Иврит - да се опитаме да го научим он-лайн

  • 118 574
  • 678
  •   1
Отговори
# 195
Mentha ако успееш да ги преведеш ще те обичам цял живот Simple Smile ихихих  Hug

# 196
  • Мнения: 1 526

16:9 Сърцето на човека начертава пътя му, Но Господ оправя стъпките му.

15:3 Очите Господни са на всяко място И наблюдават злите и добрите.

1:33 Но всеки, който ме слуша, ще живее в безопасност, И ще бъде спокоен без да се бои от зло.

3:13 Блажен оня човек, който е намерил мъдрост, И човек, който е придобил разум,


ввладко, не съм Мента и не държа да ме обичаш цял живот, давам ти превода и се надявам да приключим с това Peace !

16:9  Сърцето на човека начертава пътя му, Но Господ оправя стъпките му.- לֵב אָדָם, יְחַשֵּׁב דַּרְכּוֹ;    וַיהוָה, יָכִין צַעֲדוֹ

15:3 Очите Господни са на всяко място И наблюдават злите и добрите.- בְּכָל-מָקוֹם, עֵינֵי יְהוָה;    צֹפוֹת, רָעִים וְטוֹבִים

1:33 Но всеки, който ме слуша, ще живее в безопасност, И ще бъде спокоен без да се бои от зло.-  וְשֹׁמֵעַ לִי, יִשְׁכָּן-בֶּטַח;    וְשַׁאֲנַן, מִפַּחַד רָעָה


3:13 Блажен оня човек, който е намерил мъдрост, И човек, който е придобил разум- אַשְׁרֵי אָדָם, מָצָא חָכְמָה;    וְאָדָם, יָפִיק תְּבוּנָה

Знаеш, че иврит се чете от дясно на ляво, нали?!

# 197
да знам..така се пише но се чете обратното нали така...а това ли е този стилизирания шрифт..а аз като нямам иврит на компа мен ми казаха че щяло да ми излезе на обратно или греша

# 198
  • Мнения: 1 526
 ooooh!, без да се обиждаш- ти на колко години си?!

Какво значи "така се пише но се чете обратното"?! Чете си и се пише от дясно на ляво!!
Това не е стилизиран текст, нямам как да ти го изрисувам.
От Уиндоуса, в регионалните опции можеш да зададеш иврит и тогава няма да ти излиза "наобратно".

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 21:42 от Tali Dan

# 199
аха ясно...но това имах предвид на мен тук в сите дали ми излиза правилно или не...

# 200
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Господи вземи си версиите....И това можеш да напишеш  Peace
Когато четеш тук в учебната ни тема го виждаш както се изписва от дясно на ляво...Пише се от дясно на ляво и се чете от дясно на ляво  Peace

# 201
  • T"A
  • Мнения: 2 515
vvladko , Тали Дан ми е спестила работата, аз само ти давам връзки към сайт, в който буквите са изписани с по-близък до библейския фонт:
(инструкциите под цитатите са как да намериш изреченията в текста)

16:9  Сърцето на човека начертава пътя му, Но Господ оправя стъпките му.- לֵב אָדָם, יְחַשֵּׁב דַּרְכּוֹ;    וַיהוָה, יָכִין צַעֲדוֹ

От числото 9 до числото 10 без двуточието до десятката: http://www.kirjasilta.net/tanakh/Mish.16.html

15:3 Очите Господни са на всяко място И наблюдават злите и добрите.- בְּכָל-מָקוֹם, עֵינֵי יְהוָה;    צֹפוֹת, רָעִים וְטוֹבִים

От числото 3 до числото 4, отново без двуточието в края: http://www.kirjasilta.net/tanakh/Mish.15.html

1:33 Но всеки, който ме слуша, ще живее в безопасност, И ще бъде спокоен без да се бои от зло.
וְשֹׁמֵעַ לִי, יִשְׁכָּן-בֶּטַח;    וְשַׁאֲנַן, מִפַּחַד רָעָה

От числото 33 до двуточието (без да го пишете и него): http://www.kirjasilta.net/tanakh/Mish.1.html

3:13 Блажен оня човек, който е намерил мъдрост, И човек, който е придобил разум- אַשְׁרֵי אָדָם, מָצָא חָכְמָה;    וְאָדָם, יָפִיק תְּבוּנָה

От числото 13 до числото 14, без двуточието: http://www.kirjasilta.net/tanakh/Mish.3.html

Знаеш, че иврит се чете от дясно на ляво, нали?!

 Peace пишем и четем от дясно на ляво, vvladko, ако имаш съмнения за това дали буквите не са разбъркани, сравни с тези, които Тали ти е написала - фонтът е различен, но се разпознават... Не ги копирай в документ, а ги изпринти от сайта, маркирай ги с флумастер и така ги занеси на човека, който татуира, най-много да поиска да ги преснимаш на ксерокс увеличени (в ксерокса си знаят работата)




בנות, ברור שהבחור לא קרא את כל השרשור - הוא לא מעוניין בלימודי עברית אלא רק רוצה למצוא לו משפט נחמד לקעקוע  Peace
Последното изречение е за Борянчетоза превод, за да се върне към училищното настроение (подготовка за неделя  Grinning)

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 22:46 от Mentha

# 202
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Мента, и на мен ми стана сега любопитно - а на ксерокса от дясно на ляво ли да започнат с преснимването или отляво на дясно? Че тука са едни неподготвени по ксероксите каките...

# 203
  • T"A
  • Мнения: 2 515
tigar-migar , и ти получаваш отговор на иврит за домашно  Mr. Green

  Wink איפה שמצלמים מסמכים, הם כבר יידעו איך להתמודד עם המקרה

Превод?  Whistling

# 204
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Понеже аз прочетох и си преведох моето домашно ти сега ще прочетеш и напишеш всичките ми 10 страници домашно за Улпана  Hug Бая се припотих,загубила съм практика да чета...

# 205
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Понеже аз прочетох и си преведох моето домашно ти сега ще прочетеш и напишеш всичките ми 10 страници домашно за Улпана  Hug

Борянка, знаеш ли израза "плашиш куче с кокал"  Laughing На иврит, между другото, казват "не заплашваме гълъб с вино или "не плашиш гълъб с вино" - има същото значение  Peace

 Sign Exclamation  Ето, как изглежда поговорката на иврит:

Не заплашваме гълъб с вино - льо меайамим ал йона бе-яйн - לא מאיימים על יונה ביין

Не плашим гълъб с вино - льо мафхидим йона бе-яйн - לא מפחידים יונה ביין

гълъб - йона - יונה
вино - яйн - יין
не - льо - לא
да заплашваш - леайем - לאיים
спрежението за мн. число, сегашно време - меайамим - מאיימים

'да караш някого да се страхува', т.е. 'да плашиш' е леафхид - להפחיד
спрежението за мн.ч. сег. време - мафхидим - מפחידים

Същият корен има и глагола 'да се страхува' - лифход - לפחוד
спреженията в сегашно време:
ед.ч. м.р. - похед - פוחד
ед.ч. ж.р. - похедет - פוחדת
мн.ч. м.р. - похадим - פוחדים
мн.ч. ж.р. - похадот - פוחדות

 Bulb Но на иврит можем да кажем и - лефахед - לפחד, което има същото значение като лифход - לפחוד  Simple Smile Спреженията на този глагол в сег. вр. са съответно: мефахед-מפחד - мефахедет-מפחדת И мефахадим-מפחדים - мефахадот-מפחדות  Peace


 ConfusedИ сега една задачка: глаголите в примерите принадлежат на 3 блока (бинияним): паал (פעל), ифил (הפעיל) и пиел (פיעל). Кой глагол от изброените по-горе към кой блок (биниян) принадлежи?

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 09:53 от Mentha

# 206
  • Мнения: 1 410
Цитат
Мента, и на мен ми стана сега любопитно - а на ксерокса от дясно на ляво ли да започнат с преснимването или отляво на дясно? Че тука са едни неподготвени по ксероксите каките...
hahaha JoyТигре,казвал ли ти е някой ,че си безценен?

# 207
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Мента,за кои примери става въпрос,че аз набързо чета и не вдявам...Изпиши ми ги отделно моля  Peace а аз ще се опитам да позная от кой биням са  Peace

# 208
  • Мнения: 1 526
Мента,за кои примери става въпрос,че аз набързо чета и не вдявам...Изпиши ми ги отделно моля  Peace а аз ще се опитам да позная от кой биням са  Peace

Това са примерите- глаголчета: להפחיד ,לאיים ,לפחד ,לפחוד

Хйиде сега ги разпредели по бинияним. Между другото вие учите ли ги в улпана, до къде стигнахте?
 
 

# 209
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента,за кои примери става въпрос,че аз набързо чета и не вдявам...Изпиши ми ги отделно моля  Peace а аз ще се опитам да позная от кой биням са  Peace

Борянка, аз нарочно ти ги написах тук-таме спрегнати, за да те улесни  Peace Ако гледаш само инфинитивите (може би) ще ти е по-трудно  Thinking Почти сигурна съм, че и трите бинияним-и сте ги минали в улпана Wink

Общи условия

Активация на акаунт