ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 74 334
  • 1 512
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 8 942
Eли, ама то си пише: Някои са записвани директно - като специални случаи, за други са били обявявани допълнителни свободни места и са класирани чрез системата.  Всички специални случаи са записани директно, а какво им е специалното никой не казва. Пък и се оказа, че все още няма механизъм, работната група (имам предвид родителите участвали в нея) да ги провери. Защото проверката от Общината ще е ясна: "Гарван гарвано око не вади".

# 451
  • Мнения: 1 167
А ще има ли контрол на вече приетите (не класираните, а приетите) деца? Защото е  много лесно да си нацъкаш максимума точки и ако си се разбрал с директорката ти е чиста работата  Thinking

# 452
Моля, ако може да ми отговорите на следните въпроси и по -специално при включване от ЕКИПА НА ИСОДГ:
Какво се разбира под детско заведение на територията на СО, за което се дават допълнителни 3т. на дете?
1/точките само за конкретното заведение, в което се кандидатства и в което работи и родителя, респ. бабата ли е или за всички ОДЗ -та и ЦДГ, независимо от това къде работи лицето?
2/  важи ли за работеща баба в детски дом за деца без родителски грижи, и трябва ли тя да е на определена длъжност - за моя приятелка майка й работи там в счетоводството.
3/ приема ли се като детско заведение по смисъла на тези критерии единственото по рода си за България - Училище и детска градина за деца с увреден слух, намиращо се в София, което обаче е към Министерство на образованието? Ако бабата на детето работи там като педагогически персонал ще има ли допълнителни точки? Уточнявам,че ДГ за глухи деца и училището са в една административна единица, т.е. не са отделени.

# 453
  • София
  • Мнения: 1 067
Мерси на kg.sofia.bg за отговора...

Понеже следя от начало всяко класиране в тези две въпросни градини 73то ОДЗ и 68мо ОДЗ много ясно ми стана, че обявени допълнително места няма, а всички над бройката са "Специални случай".

Което пресметнато излиза (55-20=35), че специалните случай са около два пъти повече от нормалните деца...

Правете си изводите...

# 454
  • Мнения: 7 821
Може ли някой да ми обясни как при обявени в системата 20 места за ясла 2- 2006,
всъщност 55 се прехвърлят в 1ва група тази година... Така пише на сайта на градината...  Даже на 2 градини...


Ами миналата година са обявени 20, но деца от 2006 са приемани и по-миналата година когато са били на минимум 10 месеца. Та затова са вече 55. Сметни сама 2007 са приети 20, 2008 са приети 20 и сега се питаш от къде са 15, но ако 2007 са приети повече, а това се правеше вече е ясно от къде са се появили.
Всички знаем , че в ОДЗ-тата за първа група на градината места почти няма. Винаги е било така.

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 16:01 от .Ели.

# 455
  • София
  • Мнения: 1 067
Може ли някой да ми обясни как при обявени в системата 20 места за ясла 2- 2006,
всъщност 55 се прехвърлят в 1ва група тази година... Така пише на сайта на градината...  Даже на 2 градини...


Ами миналата година са обявени 20, но деца от 2006 са приемани и по-миналата година когато са били на минилум 10 месеца. Та затова са вече 55. Сметни сама 2007 са приети 20, 2008 са приети 20 и сега се питаш от къде са 15, но ако 2007 са приети повече, а това се правеше вече няма е ясно от къде са се появили.
Всички знаем , че в ОДЗ-тата за първа група на градината места почти няма. Винаги е било така.

Тогава според това тълкование бройките подадени през системата просто не съответстват. Но има логика. 

# 456
  • София
  • Мнения: 9 134
Не е ли коректно точката за посещавана ясла да важи и за втора яслена група? На практика шансът на децата от чисти ясли в квартал, в който има само ОДЗ-та е да се прехвърлят в яслена група  newsm78, а не да чакат до 1-ва градинска.

Може би тези разяснения към общите критерии- кой кой изключва и кой при какви обстоятелства важи, трябва да бъдат упоменати и добавени към общите критерии, за да могат да се ориентират родителите как да си изчислят точките.

На база на регламента вчера сметнах, че ще имаме 10т. за първо желание, а сега се оказа, че ще са 8, защото таткото е и работещ и студент (1т., а не 2) и детето е посещавало ясла, но кандидатства за яслена група, а не за първа (0т. вместо 1т.).

# 457
  • Мнения: 7 821
Може ли някой да ми обясни как при обявени в системата 20 места за ясла 2- 2006,
всъщност 55 се прехвърлят в 1ва група тази година... Така пише на сайта на градината...  Даже на 2 градини...


Ами миналата година са обявени 20, но деца от 2006 са приемани и по-миналата година когато са били на минилум 10 месеца. Та затова са вече 55. Сметни сама 2007 са приети 20, 2008 са приети 20 и сега се питаш от къде са 15, но ако 2007 са приети повече, а това се правеше вече няма е ясно от къде са се появили.
Всички знаем , че в ОДЗ-тата за първа група на градината места почти няма. Винаги е било така.

Тогава според това тълкование бройките подадени през системата просто не съответстват. Но има логика. 
В системата никъде не е казано колко деца посещават групите, а само колко са записани през нея. Децата записани преди системата никога не са били видими за нас.

# 458
  • Мнения: 1 255
Не е ли коректно точката за посещавана ясла да важи и за втора яслена група? На практика шансът на децата от чисти ясли в квартал, в който има само ОДЗ-та е да се прехвърлят в яслена група  newsm78, а не да чакат до 1-ва градинска.

Може би тези разяснения към общите критерии- кой кой изключва и кой при какви обстоятелства важи, трябва да бъдат упоменати и добавени към общите критерии, за да могат да се ориентират родителите как да си изчислят точките.

На база на регламента вчера сметнах, че ще имаме 10т. за първо желание, а сега се оказа, че ще са 8, защото таткото е и работещ и студент (1т., а не 2) и детето е посещавало ясла, но кандидатства за яслена група, а не за първа (0т. вместо 1т.).

Да, тези уточнения ще бъдат направени в Ръководството за родители и Служебните указания за прилагане на правилата за прием, които ще бъдат публикувани на 3.04.2009 г.

Я.Дж.

# 459
  • Мнения: 2 280

 Е, да де ама так където има критерии този задължително присъства  Twisted Evil
Нцъ, има градина-бунтар Simple Smile- 120 ОДЗ

Ееее - браво.

Аз прерових тези в моя район де и там навсякъде присъства.
А, колкото до брат/сестра - аз съм - ЗА - въпреки, че не отговаряме и на този критерий, но разбирам, че е редно да водиш двете си деца на едно място, а не сутрин един час да ги развозваш. Peace

Знаете ли, кое е най-тъжното за родителите на тия деца, които имат брат/сестра в горните групи?
Реално..това не е предимство с по-голяма тежест от останалите и...е напълно възможно, някое дете, живеещо в квартала, което няма брат/сестра в същата ДГ да ги "измести"...ако отговаря на повече критерии (или равен брой)...
Така тия деца реално си губят "предимството"...
Аз лично очаквах критериите на ПС на ДГ да имат различна тежест и Директорките да ги степенуват по важност и тежест...
Реално..ако сега някой си води детето по месторабота или на ДГ при някоя баба, а не където живее, ..всички деца от тамошния квартал, може да изместят второто дете... newsm78..т.е..не се случи точно това, което очаквахме...- да се запази известно предимство пред останалите деца с равен брой точки..

# 460
  • Мнения: 118
Да попитам, може и да е коментирано, но съм го пропуснала. Как и кой ще упражнява контрол по критериите, при положение че документите се представят на директорката или на упълномощено от нея лице. Тя ако "реши" да си затвори за нещо очите или пък бележките са фалшиви? Кой проверява и най-вече как?

# 461
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 997
Това скоро ще се разбере. Има отговор по-назад в темата.

# 462
  • Мнения: 118
Това скоро ще се разбере. Има отговор по-назад в темата.
Благодарско! Ще потърся.

# 463
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Момичета, съжалявам ако тези въпроси са задавани, но темата е страшно дълга, нямам време да я изчета подробно. Много моля не ми се сърдете.
Интересува ме - записах си децата в системата уж за 1 яслена група за 09.2009. Но като се опитам да си избера ОДЗ ми дава само текущите групи (за род. 2007). Та въпросът ми е като излязат местата на 30.03 чак тогава ли можем да кандидатстваме за определена градина и да участваме в класирането или аз нещо не правя като хората?

# 464
  • Мнения: 2 280
На този въпрос ще отговоря лично:

....В бъдеще, когато нещата се нормализират, ще се знае кой от екипа отговаря на всеки въпрос.

Поздрави,

Явор Джонев
Ръководител екип ИСОДГ



Г-н Джонев, благодаря Ви за този отговор! Вече до такава степен сме свикнали с Вас, че "чуждото" присъствие е леко смущаващо, и невдъхващо особено доверие, както вашите постове. Не е ли по-добре Екип ИСОДГ да се регистрират отдело и да отговарят под друг ник и аватар, защото асоциациите ни с този, които ползвате в момента, са свързани с Вашата личност конкретно. Когато някой друг пише, а не вие, думите звучат някак ... ми малко странно...
И едно пожелание за всички - нека нещата се нормализилат възможно по-бързо!
Г-н Джонев, надявам се, че ще продължите участието си тук!
Бъдете здрав!

Благодаря! Предстоят ни много натоварени два-три месеца. Вярвам, че ще се справим.

Ще сменим аватара. Simple Smile

Я.Дж.

Аааа..., този много Ви отива... Hug
Екип на ИСОДГ, може да му изберете друг... Peace (поне докато свикнем с всички останали колеги)   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт