"конфликтна " ситуация в ДГ

  • 6 953
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 814
*Ирина* , знам ги тези изроди, имам трима племенници. Wink
Момичета пък си разменят други неща.
Щом Гормитите не носят в ДГ за да се разменят, не трябва да има сръдни и цупни.

# 16
  • Мнения: 636
Изводът е майките да не се наместват за подобни неща и да оставят децата си да си разменят каквото искат, стига да е тяхна играчка.
Ако си е разменил нещо доста ценно от своите си неща да си понесе последиците от това.
Не съм съвсем съгласна, децата често не разбират, че размяната е завинаги. А и искат да имат чуждото, но като го получат разбират, че не е толкова желано всъщност.
На 3, 4 години не може да се очаква от тях тази зрялост и правилна преценка, обаче те страдат искрено и е редно да им помогнем.

Ами ето им шанс да разберат. Един много, много малък урок за живота. И аз съм много благородна и си патя от това и вече се опитвам да не бъда, нито ще изисквам децата ми  да бъдат  чак толкова благородни като мен - просто няма да има кой да оцени това.

Категорична съм  обаче, че ще се опитам да не наранявам и оскърбявам собствените си деца заради други дребни душици. Ако детето ми ще страда от това, че трябва да върне играчката - не, не съм съгласна.

Не бих забранила на детето ми да си разменя играчките. Ако се случи някой път да съжалява за размяната, нека да му е за урок. Няма друг начин да оцени това, което има и няма как да разбере, че не може да си сменя мнението по сто пъти. Това е възпитанието, а не чрез забрани или последвали намеси.

И не смятам, че трябва да угодя на някоя изтрещяла майка, за да бъде нейното дете доволно. Мен ме интересува моето да е доволно, още повече, че трябва да има справедливост.

# 17
  • Мнения: 1 727
Ако детето ми е взело чуждия гормит, ще го върне.
Ако е взет неговия гормит и си го иска, ще искам да бъде върнат.Пиша от гледна точка на възрастта на която е.
А как ще се обяснявам зависи от конкретната ситуация.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 673
Ако детето ми е взело чуждия гормит, ще го върне.
Ако е взет неговия гормит и си го иска, ще искам да бъде върнат.Пиша от гледна точка на възрастта на която е.
А как ще се обяснявам зависи от конкретната ситуация.
Само да поясня, че никой не е взел нищо чуждо. Сменили са си 2 равностойни играчки по принцип.

# 19
  • Мнения: 7 821
Изводът е майките да не се наместват за подобни неща и да оставят децата си да си разменят каквото искат, стига да е тяхна играчка.
Ако си е разменил нещо доста ценно от своите си неща да си понесе последиците от това.
Не съм съвсем съгласна, децата често не разбират, че размяната е завинаги. А и искат да имат чуждото, но като го получат разбират, че не е толкова желано всъщност.
На 3, 4 години не може да се очаква от тях тази зрялост и правилна преценка, обаче те страдат искрено и е редно да им помогнем.
Категорична съм  обаче, че ще се опитам да не наранявам и оскърбявам собствените си деца заради други дребни душици. Ако детето ми ще страда от това, че трябва да върне играчката - не, не съм съгласна.
Аз не мога да нарека едно 3-годишно "дребна душица" само защото не разбира смисъла на завинаги. Твърдо смятам, че този урок е важен, но трябва да се научи на по-късен етап.
Преди години сестра ми така донесе от градината златен пръстен  Shocked, разменен за някаква глупост. Е и тя си беше права, защо пък да го връща?!? Другото 4 годишно дете и го беше подарило/разменило.
Е, за да не ми се налага да обяснявам разликата в стойностите съм забранила. Аз съм на принципа, че едно правило или е валидно винаги или не е правило. И твърдо смятам, че така е по-правилно.

# 20
  • Мнения: 1 817
Голяма драма  Laughing
Ама разбираема е.  Wink
Щом има недоволни от размяната, нещата да си дойдат в начална позициия. Всеки да си вземе своя., макар че и това не е най-правилно, но е най-достъпно.

Бих обяснила на детето си, че нещата трябва хубаво да се обмислят и , че всеки би трябвало да е отговорен и да си държи на думата. А не постоянно да изпада в ситуация" На ти куклите дай ми парцалките" Искам -неискам...
Амии няма виновни тука, само деца, които не знаятточно какво искат. Wink

# 21
  • Мнения: 11 918
Ако не беше тази тема, нямаше да зная какво е гормит и каква ценност е! Simple Smile

Ако детето и другото дете си разменят играчки, няма да се намесвам.Защото, доколкото разбирам, майката не е била съгласна с размяната и едва след това детето си е поискало обратно играчката, след което следва драма.Аз така разбрах хронологията на случилото се.Т.е., ако я нямаше намесата на майката, нямаше да има и драма.

Към авторката- ако ти си майката, която е поискала да развали размяната, не е правилно.Ако детето ти съжалява за размяната, обясни му, че това е само една играчка.

Ако си майка на дете, което не желае размяната, а другото се тръшка, тогава нека да се развали размяната.Детето ти ще се научи на благородство, а освен това и в бъдеще да отсява определен тип хора около себе си.



# 22
  • Мнения: 636
Ели, аз не пиша за детенцето, а за майка му, която е виновна за създалата се ситуация. Съжалявам, но не мога да толериам подобен тип хора, качват ни се на главата ...


Златният пръстен е ценност, това бих върнала със сигурност, в случая става въпрос за две еднакви по стойност играчки.

А пък и в случая такава е играта - размяна на играчки, трябва да има елементарни правила, не става въпрос да има някой ощетен.  Peace И аз в моето детство съм разменяла салфетки, мисля че децата във всяко едно поколение си разменят различни неща. Не мисля, че е правилно, след като нещо е разменено да се иска обратно.

# 23
  • Мнения: 636
Ако не беше тази тема, нямаше да зная какво е гормит и каква ценност е! Simple Smile



.Детето ти ще се научи на благородство, а освен това и в бъдеще да отсява определен тип хора около себе си.



Само, че има вариант и детето да разбере, че неговата майка не може да го защити и доста да се подразни от цялата ситуация. Така че ние може да ги учим на благородство, но в техните души е съвсем друго.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо изобщо трябва да се носят играчки в ДГ? Децата са достатъчно малки, за да са им неустойчиви желанията и да ги менят постоянно. То, и възрастните са на принципа за куклите и парцалките, какво остава за децата! При такива размени неминуемо се получава някакъв конфликт. Децата в едно семейство не могат да се разберат (че имат едни и същи родители), пък какво остава за чужди деца!

# 25
  • Мнения: 7 821
Ели, аз не пиша за детенцето, а за майка му, която е виновна за създалата се ситуация. Съжалявам, но не мога да толериам подобен тип хора, качват ни се на главата ...


Златният пръстен е ценност, това бих върнала със сигурност, в случая става въпрос за две еднакви по стойност играчки.

А пък и в случая такава е играта - размяна на играчки, трябва да има елементарни правила, не става въпрос да има някой ощетен.  Peace И аз в моето детство съм разменяла салфетки, мисля че децата във всяко едно поколение си разменят различни неща. Не мисля, че е правилно, след като нещо е разменено да се иска обратно.
Лилия, аз разбирам твоята позиция и също съм правила размени. И я споделям когато става въпрос за 7, 8 годишни и по-големи.
Но имам 2 деца и виждам, че малкия не е дозрял за размени. И двамата имат гормити, разбира се различни. Големия иска от малкия да разменят негов голям (цар) за един малък на малкия. Големия ще има по този начин цяла армия, а за малкия е все едно най-малкото той ще има още един цар. Той се съгласява, но след час решава че се е минал и иска обратно своето гормитче. Той го прави защото страда и не разбира смисъла, освен това като гледа колко е доволен баткото решава, че се минал. Колкото и да обяснявам детето си иска своето и се чувства минато.
Какво според теб трябваше да направя? Да го оставя да научи този урок? Кой урок точно, че големите се по-умни и те минават? Че като си направил размяна тя е вечна? Че никога не трябва да правиш размени?
Просто е малък за този урок, а и двете деца са ми синове и всички гормити вкъщи стоят на един и същи рафт. Ами развалих сделката, обясних на големия, че малкия е малък и че такива размени може да прави само в училище и толкова.
Ако аз искам да разменя нещо с твоето дете ще ти стори абсурдно, нали? Аз съм зряла възрастна жена, а то е дете. Е толкова абсурдно е и при малки деца -едното е дозряло другото, не. Аз не искам да се вкарвам в драми и за това съм забранила.

# 26
  • София
  • Мнения: 7 673
Ели,
1. децата са на 6. (едното почти)
2. играчките са равностойни и никой не е ощетен в този смисъл.
3. естествено, че не те са дребни душици.  (всъщност те са си наистина...дребни....душици...но в другия смисъл.  Wink Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
4. принципно си права за всичко, което си написала. Но ситуацията е много конкретна, не принципна.


Още веднъж благодаря на всички включили се.   bouquet

# 27
  • Мнения: 4 841

Още веднъж благодаря на всички включили се.   bouquet


Ааааа, не се измъквай! Казвай веднага ти коя от майките си  Joy

# 28
  • София
  • Мнения: 1 861
*Ирина* , според мен в подобна ситуация не е толкова важно дали отсрещната майка постъпва правилно или не, всеки държи на различни неща, важното е ти на какво искаш да научиш детето си и как искаш да го възпиташ. "Дребните ситуацийки" са също част от бавното и постепенно изграждане на ценностната система на дечицата ни, та ... просто постъпи според своята!  bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 7 673
Още веднъж благодаря на всички включили се.   bouquet
Ааааа, не се измъквай! Казвай веднага ти коя от майките си  Joy
Не се измъквам. Само междинна благодарност беше това.  Hug
Не сте попитали, не съм казала.  Wink
Аз съм майката на детето, което снощи се прибра, мърморещо, че НЕ Е ЧЕСТНО майката на Х...да иска от Х. да си сменят отново играчките. И което помолих да направят обратната замяна (въпреки вътрешното ми чувство, че детето е право в случая и, че майката не е трябвало да се намесна, защото така тръгна конфликтът). Та така.  Wink
*Ирина* , според мен в подобна ситуация не е толкова важно дали отсрещната майка постъпва правилно или не, всеки държи на различни неща, важното е ти на какво искаш да научиш детето си и как искаш да го възпиташ. "Дребните ситуацийки" са също част от бавното и постепенно изграждане на ценностната система на дечицата ни, та ... просто постъпи според своята!  bouquet
  202uu
Права си много. Точно това се чудя - дали не предадох детето си. (само да не помислите, че прекалено драматизирам, казвам го образно). Много сложна ситуация беше.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт