Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 834
  • 749
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 471
Попаднах на едно интересно филмче за хляб Слънце-Луна, който се прави със закваска:
http://www.klasanovi.com/sunmoon.htm
Аз да се похваля докъде я докарах.
Снощи взех закваската от Мамето. Обаче нещо се оплесках и не го направих баш, както тя ми каза. Замесих 1 чаша /300гр./ закваска с 1 ч. грахам и чаша и половина пълнозърнесто брашно + вода около половин чаша. Нямах време да чакам да втаса и затова го замесих гъсто, като за хляб направо. Оставих го в тавата за през нощта. Сутринта се беше разляло, хванало кора и не беше запълнило тавата. Омесих го в хлебопекарната със семена и сложих още малко вода, че беше гъсто. Там втасва още  час и половина и го изпекох. Стана много корава кората и не се надигна повече. Пекох във формата от фурната и я запълни някъде на 2/3. Има леко кисел вкус - това от закваската ли ще да е или от брашната. А дали защото е с такива брашна не се надигна много?
Оставих малко закваска и я разбърках с още брашно и вода, и сега си бълбука добре. Поне нея не съм затрила, въпреки че от първия си опит не съм много доволна. Довечера ще го правя като първо смеся закваската с брашно и вода, и изчакам да втаса. След това ще меся вече за хляб.
А като я прибера в хладилника и примерно след 1 седмица я използвам за колко време ще я съживя?
Този тук на филма и той казва, че трябва да се хвърля половината закваска, може би именно с тази цел да се поддържа еднакво количество.
Маме, днес обядът ми е благодарение на твоите "буби"   bouquet

# 76
# 77
  • Мнения: 4 358
Момичета аз ще пробвам със бяло брашно.Тазе веч(ер ще сложа 100 мл бяло брашно и 100 мл водичка.Ще разбъркам и това нещо ще стой на топло 24 часа.
След 24 часа следва т.н първо захранване - добавяне отново 100 мл брашно и 100 мл.вода.Престоява още 24 часа.
След новите 24 часа следва второто захранване - отново прибавяме 100 мл брашно и 100 вода.
Такааааааааа до тука ми е ясно май newsm78.
После от втасалата смес отделяме половината в бурканче и слагаме в хладилник.Сега тука не ми стана ясно newsm78 капачката на буркана с дупки ли да е.Не трябва плътно да е затворено така ли newsm78.
От другата смес замесваме си хляб както си знаем.
Пък тази в хладилника ако не я захраним умира newsm78.
Ако се намери добра душа да ми отговори къде бъркам в тия разсъждения.
Само да кажа, че четох темата Embarassed Embarassed Embarassed но явно съм ooooh!

# 78
  • Мнения: 836
Тъкмо се бях отчаяла за моята закваска от бялото брашно и си мислех да я изхвърлям,когато ми хрумна гениалната идея да и сложа и малко ,как да се изразя....домашно отгледани дрожди от стафиди.Онзи ден накиснах 5-6 стафиди в 1 с.л. вода и са ферментирали.

dodyniki , виж друга версия на натурална закваска http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=334531.msg8766658;topicseen#msg8766658
точно със стафиди се прави  Mr. Green

# 79
  • Мнения: 1 394
Аз го знаех това за стафидите,че се слагат,но незнаех кога точно...в някакъв руски сайт го четох,но което успях да си преведа,беше,че се правят дрожди от стафиди ....ще погледна и там и ще видя.Но засега съм доволна от резултата.

# 80
  • Мнения: 471
После от втасалата смес отделяме половината в бурканче и слагаме в хладилник.Сега тука не ми стана ясно newsm78 капачката на буркана с дупки ли да е.Не трябва плътно да е затворено така ли newsm78.
От другата смес замесваме си хляб както си знаем.
Пък тази в хладилника ако не я захраним умира newsm78.
Ако се намери добра душа да ми отговори къде бъркам в тия разсъждения.
Само да кажа, че четох темата Embarassed Embarassed Embarassed но явно съм ooooh!
Бъни и аз тук се омотах, но сега май ми е ясно - ако греша да ме поправят по-вещите в занаята.
Като стане готова започва да шупти, има мехури и мирише леко на кисело. Тогава я смесваме с още брашно и вода до рядко тесто, което не става за месене. Оставя се няколко часа, докато шупне и се надигне много. Тогава се отделя част от него в хладилника. Това е нашата вечна закваска. Тя се съхранява в буркан с пластмасов капак с дупки, найлон или тензух с ластик, за да диша. Захранва се 1-2 пъти седмично.
С останалата част замесваме тесто за хляб, като мове да си добавяме каквото искаме вече. Мисля, че е хубаво да не е много гъсто, за да втасва по-лесно. Хубаво е да е във форма, за да не се разтече. Така се оставя да втасва, докато си удвои обема - може да е цяла нощ, ако е по-хладно или по-малко, в случай, че е на по-топло. След това печем.
За печенето обаче е хубаво някой с повече опит да каже как е по-добре - на по-ниски градуси, на по-високи, колко време. Аз сега пекох първо на 170, после на 220 около 40мин. общо.
И закваската от хладилника като я извадим незнам за колко време ще се оживи, за да стане готова.

# 81
  • Мнения: 1 394
Момичета,моята цъфна и върза късно снощи.Омесих я с още брашно и я оставих до сутринта. Тази сутрин замесих и хляба,от пълнозърнесто брашно.Ще видим какво ще се получи.Ще ви покажа....ако е станало естествено.
Допълвам-за два часа се е навдигнал половин пръст хляба.Според вас колко трябва да втасва?Маме,ти като първи специалист,какво ще кажеш?

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 13:09 от dodyniki

# 82
  • София
  • Мнения: 3 973
Извинявайте, че се забавих толкова. Това е хляб от бяло и пълнозърнесто брашно, без грам мая.

Ето ги обещаните снимки:

                                                           

Да добавя, че хляба не се надигна при печенето. Колкото си беше втасал - толкова си остана. (ама съм почти нахална, нали?)

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 15:15 от Raya

# 83
  • Мнения: 4 358
Рая браво Peace.Много хубав хляб а и тази филийка там с филенцето мммм Heart Eyes
Уф аз нещо се замотах, гости имах и още те съм сложила закваската Embarassed

# 84
  • Мнения: 11 607
Тогава се отделя част от него в хладилника. Това е нашата вечна закваска. Тя се съхранява в буркан с пластмасов капак с дупки, найлон или тензух с ластик, за да диша. Захранва се 1-2 пъти седмично.

С тази част не съм съгласна аз......Оставя се за закваска част, но тя не се слага в хладилника, а продължава с нея да се процедира пак по стандартния начин на закваската. Захранваш няколко пъти на ден, ползваш, пак отделяш и така......Но и другите да кажат...Другото е точно така. Аз като мина покрай закваската - все слагам по половин лъжица брашно и малко вода. И общо взето не и се треса много. Първата ми стана най-бавно - за 7 дни. После по-бързо.

А за печенето - на 160 -180 градуса без вентилатор май ще е добре......Пак знам ли.....

Рая, разкошен хляб!

Аз пробвах с кисело мляко, яйце и мазнина...Но нещо не го скопосах както трябва. И дори в последният момент правих питка с обикновена мая. Но.....проваления хляб, съвсем малко все пак се надигна и се ядеше....Дори децата го харесаха много. Не го снимах, особено коричката бе станала върхъ. А проваления хляб го чаках достатъчно време да втаса - около 7-8 часа и то на топло, но не би.....И сега имаме за съжаление хляб и за утре.......

Закваската ми е в хладилника. Там я слагам, когато не ми трябва. И установих,че е най-добре, когато стане повече - да се раздели в 2 съда......

За себе си реших,че ще пробвам още един път с нещо друго и ако стане - стане, ако не - само с вода. И с вода само става разкошен, като за мен лично е по-добре хляба да не е голям...Така ни хареса повече!

Доди, какво стана мила?

# 85
  • Мнения: 471
Маме, ми аз за това казах в хладилник, защото като не я ползваме скоро защо да стои отвън.

# 86
  • Мнения: 11 607
Маме, ми аз за това казах в хладилник, защото като не я ползваме скоро защо да стои отвън.

Не...аз защото станах пристрастена към закваската, и сега не предвиждам опция - да не я ползвам скоро. Ако набера инерция и му хвана цаката на този хляб, общо-взето само такъв ще ядем......Ох...така ме е яд,че за утре имам хляб........

# 87
  • София
  • Мнения: 3 973
Ето днешния ми хляб без мая. Разрязах го горещ и той се деформира малко, но структурата му се вижда. Направих го с кисело мляко. Яйце не посмях да сложа, че нали втасва с часове на топло, да не се изтръшкаме.

     

И аз като Мама Цоцоланка - не прибирам в хладилника, само меся Simple Smile

За активирането на охладена (може би е било за замразена) закваска прочетох, че отиват около 12 часа. Съмнявам се обаче, защото един път я прибрах за 1 денонощие, а после я извадих, захраних и след 2-3 часа видях, че е хукнала да ме търси. Все пак си зависи и от хладилника.

# 88
  • Мнения: 1 394
Аз направих малко хлебче,като за сефте,но сбърках,че сложих само пълнозърнесто брашно.В една малка йенска тенджерка го пекох.Наду се до горе.Два пъти удвои обема си.Обаче после като то вадих,малко се залепи в единият край и го отрязах.Иначе е много вкусен-1 към 1 с хляб Бонус-абсолютно същият вкус.Следващият път обаче ще смеся брашната-така само с пълнозърнесто става много сбит,но е страшно вкусен.А да ви кажа това със стафидите....доста ускори процеса.Ще ви покажа моето малко хлебче,само,че е отрязано там където се залепи.

Топката тесто първо беше колкото юмрука ми.Излизахме и ни нямаше 5 часа и беше станала до горе на йенската тенджерка.Следващият път ще избера по-висок съд,за да е по-висок и хляба.Плитка ми е тази,а и какво искам и аз като направих едно юмруче тесто....ако се изложа да е с малко... Wink........И.......много бавно се пече като е с пълнозърнесто брашно само.Защо се получава така?
Рая,а твоят хляб е един път!Супер е!  bouquet

# 89
  • София
  • Мнения: 3 973
Не ми се пече бавно хляба. Зависи от фурната разбира се. Пека на 170 градуса само на вентилатор. Тази сутрин се изпече за около 40 минути - за около 1 кг. хляб става дума.
170 градуса на вентилатор е 190 градуса на обикновено печене.

dodyniki,
добре изглежда питката. А за вкуса - едно дете каза, че все едно имало бира в хляба Simple Smile

Все се чудя - пише по рецептите "втасва докато си удвои обема". При мен се надига има-няма 6-7 пъти (като на този в тортената форма). В чий телевизор е грешката?

Общи условия

Активация на акаунт