Мами вегетарианки, да се преброим и споделим - 3

  • 31 745
  • 470
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 925
И аз днес точно си мислех за тестените неща и за вредността им. И измислих, че вредни са не самите зърна (далеч не), а начинът, по който са приготвени и смесени с хидрогенирани мазнини (в заводските хлябове май няма маргарин, но в тестените закуски и пр. неща кой знае какви точно мазнини има, може дори маргаринът да се окаже безобиден на техния фон), с подобрители, Е-та и т.н.
Аз бих си месила хляб вкъщи, но по-скоро за детето сега ще се опитам да правя това. За мен и за мъжа ми да меся ме мързи, откровено казано.
Някой някъде беше пускал рецепти за сурови хлебчета от зърна, ще се опитам да ги намеря.

# 16
  • Мнения: 2 818
Купи си машина за хляб  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 762
Наистина ли са добри тези машини?Аз много се чудя дали си заслужават мястото,което заемат.От една страна съм сигурна,че бих си месила хляб сама,но от друга имам ужасна домакинска алергия,която се появява веднага щом вляза в кухнята и мъжът ми ме държи далеч от там.Та много им се мая.Примерно хляб с кълнове може ли да се прави?Сладки хлябове?Наистина ли си запазват полезностите?Как втасва толкова бързо тестото-не е ли вредно това?Защо нищо не изгаря като се пече хляб?Корички прави ли?Могат ли да се слагат разни неща в хляба-кашкавал,сирене,зеленчуци?Изобщо-подобаващ заместител ли е на ръчния труд или само от части?Също така за колко време се прави един хляб?
Проблемът е че баба ми (живеем в една къща с нея) меси много добре,но само бял хляб.Става много вкусно и дори да не е полезно-не е толкова вредно,но аз си падам по деликатесни хлябове.Не обичам просто погача от бял хляб-дори да е виртуозна като нейните.А и прекарвам голяма част от годината в пост така че хлябът си е важна част от моето меню. Wink

# 18
  • Мнения: 2 818
Ами добри са определено, но естествено е по-добре да се меси на ръка. Но ако нямаш време/умения/нерви да се занимаваш с това, а не ти се яде купен си е добра алтернатива. Хляб с кълнове не знам дали става, никога не съм правила, как се прави? Сладки хлябове могат да се правят, дори стават повече от перфектни козунаци (е, зависи и от рецептата която правиш де Wink ). Тестото не втасва толкова бързо... при мен основната програма е над 3 часа, но я има и вариант 2ч и 15мин - като меси около 30 мин, а пече 50. Не загаря, защото пече на ниска температура, а има и някакво покритие (което не знам колко е ок...). Коричка прави само отдолу, но можеш да го печеш накрая във фурна. Могат да се слагат всякакви работи, има голяма библиотека в готварския само за рецепти за машина за хляб. Продуктите ги изсипваш, пускаш машината и след 2-3 часа имаш хляб. Освен това в нея могат да се прави сладко, лютеница и всякакви такива (не съм правила, но е опция).
Освен всичко правенето на хляб е едно от най-любимите неща на сина, особено пресяването на брашното и сипването с лъжичка на солта, захарта и маята.

# 19
  • Мнения: 925
Ето една рецепта за суров хляб. Този сайт е страхотен и има още много полезни неща из него.
И аз си мислех за машина за хляб, но нямам толкова място за нея. Ще меся на ръка, харесва ми да го правя в малкото пъти, когато съм го правила.  Ако е всеки ден или през ден, незнам дали ще ми харесва толкова, но ще видим Simple Smile

# 20
  • Мнения: 324
Е, ама защо така се нахвърляте срещу неядящите хляб  smile3518
А и никой не е казал, че пълнозърнестия хляб е вреден с нещо.
Аз лично съм против само белия хляб и производните му. Но това, че аз не ям такива неща, в никакъв случай не ги прави вредни. Пълнозърнест хляб си хапвам. Е, не всеки ден, но просто защото не всеки ден ми се яде хляб.
Освен това с удоволствие си хапвам и овесени ядки, да речем.
Виж жито не ям, но не защото не е полезно, а защото като малка ме караха да го ям насила  Crossing Arms
Евридика  newsm10  суровия хляб изглежда много апетитно.

