ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 70 448
  • 1 968
  •   1
Отговори
# 870
  • София
  • Мнения: 316
ама моля ви се не стига че заради това че не ни приеха в ясла преди повече от година вече, и заради това губим точката за ясленче, ами губя и точка за социално осигурена защото как да тръгна на работа като няма кой да ми го гледа слънчицето. С две думи заради това че не сме били в ясла ме ощетяват сега двойно. Да ми го обясни някой това нещо г-н Джонев или който там може..................

# 871
  • Мнения: 1 255
Дали имаме шанс да научим какво са решили на така чаканата среща с директорите?
Преди да сме се изпокарали виртуално съвсем

Срещата бе конструктивна. Оформиха се 5-6 допълнителни критерия, които всяка градина ще избере дали да прилага или не. За избор при равен брой точки градините ще могат да изберат между входящ номер чрез системата или жребий.

Г-н Джонев, бихте ли пояснили какво имате предвид, кога точно ПС на ДГ ще имат избор между вх.№ и жребий, при равни основни точки или при равни основни+допълнителни точки. И как точно ще се получава този входящ номер чрез системата, след като фактора време се изключва и през цялото време ни обяснявате, че няма значение кога точно ще направим избора си за градини?


Да, ще обясня, но нека първо педагогическите съвети решат какво искат. Няма смисъл да обяснявам нещо сега, ако то може да се промени.

Има решение за равнопоставено получаване на входящ номер без да е необходимо струпване на всички в точно определен час и без да има голяма опасност от повторение на проблемите от миналата година. При всички случаи, заявките за входящ номер ще се приемат след (!) първоначалното класиране.

Я.Дж.

# 872
  • София
  • Мнения: 316
Дали имаме шанс да научим какво са решили на така чаканата среща с директорите?
Преди да сме се изпокарали виртуално съвсем

Срещата бе конструктивна. Оформиха се 5-6 допълнителни критерия, които всяка градина ще избере дали да прилага или не. За избор при равен брой точки градините ще могат да изберат между входящ номер чрез системата или жребий.

Г-н Джонев, бихте ли пояснили какво имате предвид, кога точно ПС на ДГ ще имат избор между вх.№ и жребий, при равни основни точки или при равни основни+допълнителни точки. И как точно ще се получава този входящ номер чрез системата, след като фактора време се изключва и през цялото време ни обяснявате, че няма значение кога точно ще направим избора си за градини?


Да, ще обясня, но нека първо педагогическите съвети решат какво искат. Няма смисъл да обяснявам нещо сега, ако то може да се промени.

Има решение за равнопоставено получаване на входящ номер без да е необходимо струпване на всички в точно определен час и без да има голяма опасност от повторение на проблемите от миналата година. При всички случаи, заявките за входящ номер ще се приемат след (!) първоначалното класиране.

Я.Дж.


без да има голяма опасност или без да има опасност  ooooh!

# 873
  • Мнения: 326
Здравейте, имам следния въпрос. Дъщеря ми е родена 2006г. Миналата година кандидатства за ясла в ОДЗ, но не я приеха, все още сме номер 13 "Чакащи".
Въпросът ми е при новото класиране (с новите критерии за които вече стана ясно) да разчитам ли, че тези 13 деца преди мене ще са с предимство.
Какво значи, че "опашките ще се пренаредят"??? Означава ли това, че ние кандидатстваме наравно с децата, които са номер 300 или които даже не са кандидатствали миналата година???
Този входящ номер за които говорите, това ли е аналога на подредбата от миналата година??? Какво точно е входящ номер, как точно се определя той? Това дата на регистриранели е (което ние направихме на 04.02.2008г) или дата на кандидатстване в съответната градина?????

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 18:11 от Kokolin@

# 874
  • Мнения: 3 993
....дете посещаващо ясла в ОДЗ и желаещо да премине в 1-ва група на същото, на общо основание ли кандидатства или автоматично се класира? От новоприетия регламент никъде не става ясно това. Дете посещаващо ясла на територията на СО получава 1 т.(при кандидатстване), но в текста (поне аз не видях) не е упоменато автоматичното прехвърляне - с една дума валидно ли е или не?
Eeeeee, не четете ли - сто пъти се писа: дете, което посещава яслена група в ОДЗ автоматично преминава в 1-ва група на същото ОДЗ, стига родителите да желаят това. Кандидатства се наново само, ако искате да смените ОДЗ-то с ново или с нова ЦДГ. Текущият прием е до септември и е по старите правила, т.е. тези които важат и в момента.

