Кой зехтин е качествен

  • 17 940
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Но има и сортове маслини които дават зехтин със златист цвят и мек вкус.

Точно така  Peace Както е с виното - различни сортове маслини (съответно грозде) - различни аромати и разцветки!
Но това също подвежда - някои търсят с определен аромат, но трябва да си специалист, за да различиш качеството по аромата, според мен  Peace

# 16
  • Мнения: 9 776
Бях гледала едно кулинарно предаване, не помня кое беше, но там казаха, че ако си топнеш пръста в качествен зехтин, и после го отмиваш с вода, без да ти мазни. Има ли логика в това според вас?

# 17
  • космополитно
  • Мнения: 941
Бях гледала едно кулинарно предаване, не помня кое беше, но там казаха, че ако си топнеш пръста в качествен зехтин, и после го отмиваш с вода, без да ти мазни. Има ли логика в това според вас?

Ми знам ли? Може и да има логика, ако се изходи от това, че е растителна мазнина(т.е по-лека от животинските)! newsm78

# 18
  • Мнения: 852
Аз харесвам студено пресован  зехтин на Del Alma  Екстра Върджин !


П.С.Извини ме за правописната грешка !



Аз също ползвам Del Alma  Екстра Върджин  Peace

# 19
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Екстра върджин купувам и аз на Олиталиа, Борхес, Карпели или Минерва(обикновено директно от Гърция в тенекия). Последно си купих някъкъв гръцки, уж био, не помня марката от о.Крит  Thinking Честно казано не намирам разлика. Предпочитам зехтин с наситено зелен цвят, златистия не ми харесва толкова. А и още нещо, зехтина трябва да се съхранява на тъмно и прохладно, като виното, иначе си променя вкусовите качества, поради тази причина, доста производители го правят в тъмнозелени или тъмнокафяви бутилки

# 20
  • Мнения: 120
Така нареченият Pomace oil изобщо не е зехтин- той е сбор от различни растителни мазнини- сльнчогледово,рапично,царевично.Всички те се използват за храна и не са вредни-но за миксове се ползват не особено качествените фракции,т.е. по-добре - олио ,отколкото Pomace oil

# 21
  • Мнения: 27 524
А и още нещо, зехтина трябва да се съхранява на тъмно и прохладно...

За тъмното съм много съгласна. Така се препоръчва и за меда. Едно не разбирам и никой не ми го обясни - как има влияние и значение да е прохладно мястото за продутки, които са затворени в стъклен буркан или бутилка?  newsm78

# 22
  • Мнения: 2 803
И аз купувам само екстра върджин.  chef

# 23
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Едно не разбирам и никой не ми го обясни - как има влияние и значение да е прохладно мястото за продутки, които са затворени в стъклен буркан или бутилка?  newsm78
Има, не е добре да е на топло развалят му се вкусовите качества, а и полезните съставки отиват на кино, например ако го сложиш до котлона или да стои на припек  Wink

# 24
  • Мнения: 27 524
Едно не разбирам и никой не ми го обясни - как има влияние и значение да е прохладно мястото за продутки, които са затворени в стъклен буркан или бутилка?  newsm78
Има, не е добре да е на топло развалят му се вкусовите качества, а и полезните съставки отиват на кино, например ако го сложиш до котлона или да стои на припек  Wink

Ок, ама ти пишеш за топло  Simple Smile Аз питам за проветриво и прохладно - място, което предполага смяна на въздуха, вятър и съответното нещо, което ще се проветрява.
Продукт, затворен в бутилка или буркан, не виждам как ще се проветрява.  Wink

# 25
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Смисълът е да не е на директна слънчева и каквато и да е топлина, а под проветриво се разбира шкаф  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 1 324
И аз ползвам само зехтин екстра върджин. Но един път в Била попаднах на някакъв „чист” зехтин, който бил по-подходящ за готвене, тъй като издържал на по-висока температура. Ако не се лъжа 210˚. Обаче мъжо хвърлил бутилката, а аз не се сещам за марката. В Била вече не го виждам. Ако някой го е ползвал, моля да каже марката.

# 27
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Аз купувам Коста доро и Борхес - екстра върджин, използвам го и за готвене, ама ми се свиди някак..
aз за готвене ползвам по-лайт зехтин, да не екстра. екстра върджина се ползва само за салати, когато е в сурово състояние.
като мине топлинна обработка вкусовите му качества се променят. така бях чела някъде. а и не е така вкусен Rolling Eyes

# 28
Аз напоследък съм се запалила по Био продуктите.Купих си  от Слънце и Луна Hacienda Chambergo Органик Екстра Върджин и е 100% процента от един вид маслини,които били ръчно брани,испански .М-м много е хубав.Изобщо не мирише на маслини и е изключително мек на вкус.Бутилката му е също много интересна -до сега не бях виждала такава.Наистина си заслужава.

# 29
  • Мнения: 190
Първо студено механично пресован зехтин е с най-добри характеристики.Вкусът му е тръпчив и леко лют.

Общи условия

Активация на акаунт