# 21
  • Мнения: 2 818
Не видях някой да се нахвърля на някого  Thinking  Hug

# 22
  • Мнения: 232
Евридик@, за отказавнето, .. Ами много бих искала всъщност да дам някаква " рецепта"-например като с цигарите)- т.е. става отведнъж, или пак - не става, но пък ако трябва да съм честна нямам такава. Отказах тестените и белия хляб заедно с месото и сладкото- т.е. беше доста ударно.( За този период- едно лято беше- точно три месеца- спрях да пуша и да пия също- абе общо взето карах на много плодове ,чайове и салати. Та оттогава не ям тези неща (ама с цигарите и алкохола, реших че ще съм прекалено идеална  Rolling Eyes )

dimitriana , имаме такава машинка вкъщи. Мъжът ми на практика я ползва.Може всякакъв хляб, с ядки, сладък, със сирене, маслинки, каквото решиш. Втасването- еми на практика поддържа висока температура вътре, ама май към час си втасва- основната програма е 3 часа. Определено мисля че много улеснява, а и основният плюс е че знаеш какво има в хляба, който ядеш. За мен основният проблем с купешките тестени е обработката на брашното, милионите набухватели и т.н.( направих грешката иден път да питам един познат, който работи в мелница за процеса точно  Sick - без коментар ). Хубавото вкъщи е че мъжът ми взима от някаква рента брашно и с него прави хляба.

# 23
  • Мнения: 925
...Та оттогава не ям тези неща (ама с цигарите и алкохола, реших че ще съм прекалено идеална  Rolling Eyes )
Е, айде сега, няма да си казваме кривиците  Mr. Green
Аз не пия и не пуша в момента, заради кърменето, ама после не се знае. Алкохола няма да го спра съвсем, на червеното вино съм голям фен, но виж, цигарите ако откажа, цена няма да имам!  Flutter

# 24
  • Мнения: 232



Аз не пия и не пуша в момента, заради кърменето, ама после не се знае. Алкохола няма да го спра съвсем, на червеното вино съм голям фен, но виж, цигарите ако откажа, цена няма да имам!  Flutter


Оф, и аз като разбрах че сам бременна не съм запалвала, а и ближа едниствено едни винца (домашни) и бири. Но  Naughty, като спря да кърмя другата пролет(ще видим, да не си правя сметката без кръчмаря), таткото е обещал, че ще ме пусне отпуск на разпивка.  Joy

# 25
  • Мнения: 324
Не видях някой да се нахвърля на някого  Thinking  Hug

Е не - това беше шегичка!
Maktub, нали не се сърдиш  smile3525

# 26
  • Мнения: 2 132
Дами, споделете какви са ви машините, че отдавна съм им хвърлила око Grinning
 Иначе може да се слагат и кълнове и каквото се сетите Simple Smile

п.п. Аз пък съм с ореол около главата - не пуша, не пия, месо не ям, по мъже не ходя  Laughing

# 27
  • Мнения: 2 818
Моята е Мулинекс.

И аз съм ореол, освен това и по жени не ходя!  Mr. Green Понякога пия силно разредено със сок вино, но го пия повече заради чашите Blush, вкуса на вино от 2 и от 100лв за мен е еднакво никакъв   Rolling Eyes

фио  Hug

# 28
  • Мнения: 232
Също мулинекс, ето такава

# 29
  • Мнения: 762
Пък аз даже и постя и ходя на църква-кой сега ще ми дойде а? Sunglasses
Ми като гледах само Мулинекс се продава в Техномаркет.Ама ме притеснява и друго нещо-тия грамажи (за един хляб) над 750 гр ми се струват големки,а за 1,5 кг да не говорим.Вие какво мислите?Гледах,че последния модел на Мулинекс има и разделения за багети,ама не съм сигурна че си заслужава още 100 лв.Вие за колко изяждате един хляб?А вярно ли е че не прави козунаци,а сладък хляб (тоест няма конци)?Зачетох се вчера в архивните теми за машините за хлябове.

Общи условия

Активация на акаунт