Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 643
  • 749
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 901
Закваската  ще стане по добре ако се прави от ръжено брашно - от тази закваска може да бъде приготвена пшенична бяла закваска или пък да си остане ръжена всичко зависи от това как се подхранва.  Разбира се за ръжен хляб закваската от ръжено брашно е по добра. и расте като луда  Simple Smile

Мама Цоцоланка  при храненното на закваската прибави малко сол (това ще забави процеса) и всъщност не е добра идея да зсе съхранява закваската в хладилник - убива всички дрожжди при темп по ниска от 10 С ... най добре да се ползва спец хладилник както е за вино .

# 286
  • Мнения: 4 371
здравейте,
ако намеря време ще се помъча да ви преведа една натурална закваска от Турция, казва се АкКъз(БялоДевойче)
Как ако намериш време, давай я веднага Grinning

# 287
  • София
  • Мнения: 3 926
Ердинч,

Добре дошъл в темата.

Аз съм оставила новата закваска да зрее. Смятам до 2 дни да е готова.

Купих си брашно от шипка. Като узрее закваската ще добавя от него към хляба. И фини офесени ядки ще сложа. Най много да ме изгонят от къщи за умишлено предизвикване на опасно затлъстяване.

# 288
  • Мнения: 11 607
Марабу, права си. Ръжената закваска е най-добра. И двете са ми такива. Това за солта - благодаря. Моята си седи само навън, изкл. бе като ме нямаше 7 дни у нас.  bouquet

Рая, ще пращаш интересни брашна, виждам аз......Брашно от шипка.....От как закриха диетичните магазини в града, много сме зле....А по големите магазини хич нищо няма.

Доди, ти бе писала за нахутена закваска - какво стана с нея?

Ердинч, добре дошъл и от мен! Чакам и аз превода!


Девойки, да ви кажа....Когато пуснах тази тема, въобще не очаквах да се включат толкова много хора.......Благодаря ви, без вас нямаше да бъдат постигнати високи резултати в хлебоправенето!

# 289
  • Мнения: 901
може да я направиш твърдо тесто (1 с л закваска +60 мл вода+ 100 г брашно) и я съхранявай при ст температура, така се избягва големи количества ... моята така живее навън.

# 290
  • София
  • Мнения: 3 926
Помня, че баба като омесеше тестото, отделяше малко и го претриваше с брашно да стане на трохи. Трохите ги оставяше да изсъхнят и така ги съхраняваше. Преди да ползва тази домашна "суха мая" я разтваряше като обикновената.

# 291
  • Мнения: 11 607
може да я направиш твърдо тесто (1 с л закваска +60 мл вода+ 100 г брашно) и я съхранявай при ст температура, така се избягва големи количества ... моята така живее навън.

В интерес на истината се опитах още в началото да направя нещо такова....Защото една жена ми каза,че те едно време така си правили топчица, която слагали за другия хляб и докато дойде времето за него, закваската е втасала. Но...аз нещо не я издокарах. Ако може повече инфо за това, както и към Рая за маята на трохи. След това как се използва?

# 292
  • София
  • Мнения: 3 926
Като нормалната мая, но трябва да я оставиш примерно 12 часа да се активира в по-рядка брашнена смес.

# 293
  • Мнения: 11 747
Записвам се за темата. Не съм я прочела и ми е каша, точно какво правите, но трябва да влезна в час, че другата седмица ще 'заквасвам' и аз  Simple Smile

# 294
  • Мнения: 11 607
Записвам се за темата. Не съм я прочела и ми е каша, точно какво правите, но трябва да влезна в час, че другата седмица ще 'заквасвам' и аз  Simple Smile

Урааааа...Пина прояде хляб......Дойде и фазата......

Рая, благодаря, така си мислех и аз, ама малко джаста-праста го раздадох, та и никакъв положителен резултат не получих.....

Доди, пак пиам - какво стана с нахута?

# 295
  • Мнения: 11 747
Маме, аз закваската я разбрах, то в първия пост е доста добре дадено, но... готова рецепта намира ли се някъде?  Ще ме извините, ако звуча като неорентирана новобранка, ама дойде и моя ред, пък  Mr. Green



Да дам това, което аз имам за нахута. Закваската с нахут се използва за направата на симит

20 зърна нахут се начукват и се поставят в бутилка, като се заливат с 100мл вряла вода. Изчакваме от 3 до 8часа, докато разтворът се избистри и температурата му е около 37градуса. С така получената течност замесваме тесто с 100гр брашно. След това попарваме 1кг брашно (не знам какво трябва да означава това) и прибавяме към приготвеното рядко тесто. Температурата е не по- висока от 35 градуса. Така полученото тесто го използваме като изходно маяно тесто, от което взимаме определено количество за замесване на ново маяно тесто.

Това е, малко неясно ми звучи, но това имам написано, това преписвам. Не съм пробвала никога, макар че от 15-17г се каня да пробвам, тъй като много обичам симит.

Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 11:22 от pina

# 296
  • Мнения: 11 607
Маме, аз закваската я разбрах, то в първия пост е доста добре дадено, но... готова рецепта намира ли се някъде?  Ще ме извините, ако звуча като неорентирана новобранка, ама дойде и моя ред, пък  Mr. Green

Слагам закваската заедно с брашно(бяло, типово, смес и др.) и вода, докарвам гъстота на боза напр. и оставям да втаса добре. Това е т.нар. рядко тесто, което не се меси. Втасва напр. при мен поне 4 ч., но в последно време го оставям цяла нощ. Вечер си го забърквам в един съд, на сутринта е готова за употреба. От тази рядка смес си оставям 3-4 с.л. закваска в един буркан. Другата част я смесвам с брашно(бяло при мен, че само такова се намира у нас, нещо съм я закъсала този месец с различните видове брашна), вода и сол до хубаво тесто, гладко и не твърдо, но не и лигаво, стегнато. И лично аз предпочитам да сложа тестото в хладилника и там да втаса около 24ч. Напр. сутринта ми бе готова рядката смес, омесих я с брашното до стегнато тесто и в хладилника в една торба го сложих вече за да имам материал за утрешния хляб. Утре сутринта ще си откъсна парче за хляба, колкото ми трябва, ще го сложа във форма, и като се прибера от работа - някъде към 15-15,30ч. ще е втасало добре. Слагам го във фурната, ако имам съменния за това,че още трябва да втаса - пускам фурната на 50гр. за около 40-50 мин. и после на 170 гр. с вентилатор пека около 50 мин. окончателно. Така правя аз.

Преди слагах и олио, но ми се ронеше хляба, слагах и кисело мляко, хубаво се получава, вкусно, но аз лично предпочитам хляб да правя, а не питка. Целта ми е закваска за хляб. Харесва ми този хляб, много повече, когато е втасал и в хладилника, лично това е рецептата и хляба за мен. Всичко останало е лукс и въпрос на вкус.

# 297
  • Мнения: 11 747
Мерси, Маме!
Аз ще забъркам закваска с ръжено брашно, а за хляб ще ползвам типово (тип 1150). Това, разбира се, ако намеря да си купя, де... че трябва да ям черен хляб.

# 298
  • Мнения: 11 607
Мерси, Маме!
Аз ще забъркам закваска с ръжено брашно, а за хляб ще ползвам типово (тип 1150). Това, разбира се, ако намеря да си купя, де... че трябва да ям черен хляб.


Не знам защо, но за мен от опит ми се струва,че втасването на тестото при този вид хляб със закваска е от особено голямо значение. Направо хляба ми е друг сега, когато втасвам в хладилника. А и ти както ще парвиш с итпово брашно, смятам,че доброто втасване просто е задължителон условие! Ще чакам снимки в близкото бъдеще!

# 299
  • Мнения: 1 394
Аз с въпрос,може ли?Тъй,като вече две седмици хляб не ям,а закваската съм я сложила в хладилника.Сега се е утаила.Първо я хранех,хвърлях,хранех ,хвърлях,но ми писна и я оставих,но си седи в хладилника.Та казвам утаила се е.Сега ,ако искам да я съживя ще мога ли?...Не сега де ,но да речем след 4-5 дни-примерно или повече.Или да продължа да я храня и да хвърлям?

Общи условия

Активация на акаунт