Лекарства без рецепта?

  • 89 862
  • 380
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 647
странно , но не видях в "разрешеният списък" Бусколизин и Спазмалгон! И за тях ли ще трябва рецепта  #Crazy
Ужас. Не ми се мисли какво ще бъде пред кабинетите на личните лекари.

Здравейте, Emika !

Да, Спазмалгонът е комбиниран препарат, който се отпуска по лекарско предписание само. По лекарско предписание са също Бусколизин и Папаверин. Бусколизин даже е в Списък А (отровни вещества) и в аптеките се държи не просто дри другите лекарства по рецепта, ами в метална каса със заключване!

Препаратът Дуспаталин, който е много мощен спазмолитик, има двойна регистрация: Ако е Дуспаталин таблетки от 135 мг, е без рецепта, но ако са капсулите от 200 мг е само по лекарско предписание!

Препаратът Спазмомен е по лекарско предписание също.

От цялата група без никакво лекарско предписание е само дротаверинът (търговски имена: Но-шпа таблетки и Дро спаз таблетки). Той е подходящ да се взема и от бременни жени.

ВНИМАНИЕ! Всички лекарства, които са в АМПУЛИ за инжекционна употреба, са лекарства по рецепта! Това важи за: Спазмалгон ампули, Но-шпа ампули, Бусколизин ампули, както и за ВИТАМИН С ампули (за деца и възрастни), Аналгин ампули и изобщо, всякакви инжекционни разтвори.

Това, че в България пациентите пият ампулите, които са за инжекции, е някаква наша местна балканска приумица!

Витамин С на ампули за пиене съществува вече, но той не става за инжекции. Затова той е регистриран даже като хранителна добавка!

Ампулите Аналгин можете да замените с капките Хексалгин, които не само че са ви много по-изгодни като цена (едно шишенце струва 3,70 лева, а има количество, равно на 20 ампули. Една ампула струва около 90 стотинки), но и са овкусени да стават за деца - да не е онази неприятна горчилка на метамизола.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 31
  • Мнения: 647
Написах остана се с такова впечатление,разбрах че аспирина ще се дава без рецепта.А пък и чак да напомпвам напрежение newsm78

Ами, не е много ясно. Първо казвате, че оставаме с такава грешна представа, после казвате, че ще се редите на опашка за рецепта за аспирин. Поднасям извинения, че не съм ви разбрал правилно, но избягвайте реплики, които могат да бъдат неразбрани от невнимателни хора, като мен  Laughing

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 32
  • Мнения: 165
странно , но не видях в "разрешеният списък" Бусколизин и Спазмалгон! И за тях ли ще трябва рецепта  #Crazy
Ужас. Не ми се мисли какво ще бъде пред кабинетите на личните лекари.

Здравейте, Emika !

Да, Спазмалгонът е комбиниран препарат, който се отпуска по лекарско предписание само. По лекарско предписание са също Бусколизин и Папаверин. Бусколизин даже е в Списък А (отровни вещества) и в аптеките се държи не просто дри другите лекарства по рецепта, ами в метална каса със заключване!

Препаратът Дуспаталин, който е много мощен спазмолитик, има двойна регистрация: Ако е Дуспаталин таблетки от 135 мг, е без рецепта, но ако са капсулите от 200 мг е само по лекарско предписание!

Препаратът Спазмомен е по лекарско предписание също.

От цялата група без никакво лекарско предписание е само дротаверинът (търговски имена: Но-шпа таблетки и Дро спаз таблетки). Той е подходящ да се взема и от бременни жени.

ВНИМАНИЕ! Всички лекарства, които са в АМПУЛИ за инжекционна употреба, са лекарства по рецепта! Това важи за: Спазмалгон ампули, Но-шпа ампули, Бусколизин ампули, както и за ВИТАМИН С ампули (за деца и възрастни), Аналгин ампули и изобщо, всякакви инжекционни разтвори.

Това, че в България пациентите пият ампулите, които са за инжекции, е някаква наша местна балканска приумица!

Витамин С на ампули за пиене съществува вече, но той не става за инжекции. Затова той е регистриран даже като хранителна добавка!

