Помогнете-към кой да се обърна?!

  • 5 875
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 998
Проблемът е следният:
Във входа на майка ми живее възрастен мъж ,чиито съпруга и син са починали отдавна.
Човекът е сам,"гледа" го племенник на съпругата му ,който всъщност няма как да го гледа ,защото е в Гърция -срещу страхотен апартамент в най-добрият квартал в Русе!
Тъй като "гледачът" липсва от страната ,го "гледа" майка му ,но въпросната Неда (майката на наследника) вече над месец държи човечецът заключен.
Възрастният човек постоянно удря по вратата и така целият вход няма покой.Храна му носят от дъжд на вятър ,апартамента му е ошушкан до кости-има само голи стени и абсолютно никаква покъщнина -няма дори къде да спи.Просто голи стени-без мебели ,без килими ,без НИЩО.
В няколкото дни ,когато не е бил заключен съседите му носили одеяла и стари дрехи ,също и храна ,при следващото посещение на Неда всички тези вещи липсвали.Намерихме телефонът й ,защото се съвещавахме ,дори аз и се обаждах да се разправям с нея ,но тя затваря.Една съседка звъня в полицията ,оттам и отказали съдействие.
Този възрастен мъж получава 300 лв пенсия ,за която смятам би бил гледан доста по-добре в някой старчески дом.
Това не е всичко-нека разкажа фрапираща случка от днес-бях на гости с майка ми и излизайки от входа се чу едно жално :"Помощ ,помогнете ми!"..спряхме ,той се беше подал на терасата и ни подаваше кабела на разклонител ,за да му закачим едно изхвърлено на тентата на аптеката одеяло ,за да се завиел...думи нямам.Понеже колкото и да е ниско терасата му ,кабелът беше къс и нямаше как да се получи плана му нервите ми не издържаха и реших да се посъветвам с вас.
Към кого да се обърна?Човекът не ми е близък ,но ме измъчва това ,което се случва с него?Как да помогна?Посъветвайте ме!

# 1
  • Мнения: 2 196
Каква причина посочиха за отказа си да съдействат от полицията?

Иначе така като чета, много идеи ми идват, ама всичките се преследват от закона.

# 2
  • Мнения: 998
Защото проблемът не бил в тяхната компетентност ,моля ти се newsm78

# 3
  • Мнения: 804
Повикайте социалните служби и полиция. Незабавно! Полицията не може да отказва да реагира на сигнал за човек, който вика за помощ.
Няма да се впускам в подробности, но имам горчив опит от подобен проблем. Умориха хората и им взеха апартамента.

# 4
  • Мнения: 998
Повикайте социалните служби и полиция. Незабавно! Полицията не може да отказва да реагира на сигнал за човек, който вика за помощ.
Няма да се впускам в подробности, но имам горчив опит от подобен проблем. Умориха хората и им взеха апартамента.
Оххх...Бабилия ,тръпки ме побиха!Ако се случи нещо лошо с човечецът просто ще се обвинявам ,че не съм била достатъчно настоятелна CryЩе звъня в социалните утре!

# 5
  • Мнения: 804
На първо четене ми идва идея да потърсите помощ от социални грижи-те могат да вземат отношение и да настанят човека в старчески дом,но май пак трябва съгласие от роднини.За помощ от полицията-незнам дали наистина е от тяхната компетенция.

# 6
  • Мнения: 145
Жалба в социално подпомагане и при разглеждане на случая може да се отнемат правата на законния придружител.
Трябва да се размърдат при подаден сигнал.

# 7
  • Мнения: 413
Това е ужасно, обади се в социалните.

# 8
  • Мнения: 998
Лина ,той няма роднини ,а и ние ,съседите бихме могли да свидетелстваме какво се случва с него.
Това е просто ужасно."Гледачът" е някакъв племенник или роднина на съпругата му ,която отдавна е покойница.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 623
Лелеее Бианко, толкова мъчно ми стана  Cry
И аз мисля, че социалните биха могли да помогнат.
А защо всички съседи не извикате някоя телевизия,
"Господари на ефира", "Здравей България".
Все някой може да направи репортаж  newsm78
Миличкия човечец  Cry

# 10
  • Мнения: 145
Щом има и свидетели - чудесно. Опишете случая при социалните,те ще задвижат каквито звена е нужно.
Ражи какво е станало  после Confused

# 11
  • Мнения: 2 013
Докъде може да стигне човешката жестокост, не е истина просто....

Трябва да се види как стоят юридически нещата. Той дали е подписвал някакъв договор за гледане, завещание, прочие... Може да се потърси адвокат, който да развали договора... Но наистина трябва някой да се наеме да му помогне. От добро сърце.

