Не я давам на предучилищна - страх ме е!

  • 2 421
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 413
Установих го за себе си...страх ме е,че много ще боледува, че трудно ще свикне да се облича и справя с обслужването сама, че е капризна на храна и се храни бавно,че госпожите ще се дразнят от всички тези глезотии, че трудно ще създаде приятелства, че я пускам на широкия свят. Как да се преборя с тези чувства - моята принцеса е вече на 6 години и след месец тръгва на предучилищна, а аз не искам да я дам...

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 890
Предполагам и на детска градина не е ходила?
Ако не я пуснеш на предучилищна, взички тези неща ще се случат в първи клас!  Не виждам нищо лошо в това да се облича и обслужва сама, все пак не е истинска принцеса, а само в твоите очи , нали така? Докато я изолираш от външния свят няма как да създаде приятелства, тези неща се учат. Колкото по-рано, толкова по-безболезнено за детето.
П.С. Два пъти  като и вземат закуската други деца, ще се научи да яде по-бързо.  Wink

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Повярвай ми, госпожите не са зверове. И моят син се храни много бавно, постоянно блее в тавана, но до сега гладен не са го оставили, нито мръсен, мокар или недоспал. Когато тръгна на детска градина на 3 години дори не умееше да се храни добре сам, да не говорим за събличане, обличане и т.н. Беше си на мама глезанчото. Но нито веднъж не си дойде намацан, неходил до тоалетна, потен и т.н. Гледаха си ги хората. А и сама ще се учудиш колко бързо ще се промени дъщеряти покрай останалите деца и отностно яденето и другите неща, за които сега се тревожиш. А компанията от деца на нейната възраст няма да й се отрази никак зле, още повече, че предучилищната е задължителвна, а и ще я подготви за 1-ви клас не само с учебния материал, а и с общуването с другите деца и учителките. Не може цял живот да очакваме децата ни да растат под похлупак и след това да искаме от тях да се оправят в живота. Успокой се и я подготви спокойно за първия й ден в предучилищната, още повече, че едва ли ще е единственото дете, което не е ходило на детска градина в предучилищната.

# 3
  • Мнения: 3 479
Мечтице, пусни детето на предучилищна. Нищо лошо няма да му се случи. Разбирам, че се притесняваш, но ако не я пуснеш сега ще се притесняваш за същото догодина, а тогава няма как да не я пуснеш на училище.
Детето на наши приятели не беше ходило нито на детска градина, нито в предучилищна. Искам да ти кажа, че имаха огромни проблеми с адаптацията, която му се отрази на психическото здраве и обучението. Сутрин не искаше да тръгва за училище и само се пазареше и плачеше. При тях един от проблемите беше яденето. Детето не беше свикнало да се храни в столова, имаше по-различни хранителни навици и не можа да се приобщи към режима в училище. Те решиха и го спряха от храненето в училище и детето взе да се успокоява, свикна с режима в училище. Така, че се успокой и започвай да подготвяш детето си за предстоящата промяна. Ако ти си спокойна и то ще се справи и ще възприеме добре новостите.
Не съм запозната много добре с новите разпоредби, но доколкото знам предучилищният курс вече е задължителен и твърде е възможно да имаш проблеми при записването в първи клас, ако детето не е посещавало предучилищен курс (в детска градина или към училище).

# 4
  • Мнения: 1 077
Не знам как да те успокоя...
Мога само да кажа, че имам прекрасни спомени именно от предучилищната към началното училище. Влизам с умиление пак там. (там гласувам) Blush

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Не се страхувай. На детето е необходимо ходенето на предучилищна.
Между другото, към детска градина ли ще ходи или на полудневна?
Ако още не сте се записали, помисли дали варианта полудневна няма да  е по- добър. Първо, там са само за 3-4 часа. Имат една закуска (а не няколко хранения)- и това са т.нар. безплатни закуски (нещо тестяно и мляко или чай). Второ: там не спят и няма да има преобличания, нито по- специални обслужвания. Колкото до болестите, не е задължително, нито пък толкова критично- всичко деца минават по този път.
Успокой се, не показвай страха си пред детето, говори й само хубави неща и срадостно чувство за това, че ще става вече ученичка.

Последна редакция: чт, 11 авг 2005, 08:24 от anuschka

# 6
  • София
  • Мнения: 505
И аз като anuschka ти предлагам да помислиш за варианта с полудневна предучилищна.

# 7
и знаеш ли, най-важното е, 4е на децата им харесва  Grinning  като изключим първона4алния период на адаптация при някои, разбира се
което далеч не означава, 4е ти не трябва да се притесняваш, напротив напълно нормално е, но твоята нагласа ще и повлияе много, това не трябва да го забравяш

# 8
  • Мнения: 1 413
Не мога да я дам на полудневна, защото майка ми вече няма сили да я гледа-всеки ден да я ходи да я взима, да й прави обяд и следобедна закуска и освен това ако я дам на полудневна ще изпусна емоционалната й адаптация-тя ще споделя с баба си преките впечатления от деня и докато аз си дойда от работа,за да си я взема те ще са решили проблемите-дано няма такива де.
Галче, точно тези неща,които описваш ме тревожат и мен...дано имаме добри госпожи,това е много важно и би ме успокоило, ако оставям детето при разбиращ и сърдечен човек, но дали...

# 9
  • Варна
  • Мнения: 5 502
Знаеш ли аз като дете не съм ходила на градина, но после ходих на предучилищна до обед и бях много щастлива там.
И досега си спомням учителката и децата и дори някой от нещата които тя ме научи си останаха набити в главата ми за цял живот.
Мисля, че на детенцето ти ще му хареса при децата, а и може и да не боледува така много. От друга страна ако не в предучилищната болестите ще трябва да ги изкара в първи клас и тогава ще е по-зле според мен.
Май не са децата тези, които не искат да ходят а на нас не ни се дават, защото все са си нашите малки бебчовци и не ни се иска да гти пуснем сами навън.

# 10
  • Мнения: 844
Може да ти прозвучи много крайно, но не мога да си представя детето ми да не посещава ДГ или предучилищна (тя наистина е задължителна и без нея не може в първи клас). Покрай болестите на моята щерка бях станала половин детски лекар, много трудно се хранеше, а да не говорим за неконтактността и свръхемоционалността й. Много зависи обаче на какви госпожи ще попадне детенце в ДГ. Там където първоначално тръгна щерката не можа да свикне близо цяла година. Все ревеше, после болести, пак периоди на адаптация. Сменихме жилището и квартала и се наложи да посещава друга ДГ, за три дни свикна толкова лесно, не знам каъв бе подходът на госпожите, но бързо се приобщи, намери си приятели и сега като са един месец в отпус и е при баба си на Казанлък брояла дните, когато ще си дойде при нас и ще ходи на ДГ. Страшно добре й повлия. А забравих да спомена, че нашия проблем беше в сливиците и в непрекъснатите гнойни ангини, та като ги извадихме и спря да боледува. В момента имам малко бебе, но и за момент не я спирам от ДГ въпреки упреците на познати, че щяла да прихваща и да носи зарази, еми не, да пази Господ!
Така, че децата си искат своята среда и ние възрсатните не можем да им я осигурим, колкото и да се стараем, дори и да бях завършила детска педагогика!
Успех и леко приспособяване!

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Предучилищната всъщност вече се нарича подготвителен клас и е задължителен.
Детето ще се адаптира, но трябва ти да му дадеш кураж.
Успех!

# 12
  • Мнения: 3 164
Наистина предучилищната е задължителна вече!Моят син също не е ходил на градина и ми е много притеснено, но все пак трябва да се учи от тук натам да се бори сам с трудностите Hug
Аз го записах в училище, там ще е до обяд и мисля че това е по добрия вариант за него.Успех ви желая и не се отчайвай!трудностите тепърва предстоят Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 413
Знам, че е задължително, не я давам вътрешно иначе я убеждавам,че ще бъде чудесно. Благодарение на постингите ви си изясних,че ме притесняват две неща - каква госпожа ще се падне и дали ще боледува. Болестите ги боря превантивно с имуностимуланти, а госпожата ще я видя, дано ме успокои. Иначе детето ми е контактно, лесно се сработва и не се налага на другите и е любознателна-това не ме тревожи толкова.

# 14
  • Мнения: 1 072
И на училище ли няма да я пуснеш? Не се заяждам, просто погледни нещата от този ъгъл. По - добре я дай сега, когато може от време на време да я взимаш и да си седи с теб, отколкото другата година да я изненадаш с петдневно отделяне от теб без възможност да избира. Мисля, че така ще й е по-трудно.
Същото важи и за болестите, същите вируси ги има и в училище. Ако не ги изкара сега, ще е тогава.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт