е връзката. Във всеки случай при мен нямаше недостиг на нито едно от двете - и ХБ, и калцият ми винаги са си били наред, поне според изследванията. И за щастие с раждането такива нездравословни апетити изчезваха на секундата - и пак добре, че за цимент ставаше въпрос, че има хора, които ядат пръст от саксиите...

# 50
  • София
  • Мнения: 2 508
 Shocked Shocked Shocked

 Laughing Laughing Laughing

 blahblah smihesorry

# 51
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
хедричка, имаше си специален термин - ххх-фагия (не се сещам в момента, ужас дали не остарявам  hahaha) и да може да е белег и на железен дефицит. абс. си права.

# 52
  • Мнения: 2 376
На мен това с пика-та въобще не ми е странно, защото съм имала неистово желание за близане на цимент и като дете, и като бременна. Родителите ми казват, че с брат ми сме стояли и сме ближели стената на едно място до вратата до такава степен, че сме били изровили дупка Mr. Green А като бременна само от мириса на мокри плочки или на цимент при строежите буквално не можех да насмогвам да си преглъщам слюнката - и тъпото е, че това желание не се повлиява от нищо разумно, а те преследва ужасно.
Разбирам за какво говориш, нашите са сложили тапети, след като на едно място съм стигнала до тухлите  Blush И пръст съм яла.  hahaha

# 53
  • Мнения: 14

6. Млякото се увеличава след ядене на тестени произведения: баница, тутманик, щрудел, качамак, а също и от боза, мляко, компоти...

 Joy

Това ми напомни как налитах на бира малко преди да родя Simple Smile после в болницата консултантката по лактация ни каза да пием по чаша бира Guinness вечер за добра лактация... ей, не знам дали за това беше, ама след една чаша бира се будех посред нощите окъпана в мляко... (май не съм много по темата, но вместо запис Peace)

Параход, интересна тема, ще поразпитам моите приятели доктори за подобни цитати...

# 54
  • Мнения: 162
Не знам какво им пише в учебниците и какво ги учат, но наскоро имах шанса да получа уникален съвет от стажант-лекар. Бяхме с дъщеря ми в болница и на една от консултациите въпросната стажантка пита ей така колко е голяма тя и какво яде. На отговора ми, че е на 6 и 1/2 и е реално само на кърма, защото започнах да я захранвам на 6, но се разболя и спрях, тя подскочи и каза, че това е страшно и да съм си била купела веднага книга за хранене на бебета и да започна да дохранвам с НАН, защото със сигурност не й стигало вече. Е как прецени, като от 2 мин. среща и детето е 8кг. ?!?!?!  newsm78. Не знам!

# 55
  • Немция
  • Мнения: 6 902
Не съм още за този клуб, защото съм от бременеещите, но ме провокира написаното от Хедра. От нейния отбор съм - като дете ме бяха хванали "в крачка" как ям люспи от варосаната стена. Спомням си , че ми беше много вкусно. Crazy
А сега, по време на бременност, усещам в мен пак тези откачени желания за такъв тип "храна". ooooh!
Желязото и калцият са ми в норма, храня се разнообразно и според мен пълноценно.

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Понеже доста често се говори за проф. Х. Михов като автор на книга на български, ми се прииска да ви покажа негова статия, писана за Център за бременни жени - Пловдив: http://www.bg-bebe.com/index.php/home/library/breastfeed/

# 57
  • София
  • Мнения: 2 508
БРЕХ! Не е за отписване тоз човек, наистина... newsm10

# 58
  • Мнения: 329
Бравос на професора!

# 59
  • Мнения: 1 224
За съжаление професора е вече покойник (лека му пръст, почина тази пролет) и е един от малкото преподаватели от старото поколение ,които са много "модерни", ех само ако студентите им си бяха водили записки...
Да отбележа, че силно оплюваната му книга е все пак писана по време оно и има неща за критикуване, писана е доста сбито и затова звучи назидателно, но е пълна и с доста хубави неща - да му се доще на човек педитата из родните поликлиники да  я бяха прочели поне!
- за лактацията - само слагането на гърдата я увеличава и се препоръчва по-често слагане при недостиг на кърма - ми то си е на поискаване , докато се урегулират нещата.
-за пишлетата на момченцата - (с две момчета съм и ми е болен въпрос) обяснява защо да не се забелват пишлетата - тука определено всички студенти не са били на лекции, с малки изключения.
-казва че почти няма жена, която да не може да се справи с кърменето - и тука не е имало голяма посещаемост...

Да добавя само че 60те години на миналия век са времена на технически разцвет и научен подем в световен мащаб - от там идва и стремежа да се гледат децата "по научно му".Затова са и препоръките за хранен под час, режим и бла-бла, и съответната "анатема" - като циганките, демек ненаучно някак си, просто...И захранването е било новост, колкото по-рано, толкова по-добре.И АМ се издига в култ като "модерна" храна за бебета.Та на този фон професора си е направо супер - твърд застъпник за кърменето и пюренцата не по-рано от 4ти месец (за соковете - изключение, ама за да сме честни относително отскоро се зане за тях че са по-агресивни и от пюретата, преди 6 години с малкия ми син и аз започнах да давам сокчета като захраних 6ти месец, сега  -да си ги поръчва сам с водката, както беше писала една съфорумка Peace )

И аз мислех да пускам подобна тема озаглавена "Как да не успеем да кърмим, или теории и практики в родната медицина"

Общи условия

Активация на акаунт