Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 726
  • 749
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 3 942
Ех, Джемма... Голям майстор си.

Не влизам в козуначената, че вече прескочих 7 десетица на кантара, а така обичам да правя козунаци.

Употребих последната закваска вчера. Май не трябваше:
Маме, миризмата на боза не е в главата ти- и на мен ми миришеше на боза в началото.

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 12:24 от Raya

# 271
  • Мнения: 11 607
Тестото в хладилника бе втасало много! Днес го разделих на две в йената и когато се прибера от работа вярвам ще е втасало и ще го сложа да се пече.

Но на мен вчера ми се прояви проблема на Бъни....Брашното е бяло, само в рядкото тесто имаше ръжено и типово брашно(но и бяло също), но хляба ми стана тъмен....

тук и тук


Вече не ми мирише толкона боза закваската...Но ми стана ясно,че на 5-я ден заваската вече дава сериозни признаци на зреене.

# 272
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Обърках темите и вместо тук, постнах в темата на Мамето ето това:

Момичета, сега пробвах злополучното панетоне. Невероятно, отлежа и толкова е вкусно- много по-вкусно от първия ден. И поради по-сбитата си консистенция е досущ като щолен, а не като панетоне. Много съм доволна, все пак дори и не съвсем втасала закваска става и за щолени. Важното е да отлежат- търпение и пак търпение.

# 273
  • Мнения: 11 607
Джемма, търпение, търпение.......много ключова дума.......

За себе си установих........Тестото вече ще ми втасва в хладилника........

Разкошен, разкошен хляб се получи...Когато се прибрах бяха доволно втасали, сложих ги в студена фурна, включих  и ето резултата......

Хляб - Хляб

Топъл е, няма разрез.....

Това е тестото от вчерашния хляб...А вчера не ми се стори толкова хубав хляба както днес....Извода за мен е - втасване в хладилника вече.


Само се чудя....Утре хляб няма да правя...А закваската е подивяла...Как ще я спра в хладилника.......

Момичета, момичета....благодаря ви!  Без вас нямаше да се справя! Това ми дава кураж...че и панетоне-то ще го направим! Wink

# 274
  • Мнения: 471
Маме, по колко време го държиш да втасва в хладилника?
Аз си вземам единия буркан със закваска и отивам на гости у свеки за 1 седмица, да й пека хляб.  Laughing
А другия буркан оставям да ме чака, да видим дали ще ме дочака?
Момичета, пожелавам ви весел празник  Hug
И по внимателно с козунаците  Joy

# 275
  • Мнения: 11 607
Общо взето между 20-24ч. И снощи нарязахме единия хляб и мога спокойно да кажа - Това е хляба от фурната на село! Същия селски хляб. Вътре структурата е душица.

Опитах се да снимам, дано усетите как е вътре,че не станаха добре снимките:

Вътре

За мене това - месене, хладилник, пак втасване, само че навън около 4-5 часа и....печене...Нерви да имаш да чакаш! Затова е май наистина добре както са правили бабите ни да пекат по-голямо количество,че всеки ден такава процедура и ставаш #Crazy #Crazy #Crazy.....Довечера по никое време ще меся, за да мога за утре вечер да имам хляб.......


Да не пускам нов пост, но ето в потвърждение,че хляба с отложено втасване стават много добре, може да пробвате - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=389900.msg10951150#msg10951150


Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 22:52 от Мама Цоцоланка

# 276
  • Мнения: 132
предполагам,че е казано,но...аз чела-недочела,да питам
закваската от ръжено брашно искам да ползвам за ръжен хляб с трици дали ще стане?
а само за ръжен хляб?
ох,отивам да правя закваска,пък като стане ще му мисля за хляба.

# 277
  • Мнения: 11 607
предполагам,че е казано,но...аз чела-недочела,да питам
закваската от ръжено брашно искам да ползвам за ръжен хляб с трици дали ще стане?
а само за ръжен хляб?
ох,отивам да правя закваска,пък като стане ще му мисля за хляба.

Предполагам,че ще стане......Но...нямай кой знае какви очаквания, защото ръженето брашно е по-особено и капризно. Ти въобще ли не ползваш бяло брашно?

Хляба ми от днес bowuu bowuu - разрез

Последна редакция: вт, 21 апр 2009, 19:35 от Мама Цоцоланка

# 278
  • София
  • Мнения: 3 942
Гледам ти, Маме, снимките в темата по ред на номерата и си мисля "Еволюцията на една хлебарка"... Simple Smile

# 279
  • Мнения: 11 607
Гледам ти, Маме, снимките в темата по ред на номерата и си мисля "Еволюцията на една хлебарка"... Simple Smile

Без майтап......ако имах подкрепа и дружеско рамо не бих отказала малка фурна за бутикови хлебчета да направя.........Теб те взимам например без кастинг и без интервю, т.е. няма да те взема, ти ще си ми рамото.......Пък ще видим тогава еволюция ли ще правим, или революция......

# 280
  • Мнения: 132


Предполагам,че ще стане......Но...нямай кой знае какви очаквания, защото ръженето брашно е по-особено и капризно. Ти въобще ли не ползваш бяло брашно?

[/quote]

ползвам за неуспешите ми опиту за разни кексове,мой по скоро ползвах,защото заради малката вече не правя нищо с бяло брашно. с типово горе-долу се справих(то си е като бялото,аз не намирам разлика).ръженото,както каза е доста особенно и за сега малко трудно става нещо с него,но няма начин ще се борим до край

# 281
  • София
  • Мнения: 7 957
ползвам за неуспешите ми опиту за разни кексове,мой по скоро ползвах,защото заради малката вече не правя нищо с бяло брашно. с типово горе-долу се справих(то си е като бялото,аз не намирам разлика).ръженото,както каза е доста особенно и за сега малко трудно става нещо с него,но няма начин ще се борим до край

Имам някакъв спомен, че навремето Пина беше написала цяла теория за приготвяне на закваска и тесто с ръжено брашно.

# 282
  • София
  • Мнения: 3 942
[Без майтап......ако имах подкрепа и дружеско рамо не бих отказала малка фурна за бутикови хлебчета да направя.........Теб те взимам например без кастинг и без интервю, т.е. няма да те взема, ти ще си ми рамото.......Пък ще видим тогава еволюция ли ще правим, или революция......

Получаваш цялата ми морална подкрепа. За съжаление рамото ми е само виртуално. Поне докато по нет-а не пуснат телепортация....

# 283
  • Мнения: 383
здравейте,
ако намеря време ще се помъча да ви преведа една натурална закваска от Турция, казва се АкКъз



ето и малко снимки на хлябове, правени в домашни условия :













Източник: http://www.ekmeksanati.com

Последна редакция: пн, 27 апр 2009, 20:16 от Ердинч

# 284
  • Мнения: 132
здравейте,
моя "експеримент" със закваската може и да се окаже успешен(пу-пу)
след 3-4 дневно захранване и никакви резултати оставих "нещото" само(да си почива от погледи и мрънканя). и.. резултата дойде-мехурчета, мирис и обем(но не двоен,но го имаше).
вчера замесих хляба от ръжено и пълнозърнесто брашно.Оставих го през ноща и сега какво да видя-чудесно втасало тесто.Сега ще го премеся, ще добавя семена от лен и сусам и ще го оставя да поседи до след обяд.Когато се изпече ще се включа с резултата.

Ердинч, лично аз ще чакам с нетърпение(в турция съм яла най-вкусния  бял хляб)

Общи условия

Активация на акаунт