# 12
  • Мнения: 4 892
Скоро тука имаше една тема за една старица, "гледана" от близки, които след смъртта й наследили апартамента, но за сметка на това не се обадили на роднините да кажат, че жената е починала. Роднините бяха разбрали случайно.
Този случай може да не е такъв, де, но пък горкия човечец, да е затворник и да мизерства, дано откликнат и да можете да му помогнете.

# 13
  • Мнения: 6 206
Само да вметна, че ако стоите гледате отстрани, ставате не по-различни от самата Неда.

# 14
  • Мнения: 998
Именно искам да съм по-различна от нея ,затова мисля вариант какво да се направи и искам съвет.Като за начало мога да потърся съдействие от социалните ,но идеята за някоя телевизия също е добра!

# 15
  • Мнения: 2 196
А не може ли да обадите в полицията и да подадете сигнал, че някой вика за помощ от този апартамент? Едва ли ще откажат да дойдат. За да може човека сам да им каже какво му се случва и вие да свидетелствате за същото. В крайна сметка извършват престъпление срещу него.
 Вие, съседите, сте най-близо, не допускайте тази жена при дядото.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 423
Не е от компетенцията ми да ти кажа, какво да направите точно, но не оставяите нещата така.
Не може да няма начин, не може да се отнасят така и никой да не взима отношение, не става въпрос за имотите му, а за това, че е жив човек.
Успех и пиши какво се случва. Peace

# 17
  • Мнения: 824
 #2gunfire
как може да има такива хора

# 18
  • Мнения: 998
Именно ,защото е жив човек и сам на света е трагедия за мен.
Между другото забравих да кажа ,че дядото споделил на касиерката на входа ,че Неда му прибирала и пенсията Cry

# 19
  • Мнения: 4 296
Социалните, полицията, ако не обърнат внимание - медиите! Просто не знам какво друго може да помогне. Не оставяйте така нещата, това е човек а не куче.

# 20
  • Мнения: 2 386
Tи как издържа толкова време да не направиш нищо? Казваш ''няколко месеца''.. Мен сън не би ме хванал - разбиват двама-трима мъжаги вратата и го водите директно в дом - там ще му се зарадват на пенсията и ще види част от нея поне. Дом за стари хора има в Зона Б-5, ако си в София. Намира се до ''Македонска среща'' или по български казано - две преки преди Мол-а.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 483
Горкият човек, направо изтръпнах! Моля пиши какво става...

# 22
  • Мнения: 2 386
Дом за стари хора "Зона Б-5" с филиал в "Захарна фабрика"
Капацитет на дома - 55 души, филиал - 30 души.

Предлагани услуги: 
Предлагане на храна;
Съдействие за участие в програми за социална интеграция и ресоциализация;
Съдействие за получаване на медицинска и стоматологична помощ, както и други здравни грижи;
Съдействие за снабдяване с предписаните лекарства;
Осигуряване на възможност самостоятелно да се организира свободното време осигуряване на възможност за контакти със семейството и други лица;
Осигуряване на информация за нормативната уредба, регламентираща дейността на доставчика и правата и задълженията на потребителя на социални услуги.

Настаняване
Настаняването става от Дирекциите "Социално подпомагане" по адресна регистрация в София на лица, които се самообслужват. Необходими са: Молба и декларации /по образец/, медицинска бележка от личния лекар за общо здравословно състояние, медицинска бележка от център за психични заболявания, медицинска бележка от лекар-психиатър /ЦПЗ "Екз. Йосиф" 59/, копие от лична карта, копие от ЕР на ТЕЛК /ако има такова/, удостоверение от службата по вписвания, снимка - 2 бр.

Тел: 829 25 30, 829 26 49
Адрес: "Зона Б-5", бл. 4,
Филиал: "Захарна фабрика", бл. 48а

# 23
  • Мнения: 998
Не съм казала "няколко месеца" ,казах "може би повече от месец"-от миналата седмица и аз съм в течение ,защото не живея при майка ми ,информацията я имам от нея ,не ми е споделила веднага за този проблем когато беше ходила за пръв път на съвещание на входа.Миналият петък самата аз бях при майка ми и за пръв път  го чух да удря по вратата ,звънях на Неда тогава.
Варианта с мъжагите не ми се вижда особено реален на първо време-как така ще разбием вратата и ще го заведем в дом??
Също така писах ,че съм от Русе.

# 24
  • Мнения: 427
Леле каква трагедия и какви нагли и безчувствени хора #2gunfireОбаждането в полицията не е променило нещата както се вижда,но бъдете настоятелни!Разбира се и социалните служби би трябвало да се сезират,но предполагам,че там процедурата ще е тромава ,както в почти всички институции.За мен варианта е да се свържете с някоя медия и да се проведе журналистическо разследване-това би размърдало службите ,отговорни за подобни случаи!!!

# 25
  • Мнения: 998
Между другото преди малко изпратих мейл на "Господари на Ефира".

# 26
# 27
  • Мнения: 4 296
Бианка, мисля, че много хора даже няма да се трогнат, какво остава да нарушат спокойствието си, търсейки съдействие от различните служби. Радвам се, че ти поне вземаш отношение и не се правиш, че не виждаш.

# 28
  • Мнения: 998
Клото,
Просто  съм възпрепятствана ,имам малко дете ,доскоро времето беше лошо..иначе досега да съм отишла в "програма Север"..Но права си ,само няколко човека взимаме присърце съдбата на човечеца ,това е толкова тъжно Cry

# 29
  • Мнения: 2 386
Не съм искала да звучи обвинително, само казах, че аз не бих могла да изкарам и ден, знаейки, че някой крещи за помощ във входа ми. Знам, че силовите методи са крайна мярка, но за други бързи такива не се сещам. Публикувах телефони и адреси по-горе, ето цивилизован вариант.

# 30
  • Мнения: 998
Не съм искала да звучи обвинително, само казах, че аз не бих могла да изкарам и ден, знаейки, че някой крещи за помощ във входа ми. Знам, че силовите методи са крайна мярка, но за други бързи такива не се сещам. Публикувах телефони и адреси по-горе, ето цивилизован вариант.
Разбирам ,но чак ми е неудобно за трети път да пиша ,че не съм от София ,а от Русе Embarassed
Аз самата в момента написах два мейла на медии ,но не мога да намеря в гугъл-а някакви номера на социални грижи.

# 31
  • Мнения: 995
Бианка, социалните служби могат да помогнат не е нужно да ходи в старчески дом. Има соц. патронаж- хосят храна и почистват на самотни старци срещу част от пенсията. Предполагам, обаче, че лелката има пълномощно за пенсията щом тя я взима.
Трябва да му помогнете на човека, в блока на майка ти не искат ли да предприемат нещо...

# 32
  • софия
  • Мнения: 3 415
Бианка,на първо четене ми дойде една мисъл за бързо реагиране.Защо не пробвате на тел.112?Съобщението минава през всички органи ,които могат да помогнат.Кажете ,че се крещи за помощ.Няма да излъжеш. Peace

# 33
  • Мнения: 202
Отиди в Дирекция"Социално подпомагане" в Русе.Те са хората,които могат и са длъжни да направят нещо.Полицията не може да ти помогне в този момент.Може,ако човека се обади и съобщи,че е заключен,тормозен и т.н.Браво,че си се заела да направиш нещата.Горкия човек.Пиши какво става.

# 34
  • Мнения: 998
Какво да ви кажа ,момичета ,няма много заинтересувани-никой не иска да погледне по-далеч от собствената си паница..Два пъти се събраха ,но нищо не измислиха ,освен ,че сме звъняли в полоцията..на 112 също мога да опитам ,благодаря за предложението.Просто нещо трябва да се направи по въпроса ,мисълта за това не ми дава покой.

# 35
  • Мнения: 2 386
Катка, аз пък мисля, че има нужда - точно защото най-вероятно е упълномощена да му взема пенсията на човечеца..

Моля те да се обадиш на телефона на дома. който ти дадох. Поне могат да ви насочат, а иначе мястото е централно, не е лошо (прилича на соц лагерно общежитие, но е чистичко и си живеят сравнително спокойно хората). Знам, защото съм живяла отсреща няколко години.

# 36
  • Мнения: 413
Ева на сцена , жената е от РУСЕ

# 37
  • Мнения: 998
Абе Ева на сцена ,
ОТ РУСЕ СЪМ!
За 4-ти път го пиша ,молиш ме да се обадя ,но няма как да го телепортират човека от Русе в София.
Базикаш ли се нещо ,не разбирам!

# 38
  • Мнения: 335
Нещата може да не са такива, каквито изглеждат. Човекът може да е болен, да има психически проблем и затова да го заключват. Често такива хора излизат на терасите и викат за помощ, но ако им се отвори те просто стават опасни за себе си или не могат да обяснят какво искат.

Въпреки това, ситуацията както я описваш не е нормална.

Ако човекът е психически здрав, най-добре му дайте телефон през терасата, за да се обади сам на полицията (пуснете му някой стар апарат, който да сте прежалили, с предплатена карта, и му се обадете от ваш). Така хем ще ви разкаже на вас какво точно се случва, хем може да повика полиция.

Трябва да бъде освидетелстван от лекар. Да каже дали има и други роднини. Дали е сключвал някакви договори за гледане и пр., свързани с имота му, и какво е всъщност неговото желание.

Ако е подписвал нещо, а вече съжалява, то може да бъде заличено, ако това е желанието му. И вие можете да му бъдете свидетели. Тогава ще му трябва адвокат и лекар.

Когато се освободи от всички обвързващи го ангажименти, ще трябва да реши за "старческия дом", което едва ли е най-доброто за него. По-добре е сигурен домашен помощник или читав роднина, щом човекът си има добра пенсия и собствено жилище.

ПП Да знаете, че първото нещо, което ще каже Неда, е, че сте хвърлили вие око на имота му.



# 39
  • Мнения: 998
Холограма ,човекът е на около 80 години ,идеята за мобилният телефон е много добра ,но не съм сигурна ,че ще може да се справи да борави с такъв ,защото няма и домашен телефон.
Докъто баща ми ,лека му пръст ,беше жив (няколко месеца) дядото излизаше сам ,иначе е доста жизнен.Не съм забелязала психически проблеми ,но това няма как да го разбера така лесно..Със съседите си говорихме ,че той няма наследници ,по-добрият вариант за него е държавата да вземе жилището му ,но поне да се грижат за него някъде като хората.

# 40
  • Мнения: 2 386
Ох, аз помислих, че човекът живее в София, а ти в Русе, извинявам се.  Embarassed И  все пак, не пречи да звъннеш за малко инфо - може да те насочат с кого да се свържеш.. И не е нужно да викаш, чета и малките букви, макар и трудно.  Laughing

# 41
  • Мнения: 998
Хаха ,не викам Simple SmileПросто исках да го видиш  Wink

# 42
  • Мнения: 335
Бианка, възможно е и друго. Като няма "наследници" (човекът си е жив, все пак), да е подписал договор за гледане, но по-късно самите му роднини да са го освидетелствали - че се е разболял впоследствие, дълго след това.
При това положение вие нищо не можете да направите.
Освен, ако е така-освидетелстван е, но си е психически здрав, да доведете по някакъв начин до повторна медицинска експертиза.

Ако роднините му разполагат с документ, че е психично болен, това, че апартаментът е почти "гол", а човекът - заключван и пенсията - вземана от друг, е напълно логично.
Не е нормално обаче тези, които се грижат за него, да не са почти непрекъснато там - с редуване или чрез наемни помощници и т.н.

# 43
  • Мнения: 917
Бих се обадила на полицията, за заключен човек, викащ за помощ.
Когато те са там ,мисля, че имате правото да разбиете вратата.
Бих се свързала със социалните.
Бих сменила ключалката му.
Нямам думи за Неда и сина й или какъвто се явява там.
Бих се погрижила за него - незнам дали няма организации, осигуряващи безплатен адвокат.
Незнам как има хора, които се държат към други, по-зле и от животно.
Гол, ограбен и мизерстващ...
Човека, може да е жертва на измама.

От друга страна, нещата, може да не са изобщо такива...
Но се съмнявам, четейки за съседите...

п.п. ужасно съм наивна и ми се свива сърцето, щом става въпрос за деца или възрастни хора
п.п.п. докато четох историята се разплаках 

# 44
  • В светлото бъдеще на своята приказка...
  • Мнения: 222
Бианка, попаднах на телефонен номер в Русе и адрес, на който се намира център за домашно насилие. Не съм обаче сигурна дали се отнася предимно за проблемите, свързани с насилието срещу жени и деца, просто не разполагам с достатъчно време към момента за да проуча по - подробно въпроса. Нищо не ти пречи да се обадиш на посочения телефонен номер и да се консултираш с някой от специалистите, като обясниш този ужасен, нечовешки проблем, който споделяш тук с нас. Предполагам, че от там биха ти дали най - добра насока как е редно да се процедира в този случай. Пиши по - късно да кажеш какъв е резултата, моля се да сме на прав път. Чест ти прави това, че си се ангажирала да потърсиш отговор на проблем, който е социален и на лични основания не те засяга.
Ето и връзките за контакт:

Деана Димова-Великова
Адрес: ул. "Мария Луиза", 19
Телефон: 082/ 82-67-70
Email: nadja_ruse@abv.bg

# 45
  • Мнения: 998
Бианка, възможно е и друго. Като няма "наследници" (човекът си е жив, все пак), да е подписал договор за гледане, но по-късно самите му роднини да са го освидетелствали - че се е разболял впоследствие, дълго след това.
При това положение вие нищо не можете да направите.
Освен, ако е така-освидетелстван е, но си е психически здрав, да доведете по някакъв начин до повторна медицинска експертиза.

Ако роднините му разполагат с документ, че е психично болен, това, че апартаментът е почти "гол", а човекът - заключван и пенсията - вземана от друг, е напълно логично.
Не е нормално обаче тези, които се грижат за него, да не са почти непрекъснато там - с редуване или чрез наемни помощници и т.н.
Логично ми се струва ,както казваш ти е напълно възможно ,но ,че по цели седмици не се вясва никой там изобщо не е нормално.Именно това е ,което ме притеснява ужасно и мен-той е възрастен човек ,може да има нужда от лекарства ,от грижи...днес ще видя какво мога да направя ,довечера ще пиша за развитието.

# 46
  • Мнения: 224
Бианка,това са телефони и адрес на социално подпомагане-Русе

Регионална Дирекция за Социално Подпомагане-  Русе
 ул.”Ангел Кънчев” №1
 082 824 888
 
Дирекция Социално подпомагане-Русе
 ул.”Ангел Кънчев” №1
 082 825 585
 

# 47
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Дано бързо се задвижи процедурата и човека да бъде добре.  Praynig

# 48
  • Мнения: 3 634
Имахме същия случай в нашия вход. Заключиха го и го оставиха да умре. Спомням си, че стоеше не балкона (на 1 ет.) и молеше някой да му даде цигара. Човека явно имаше и някакъв умствен проблем, не видях някой да го посещава. 

# 49
  • Мнения: 4 435
Снощи прочетох темата и от тогава все ми е в главата.Ужасно тъжно. Cry
Не мога с нищо да помогна, надявам се някой да откликне на обажданията ти.
И браво. Не всеки би взел чуждият проблем присърце.

# 50
  • Мнения: 998
Момичета ,днес има развитие по проблема!
Сутринта отидох с малкият при майка ми ,защото утре ще правим на баща ми струване и трябваше да и помогна малко.
Звъннах от домашният тел на 112 ,оттам ми казаха ,че не могат да ми помогнат ,но ако желая да ме свържат с полиция.Поисках да ме свържат със социалните ,те ме накараха да изчакам ,след известно време ме свързаха с "компетентно лице"-обаче то  никак не ми се стори компетентно ,защото ми каза ,че процедурата била "пипкава" и имало много ходене по мъките.Даде ми някакъв телефон ,на който впоследствие никой не ми вдигна...до ранният слетобед ,когато се звънна на входната врата и дойде екип на нашата русенска програма "север" ,които бяха довели и социален работник.
Слязох по домашни пантофи и анцуг Laughing и разясних ,че аз съм писала мейла ,просто не очаквах толкова скоростно да реагират(писах мейла снощи ,докъто разисквахме темата)Интервюираха мен и разказах всичко в ефир ,дойдоха съседи ,които потвърдиха всичко ,казано от мен.Накрая дойде и самата Неда (не знам как се получи ,дали я доведе някой ,споследствие разбрах ,че не живее наблизо ,както и да е)и дори каза на дядото в ефир "Видя ли бе ,бате ,с твоите хлопания до какво ни докара"-при което пък аз я емнах ,че го е оставила заключен ,че човекът стои гладен ,че има нужда от медицински грижи ,понеже се оплаква от стомах.Все пак и разясних ,че аз съм особата ,която я е търсила по телефона WinkГолям шум се вдигна ,а операторът обикаляше с камерата от стая в стая.Накрая донесоха документи ,оказа се ,че нотариалният акт на апартамента и спогодбата за онаследяване срещу гледане е в една съседка от 4-тият етаж ,приятелка на покойната му съпруга ,която също е помагала на въпросният човечец ,дори му е уреждала документите в пенсионното.Направиха копия и се заканиха ,че ще подадат жалба в прокуратурата.
След което си тръгнах ,но като излизах с количката навън за да се прибера в нас ,майка ми ме изпрати на входа и видяхме дядото прилично облечен с палтенце и Неда да чакат такси отсреща на улицата-явно са я задължили и уплашили веднага да се погрижи за него.
Така тази вечер дядото ще спи в компания на хора може би и надявам се най-накрая да види човешко отношение и грижи.Предполагам социалните са поели ангажимент да следят случая.На мен ми остана похвалата от екипа на телевизията ,че съм реагирала на тази нередност и чувството ,че може би съм направила нещо добро  Simple Smile

# 51
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Бианка, много хубаво развитие!   bouquet

Дано наистина се наредят нещата!  Praynig

# 52
  • Мнения: 413
Бианка   bouquet, страхотна си Hug

# 53
# 54
  • Мнения: 1 884
Като прочетох първият постинг супер жално ми стана за човека, направо щях да се разрева на работа! Как може да има такива хора! Ужас!

Добре, че има обаче и такива хора като Бианка  bouquet Ако имаше повече като нея, може светът щеше да е малко по-добър!

Извинете ме за сантименталния ми тон!


# 55
  • Мнения: 917
Страхотна новина! Браво!

# 56
  • Мнения: 132
дано тази жена да се погрижи наистина за човечеца  Praynig
браво на те  bouquet
а полицията би трябвало да се намеси,защото в блока ми една "майка" си заключи децата и след 2 дни   децата ги изведиха с полиция, а социалните дойдоха чак когато тя си взе децата (как са и ги дали незнам).

# 57
  • Мнения: 995
Поздравления, Бианка!

Дано наистина всичко се нареди за стареца.

# 58
  • В светлото бъдеще на своята приказка...
  • Мнения: 222
Ох, камък ми падна от сърцето! Ако щете вярвайте, цял ден се сещах за този човечец, волно или неволно. Толкова тъжно ми ставаше, само като си представех изтормозеното положение, в което се намира, миличкият.
Господи, благодаря ти за хората сред нас, като Бианка! Благословени да са! Praynig

# 59
  • Мнения: 998
Благодаря ви ,момичета за милите думи  bouquet
Днес говорих с касиерката на входа ни и тя ми разказа някои неща за животът му ,които наистина още повече ме натъжиха ,а и от самият факт,че синът му почина преди него ,че съпругата му също е покойница много ме наскърбяваше ,познавам чувството да загубиш любим човек ,не ми се мисли какво е да останеш сам-самичък на света.Дано поне остатъкът от живота си милия човечец да прекара в грижи и внимание.Само на това се надявам!

# 60
  • Мнения: 2 478
Бианка поздравявам те за проявената гражданска и чисто човешка съвест,но аз не разбрах къде е развитието.Какво ще стане след репортажа по регионалната ви ТВ?Защото имам усещането,че щом тези хора-гледачите са се държали зле с човека и не им е пукало за съдбата му,едва ли ще мине много време и това пак ще се повтори.Може би е най-разумно да се поддържа огъня и социални служби наистина да дойдат на проверка и да свършат това,за което получават пари от държ.бюджет.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Бианка, радвам се ,че има такива хора като теб!

# 62
  • Мнения: 998
Даваха ни по телевизията преди малко ,репортаж по новините на русенската програма СЕВЕР в 18.30 бяхме един от първите репортажи!
Наистина много бързо реагираха на сигнала ми ,браво на тях!
Обясниха ,че социалните в този случай наистина са безсилни ,затова са  изготвили доклад и ще заведат случая в прокуратурата Simple Smile
Мисля ,че шансовете Неда да се стресне и да гледа човека като хората след като е намесена и прокуратурата вече са доста по-големи!За първо време го е взела да го гледа в тях-мисля ,че са я накарали ,или вероятно я е страх да не би пак да тропа и да търси помощ и отново да има проблеми с такива като мен Wink
Поне сега човекът няма да е сам ,надявам се да се грижат за него ,ще се опитам да намирам информация за състоянието му.

# 63
  • Мнения: 335


За прокуратурата - добре. За репортажа - също.
За това, че са го отвели "някъде" - не съм оптимист.

Много е зле да зависиш от хора, които предпочитат да те няма.




# 64
  • Мнения: 4 435
Ох, мен ми е по-притеснително, че го е взела някъде.
Дано не го тормозят. Confused
По принцип нищо не й пречи ако иска да го заключва, да го прави сега, в съседната стая. Confused

# 65
  • софия
  • Мнения: 25 628
Бианка, сега прочетох темата  Hug Hug  bouquet  bouquet Моите искрени уважения към това, което си направила.  bouquet
И аз съм от скептиците, за това, че Неда го е отвела някъде. Дано се държи човешки с дядото, защото това, че го е взела не означава, че ще има добро отношение към него! Дано се е стреснала достатъчно много, за да не си позволява повече лошо отношение!

# 66
  • Мнения: 998
И аз се надявам да се е стреснала ,защото впоследствие се оказа ,че след като съм й звъняла ходила да му носи храна по-често и идвала да чисти.Обаче ако бяхте видяли обстановката вътре ...нямам думи.На репортажа бяха дали отблизо хладилника-целият беше мухлясал отвътре.Наистина и аз се притесних като го видях с нея ,но мислите ли ,че след днешният ден би могла да се държи зле с него...не знам ...аз смятам ,че може би е изплашена ,също за това ,че е намесена и прокуратурата ,че може да не вземе апартамента..дано да има страх от това и да го гледа.Предполагам след като социалните са изготвили доклад и знаят адреса й и ще ходят да проверяват какво се случва с човека.Дано да не съм прекалено голям оптимист Sad

# 67
  • софия
  • Мнения: 3 415
Бианка,браво момиче!Радвам се,че успя.Надявам се,че се е стреснала въпросната госпожа,но и мен ме гложди едно съмнение.Дано всичко да се развие към добро. Hug

# 68
  • Мнения: 2 386
Браво за куража и за репортажа, но и аз не виждам положителното развитие.. Жена, която до вчера го е мъчила човечеца, днес си го прибрала скрито-покрито у дома? За да забравите за него с времето, а и да не я притесняват социалните може би? А, те пък нищо не можели да направят. Е***и.

Все пак е хубаво, че има хора като теб, на които им пука.   bouquet Ако все още искаш да помогнеш.. аз мисля, че това не е решението на проблема все още.. Но от друга страна си безсилна, знам.
Наистина ли социалните стояха и мънкаха, а тя го отведе облечен? Ох, Боже..

# 69
  • Мнения: X
Мисля, че съвет за правата на човека можеш за получиш и тук, ако пак се влошат нещата:
http://www.bghelsinki.org/

Поздравявам те за съвестта и нещата, които си предприела.   bouquet  bouquet  bouquet

# 70
  • Мнения: 427
Бианка,евала за доброто дело,което извърши!!!  bouquetДа се надяваме ,че тая женица се е стреснала и няма да се оправдаят опасенията ни!!!

# 71
  • Мнения: 998
Между другото ,забравих да кажа ,понеже днес като се прибрах бях малко в еуфория ,но Неда се е оправдала ,че дядото има деменция ,затова го била заключила ,което е нож с две остриета за нея ,защото това се окаже вярно може да се оспори документа за онаследяване и жалбата до прокуратурата да е точно за това.Не знам колко е с деменция ,не съм лекар ,но дори да е вярно той е на 80 години ,оплаква се от болки в стомаха ,заключен е ,без телефон -нищо не я оправдава за отношението й към него.
Съседка потвърди ,че преди време човекът беше направил пожар ,затова и аз добавих ,че е възможно да е опасен и са себе си и за околните-ако се подпали отново как би сигнализирал?Как би излязъл от жилището си?
Репортерката пожела социалната работничка да потвърди ,че човекът би се ползвал с преференции за настаняване в хубав дом за стари хора ,ако се наложи.Тя го обеща.
Разбира се ,не пропуснах да кажа на новинарите ,че му взимат пенсията ,на което репортерката ми отговори ,че вече е разбрала -Неда била взела картата на дядото.
Дори един телевизор няма да се развлича човекът!Страшно ме хвана яд на тази безсърдечна жена.
Заради силата на договорните отношения социалните нямало право да се месят ,но познайте кой би бил с по-големи преференции ако има жалба до прокуратурата-разбира се -държавата.От цялата работа може да развалят спогодбата ,да настанят дядото в дом за стари хора и да се грижат за него ,май това би бил оптимално най-благоприятният изод от кошмарната ситуация.

# 72
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Страхотна си! Възхищавам ти се!  Hug

# 73
  • София
  • Мнения: 10 367
 Confused
Бианка - поздравявам те. Обаче не вярвам стерсването на онази жена да даде реултат за по-продължителен перид от време. Какви са тези социални служби, бе?

# 74
  • Мнения: 4 892
Бианка, поздравления  Hug

Дано и развитието по-късно да е добро за човека! 

# 75
  • Мнения: 66
браво мацка !  newsm20

# 76
  • Мнения: 335
Между другото ,забравих да кажа ,понеже днес като се прибрах бях малко в еуфория ,но ...
По-горе писах за това.

Бианка, възможно е и друго..., да е подписал договор за гледане, но по-късно самите му роднини да са го освидетелствали - че се е разболял впоследствие...

За да се развали това, което е подписал, първо трябва да се знае какво е то (с каква форма и съдържание е). И какво е било здравословното, психическо и пр. състояние на човека към момента на подписването, а не сега.




# 77
  • Мнения: 2 931
Поздрав за всичко, което успяхте да направите. Аз съм оптимист и мисля, че за дядото ще се грижат добре, независимо от подбудата. Убедена съм, че са посъветвали жената да го вземе при себе си, защото съвместното живеене на прехвърлителя и този, който трябва да се грижи за него, е задължително- в конкретния случай- условие за изпълнение на договора. Неда се подсигурява срещу възможността договора да бъде развален поради неизпълнение. Още веднъж Ви поздравявам.

# 78
  • Мнения: 3 621
Бианка  smile3525  хубаво е че има хора като тебе, които не подминават зова за помощ на някой.
Дано горкия човецец да е вече по-добре и да си изкара спокойно старините
Дано въпросната "гледачка" да си получи заслуженото

# 79
  • Мнения: 168
Браво Бианка  bouquet .

# 80
  • Мнения: 3
Бианкаnewsm20

ако до всяко добро същество застане поне още едно....  fiuuuuuu

# 81
Първо поздрави на Бианка за бързата и активна позиция! Браво!!!!

Много тъжна история, и за съжаление често срещана. (Ако хора като Бианка се срещаха също често, възрастните ни съседи/родители/съграждани нямаше да страдат толкова много)

Съжалявам, че чак сега пиша, включвам се малко късно.
Искам да изясня малко правната страна на нещата. (Аз съм юрист и по стечение на обстоятелствата тази материя не ми е далечна. Обществената ни организация се къса по шевовете и дефектира, но това не е основание да се отказваме или да вярваме на безотговорни хора, които ни казват, че нищо не могат да направят. Сетете се за параграф 22...).

