ФИМОЗА!

  • 87 506
  • 224
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 489
Аз никога не съм имала намерение да забелвам. Доверявам се на инстинктите си преди всичко и ми се струва ненормално да пипаш насилствено неща, които природата е създала.

# 91
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
За съжаление горчивата истина е, че повечето педиатри, уролози и хирурзи (поне в нашия град) не са наясно с написаното от Д-р Оги или пък го знаят, но по една или друга причина не го вземат под внимание. Дано не е второто Praynig

# 92
  • Мнения: 2 489
За съжаление горчивата истина е, че повечето педиатри, уролози и хирурзи (поне в нашия град) не са наясно с написаното от Д-р Оги или пък го знаят, но по една или друга причина не го вземат под внимание. Дано не е второто Praynig

Едва ли искат да навредят. Просто са некомпетентни.

# 93
  • Мнения: 117
Ще съм много благодарна ако отговорите  и  на следния въпрос :    Колко продължително време може да се използва  кортикостероиден крем? Може ли да нанесе някаква вреда ако  е по-продължително? Ние използвахме такъв крем в продължение на 6 седмици, по препоръка на уролог, и имаше ефект, но пак се е сраснало и се притеснявам да не се е възпалило пишлето. Не смея да ходя при тукашен лекар, защото  искат да разрешат проблема с обрязване.

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 21:55 от eves

# 94
  • София
  • Мнения: 2 066
Цитат
Насилственото забелване в бебешка възраст води до травма на кожата, нарушение на нормалното клетъчно срастване, увреждане на сетивните нерви на гланса, гъбично или бактериално възпаление (баланит) и деформация на кожата (склерозит)

Цитат
Това е Патологична фимоза, която възниква в около 2 % от децата и рядко е първична, а предимно вторична – вследствие неумели или повторни опити за забелване, инфекция или лоша хигиена

А ТАКААААА
доц.д-р Огнян Бранков един въпрос!!!
Тези неща които написахте по-горе аз съм ги чел още преди 3-4 години. Мога ли тогава да запитам ЗАЩО в момента в България 90% от джипитата карат майките да заголват главичката !!! Значи аз мога, дето не ми влиза в работата да чета, а на тези дето им влиза не могат???
На кумата ми момченцето джипито започна да му отлепя кожичката още на първата консултация, тоест на 1 месечна възраст. Горкото дете след всяко ходене до доктора 3 часа ореваваше квартала, а майка му ставаше на маймуна докато го успокои.
smile3512   smile3515

# 95
  • София
  • Мнения: 3 198
Не смея да ходя при тукашен лекар, защото  искат да разрешат проблема с обрязване.

Здравейте,
Вие живеете в държава (континент), където обрязването е на мода и все още се водят научни и задкулисни спорове. Впрочем, и там ли the big apple е символ на нещо?
Както разбрахте вече, кожичката на пениса (the foreskin) може да остане слепнала докъм 3 - 5 годишна възраст. Ако досега не са опитвали с насилствено забелване, от този крем няма нужда. Освен при много редките случаи на вроден кожен пръстен.
Ако кожичката е срастнала на върха и фиброзно изменена, кортизоновият крем (bethamethasone 0,05 %) може да се намазва с нежно втриване 2 - 3 пъти дневно за около 4 - 6 седмици, но няма проблем курсът да се повтори. Трябва да се уверите със съответно изследване, дали няма и съпътствуваща инфекция (бактериална, гъбична).
Бъдете спокойни, природата си знае работата. Тук ми хрумва един страничен проблем за мастурбацията, който занимава всички майки и с който често съм се сблъсквал. Навярно тя идва като част от механизмите за забелване. Интерес е и проблемът с наличието на това явление в животинския свят. Но това нас в случая не ни засяга (извинете за отклонението).
Питайте още,
д-р Бранков

# 96
  • София
  • Мнения: 3 198
Цитат
Мога ли тогава да запитам ЗАЩО в момента в България 90% от джипитата карат майките да заголват главичката !!!

Драги Brayan,
аз също до неотдавна бях на други позиции.
Постепенно се убедих, че много от нашите постановки са остарели (да не кажа погрешни). Но, успокойте се, в различни области на света има противоречиви становища. Не само в най-напредналите страни (Канада, САЩ, Англия, Австралия), но и в по-изостаналите. Ние не сме изключение от правилото.
Аз лично се ангажирам да изработим консенсус съвместно с педиатри, уролози и детски хирурзи, което да застъпи съвременното становище.
Това, разбира се, няма да стане веднага, но аз ще започна от моята "къщичка" - все пак "Пирогов" е водеща болница.
д-р Бранков


# 97
  • Мнения: 117
Д-р Бранков, Благодаря!
Не мисля, че обрязването е предпочитано в Северна Америка, пък и в целия цивилизован свят, в днешно време - проблемът е , че живеем в еврейски квартал вмомента.
Дететето не разрешава повече да го пипаме - дори на мен,  а на непознат човек - абсурд... така, че ще се доверя на природата. Praynig

# 98
  • Мнения: 4 629
Здравейте всички,
Бих желал да изложа кратко и на достъпен език съвременните схващания по въпроса за детската фимоза.

Много доре си го обяснил. Благодаря ти за полезната и достъпна информация  Hug Само да кажа, че ние се грижим за пениса на сина ми по гореописаният от теб начин по препоръка на педиатъра ни Simple Smile

# 99
  • Мнения: 603
Аз започнах да го забелвам внимателно и постепенно някъде към шестия. Отлепи се за около месец и нещо без проблеми и болки. Мисля, че така е много по-добре, отколкото да го заведеш на лекар и да го направят изведнъж - детето ще го боли, а ако е по-голямо ще му остане и неприятен спомен.

# 100
  • Мнения: 289
Здравйте на всички!
От всичко прочетено до тук и аз съм вече на мнение, че не бива да се пипа пишата на бебчето... но при нас вече е късно Sad
Синчето, когато навърши годинка, JPто ни изпрати при уролог, та той да свърши работата, щом аз не съм могла. А аз в интерес на истината се опитах един път, но се отказах, видя ми се невъзможно и страшно.
Та след посещението при уролога имам чувството, че детето ми много се травмира. Един ден след манипулацията то не можа да се изпишка спокойно, а след това не съм могла, поне един път, без ревове да му почиствам пишата, каквато беше заръката на "специалистът".
Сега, една година по-късно положението е същото...иначе при опитите си виждам, че не е срастнала.
Та въпроса ми е, какво да правя при това положение? Вече сме започнали по старата и неправилна програма.... Да продължавам ли да го мъча детето или да забравя за заръките и повече да не го травмирам и да не го пипам там? Confused

# 101
  • Мнения: 3 379
Д-р Бранков, Хайде и аз да попитам, защото съм от онези майки, които са били посъветвани от непросветените...

Когато Гого беше на 6 месеца сестрата в поликлиниката му забели пишката, която до онзи момент ние подръпвахме по малко, но без никакъв успех. Още съжалявам, че тогава не питах първо частната ни педиатърка, която в последствие се оказа, че е против заголването... Така, както и да е, станало беше вече и трябваше да продъжим по съвет на джипито да я дърпаме всяка вечер за да почистваме, което ние правехме. Въпреки това пишката на Гого пак се позалепи - главичката си е оголена още, но точно където свършва главичката имаше един пръстен, който като дръпнехме кожичката и се виждаше, а сега кожичката е залепнала върху него. Ние опитвахме да дърпаме, но нищо не става, а ни е страх да пробваме по-силно. В същото време преди около месец питахме в поликлиниката и сестрата, дето я забели пишата, ни се накара, че не сме били се грижели и затова се залупяла пак. Частната ни педиатърка обаче като я видя и каза, че си е наред, само да я измиваме като го къпем.

Сега се чудя дали този процес е нормален и какво да правя, да се консултираме ли с някой? Моля посъветвайте ме.

# 102
  • София
  • Мнения: 3 198
Здравейте,

и аз в даден период съм препоръчвал същото (и не само аз).

Според моята справка, до неотдавна акушерките в Австралия са били задължавани още след раждане да започнат със забелване (и т.н.).
Вашата лична педиатърка е било повече "в час". Аз лично съм се убедил, че когато казваш правилното мнение на фона на общоприета заблуда, на теб не вярват, въпреки авторитета на специалността ти.
Ако синтезирам причините, те биха могли да бъдат:
- рутина (тоест неосведоменост или нежелание да се усведомяваш)
- комерсиализъм
Може да звучи еретично, но сега е векът на свободния достъп до информация и не можеш да заблудиш съвременния човек.

Отговарям на последните две писма, затова препоръчвам по принцип да извършите нежно втриване на кортизонов крем на върха на кожичката, поне веднаж дневно след банята, без да предизвиквате стресов момент. Ако имате нужда, може да ме потърсите след време за консултация.

Желая Ви успех.

Д-р Б

# 103
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 746
Какво да правим когато така или иначе пишлето вече е забелено и всяка вечер оголвам главичката за секунди и я почиствам само с вода. Ако спра няма ли опасност от инфекция?

# 104
  • Мнения: 1 383
А какво да правим ако не забелваме и възникне проблем, както е в малък процент от случаите? С кого да се консултираме след като почти всички лекари го препоръчват? Може би трябва предварително да анкетирам всички хирурзи в Русе за да знам с кого да се консултирам без да бъда упреквана? Правя много неща в разрез със съветите на лекарите, но когато се касае за хирургия малко ме е страх.

Общи условия

Активация на акаунт