ВАКСИНИ - Дискусия за вредата им (част 3).

  • 73 371
  • 1 489
  •   1
Отговори
# 1 410
  • Мнения: 212
Значи можем да обобщим - колкото и да се ваксинираме, файда няма.

Това го твърдите Вие, Джуличка, поради недоизяснени причини. Тръгнахте оттам, дали ваксинираните срещу хепатит В могат да даряват кръв и стигнахте до това заключение. Но ето защо не мога да се съглася с Вас:

Някои факти за вирусен хепатит В:

-1/3 от всички хора са изложени през определен етап от живота си на вируса на хепатит В;
-около 350 милиона хора по целия свят (5% от населението на света) са хронични носители на вируса;
-като резултат, усложненията от вирусната инфекцията с хепатит В води до общо 2 милиона смъртни случаи годишно;
-понеже вирусът има висока концентрация в кръвта и телесните течности на вирусоносителите, кръвта им е високо инфекциозна - количество от 0.0001 ml кръв може да заразява. Ето защо дори опръскване с кръв от болен може да е опасно - например в очите или по микролезии (малки ранички) по кожата. Освен по кръвен, вирусът се предава по полов и по вертикален път (трансплацентарно от майката на бебето и постнатално чрез кърмата), също така не могат да се изключат и други пътища на заразяване;
-вирусът на хепатит В предизвиква по-сериозен хепатит в сравнение с други хепатитни вируси;
-вирусният хепатит В има склонност към хронифициране;
-сериозни усложнения са цироза и хепатоцелуларен карцином (първичен рак на черния дроб);
-80% от пациентите с хепатоцелуларен карцином са носители на вируса на хепатит В;
-вирусната ДНК може да бъде идентифицирана в злокачествени клетки;
-вирусната ДНК може да се интегрира в хромозомите на гостоприемника;
-цирозата в еволюцията на хепатит В също често е предпоставка за малигнена трансформация на чернодробните клетки.

Ваксината срещу хепатит В:
95% от ваксинираните предпазва от заразяване с вируса на хепатит В;
-може да ерадикира (изкорени) вируса на хепатит В (подобно на вариолата през 1977), защото този вирус няма животински резервоар. Учени предполагат, че това може да стане реалност през 2050 г.

Това са няколко от причините, поради които лично аз намирам имунизацията срещу хепатит В за много важна и смятам, че има огромен смисъл от нея. Аз също се ваксинирах през студентските си години (лекари, стоматолози и медицински персонал са във високорисковия от заразяване контингент).

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 01:32 от Persona

# 1 411
  • Русе
  • Мнения: 11 928
 Аз не бих спорила, че ваксините не предпазват от някакъв щам вирус, но не мога да разбера защо на ваксините се гледа като на най силното масово оръжие срещу вирусите.
Според мен най важен е естествения имунитет и всички средства за повишаването му.
Знам за много случаи, когато повече хора са имали контакт с вирус , примерно хепатит В,но се заразява един.
Така или иначе не може да се състезаваме с еволюцията, на едно такова нещо, каквото е вируса и винаги ще бъдем една крачка след него, ако основното ни оръжие са ваксините, а и след като следя вашата тема - съм с доста заострено внимание към съставките, които има във ваксините.
Детото ми е много здраво,използвам всички средства да повишавам имунитета - въздух,храна, спорт и най вече любов.
Има заболявания, за които не бих рискувала  да не ваксинирам детето си, най вече защото не съм информирана за алтернативен подход.
Бих искала официалното здравеопозване да ми осигурява пълноценна информация, за да направя своя избор, а не да се гони брой на ваксинирани деца. Това за мене е измиване на ръце на гърба на децата ни.