Няколко момента от проблема:
1. Човекът е заключен и моли за помощ - без значение от никакви договорни отношения, или кой какво е подписвал, в такъв случай полицията не мжое да откаже да се намеси - само полиция може да разбие вратата и да осигури достъп до човека.

Ако полицията не иска да реагира, (А ТЯ Е ДЛЪЖНА ПО ЗАКОН!!!), тогава се прави едно от следните 2 неща:
- пуска се писмен сигнал в РПУ-то. Писмен сигнал не могат да "затрият".
- обръщате се към дежурен прокурор в най-близката районна прокуратура (в случая - районна прокуратура - Русе)
  В случаи, в които няма време да се чака каналния ред на обработване на сигнали в полицията, или е необходима незабавна намеса на прокурор (влизане в имот), се обръщаме към "дежурен прокурор". Във всяка прокуратура има прокурори, които дават 24-часови дежурства, за реакции точно на такива случаи - те моментално разпореждат на полицията какво да прави.

2. Човекът иска да се възпозлва от грижи на социалните - това е достъп на гражданин до административна услуга и такъв достъп не може да се откаже, защото гражданина е сключил договор за издръжка и гледане (или друг договор за подобни цели). Сключените договори са си частни правоотношения и държавата (общината) не може да ни откаже да си върши работата. Същата нелепост е НОИ да откаже да плаща пенсия, защото пенсионера има сключен договор за наем, примерно, и получава наем:)

Т.е. ако човека иска да търси грижи на социални или ако той живее в "нечовешки" условия, то социалните не могат да отказват да се намесят. Но там трябва упорство.

3. Човекът не получава дължимата грижа по договор за издръжка и гледане (или друг подобен договор) - такъв договор, когато не се изпълнява съвестно от гледащата страна, се разваля много лесно пред съд. Може да се иска освобождаване от такси поради уязвимата позиция на страната - възрастен човек, имащ нужда от помощ. Т.е. този сключен договор не "обрича" възрастният човек на "грижите" на хората, които искат да получат апартамента. Той всъщност юридически е в по-силна позиция - трябва му само помощ да развали договора, ако го иска.

4. Гледащата жена де факто тегли пенсията на възрастния човек - това е ситуация, която няма нищо общо с гледането на възрастния човек. Принципно гледащите трябва да "гледат" и да се грижат за "гледания" със собствени средства. Конкретната договорка ще е видна от текста на договора. Но пенсията е съвсем отделен финансов ресурс. Най-вероятно просто човека си е дал картата на жената. Картата може да бъде взета по всяко време. Тя няма право да го рпави, а ако има право въз основа на договорка - това не е свързано със самия договор за гледане. Картата може да се вземе, анулира и т.н., за да си получава човека парите от държавата. Не може аз да сключа договор с една баба да я гледам, и да изпозлвам нейните пари за това, т.е. аз само да ходя до магазина... Разбирате ли каква може да е ситуацията - за да получа апартамент пазарувам всеки ден, но с парите на човека, който ще ми даде апартамента... ужас!!!

5. Възрастният човек има деменция. Това е най-противоречивото. Може да се помисли за учредяване на настойничество, т.е. официално да се признае, че човека не може сам да преценява кое е добро и не е добро за себе си - така ще може да бъд изпратен в старчески дом, примерно, или да се развали договора, но бне от него. Това е крайна мярка и е доста сложно да се прецени дали е полезна. Но деменцията може да се използва за развалявне на договора...

Тъжна работа, като цяло. С издишащите социални системи в нашата мила родина, ако нямаш близко става много страшно... Браво, Бианка, дано само заплахата от прокуратура и репортажа да свършат работа жената да си върши задълженията по гледането...

Браво!

# 82
  • В царството на мечтите
  • Мнения: 338
похвално чак сега прочетох цялата тема на един дъх.Поздравление за намесата. Искам да те помитам какво става с този човек сега имаш ли някаква информация

# 83
  • Мнения: 850
       Бианка , поклон пред теб и будната ти съвест ! Дано хората като теб станат повече !  Hug  bouquet

# 84
  • Мнения: 172
Браво!   bouquet Много се радвам, че така са се развили нещата. Има ли информация как е дядото и какво става с него сега ?

# 85
  • Мнения: 1 817
Това наистина е доста ужасно.
Радвам се, че има хора , които въпреки всичко се трогват от неволите на другите. Радвам се, че и така са се развили нещата. Знаете ли доброто винаги има ...крака. Със сигурност се връща. Hug

Общи условия

Активация на акаунт