Ами, четем, Парвиномер, четем, но болднатото от теб не го намираме, затова вместо сарказма били пуснала линк към точно тази (нова) наредба? Ако обичаш...
Дива ирландска пешеходка, ако ти се рови в нормативната уредба, направи го и си намери текста, който искаш. Аз мога да предложа на вниманието ти отговор на въпроса ти, даден от екипа на ИСОДГ в секцията "Въпроси и отговори" в сайта:
46. Трябва ли децата, които в момента посещават яслените групи към ОДЗ, да подават заявления за прием в І-ва група чрез информационната система?
Децата от яслените групи, които навършват 3-годишна възраст, автоматично се прехвърлят в първа градинска група на детското заведение. Наличните свободни места се обявяват от директора в информационната система.

# 875
  • София
  • Мнения: 4 082
Добре де, когато се предложи идеята за 1 доп. точка на децата от чиста ясла, беше уточнено,че тя ще важи само за ЦДГ. От самото начало се спрягаше това като задължително условие. Независимо,че доста родители и тогава не го приемаха, лично за мен беше справедливо.
Как така стана изведнъж,че децата от чиста ясла получават точка, без значение ЦДГ или ОДЗ? Нали идеята беше, да е както преди-от ясла в ЦДГ. Сега ясленчетата могат да кандидатстват с 1 точка допълнително навсякъде, което реално им гарантира прием. За разлика от тях, тези, посещаващи ясла в ОДЗ, не получават точка ако искат да сменят градината. Нередно ми се струва, би трябвало да се запази точката само за ЦДГ.  Peace

# 876
  • Мнения: 4 393
Здравейте, имам следния въпрос. Дъщеря ми е родена 2006г. Миналата година кандидатства за ясла в ОДЗ, но не я приеха, все още сме номер 13 "Чакащи".
Въпросът ми е при новото класиране (с новите критерии за които вече стана ясно) да разчитам ли, че тези 13 деца преди мене ще са с предимство.
Какво значи, че "опашките ще се пренаредят"??? Означава ли това, че ние кандидатстваме наравно с децата, които са номер 300 или които даже не са кандидатствали миналата година???

Мисля, че точно това означава...трябваше да се помисли за допълнителна точка за деца, кандидатствали миналата година които не са приети, ама ...тц

# 877
  • София
  • Мнения: 316
Г-н Джонев защо според тези прекрасни критерии родителите които не са спечелили от лотарията за прием в ясла миналата година сега трябва да губят 2т. един път за "ясленче" и втори път за това че като не са били приети единия родител остава социално не осигурен за да си гледа детето все пак? Това не е ли недомислие...... не всички разполагат с баби........ които да отменят яслата.............

# 878
  • Мнения: 112
Аз напълно подкрепям този критерий..
Искам да кажа,че тия деца които са посещавали някакъв вид ясла (според мен), би трябвало АВТОМАТИЧНО да преминават в следващата степен на обучение т.е. градинска група, и това,че не се случва е недомислица на Общината (или който там е отговорен за недомислицата "чиста" ясла) Децтаа нямат никаква вина(родителите им също),че са били приети в такава, а не в ОДЗ...

 Peace Напълно съм съгласна с това мнение

Някой по-горе беше писал,че сега ще се налага всички деца да минат през ясла..
Де да беше толкова лесно..
И там няма места..за всички..
А иначе- никой не пречи на всяка от мамите , които са против този критерий, да си запише детето за 6м на чиста ясла и след тия 6м да кандидатства за ДГ с една точка повече..
Не вярвам обаче да има родител, който да е склонен да причини подобен стрес от местене  на детето си, само заради точката.
Но..кой знае...


да, и там няма места за всички, но опашките са далеч по-малки, а и ако се запишеш по-рано, имаш голям шанс. Само че ако не се уточни, че точката важи само при прием в ЦДГ и градинска група в ОДЗ...
Сама казваш, че никой не пречи на всяка от мамите , които са против този критерий, да си запише детето за 6м на чиста ясла и след тия 6м да кандидатства за ДГ с една точка повече. И повярвай ми при тази липса на места повечето родители ще подложат децата си на този стрес- ще кандидатстват за ясленско място в ОДЗ и ще прехвърлят детето си ако ги приемат само и само да имат някаква сигурност
Само срещу това съм против-точката на чистите ясленчета да важи при кандидатстване в яслена група към ОДЗ.
Защото
1. така ще ни принудят да причиним този тормоз с местенето  на децата си. Друго е ако правото е при кандидатстване в градинска група. Пак ще е стрес за децата, но явно не може да се избегне при сегашното разделение на ДЗ към различни ведомства.
2. голяма част от яслените групи към ОДЗ ще се запълнят от чистите ясли /а в някой може и целите/ и това ще принуди родителите на акробатиката за едната точка.