# 1 412
  • Мнения: 6 274
Но ето защо не мога да се съглася с Вас:

А знаеш ли аз защо не мога да се съглася с теб?
(Межу другото, прости ми липсата на възпитание, но ми писна да се представлявам, и ще говоря на ти, така, както се обръщам към всички останали потребители, защото не мисля, че някой е нещо повече от друг).
Та, защо не мога да се съглася с теб ли?
Ами, първо, както вече казах, защото ужасно, ама ужасно си противоречиш, което за съжаление не се случва само в тази тема.
А пък това изречение просто ме отврати, и тотално ме отказа да говоря с хора, които лицемерничат, а в същото време се опитват да убедят останалите, как всичко, казано от тях е чиста монета, и видиш ли, всички други лъжат, или са заблудени, или са коне с капаци и т.н.
Crossing Arms

Цитат
......Медицински теми с хора без медицинско образование няма да обсъждам....

Познато ли ти е?

# 1 413
  • Мнения: 212
Джуличка, в момента се опитвам да водя спокоен диалог, като споделям възгледите си и полезна информация.

Не разбирам защо изваждате мои думи от контекста на друга тема, в която идеята ми беше, че ще коментирам определени теории (ГНМ) не с хора, които се изживяват като лекари, а с хора с медицинско образование. Както и допусках, такива сред последователите на тази теория така и не се намериха (с едно-единствено изключение, което се представи за лекар и което така и не се включи повече - Dindrejn), както не се посочиха и смислени доказателства на въпросната теория. Забравяте, че на същото място писах: "Но и с удоволствие ще се опитам да отговарям на интелигентни и добронамерени въпроси." Това off-topic.

Ако не желаете да водите мирен диалог, не е нужно да водим разговор въобще.

В тази връзка:
и Aleksander ме е цитирал непълно на предната страница. Аз написах и мисля всъщност така:
Цитат
...лекарите не задължават никого, но ваксините са задължителни според българския закон. Затова основната цел на хората, нежелаещи да ваксинират децата си, е да се опитат да направят така, че имунизацията да бъде по желание.

Знам за много случаи, когато повече хора са имали контакт с вирус , примерно хепатит В,но се заразява един.
Хепатит В е силно заразен, както писах по-горе. При заразени кръвни продукти биха се заразили много хора, както и сексуалните партньори на някого с активен хепатит В.

Цитат
Детото ми е много здраво,използвам всички средства да повишавам имунитета - въздух,храна, спорт и най вече любов.
Има заболявания, за които не бих рискувала  да не ваксинирам детето си, най вече защото не съм информирана за алтернативен подход.
Това е чудесно, но колкото повече растат децата, толкова повече време прекарват далеч от очите на родителите си. Хепатит В е заболяване, от което децата трябва да са предпазени от ранна детска възраст, а въобще с вирусните (В и С) хепатити, СПИН и с другите полово-предавани заболявания трябва да са запознати още от пубертета.

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 15:05 от Persona

# 1 414
  • Мнения: 6 274
....Хепатит В е силно заразен, както писах по-горе. При заразени кръвни продукти биха се заразили много хора, както и сексуалните партньори на някого с активен хепатит В.

 

Абсолютно невярно.  Naughty
Както за А, така и за В.
В момента, много близък мой приятел продължава да е с "активен Хепатит В", но приятелката му така и не се разболя.

За спокойния диалог - ми, и аз си го водех спокойно, но се почувствах някак странно.
Какво значи няма да обсъждаш еди какво си с еди кого си?
Че те лекарите (не всички, естествено) обсъждат с нас, "простосмъртните", а пък ти няма.
Ми, като няма, няма, О.К.


Цитат
...Никой няма право като...(умишлено махам името) и последователите да скрива от пациентите реалното им състояние и отнема правото им на информирано съгласие и на избор, правото на лечение, правото на живот....

Ти сериозно ли говориш?  Shocked
Или може би даже вярваш в това?  ooooh!
Извинявай, ти в България ли живееш?
И имаш ли идея какво се случва в тукашните болници?
Особено, когато става въпрос за ваксини, понеже все пак в тази тема пишем де...
Ако не, моля те, не изразявай мнение.


А и други глупости мога да цитирам, но не ми се занимава.

