"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 911
  • 317
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: X
На мен много любима ми е"Зорба гъркът".
О, да, о, да, книга-библия е "Зорба"  Simple Smile
Рядко се случва, ама филмът е по-хубав!  Wink
Не ме бийте! Joy
Поздрав: http://www.youtube.com/watch?v=cXNApZ2ALiQ

# 286
  • София
  • Мнения: 62 595
Мончи,

Много добре постави акцента - човекът и писателят дали са "една и съща личност". Като се замисля, може би затова ме дразни. Виж, Ботев е друга работа - той е писал така и за това, както е живял и при него разминаване няма.

# 287
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
радвам се,че има хора,които ме разбират! Hug
все по-рядко ми се случва Simple Smile

# 288
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Защо съм цитирана, като и една дума моя няма?! Thinking





Продължавам обаче да не схващам това дори не знам как да го окачествя прехласване пред класиците ни Ел.Пелин, Ив. Вазов и т.н., старателно изучавани в училище. Ами не са на ниво, не са. Ама по стар навик: "Може да е грозничко, ама си е нашичко"


ГОСПОДИ БОЖЕ!
 ooooh!

абе верно че всеки си има право на мнение, ама то за това се има предвид, че е нещо различно от истината.....




# 289
  • Варна
  • Мнения: 1 744


"Осъдени души" - продължавам да твърдя, че този роман е на европейско ниво. Ако човек не знае, че авторът му е българин спокойно може да реши, че е част от западно-европейската класика. Което не може да се случи с творба на Вазов или Елин Пелин (моля да не се възприема като отричане на творчеството на последните двама).



Това исках да кажа и аз.

# 290
  • sofia
  • Мнения: 8 959


"Осъдени души" - продължавам да твърдя, че този роман е на европейско ниво. Ако човек не знае, че авторът му е българин спокойно може да реши, че е част от западно-европейската класика. Което не може да се случи с творба на Вазов или Елин Пелин (моля да не се възприема като отричане на творчеството на последните двама).

Това исках да кажа и аз.

Вий ще ме накарате да го прочета  Laughing Помните...в 10 клас стигнах до 10 страница и се отказах.

# 291
  • Belgium
  • Мнения: 7 731


"Осъдени души" - продължавам да твърдя, че този роман е на европейско ниво. Ако човек не знае, че авторът му е българин спокойно може да реши, че е част от западно-европейската класика. Което не може да се случи с творба на Вазов или Елин Пелин (моля да не се възприема като отричане на творчеството на последните двама).

Това исках да кажа и аз.

Вий ще ме накарате да го прочета  Laughing Помните...в 10 клас стигнах до 10 страница и се отказах.


vesi1
лошо няма да опиташ пак да я прочетеш  Laughing

Обаче ако не ти допадне, нали няма да ни обвиниш нас  Joy

# 292
  • Мнения: 12 697
На мен много любима ми е"Зорба гъркът".
О, да, о, да, книга-библия е "Зорба"  Simple Smile
Рядко се случва, ама филмът е по-хубав!  Wink
Не ме бийте! Joy
Поздрав: http://www.youtube.com/watch?v=cXNApZ2ALiQ

Няма да те бия, ама ще го гледам пак. Защото книгата съм я препрочитала около 98 пъти, пък филма - не.
А по въпроса за класиците, неши и чужди - различно е. Все едно да сравняваш ябълки с портокали. Може да не е толкова изтънчено, но си е наше. По-близко ми е някак си.

# 293
  • Мнения: 2 716
Любимата ми книга е "Мери Попинз" от Памела Травърз
Чела съм я 11 пъти (т.е. първите 11 броих, след това я препрочетох още няколко)

# 294
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Любимата ми книга е "Мери Попинз" от Памела Травърз
Чела съм я 11 пъти (т.е. първите 11 броих, след това я препрочетох още няколко)


Всичките части ли?  Laughing

# 295
  • Мнения: 2 716
Само първите 2. Които бяха в 1 книга. http://detstvoto.com/uploads/posts/2008-11/1227903501_p1110340.jpg
Но сега изкупувам наред и чета. Само по веднъж.

Ама Хари Потър го прочетох 3 пъти. Всичките части. А Галактическия стопаджия - 3 пъти първа страница.
Въпрос на вкус. Ама пък вкусът е индикация за друго.

# 296
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Мдам, и аз сега си дочитам неиздадените части на Мери Попинз  Laughing

Хари Потър го прочетох веднъж - стига ми, а и филимите съм гледала.

# 297
  • Мнения: 212
И аз харесвам Вазов. Радвам се, че българска книга спечели.
Гласувах за "Железния светилник" Heart Eyes
Незнам защо, отново опорочавате всичко.
Било нагласено, незнам какво. Айде стига вече, оплювате манталитета на българина, а вие го носите в себе си и не може да се отървете от него. Mr. Green
Чувството, че все някой ви лъже, странно, аз досега не съм се замисляла.
Защо тормозите съзнанието си с подобни съмнения, а не се замислите, че не вие сте критерия за това какво мислят или харесват повечето хора.

За мен книгата и избора са прекрасни! Радвам се, че има неща с които можем да се гордеем. Преведена е на 52 езика, доколкото си спомням, филмите са излъчвани в много държави и  са много добре оценени.
Това говори само по себе си.

Евала! Абсолютно съм съгласна с теб!
Но ако беше жив Дядо Вазов да прочете и чуе какво говорите щеше да се обърне в гроба,а редица български възрожденци биха се замислили за какво са се борили да ни освобождават,като ние сме със същия елементарен манталитет и пак сме под иго...
Романа може да не е с перфектен литературен стил и на нивото на европейската литература,но е символ на нашия народ,точно като Рилския манастир,Асеновата крепост,Баба Вида и други паметници на културата ни.
А повечето от вас от нямане какво да правят се чудат с каква поредна мистерия да се занимават да разгадават. Сякаш най-големия проблем в България е избора на "Под Игото"....

# 298
  • Belgium
  • Мнения: 7 731


Но ако беше жив Дядо Вазов да прочете и чуе какво говорите щеше да се обърне в гроба


Все си мисля, че ако Вазов беше жив, нямаше да се обърне в гроба  Joy

# 299
  • Мнения: X


Но ако беше жив Дядо Вазов да прочете и чуе какво говорите щеше да се обърне в гроба


Все си мисля, че ако Вазов беше жив, нямаше да се обърне в гроба  Joy
Да, чувала съм, че е имал чувство за хумор. Wink
Пък и Дядо Вазов е определил толкова много от стереотипите, които днес дори и не съзнаваме колко много са част от нас... той просто няма начин да бъде пренебрегнат.

Общи условия

Активация на акаунт