Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 810
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 410
Ох, май и аз ще добавям, че иначе - ми в руския сайт пишеше със 100гр брашно да започна, и сега ми много ми е вече. Ще взема да метна половината количество в едно хлебче и да продължавам със захранването.

# 706
  • Мнения: 1 352
Ами моят опит за хляб с натурална закваска беше безуспешен. 3 дена чаках закваската, образува се шапчица, отделих половината и прибрах, с другата половина замесих хляб (сложих 500гр. брашно) и се получи един туткал,който грижливо увих в плик и днес ще го хвърлям на патиците в канала.
Не знам дали има смисъл да съсипвам повече продукти, ще си го меся с мая. А такъв мерак имах  Confused.

# 707
  • Мнения: 3 410
Аз ще се поинатя още няколко дни Simple Smile

# 708
  • Мнения: 660
bobson4e, огромни благодарности, че сподели тайно пазената рецепта!  Hug Ще го пробвам още в четвъртък, че съм се овъртяла в едни торти за партито на дребното утре. ooooh!

Ами моят опит за хляб с натурална закваска беше безуспешен. 3 дена чаках закваската, образува се шапчица, отделих половината и прибрах, с другата половина замесих хляб (сложих 500гр. брашно) и се получи един туткал,който грижливо увих в плик и днес ще го хвърлям на патиците в канала.
Не знам дали има смисъл да съсипвам повече продукти, ще си го меся с мая. А такъв мерак имах  Confused.

 По моят скромен опит мога да кажа, че 3 дни е ужасно малко време за да се получи активен квас..трябват си поне 2 седмици. А и сега тук е хладно, та е трудно да се активират бързичко животинките. Peace

# 709
  • Мнения: 2
Последното ми творение  Embarassed

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=714632.msg25206992#msg25206992
да ви потекат лигите  Laughing

# 710
  • Мнения: 1 352
Втора седмица ми седи закваската и никакви изгледи да стане. Всъщност не съм сигурна и какво точно трябва да стане. Как да позная, че закваската ми е готова?

# 711
  • Мнения: X
Втора седмица ми седи закваската и никакви изгледи да стане. Всъщност не съм сигурна и какво точно трябва да стане. Как да позная, че закваската ми е готова?

Трябва да започне да си увеличава обема (става една такава пенлива, на мехурчета и ако бурканчето ти е малко, тръгва да те търси Simple Smile).

# 712
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Мариета, трябва да го подхранваш, не просто да седи- така няма да стане нищо.

# 713
  • Мнения: 660
Втора седмица ми седи закваската и никакви изгледи да стане. Всъщност не съм сигурна и какво точно трябва да стане. Как да позная, че закваската ми е готова?

Би следвло да има шуплички...като резливата боза от едно време, ако си я спомниш. Wink А ти по колко пъти на 24 часа го подхранваш кваса? За 2 седмици при 3 пъти подхранване в денонощие би трябвало да е станал чудесен квас. Peace

# 714
  • Мнения: 1 352
Пропуснах да кажа, всеки ден го подхранвам, но взе да ми писва и днес не го подхраних. Брашното си седи утаено отдолу, отгоре водата. Има някакви балончета, но съм сигурна, че не е готово.

П.П. Веднъж на денонощие го подхранвам.

# 715
  • Мнения: 3 410
Не съм голям специалист, но според мен ти е рядка закваската, подхрани го ден два само с брашно да се посгъсти малко. Поправете ме ако се бъркам момичета Simple Smile

# 716
  • Мнения: 2 603
Щом водата ти е отгоре, явно наистина му трябва брашно - пробвай да захранваш сутрин и вечер и добре разбърквай. Аз като разбърквам се виждат балончета дребнички в цялата смес, а като спра да бъркам, по повърхността започват да се образуват и по-едри. Но досега никога не ми е преливал кваса  newsm78 и няма как да стане според мен, държа го в компотен буркан, и заема максимум 1/3. За една доза хляб с 500 гр. брашно използвам 100 гр. квас. Отскоро хляба ми не накиселява, уточнявам правя смес лимец и бяло брашно, с преобладаващо съдържание на лимец. Кваста ми вече седи в хладилника, като замеся и тестото слагам в хладилник, покрито с прозрачното фолио, оставям да седи и до 24 часа (забравям е по-точната дума тук  Laughing) , след което премесвам и премествам във формичката зе печене, на стайна температура вече, и до 3 часа е готов за печене. А кваста ми е само брашно от лимец в момента, в началото беше ръжена изцяло.

# 717
  • Мнения: 1 352
Благодаря ви за съветите, момичета. Ще добавя още брашно и ще видя какво ще се получи, но нямам големи надежди...

# 718
  • Мнения: 660
Не съм голям специалист, но според мен ти е рядка закваската, подхрани го ден два само с брашно да се посгъсти малко. Поправете ме ако се бъркам момичета Simple Smile

Точно това си мислих да спомена. При мен понякога, ако сложа повече вода също става по-рядък....с консистенция малко по-гъста от смес за палачинки, но принципно го държа по-гъст /около консистенцията на кекс, или пандишпанов блат за торта Wink/ тогава съм забелязала, че по-добре ми се получават и шупличките/балончетата, а и хлябът по-лесно втасва сякаш. Thinking

# 719
  • Мнения: 1 352
Значи сместа ми наистина е била рядка. Вчера добавих само брашно, сутринта пак. Вече седи на шупли, гъстичко, като маята как стои, когато е шупнала. Мисля че е готово за употреба. Може ли пак да ми насочите, за да не правя грешки  Praynig. За 500 гр. брашно колко квас да сложа? Колко време да го държа да втасва, преди да го изпека?

Общи условия

Активация на акаунт