П.С. Това за темите е малко.....
Моето мнение не се променя, без значение в коя тема пиша.
Каквото мисля, го мисля и тук, и там, и ако има тема за зелени човечета  Mr. Green, пак по този начин ще мисля.

# 1 415
  • Мнения: 627

Това е чудесно, но колкото повече растат децата, толкова повече време прекарват далеч от очите на родителите си. Хепатит В е заболяване, от което децата трябва да са предпазени от ранна детска възраст, а въобще с вирусните (В и С) хепатити, СПИН и с другите полово-предавани заболявания трябва да са запознати още от пубертета.

Това ме накара да се замисля... И се чудя, какво ще стане ако реша да ваксинирам детето си да речем, като стане на 15 г. Какво би станало при късна ваксинация срещу Хепатит например...

# 1 416
  • Мнения: 711
И мен ме вълнува въпросът зададен от Темида и също така още нещо. Персона твърдиш, че ако малкия има ваксина срещи Хепатит Б (той има, тъй като тогава все още ваксинирах) и се наложи недай си Боже един ден да му се прелее кръв и тази кръв е заразена по някакъв начин с този вирус, той няма да се разболее , така ли? Незнам защо, но аз силно се съмнявам.  Thinking

# 1 417
  • Мнения: 4 150
По хипотетичната логика на персона,би трябвало всеки от нас,който е бил роден в по ранен период,когато не е имало ваксини срещу хепатит,да е носител на този вирус,или да е изкарал хепатит или да е с неговите последствия.Всеки роден преди 1980 година.
Сьщо така явно излиза по сьщата тази логика,че всички сме болни или носители на неоткрити вируси,които в бьдеще ще са много страшни за нас.

Закона за Крьводаряването е различен в различните страни.Няма смисьл да се спори за това.

Имам вьпрос кьм персона.
Става ли чрез крьводаряване пренасяне на раково изменени клетки и могат ли те да предизвикат рак в индивида,който получава дарената крьв?
Благодаря Peace

# 1 418
  • Мнения: 1 725
Само за някой и друг час, докато бях навън, тук се е напълнило с инфо, благодаря за което!
И какво излиза - аз съм преболедувала хепатит А, много лека форма и сега не е желателно да давам кръв. Почувствах се малко втора ръка човек, ако може така да се каже - все пак може да се окажа единствената надежда за кръв за някой мой близък (детето и т.н.). Ако се изследвам, ще трябва да е за доста антигени и антитела, че поне да зная от гл.т. на кръводаряването. В Бургас не вярвам да имат материали за такъв голям "асортимент" вируси, но кой знае - скоро не съм се изследвала. Интересен въпрос зададе Крис. И аз чакам отговор, ако някой знае.

# 1 419
  • Мнения: 6 274
......Интересен въпрос зададе Крис. И аз чакам отговор, ако някой знае.

Да, много интересен.
И аз чакам, но ако трябва да отговоря, позовавайки се на съвсем минималните ми познания Blush, мисля, че не би следвало да се разболее от рак (реципиентът).

# 1 420
  • Мнения: 5 713
Да, ама и тези, които са преболедували и са се излекували напълно от Хепатит А, също не могат да даряват.
Не е така. Коментирахме преди това. Не ми се спори. Мъжът ми нееднократно е давал кръв за спешни и по-специални случаи.
Бил е 3-ти клас, когато е боледувал. Не е и ваксиниран по принцип с нищо  Laughing, защото се е водил диспансер поради прекарана астма в ранна възраст.

А за даряването на кръв може да се обърнете към Хематологичен център-Пловдив, които идваха специално и в Бургас. Всички прекарани болести бяха известни за завеждащия центъра.

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 16:54 от Вери

# 1 421
  • Мнения: 417
[
Имам вьпрос кьм персона.
Става ли чрез крьводаряване пренасяне на раково изменени клетки и могат ли те да предизвикат рак в индивида,който получава дарената крьв?
Благодаря Peace
И аз ще очаквам отговора с голям интерес.