За сведение -имам дете, с което няма да кандидатствам тази година, защото мисля че е още прекалено малко за ясли, така че гледам ситуацията и от двете страни

# 879
  • София
  • Мнения: 752
И аз мисля че тази точка не трябва да важи при ОДЗ защото и в чистите ясли са деца от 2 набора, т.е. както по-горе имаше пример че в един квартал има 100 места в чисти ясли и 50 в ЦДГ тези 50 места не са за всичките деца от яслата а само за децата които вече са на възраст за градина. Така че местата в ЦДГтата почти ще стигнат за децата от чистите ясли (та може и свободни места да останат за допълнителен прием). Друг въпрос е, че има ОДЗта в които точно поради тази причина че в яслите са 2 набора има 2 яслени групи и една 1ва градинска група...до миналата година така беше и в нашето ОДЗ. Но поради многото деца в района им позволиха да открият и втора 1ва градинска група и в нея влизат доста деца които изобщо не са ходили на ясла.

Наистина се замислете че децата се приемат на ясла от 10 месечна възраст и седят в яслата до навършване 3 годинки

# 880
  • Мнения: 7 472
Ами, четем, Парвиномер, четем, но болднатото от теб не го намираме, затова вместо сарказма били пуснала линк към точно тази (нова) наредба? Ако обичаш...
             Няма какво да търсиш нова наредба!В старата си пише,че "ОДЗ е за деца от 10 месеца до 7 години".Никъде не пише,че трябва да кандидатства всеки път за нова група.Няма ясла и градина отделно има ОДЗ-обединено детско заведение.Разделението на ясла,градина,групи е САМО по възраст.

# 881
  • Мнения: 7 472

Чудя се..дали и активните борци не се чувстват ощетени,че след 10 ноември им бяха отнети привилегиите... newsm78 ..
  Joy Joy Joy Ами и от тях има такива дето не са си ползвали предимството ,щото не са могли да се доредят от другите - "по активните"  Mr. Green

# 882
  • Мнения: 203
Абе хора, какви места има в яслите, ние сме номер 250, дори да искам няма как да си дам детето в ясла. Или може би трябва да я запиша в Люлин или Надежда при положение, че живея в Гео Милев? А и някой миналата година казал ли е, че задължително детето ти трябва да е в ясла, за да ходи на градина? И защо трябва аз, която 3 години съм намирала начин да гледам детето си, да намирам начин още 4 да го гледам? Да не би да не плащам данъци и нямам същите права като добрите майки, даващи децата си на 3 мес. на ясла? За мен този критерии е абсолютна несправедливост, защото уж с цел да се равнопоставят децата от ОДЗ и чисти ясли, се ощетява другата група - на децата, непосещавали ясли.

# 883
  • Мнения: 435
Можете ли да ми разясните какво се случва с деца, които навършват 3 години януари и същия месец биват изписани от яслата (поради навършване на 3 години)? Става въпрос за държавна ясла, която не е към ОДЗ т.е. няма прехвърляне направо към съответстващата детска гредина. Приемът в детските градини ако е само септември се очертават 5 месеца пауза?  Shocked Има ли и друг прием освен септемврийския? Тук се споменават текущи приеми, но те какви са...вероятно ако някое дете се премести в друга градина, но това едва ли са много случаи  newsm78
Не, приема в градините е Септември и може да е най-рано Юни. Защото до края на Май си ходят най-големите от предучилищната, а тя е задължителна. В нея няма такова нещо, като навършени 7 години, а си има учебна година. И няма къде да се настанят новите първи групи. Текущ прием е за вече сформирани групи, във вашия случай за яслена, а не за първа или за първа, но от миналия набор.
С други думи би трябвало да ви оставят в яслата поне до Юни. Но яслите са към Министерство на здравеопазването, а не към общината и трябва пред тях да се протестира.
Явно трябва да се протестира. Директорката на яслата заяви че изписването става в месеца на навършване на 3 години, не по-късно, което в нашия случай е януари другата година...и докато чакам да стане септември за детската градина работа ли трябва да напускам...паузата е огромна  smile3511 Това е безумно, в ОДЗ не ни приеха и чистата ясла беше единствена алтернатива.

# 884
  • София
  • Мнения: 752
Абе хора, какви места има в яслите, ние сме номер 250, дори да искам няма как да си дам детето в ясла. Или може би трябва да я запиша в Люлин или Надежда при положение, че живея в Гео Милев? А и някой миналата година казал ли е, че задължително детето ти трябва да е в ясла, за да ходи на градина? И защо трябва аз, която 3 години съм намирала начин да гледам детето си, да намирам начин още 4 да го гледам? Да не би да не плащам данъци и нямам същите права като добрите майки, даващи децата си на 3 мес. на ясла? За мен този критерии е абсолютна несправедливост, защото уж с цел да се равнопоставят децата от ОДЗ и чисти ясли, се ощетява другата група - на децата, непосещавали ясли.
Не знам реално колко места има и колко деца ще кандидатстват, но се надявам положението да не е чак толкова трагично, защото и сами можете да се сетите че списъците са толкова огромни навсякъде понеже много деца кандидатстват по на 4-5 места...сигурно аз съм единствената луда която кандидатства само за една градина...

Общи условия

Активация на акаунт