Ампулите Аналгин можете да замените с капките Хексалгин, които не само че са ви много по-изгодни като цена (едно шишенце струва 3,70 лева, а има количество, равно на 20 ампули. Една ампула струва около 90 стотинки), но и са овкусени да стават за деца - да не е онази неприятна горчилка на метамизола.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Благодаря за инфото, но това е подигравка със хората. Аз пия бусколизин и спазмалгон всеки месец при менстр.цикъл, защото имам болки. Сега ще трябва всеки месец да ходя при личния лекар за да си взимам рецепта ли?
Ужас. Там до сега беше лудница за прегледи, а представям си сега какво ще бъде. Да не говорим, че ходя и на работа и нямам време за висене пред лекарският кабинет.

# 33
  • Мнения: 647
Благодаря за инфото, но това е подигравка със хората. Аз пия бусколизин и спазмалгон всеки месец при менстр.цикъл, защото имам болки. Сега ще трябва всеки месец да ходя при личния лекар за да си взимам рецепта ли?
Ужас. Там до сега беше лудница за прегледи, а представям си сега какво ще бъде. Да не говорим, че ходя и на работа и нямам време за висене пред лекарският кабинет.

ЗДравейте, Emika!

Бих отбелязал, че вие не внимавате какво ви пиша, а искате да прочетете само как да си вземете Бусколизин без рецепта!

1. Не се налага да ходите всеки месец на лекар за рецепта, понеже (написах го вече няколко пъти) рецептите са ВАЛИДНИ ШЕСТ месеца. Ако днес ви изпишат рецепта (14 март 2009), то вие можете да идвате в аптеката, ако искате и 200 пъти до 14 септември 2009 година. Просто всеки път ще показвате тази рецепта от 14 март! Мисля, че е много лесно даже... Рецептата не еобикновено листче, тя е документ за достъп до лекарството, както трябва да носите картата си за градски транспорт, за да се возите в трамвая без отново

2. Ако пък не искате да си вземете рецепта, щото Бусколизин и Спазмалгон е по рецепта, идете в аптеката и си купете Но-шпа (без пецепта) и Аналгин (пак без рецепта). Пиете и двете лекарства и сте пак обезболена. За ваше сведение, Спазмалгон е комбинация от Аналгин и други две спазмолитични лекарства. Като си вземете Но-шпа, ще подсигуриге спазмолитика, а аналгина си го вземате натюр, а не в смесица, както е в Спазмалгона.

Така че, въпросът ви е решен. Освен това, какво правите, ако няма на пазара Бусколизин и Спазмалгон, както беше преди година и половина? Ами, пиете, каквото има. Сега без рецепти има Дуспаталин 135 и Но-шпа!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 34
  • Мнения: 9
Днес отидох в същата аптека и познайте какво-купих си хексалгин и дактарин без никакъв проблем Thinking!Вече не знам какво да мисля!Май от тук нататък няма да обръщам внимание на подобни глупости и ще изчаквам да" постихне пожара",пък после ще си карам по старо му.Съжалявам,че създадох излишна паника,но вчера като си помислих какво ни чака,ако наистина не дават нищо без рецепта,направо ми се дорева newsm45.

# 35
  • shumen
  • Мнения: 18 081
Здравейте маг.фарм.Вълев.Искам да Ви попитам ще се дават ли Конкор и Гинко Прим max без рецепта занапред.

# 36
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Днес отидох в същата аптека и познайте какво-купих си хексалгин и дактарин без никакъв проблем ....

Хексалгин-ът фигурира в списъка с медикаменти, за които не се изисква рецепта. Но Дактарин не откривам  newsm78 за него би трябвало да ти поискат рецепта.

И още нещо се чудя - в списъка не фигурира Олинт. Но защо пък ги има Ксилометазолин и Ксилофарм?

# 37
  • Мнения: 9
Лекарката ми каза днес по телефона да пробвам да взема дактарин за щерката и ако ми направят проблем да ходя да ми напише рецепта.Вчера се заядоха за една ампула витамин С и спирт,а днес вече няма проблем за нищо! Ако бях поискала някой антибиотик сигурно щяха да ми го дадат.

