"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 912
  • 317
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 5 940
  Иначе и доктор Спок някои вече го отрекоха,но той си е стожер в този вид литература.
За мен той поставя началото на разговора за най-подходящия метод за гледане на бебета и деца, да си близо до тях. Сега го наричат "привързано родителство", а това си е всъщност единственото възможно родителство.
Това пък съвсем е отклонение от темата Laughing

# 271
  • Мнения: 502
  Да, Валери. Hug

 И  Спок,както и Вазов, винаги ще има кой да ги чете.

# 272
  • Мнения: 24 467
Специално без "Под игото" мисля литературата ни нямаше да изгуби. Не съм религиозна в тази насока, за да възприема тази творба като реликва и да й правя метани, само защото така било редно. А как било редно трябва отново някой да ми го посочи. Туй време мина, поне за мен. Тук имаше и сполучливо сравнение със "свещените крави"- хубаво сравнение, точно.
Тук не обсъждаме нито останалото творчество на Вазов, нито Ботевите стихове, нито цялата ни литература, възрожденска и друга, в цялост. Смирненски и Вапцаров ги обичах и ги обичам, наред с Милев, това няма нищо общо с "Под игото".
Още в началото разграничих ясно творба от творчество и творец.

# 273
  • Мнения: 12 697
А аз си мислех, че Спок го отрекоха. Трябва да започна да си опреснявам познанията.

# 274
  • София
  • Мнения: 62 595
Вазов може да ни е прародител, но не живея в неговото време и с неговото мислене. Ако не трябваше да го уча в училище едва ли бих му обърнала внимание. Елин Пелин за мен е много по-човешки и с удоволствие съм изчела всичките му разкази. Изобщо, на мен нещо героиките и патетиките не ми се нравят.

# 275
  • Мнения: 281
Любимата ми книга е Параграф 22.

# 276
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Любимата ми книга е Параграф 22.
Всичките са му хубави на Джоузеф Хелър, но "Параграф"-ът е най-добра.
"Сто години самота" ми е много любима, като рекохте класация. Обичам Маркес. И Борхес. (Ох, започна се. Joy).
Казах вече, все едно да ме питат - кое ти е любимото дете? Хем е по-лесно, де.  Joy Децата са сал две, любимите книги -  поне сто.  Thinking

# 277
  • Мнения: 502
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов. Имам и други любови,много,но той е най-голямата. Нямаше го в класацията,уви.

# 278
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов.
И аз много обичам Чехов, обаче Гогол ми е по-любим.  Laughing

# 279
  • Мнения: 502
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов.
И аз много обичам Чехов, обаче Гогол ми е по-любим.  Laughing

  Да не зачекваме темата,че няма да мога да спра с патетиката. Стане ле дума за руски класици,нещо ми става.

# 280
  • Мнения: X
На мен много любима ми е"Зорба гъркът". Много се инатих да я прочета, добре че ме убедиха. Иначе и до сега щях да си тъна в неведение. "Парфюмът" също, със базовите си нотки на кръв и кожа....и още много други може би аморални книги. . Каква е поуката не знам и не съм я търсила. Гледам на книгите като на любовта- не търся обяснение защо нещо ме грабва, не търся онова най-горно"най", онази най-окончателна предсмъртна емоция,която ще изчерпа целия смисъл на нещата, защото нищо още не е приключило.

# 281
  • Мнения: 502
  Бутински,напълно те разбирам. И аз усещам така любимите книги. Разсъжденията ми за Лолита също бяха продиктувани от това чувство,не от някакво желание за моралност.  Прсто така я усетих книгата,болно и подтискащо. Но стига за Лолита. Да вземем Чехов,за да ти докажа,че не търся винаги "правия път". Например "Дамата с кученцето". История за една измъчена,трудна,сладостна,неповторима любов. Къде е тук моралното-тя е женена с деца,той-също. Срещат се тайно,крият се по хотелите,ласките им са жадувани,но откраднати,забранени. И все пак любовта е толкова пленителна,дори и в този вид. Обяснение няма,затова чувството след прочитане е така тъжно,но и сладостно...
   Да предадеш чувството след любима книга е все едно да се опиташ да обясниш музиката. Никога не съм обичала литературните анализи,но ми харесваше да пиша есета. На хубава музика танцуваш,пееш си,след хубава книга ти се иска да се видиш с любим човек,да поговориш с приятел....отплеснах се.

 

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 11:13 от maraidara

# 282
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Изключително трудно ще ми бъде да изброя любимите си книги, но ще напиша няколко от моите фаворити:

"Мечо Пух" - ето на това му казвам аз детска класика, която става и за възрастни. Дори я прочетох в оригинал на английски и мога да кажа, че при българския превод се губи голяма част от играта на думи.

"Осъдени души" - продължавам да твърдя, че този роман е на европейско ниво. Ако човек не знае, че авторът му е българин спокойно може да реши, че е част от западно-европейската класика. Което не може да се случи с творба на Вазов или Елин Пелин (моля да не се възприема като отричане на творчеството на последните двама).

"Ние" на Замятин
- първата антиутопия, написана преди "1984" на Оруел.

"Цветя за Алджърнън"
на Даниел Кийс - просто покъртителна история за развитието на умствено изостанал гений. Не мога да я преразказвам, трябва да се прочете.

Само тези ще спомена на прима виста.

# 283
  • Мнения: 3 447
На мен много любима ми е"Зорба гъркът".
О, да, о, да, книга-библия е "Зорба"  Simple Smile

# 284
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
освен това ,аз имам много резерви към Вазов,защото не е нормално докато хората си дават живота за свободата на България,той да бяга с файтон на запад и от там да пише велики слова...погледнете биографията му.това разминаване между човека Вазов и писателя Вазов,на мен не ми харесва...когато думите не са покрити с дела,малко на фалш избиват нещата...
иначе Вазов има много хубави произведения,факт.
обаче от това,че е "Вазов е патриархът на българската литература" и т.н.,просто ми се гади...
а на вас?

Общи условия

Активация на акаунт