Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 697
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 471
Дали ще стане закваската само с брашно Грахам?
А мога ли да я направя със смес от ръжено и грахам, или ръжено и пълнозърнесто?
Изобщо има ли проблем, ако така си смесвам брашната, без да използвам бяло?

# 61
  • Мнения: 11 607
Дали ще стане закваската само с брашно Грахам?
А мога ли да я направя със смес от ръжено и грахам, или ръжено и пълнозърнесто?
Изобщо има ли проблем, ако така си смесвам брашната, без да използвам бяло?

Съвсем в началото така си направих закваската - ръжено и грахам. След това, за да мога да я използвам и за бели брашна - одхранвах с бяло брашно. Всъщност така разбрах от руския сайт. Там пише,че е хубаво да има и от двете закваски - с бяло, и с тъмно брашно. И че бялата закваска е по-универсална. А ръжената има опасност да киселее. Пък аз искам хляба да се яде и от децата, а те си намират понякога чудни оправдания, предпочитам да подхранвам с бяло брашно.

# 62
  • Мнения: 11 607
Първата закваска, отделена от хляба - След известно време - Първо захранване - След време - Току-що снимана закваската, ще я захраня и лягамтова е част от състоянието на сегашната ми закваска, която в момента зрее.

Това е сместа от закваската + 1ч.ч. грахам + 1ч.ч. бяло - след в … е е било стигнало - Тестото бе много приятно, вътре се вижда въздуха - резултата - хлебчето ми от 4ч.ч. закваска - 4ч.ч. бяло брашно + 1/2 ч.ч. вода - за всички продукти чашата е една и съща.





Разрез утре!

Доди, ти до къде стигна?

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 22:08 от Мама Цоцоланка

# 63
  • Мнения: 471
Maме, това чудо в машината ли го изпече? Като гледам формата на това ми прилича, ако е така на каква програма и как?
На мен пак много не ми стана ясно - колко закваска сложи от старата, която си беше оставила? С колко я захрани и за колко време стана готова?
И още нещо какъв е този микс на Николов?
Така на теория е много сложно, но веднъж като се направи сигурно е много лесно.
Днес сложих ръжена закваска, ще докладвам да видим какво ще стане.

# 64
  • Мнения: 11 607
Ечо Мечо, просто нямам подходяща форма за хляб. Само контейнера на хлебопекарната. Използвах го него, но пекох в обикновената фурна. Определено в хлебопекарната нямаше въобще да се вдигне така и да се изпече отгоре. Много ми бухна във фурната по време на печене.

За коя закваска става въпрос - за тази, която сега зрее ли? Ами то е посочено на снимката, до най-долната черта на буркана. За колко време ли - ами за около 7 ч., но на топло, до печката, където готвих. Определено топлина си трябва........

Микс Николов е микс от 4 семена, аз го ползвам като правя хляб, но тук със закваската въобще не ми трябва.

Да, и на мен ми изглеждаше мнооооооооого сложно, сециално, когато започвах...Колко пъти четох превода на Лабрекс и гледах картинките....След седмица вече ми излежда елементарно, а и вече като се засили закваската - зреенето става бързо, едва ли не за 1 ден........

Успех и на товята закваска....

# 65
  • Мнения: 1 394
Маме,аз...до кривата круша.Тази с бялото брашно,като че ли тази сутрин има някакъв напредък,слагам и само брашно,но още се утаява,а е гъстичка по принцип.А тази с нахута е почти готова,надигнала се е и има големи шупли.Като я бъркам отдолу излизат балони и като спра все едно клокочат от вътре ,излизат и се пукат.Дали е готова?
И,Маме,какво хлебче си показала,то си е цяло хлебище..ти -хлебче.Страхотно е!

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 08:51 от dodyniki

# 66
  • Мнения: 11 607
Доди, защо си мисля,че закваската ти не е на достатъчно топло място? Сложи и едно фолио отгоре....

И да, хлебище се получи, но смятам,че за напред няма да правя хлебища, а най-добре е да се разделя на 2 хляба - това установих за себе си.

Ето закваската ми от сутринта - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050195.jpg и разрез - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050197.jpg

Дерзай, Доди, а и я пробвай да заточиш бялата закваска в хладилника...Парадокса е,че моята точно там узря. Сложи я там и я забрави поне за 24ч., като гледаш все пак да не ти направи поразия в хладилника,че виж сутринта какво заварих върху печката си - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1050194.jpg

# 67
  • Мнения: 1 394
Абе на топло е уж-25 гр е в стаята,даже сутрин я местя на прозореца.Ама виж може и да я прибера в хладилника,защото само я разнасм напред назад.Иначе хляба е страхотен!  bouquetОффф кога ще стане и тая мойта закваска?Да я преместя ли в един буркан.Ти какво ще кажеш?

# 68
  • София
  • Мнения: 3 934
И аз да си споделя радостта Simple Smile

Във вторник вечерта замесих тесто - около 1 ч.ч. зкаваска, прясно (около 150-200 мл.) и кисело мляко (около половин кофичка), олио и почти 1 кг. бяло брашно. Пуснах го на програма "Месене и втасване" към 19:00 часа. Програмата свърши, но то почти не беше мръднало и го оставих там на топличко. Към 22:00 часа тестото беше стигнало до към средата (малко отгоре) на контейнера. Извадих, премесих, оформих го на питка в разкопчаващата се тортена форма, метнах му алуминиево фолио отгоре (защо алуминиево и аз не знам) и си легнах. Станах геройски в 6:00 часа, отлепих фолиото, от което хлябът получи неповторим релефен вид и пуснах да се пече на 170 градуса програма "Вентилатор". Тестото се беше надигнало 2 пръста над ръба и все ми се струва, че беше превтасало. При печенето да се е надигнало още сантиметър най-много. Изпече се за по-малко от час. Веднага го намазах с масло, завих го с кърпа (не с фолио този път) и отидох да се трудя. Вечерта си гризнах най-вкусния хляб в това ми битие (с уточнението, че се прибрах към 23:30 и бях на едни сухари и 2 Кит-кат-а за деня).
А Скъпия отвори едното око и каза: "Страшен хляб!"....

Имам и снимки, ама най-рано довечера.

Исках да кажа, че явно съотношението закваска:брашно изобщо не е 1:2/1:3, при мен беше поне 1:4, а като гледам и с два килограма брашно пак щеше да се получи. Само да има кой да яде толкова.

Така, че дами - дерзайте.

# 69
  • Мнения: 11 607
Рая, поздравления! Да, когато закваската вече узрее хубаво и в руските сайтове пише,че количеството на брашното спокойно може да се увеличи....За себе си установих,че втасването зависи от топлината много и че ако не се опитват различни варианти - никога няма да разбереш кае е добре и кое не. Ето...като си гледам закваската и как пали вече бързо, установявам,че вече спокойно мога да експериментирам с малко закваска и повече продукти. Само време и търпение да има човек да чака......

# 70
  • София
  • Мнения: 3 934
Мама Цоцоланка,

Киселият вкус изобщо не се усещаше в хляба. Предлагам ти да направиш следващия си опит с кисело мляко, а не с вода. Струва ми се, че от там идва разликата във вкуса.

# 71
  • Мнения: 471
Aз пак да питам задължително ли е да се пече във форма? В тавата разлива ли се?
Кое е за предпочитане при захранването - с изхвърляне на половината смес или само подхранване без изхвърляне?
Кога се захранва за първи път на 24 или 48ч, или зависи от състоянието на сместта? Моята не е мръднала от вчера, да я оставя ли до утре така или днес да захраня?

# 72
  • Мнения: 11 607
Ечо Мечо, защо имам чувството,че с теб сме май от един град или си учила тук....Нещо ми се върти,че писа и в местната тема...Ако си от тук, дай ще се срещнем и ще ти дам половината ми закваска, и без това усещам,че много имам..Май има вероятност да ходя до Кауфланд. Ако сме от един град, пиши ми бързо и ще я взема до Кауфланд, ако може и ти да дойдеш там, ще се разберем на ЛС...

Преди малко разделих закваската в 2 отделни буркана. При мен поне виреят по-добре, когато е по-малко закваската и има и повече въздух. Пък и нали това е целта на закваската - смесват се 3-те елемента - въздух, вода и брашно, като брашното символизира земята, пръстта, нали пшеницата е от земята.......

От състоянието на сместта зависи. Чакай...нека минат поне 24ч. Чела съм,че в тава се разлива, но Рая може да каже повече, че тя има опит......

# 73
  • София
  • Мнения: 3 934
Дали се разлива зависи от гъстотата на тестото. За да втаса по-бързо, тестото трябва да е по-меко, т.е. ще се разлее. Ако направиш да кажем средно твърдо тесто, то ще остане приблизително в същата форма, но пък ще втасва по-дълго.

Говоря за готовото тесто за хляба, а не за гъстота на закваската.

За подхранването - след 24 часа го подхрани, независимо че не е тръгнало да става на мехурчета.
Аз не изхвърлям закваска. Само добавям брашно и вода. В руската тема момичето изхвърляше, за да поддържа постоянно количество закваска. Така онагледяваше процеса на "зреене" - след всяко подхранване закваската "нарастваше" все повече, независимо че началното количество смес е едно и също. ( Боже, изкуках съвсем - таман щях да напиша, че онагледява 4-тото измерение - "Закваска 4D".....)

Внимавай водата да не е направо от чешмата - хлорът убива микроорганизмите. Тези които си храниш нарочно също.

# 74
  • Мнения: 1 394
Тъкмо се бях отчаяла за моята закваска от бялото брашно и си мислех да я изхвърлям,когато ми хрумна гениалната идея да и сложа и малко ,как да се изразя....домашно отгледани дрожди от стафиди.Онзи ден накиснах 5-6 стафиди в 1 с.л. вода и са ферментирали.Сложих с капкомер 3 капки от ферментиралата течност в закваската.....За по-малко от три часа-се е покачила с един пръст и вече има добре изразени мехури и не се утаява.После попитах една рускиня,дали правилно съм постъпила,а тя каза,че така слагали навремето и по малко ферментирала течност,хляба повече бухвал и имал по-добър вкус.
Та моят експеримент се оказа успешен....засега.Ще следя и ще ви пиша.Но си мисля,че е време да я прибера в хладилника.Или ще объркам,ако го сторя?Мамето ме посъветва да я прибера,но тъй като нямаше кой знае какво развитие и на топло....достраша ме и я оставих,но сега се замислям.

Общи условия

Активация на акаунт