# 38
  • Мнения: 128
Здравейте! Много интересна тема сте подхванали! Информацията тук (от маг.фармацевта) ми е много полезна и много му благодаря за нея!!!! Hug Аз работя в аптека "Марешки" в Свиленград и информацията, която достигаше до мен е доста объркваща. Не съм фармацевт, но съм "за" рецептите! Нямате представа какви лекарства се даваха дори на малки деца, които ги изпращаха баби и дядовци. Българинът има лошият навик да пробва какви ли не лекарства, които са помогнали на някой друг. За мен това не е правилно!!! Ако искате да разберете кое лекарство можете да си купите без рецепта, прочетете на кутийката дали пише "по лекарско предписание". Не забравяйте, че това е химия и колкото и да помага, толкова и вреди. Поне това е моето мнение. Аз използвам лекарства само когато се налага (имам предвид антибиотици). Дъщеря ми е на 3 години и не винаги и взимам антибиотик дори да е предписан от лекар. Разчитам повече на хомеопатичните препарати и на закаляването. Не мисля, че да тъпчете децата с антибиотици е безвредно за тях! Може да разсърдя някой, но това е моето мнение. Още веднъж казвам, че не съм специалист в тази област, но такива са моите наблюдения.

# 39
  • Мнения: 2 480
Да  се редим на опашка и да тъпчем джобовете на JP-тата за нищо и никакво! Как не! Да не би те да улучват правилното лекарство от 1-я път?(напр. за главоболие, вис. кръвно, безсъние) Ако това стане реалност, ще има масови фалити на аптеки, защото оборотът силно ще спадне! Доста хора няма да имат нито време, нито желание да ходят за рецепти за елементарни лекарства. В т.нар. цивилизовани страни повечето от тези лекарства се отпускат безплатно и хората ходят точно заради това да искат рецепти! Защо ни спестяват тази информация??? Тук в тази нещастна държава всичко клони към изнудване! А ние пък можем да се надхитряваме с нея, чрез познати аптекари и лекари! Давали са ми лексотан, ксанакс, дормикум, ривотрил, диазепам без зелена рецепта! Приятелите са за това-да си помагат!
Да ходя за рецепта за Ниолол-гел или Бетоптик(ползувам ги непрекъснато), при условие че не са безплатни-как не! Или за Аулин!
Мога да дам за пример Италия-там дори посещението при JP е безплатно! Ако обаче искаме да ни изпрати при специалист, на специалиста трябва да платим 18евро. В Италия дават доста лекарства без рецепта-напр. Бетоптик-въпреки че на него пише, че е по лекарско предписание. Така че уважаеми магистър-фармацевти не се опитвайте да ни заблуждавате, че навсякъде е така и да участвувате в такова изнудване! Това няма да стане!

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 01:55 от vl

# 40
  • Мнения: 1 984
Да  се редим на опашка и да тъпчем джобовете на JP-тата за нищо и никакво! Как не! Да не би те да улучват правилното лекарство от 1-я път?(напр. за главоболие, вис. кръвно, безсъние) Ако това стане реалност, ще има масови фалити на аптеки, защото оборотът силно ще спадне! Доста хора няма да имат нито време, нито желание да ходят за рецепти за елементарни лекарства. В т.нар. цивилизовани страни повечето от тези лекарства се отпускат безплатно и хората ходят точно заради това да искат рецепти! Защо ни спестяват тази информация??? Тук в тази нещастна държава всичко клони към изнудване! А ние пък можем да се надхитряваме с нея, чрез познати аптекари и лекари! Давали са ми лексотан, ксанакс, дормикум, ривотрил, диазепам без зелена рецепта! Приятелите са за това-да си помагат!
Да ходя за рецепта за Ниолол-гел или Бетоптик(ползувам ги непрекъснато), при условие че не са безплатни-как не! Или за Аулин!
Мога да дам за пример Италия-там дори посещението при JP е безплатно! Ако обаче искаме да ни изпрати при специалист, на специалиста трябва да платим 18евро. В Италия дават доста лекарства без рецепта-напр. Бетоптик-въпреки че на него пише, че е по лекарско предписание. Така че уважаеми магистър-фармацевти не се опитвайте да ни заблуждавате, че навсякъде е така и да участвувате в такова изнудване! Това няма да стане!
моля да се обърнете към колегата Желев и да предадете своите искания там! аз лично подкрепям повечето от тях на 100% ! като бих добавил и друго - отпадане на ддс за лекарствата! докато няма промяна в закона аз ще го спазвам... искам или не. древните бяха казали - "лош закон, но закон".

