Мами на по 15-16 години

  • 23 233
  • 391
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 993
Това не е обществен проблем, за да има отношение обществото. Това е лична трагедия, защото аз така приемам една бременност на 15-16 години. Объркан живот, провалени мечти и побелели родители... На тази възраст говорим за момиче, а не за жена. Tинейджърските години изобщо не са осъзнат период, че да се поема отговорността за един човешки живот.

# 16
  • Мнения: 2 556
Точно затова според мен отговорността пада върху родителите на момичето.

# 17
  • Мнения: 22 443
Дори само факта, че момиче на 15-16г не е помислило за предпазни средства при секс и това е довело до забременяване....е достатъчно показателен, че това момиче не би трябвало да ражда и да гледа дете. Много редки са случаите, когато това завършва добре и майката съумява с много помощ и подкрепа да отгледа детето.
Не го смятам за уместно и според мен най-доброто решение е аборт. Другият вариант е предложеният от Тес, родителите да отгледат детето.

# 18
  • Мнения: 9 814
Разбира се че зависи преди всичко от характера на един човек.
Има и жени, които и на 40 г. не се чувстват готови да станат майки.
Има и такива, които на 16 се справят перфектно.
Важно е също така и как родителите им ще ги подкрепят
А защо хората ги изолират? Лично аз не контактувам млади майки и нямам наблюдения дали те са изолирани или не.
Повечето от днешните жени стават майки за първи път на + 25 г. и едва ли едно 15 г. момиче има много допирни точки с тях.

# 19
  • Мнения: 293
Според мен е проблем на обществото.
Една съфорумка по-нагоре каза нещо много важно- че ако нейната дъщеря забременее на тази възраст то и самата тя ще има вина за това и ще се кори,че не е била достатъчно добър родител.
Защото тук става дума за първите седем,десет години от детството.
Родителите са тези,които трябва от рано да подготвят детето с въпросите относно секса,контрацептивите и отношенията между ,,гаджетата,, в тази крехка възраст.
Голяма роля играе сексуалната  култура и връзката родител-дете, до колко то е запознато,до колко може да разговаря свободно по темата с родителите си.Това е много важно според мен.

Ако не говорим за малцинствата,разбира се.

Проблем е ,че тези девойки ги има но в никакъв случай към тях не трябва да се подхожда с пренебрежение и погнуса ( както в повечето случаи се прави).

# 20
  • Мнения: 4
Забременях на 15 и направих аборт.От сегашната си гледна точка не мисля че изобщо съм знаела какво е секс тогава.Но си давах сметка,че в това положение няма бъдеще нито за мен,нито за детето ми.С "бащата"поддържахме връзка още няколко години преди да се разделим.
Това,което ясно си спомням от този период е как братовчедка ми ,която беше в течение на връзка ни НЕ ме подкрепи и грижата,с която майка ми се отнесе към мен.
Гласувам с две ръце за момичетата,които имат кураж да отглеждат дете на тази крехка възраст,обаче когато това е осъзнато тяхно решение.
Сега като ме питат защо още нямам дете отговарям:"Семейно планиране....'

# 21
  • Мнения: 199
Съгласна съм че повечето не биха били отговорни, но все пак има и такива момичета които поемат тази толкова голяма отговорност (детето) и се справят. Аз говоря точно за тези момичета, защо със тях хората са държат така и ги изолират,как мислите?
Според мен колкото и да е добро момичето и дори и да се справя (което много ме съмнява,че ще е както една майка на 25 примерно) "тези които ги изолират" може би го правят, защото не виждат майка, а дете-провалило животът си.

# 22
  • Мнения: 2 556
Аз съм на мнение, че гаф може да стане винаги. Както и да науча дъщеря си да се пази, едва ли ще е на хапчета от първия път, а кой знае колко един некадърен тийнейджър знае точно как да ползва презерватив. Тоест ако стане гаф, момичето ще поеме негатива, че младежа не е бил "обучен" да се пази, нали? Така че - както и да пазим децата, няма да им светим един ден на секса, никой не е застрахован, това е.

Въпросът има и обратна страна - как бихте реагирали, ако синът ви "забремени" девойка на 15-16 години, кой ще ви се струва по-виновен - не знам...

# 23
  • Мнения: 127
Това не е обществен проблем, за да има отношение обществото. Това е лична трагедия, защото аз така приемам една бременност на 15-16 години. Объркан живот, провалени мечти и побелели родители... На тази възраст говорим за момиче, а не за жена. Tинейджърските години изобщо не са осъзнат период, че да се поема отговорността за един човешки живот.

Това е и моето мнение.

# 24
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
нека темата не се превръща в поредния спор `за`или `против`` майките на 15г.,а нека кажем на девойките колко е трудно дете да гледа дете,как всяка вечер ще си ляга до един единствен мъж,през 1-2часа ще реве бебе,по цял ден ще се влачи в една ръка бебето,как ще има освен разходка с количка-0насрани гащи,оповръщани дрехи,сополи,хрема,Т и т.н.
Нека момичетата на 15г. да прочетат и преценят готови ли са да си посветят живота на едно бебе-бременност,раждане,кърмене,кърмене,колики, 20-30 кила отгоре......Но разбира се,преди да си го изпитал няма как да знаеш какво те очаква!
е това ли е майчинството?
пък и не намирам нищо лошо в това всяка вечер да си лягаш до един и същи мъж!
аз нямам дъщеря, но искам да вярвам, че тези момичета трябва да вземат ИНФОРМИРАН избор дали да запазят детето или не. всяко решение има последствия и е доста индивидуално кое е по-тежкото решение. все пак мисля, че каквото и да решат трябва да бъдат подкрепени - от близките си. общество е твърде разтегливо понятие, а и не съм сигурна дали българите са толерантни въобще, за каквото и да е.
в един от горните постинги е разказано за безотговорна майка на 20. аз обаче познавам същото поведение у доста по-зрели жени. такива, които попрехвърлили тридесетте се юрват по нощите и дните напред-назад, оставяйки детето на съседи, роднини и т.н. незнам дали възрастта има значение точно затова.
отговорност на всички ни е популяризирането на хапчетата и другите методи, които правят жената независима. на тази възраст често информацията и самочувствието са недостатъчни за safe sex.

# 25
  • Мнения: 9 973
нека темата не се превръща в поредния спор `за`или `против`` майките на 15г.,а нека кажем на девойките колко е трудно дете да гледа дете,как всяка вечер ще си ляга до един единствен мъж,през 1-2часа ще реве бебе,по цял ден ще се влачи в една ръка бебето,как ще има освен разходка с количка-0насрани гащи,оповръщани дрехи,сополи,хрема,Т и т.н.
Нека момичетата на 15г. да прочетат и преценят готови ли са да си посветят живота на едно бебе-бременност,раждане,кърмене,кърмене,колики, 20-30 кила отгоре......Но разбира се,преди да си го изпитал няма как да знаеш какво те очаква!
е това ли е майчинството?
пък и не намирам нищо лошо в това всяка вечер да си лягаш до един и същи мъж!
искала съм да кажа,че 15г. момиче бързо ще му омръзне един мъж.Аз като се сетя моите връзки колко дълги са били...най-дългата 30 дни...Дали на мен ми е омръзнало,дали на момчето...

# 26
  • Мнения: 199

Въпросът има и обратна страна - как бихте реагирали, ако синът ви "забремени" девойка на 15-16 години, кой ще ви се струва по-виновен - не знам...
Има голяма вероятност на момчето бъдещето да не се промени и близките да не позволят да признае бебето. Така че пак момичето трябва да решава...

# 27
  • Мнения: 2 556
Да, аз имах предвид, ако се случи на собствения ви син, как бихте реагирали, аз например сигурно ще откача  #Crazy Много повече бих се тръшнала, отколкото ако е бременна дъщеря ми, за нея ясно, че ще поема отговорност, а в другата ситуация как ще можем да помогнем  ooooh!

# 28
  • Мнения: 2 100
За мен не е важно на колко години е родила майката. Важното е дали осъзнава отговорността, дали може да се грижи за детето си и дали го обича. Ако това е налице, защо да не я уважавам?! Дори бих и се възхищавала за смелостта!
Познавам такава майка, но не толкова добре. И за нея се говориха много лоши неща - че била курва (защото излизала с различни мъже), че незнам какво си...НО никога и никой не съм чула да казва, че не е добра майка и не си гледа детето! Naughty Дъщеричката й в момента е на 10 години - прекрасно и красиво дете, има си вече и братче, което е на 2. Simple Smile Жената си живее с един прекрасен мъж и са много щастливи.  Simple Smile

Лично за своето не мога да кажа как ще реагирам... Rolling Eyes Най-вероятно ще се замисля за аборт  Confused И аз като Tess много подозрително бих се отнесла и бих луднала ако на сина ми се случи нещо такова  ooooh!

# 29
  • Мнения: 130
Всичко зависи от човека, аз родих не на 16, но 1 месец след като навърших 18. Нито за миг не съм съжалявала, нямаше по-обичано, чакано и гледано дете от моето. Никога никой не ми е помагал, аз си я отгледах сама и сега продължавам да си я гладам. В същото време завърших висше, работих много и доста напред отидох в кариерата и печеленето на пари. Нито за миг не съм съжалявала, че не съм се наживяла. Но като се замисля, ако сега дъщеря ми на 17 години забременее, бих я посъветвала да направи аборт. Защото май съм я поразглезила и не виждам да е готова на тази възраст да гледа дете.

Общи условия

Активация на акаунт