# 1 422
  • Мнения: 6 274
А за даряването на кръв може да се обърнете към Хематологичен център-Пловдив, които идваха специално и в Бургас. Всички прекарани болести бяха известни за завеждащия центъра.

Добре де, дай един телефон, да звънна в този Център и да питам мога ли да дам кръв, ако съм преболедувала Хепатит А?
Искаш ли?
Не споря, не искам да споря, наистина се интересувам, а и защо да не го знаят и други хора?
 Peace

# 1 423
  • Мнения: 4 753
Понеже съм оторизирана да замествам Рени, ще се включа и аз с един въпрос... 

Извинете ме за оцветяването, но се опитвам да е по-забележимо вече  Twisted Evil Персона пак не е видял/а питането, което вече си мисля, че тенденциозно пропуска:
И как по то4но се установява зараза с бяс при 4овек?
По клини4ната картина само или има и специфи4ни тестове?
В коя лаборатория на света изолираха при 4овек сьс бесни симптоми "бесен вирус"?

# 1 424
  • Мнения: 212
....Хепатит В е силно заразен, както писах по-горе. При заразени кръвни продукти биха се заразили много хора, както и сексуалните партньори на някого с активен хепатит В.
Абсолютно невярно.  Naughty
Както за А, така и за В. В момента, много близък мой приятел продължава да е с "активен Хепатит В", но приятелката му така и не се разболя.

Механизмът на инфекцията с хепатит А е фекално-орален; пътищата на пренасяне са алиментарен (храносмилателен), контактно-битов, в редки случаи и други; контагиозният индекс е висок. За кръвта вече ви обясних - в наредбата не пише преболедуването от хепатит А да е противопоказание, но знам, че често отказват да приемат кръв в този случай. Според мен не дарявайте кръв, ако знаете, че сте преболедували от хепатит А (спешните ситуации и редките кръвни групи може би са изключение). За всеки случай. Толкова по този въпрос.

Приятелката на Вашия близък приятел с хепатит В ваксинирана ли е? Ако не, за мен е необяснимо защо трябва да се подлага на подобен риск.

Това ме накара да се замисля... И се чудя, какво ще стане ако реша да ваксинирам детето си да речем, като стане на 15 г. Какво би станало при късна ваксинация срещу Хепатит например...

Детето няма да има имунитет срещу хепатит В в продължение на 15 години. Това може да бъде опасно, особено ако в семейството има хроничен носител на хепатитния В вирус - подозира се, че инфекцията може да се пренесе и чрез тесен битов контакт - ролята на предмети от бита, зацапани с микроскопични капчици кръв (ползване на общи нокторезачки, ножички, пилички, епилатори, самобръсначки, по погрешка на чужда четка за зъби, дори гребени и четки за коса при ранички по кожата на главата и т.н.).
Ако пък майката е носителка на вируса на хепатит В, необходимостта от ваксиниране на бебето непосредствено след раждането е неоспорима (заедно с приложението на противохепатитен-В-имуноглобулин), тъй като при новородени хепатит В протича изключително тежко.

...Персона твърдиш, че ако малкия има ваксина срещи Хепатит Б (той има, тъй като тогава все още ваксинирах) и се наложи недай си Боже един ден да му се прелее кръв и тази кръв е заразена по някакъв начин с този вирус, той няма да се разболее , така ли? Незнам защо, но аз силно се съмнявам.  Thinking

Нали на това разчитаме лекарите, стоматолозите и останалият медицински персонал?  Simple Smile Не забравяйте, че при нас рискът от убождане, порязване, опръскване със заразена кръв е ежедневен, още повече че не всички пациенти знаят или са склонни да съобщят за хепатит В, хепатит С или СПИН при някоя по-малка медицинска манипулация.

Ако титърът на anti-HBs антителата е достатъчно висок (този титър може да се измерва), то детето е адекватно защитено срещу хепатит В.

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 16:20 от Persona

Общи условия

Активация на акаунт