# 41
  • Мнения: 128
За съжаление положението е такова. Ако не изпълняваме закона, глобите са жестоки. Уверявам ви, че и без това имаме куп други документи за попълване и всеки месец се разправаме с РЗОК, така, че и на нас ни идва вповече това изискване. Вие сами казвате, че това не се отразява добре на аптеките и ще падне голямо чакане по опашки, но какво да се прави?! Фармацевтите и собствениците на аптеки нямат никаква вина за случващото се. Налагат ни закони и сме длъжни да ги спазваме

# 42
  • Мнения: 647
Да  се редим на опашка и да тъпчем джобовете на JP-тата за нищо и никакво! Как не! ... Защо ни спестяват тази информация??? Тук в тази нещастна държава всичко клони към изнудване! ... Да ходя за рецепта за Ниолол-гел или Бетоптик(ползувам ги непрекъснато), при условие че не са безплатни-как не! Или за Аулин!
Мога да дам за пример Италия-там дори посещението при JP е безплатно! Ако обаче искаме да ни изпрати при специалист, на специалиста трябва да платим 18евро. В Италия дават доста лекарства без рецепта-напр. Бетоптик-въпреки че на него пише, че е по лекарско предписание. Така че уважаеми магистър-фармацевти не се опитвайте да ни заблуждавате, че навсякъде е така и да участвувате в такова изнудване! Това няма да стане!

Уважаема, госпожо!

Моите почитания, но патосът ви не е адекватен на ситуацията. Досега ви обяснявам какъв е редът за отпускането на лекарствата. Вие го смесвате с това, кой ви плаща за здравната услуга или за лекарствата. В другите страни пак искат рецепти, но държавата или осигурителната каса/ каси плащат.

Кажете ми, какво общо имат фармацевтите с това дали държавната каса ще ви плати едно лекарство или не? Все едно да се скарате на момчето, което ви налива бензин в бензиностанцията, защото държавата слага акциз на горивата!

Просто, нещата у нас са объркани! Но, вината не е у фармацевтите, държа да се отбележи. Наредбата се издава от Министъра на здравеопазването и, бих казал че е леко безумна, като се има предвид как работят системите в другите страни! Да ви идва на ум, че именно аптеките губят от оборот, защото ТРЯБВА да спазват наредбата?

Пишо го за трети път - НЕ ТРЯБВА да ходите постоянно за рецепти при лекарите. Една рецепта, която ви издават, е валидна 6 (шест) месеца и с тази рецепта можете да идвате в аптеката и да си купувате, ако искате, и 200 пъти от любимите капки за очи. Просто, трябва да я носите със себе си - как в аптеката да се установи, че тези лекарства са ви предписани, ако не носите документ за това?!

Винаги съпротива е имало за нововъведенията, и с наркотичните лекарства беше така- как така няма да мога да си купувам диазепам? Ама, сега всички пациенти си купуват такива лекарства със зелена рецепта и никой вече не прави проблем... Така ще бъде и тук... Нека мине време, да поработи малко наредбата, ще се установи, кое е грешно заложено, ще променят наредбата, зада служи по-добре на всички. Но, категорично целта е да се намали самоназначаването на лекарства.

Ако ходите в една и съща аптека, фармацевтите ще ви познават и ще могат да ви "влязат в положението" по някакъв начин. ако ходите просто ей-така в произволни аптеки, не очаквайте, че ще ви дадат лекарство в нарушение на наредбата. Глобата за фармацевт, отпуснал лекарство без рецепта, ако такава се изисква по наредба, е само 5 хиляди лева. Вече Изпълнителната агенция наложи няколко глоби и две аптеки в провинцията затвориха, защото не могат да изплатят глобата.

С удоволствие ще ви консултирам по всякакви въпроси с лекарствата, затова се записах в темата.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 43
  • Мнения: 2 732
Хмм ще видим до кога

# 44
  • Мнения: 647
Здравейте маг.фарм.Вълев.Искам да Ви попитам ще се дават ли Конкор и Гинко Прим max без рецепта занапред.

Здравейте, danaeka !

Конкор (бизопролол) е лекарство по рецепта, както всички от кардиологичната група. За не го ще ви трябва рецепта, като за целта ще трябва да ходите на лекар поне веднъж на шест месеца.

Гинко Прим, обратно, въобще не е лекарство, а хранителна добавка и за него не ви трябва рецепта - можете да си го купите и от магазина, ако го продават там.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт