ИЗРАЕЛ 25

  • 20 825
  • 287
  •   1
Отговори
# 225
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Ето линк към снимките ни от Виена: тук .

Времето беше студено (но по-топло отколкото в София!). По снимките си личи, че беше мрачно и постоянно се опитваше да вали. Но това в град като Виена е почти без значение, защото градския транспорт е перфектен!

Посетихме двореца Белведере - мно-о-о-го изкуство! Видяхме "Целувката" на Густав Климт, както и други негови творби... имаше и изложба на Алфонс Муха .
Опитахме истинската торта "Сахер" в едноименния хотел. Опитахме и други виенски сладкиши. Не бяха лоши, но за да имам по-правилна преценка трябва да ги опитам поне още няколко пъти на място. Значи пак ще трябва да ходим...  Laughing
Бяхме и на виенска бирария - ще повторим и това...
Минахме през ледената пързалка пред виенското кметство - аз отвън с братвурст и греяно вино, жена ми си взе кънки да си припомни как се пързаля... аз се справих доста успешно.

Минахме и през редица "съвременни забележителности" - H&M, C&A, Orsay... и каквото още имаше на Мария Хилферщрасе.

Хубаво беше, но свърши. Оставихме си някои места непосетени нарочно. Да има за какво да се върнем отново там.

# 226
  • Мнения: 110
тигре, добре дошъл. Добре сте си прекарали значи. Пак да идете!

Петя, здрасти! Голямо пътуване бе, жена! Много снимки, ееех. А и такава чиста усмивка имаш!

Охайоо, Мента-сан то Ментобу - сан!
Да, няма "л" в японския и те, дори и след години учене или професионално използване на английски... не говоря в ежедневието, отново не могат да се справят и говорят с "р".
Иначе има една - единствена съгласна - самостоятелна и без да е в сричка и тя е "н".

Аз пък мисля, че иврит е много сложен език. В японски - чиста работа - няма единствено и множествено число. В смисъл, за съществителните казваш "ябълка" и по контекста - числителни и т.н. можеш да разбереш дали е една или много. Заради тази екстра и глаголите са с една форма. Например "пиша" и това е за всички числа и лица така. Опреселя се от контекста.

За оризовите чудеса.... и аз ги обичам. 

Татянка, преписа ли се думичките в тифтерчето? Ад щях да ти предложа друга дума - детски шедьовър и тя е "кюфтерче".

# 227
  • Мнения: 1 263
tigar-migar, хубави снимки.  Peace   bouquet Мога да предскажа какво ще посетите следващия път  Laughing -ето това или това, може би .

# 228
  • Мнения: 2 952
  Много хубави снимки, Тигрис! Хайде пак да ви се отваря път и по-често ! Това за всички ...Хубаво е човек да се разведри от  ежедневието !

Кате , мерси !За  10 дена , но пък наситено с  емоции и срещи...Казват , че колкото по-малко време имаш , толкова повече работа свършваш...Та...нещо от сорта се получи и при мене този път.

Лека събота !

Тортичка:   Някой врътка ли го това ?

# 229
  • Мнения: 13
Ей тъй с тортичката  Laughing

Дочух за някакви курсове , 3месечни май по иврит - отива се в Израел  и се учи , през лятото за студенти  Party  Трябва да се поинтересувам в  тяхното посолство може би дали към  Бг има такава опция , защото ми го сподели приятелка която живее в Франция .  Бях чувала доста отдавна за такъв курс  , но   кандидатстване това онова... се няма време ... сега и изпити .. Но за  лятото живи и здрави тамън .  Flutter  Grinning Ако не това лято следващото  Joy  Важното е възможности да има  Laughing

 
 akhyal_katya  много интересно това с японския  Wink Друг член от фемилито ми  се е запалил по японския ( аз за иврит си мрънкам , друг японски иска , как па никой не  се зафана за руски ,сръбски .. нещо по лесничко  Joy  , абе желанеи да има .. време ще се намери , желание има ли има и начин ), но по нататък ...  Ти къде го научи , за колко време така навлезна в езика  .. Евала обаче !  Hug

# 230
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Добро утро на всички,
Тиги благодаря за виртуалната разходка  Peace супер снимки  Peace
Пете хич не го обичам това кубче на Рубик ама виж като торта си е изкушение Simple Smile

# 231
  • Мнения: 232
Господин Тигров,много хубави снимки!Много е красиво във Виена!
Ментова,нарадва ли се на господин Ментов? Laughing
Пете,врътках го едно време,и накрая като му се ядосах,го разглобявах,и си го сглобявах,че по-бързо ставаше Mr. Green
Айде лек Ви ден,аз отивам да си накупя малко китки,че вече идва пролет Laughing

# 232
  • Мнения: 28
Добър ден и от мен ! в нашия град намерих една преподавателка  по иврит .Оказа се че това е много скъпо обучение .За един астрономически час тя взема 30 фр.супер  скъпо ми се вижда.Как са цените в Израел ?

# 233
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Labruit,за частни уроци незнам.Аз плащам Улпан по 190 шекела на месец,но моя приятелка плаща в Бат Ям мисля 400-500 шекела на месец.200 шекела са към 50$ грубо казано...Това е сумата за посещение 5 дни седмично от 8.30 до 1 на обяд с 30мин почивка  Peace

# 234
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Labriut, при вас са скъпи, защото се води рядък и екзотичен език  Peace Тук уроците по японски и гръцки са скъпи (девер ми, най-малкия от трите братя на мъжа ми, искаше да учи японски, после се ориентира към гръцки, накрая мина на самообучение... )

Тигър, голям кеф е да ти чета постовете  Grinning Малкото тигърче при кого беше, докато вие покоровяхте австрийската столица?
Оставихме си някои места непосетени нарочно. Да има за какво да се върнем отново там.
Много мъдро решение  Hug И ние така си казахме за Париж - да не изчерпваме всичко от един път  Wink

Пете, тази торта много бих искала и аз да мога да я направя  Grinning Имаме скоро един рожденик, който е луд по унгарските кубчета, поръчва си от чужбина в различни разновидности (вече правят и с други форми, не само кубчета, и с повече редове за редене)... Направо ме вдъхновява да потърся рецепта и начин да сглобя нещо такова във вид на торта!  Party

Наина, качих няколко снимки от апарата на мъжа ми Peace, от Киото са, защото Токио вече ви го показах  на старите снимки

влакът-стрела - Шинкансен  снимка от риокана - гостоприемнницата в Киото   пак от риокан Towa - място за спане   Златният павилион - храмът на шогун еди-кой си    пак Златният павилион   
Гейши-маико, на връщане от училището за гейши гейшите в цял ръст    гейшите отзад

- това е играчката, която е донесъл на най-малката си братовчедка,тя е на 2 год и половина, но и ние двамата сме направо влюбени в това зайче  Heart Eyes

На мен ми е донесъл едно талисманче, което дават за поколение  Mr. Green снимано на фона на картичка от Токио и отблизо:
 

# 235
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Мента,благодари на г-н Ментов за тази доза екзотика която сподели с нас  Hug Страхотни са снимките  Peace Бих се прежалила и да измина този дълъг път само за да видя всичко това  Praynig А дали Ментов е споделил с теб как са цените там?Билетчета,обяд,нощувки ей такива неща...Пропускаме гейшите Simple Smile А и цените например за билет за музей колко струват.   bouquet

# 236
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тиги, хубави снимки Peace на теб и на Мента пожелавам да посетите отново Виена и Париж, може после и на друго място да отидете, а бе въобще да пътешествате където си поискате HugАз засега "пътувам" с вас виртуално Laughing ето бях до Виена и до Япония "отскочих" благодаря ви, че споделяте снимките с нас Hug
Мента, формата на тортата няма да ти е трудно да я направиш, но за оцветяването не знам  newsm78, но ако решиш ще помагаме с идеи Laughing
Странно ми е за японския newsm78 така без Л, даже не мога да си ги представя Thinking

# 237
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бубе, не само, че споделя за цените, ами и голяма част от фактурите са тук, защото част от разходите трябва да ги представи на фирмата - работодател, за да му върнат парите (при тях е така - първоначално си плащат всичко, а после фирмата им връща парите за някои разходи  Peace). Напр. нощувките в Токио трябва да му бъдат платени от фирмата - там е било около 280 000 йени newsm78, излиза около 200$ на нощ, а риоканът в Киото си е за негова сметка - около 70$ на нощ - с вкл. закуска  yes (аз му бях намерила за 55$, но нямаха места, нали ви разказвах за писмото, в което писаха колко ги е срам, че не могат да го приемат).

Сушито - по-скъпото излиза около 30 шекела за едно суши, но може да се намери и порция за 120-150 шекела, като имаш предвид, че и в Израел в по-скъпите ресторанти за суши плащаш 100-120 шекела за порция  Wink Имам разни менюта - 1200 йени за един човек, 4000 за трима, 5000 - 6000 за 5 човека. Има и магазини за разни сувенири - магазини, в които всичко е по 100 йени, което е малко повече от долар (тази година не е пазарувал от там, но предишните пъти донесе много хубави неща от там). А и ядат повече сашими и нигири-суши, което е основно риба, докато при нас са популярни роловете, които пък съдържат повече ориз, т.е. по-високите цени там за оправдани, предвид това, че ядеш (наистина) прясна риба....


Храмовете в Киото са били с вход между 30-60 шекела, а музеите - 50-60 шекела на човек, 35 шекела на ден е билет за градски транспорт. Картичките, които е купил, са по около 15 шекела едната (израелските картички за сравнение са по 10-тина шекела едната). Колега го е помолил да му донесе някакъв специален керамичен нож - гледам цената  7 140 йени, т.е. малко по-малко от 80$ излиза... Мисля, че при двама работещи израелци, които имат малко над средния доход, могат да си позволят екскурзия до там... той обаче не е видял почти никакви туристи, може би заради сезона, може би заради световната криза...  Thinking



Жаки, Ментов ми даде идея за квадратите - цветни листове, както принтят за децата с картинки, ние можем да изпринтим едноцветни листове  Wink Рожденият ден на девер ми е в края на март, ще поразуча какво може да се направи и от вас приемам идеи  Hug  bouquet  Дано успея да направя нещо такова, ще уцеля десятката с торта-Рубик  Grinning

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 12:41 от Mentha

# 238
  • Мнения: 232
Някой ден,като забогатея,ще черпя моето другарче с една екскурзия до Япония Mr. GreenТо бива,бива красота!Пътя вобще не ме притеснява,ако ще да се убия от път!Оф ,само да стана богата Mr. Green

# 239
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Хмммм май и ние ще чакаме да забогатеем за да отидем в Япония  Peace но пък смятам да не спирам да мърморя за Тайланд-до там само билетите са по-скъпички  Peace Много ми се ходи там,мъжо казва,че ще ме заведе ако му позволя масаж при което настава един бой не искате да знаете  Joy Но пък снимките от Япония не ми пречи да си мечтая,аз обичам да мечтая.Тук стана 2 дни не спира да вали ама не само дъжд ами и градушка,ще изпочупи бадемовите цветове ужас.Като дискотека сме гърми и святка денонощно  Tired а улиците са с един пръст вода,градинките наводнени...А дано се напълни Кинерет та тази година като отида на рафтинг да е още по-весело  Joy
Наинка и аз обичам да пътувам ама дори 2,30 часа в самолет ме убиват-това ми е най-дългия полет.

Общи условия

Активация на акаунт