И З Р А Е Л 31

  • 22 227
  • 299
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 151
mimkis благодаря ти, но как да го кажа това на английски, той не говори български

# 256
  • Мнения: 490
 ShockedА иврит говори ли? Това е традиционен поздрав за празника сред евреите в цял свят, не се превежда. Не разбрах, къде точно ти е затруднението. newsm78   По филмите си чувала сигурно Мазал Тов, по същия начин е и Хаг Самеах, независимо какъв език говорят.
             Всъщност можеш да го кажеш и така на английски Happy Passover, но американските евреи си казват Хаг Самеах.

Последна редакция: ср, 08 апр 2009, 09:29 от mimkis

# 257
  • Мнения: 151
Да говори, той е израелец. Ами може и да ми е тъп въпросът, но като не съм наясно ... питам за това  Embarassed Затруднението ми е  Хаг Песах Самеах - Hag Pesah Sameah така ли да го изпиша ?

 И още едно много важно питане днес евреите  празнува Изхода си  от Египет нали?

# 258
  • Мнения: 81
Ей, групата... а на 42-ия етаж бяхте ли?

ОМГ! Shocked
И колко етажа са,всичките?

# 259
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Честит празник! Извинявайте, но може ли някой да ми помогне със следното. Трябва да напиша имейл, с който да честитя празника Сидер Пасха на шефа, но идея си нямам какво да напиша. Как Вие си честите този ден и какви пожелания отправяте.

Bilyana, мисля, че е много мил жест от твоя страна да изпратиш поздрав на шефа си!   bouquet
Мимкис ти е написала как се поздравяваме на иврит, но сред еврейската общност и в България така е прието да се казва  Peace
Хаг Самех означава "весел празник", Хаг Песах Самеах "весел празник Песах", Хаг самеах ве-кашер - "весел и кашерен празник" (за Песах е популярен поздрав), а тъй като празникът има общо 4 имена, в поздрава можем да използваме и другото популярно - хаг херут самеах, което означава "Весел празник на свободата". Можеш и да му го напишеш и на български (т.е. с превода, който съм дала). Пожеланията са като благославяне - превеждам ти едно готово за ориентиране:
Цитат
"Весел празник на пролетта,
празник на добрите новини за света,
празник за развитие, празник за сбъдване на желания,
празник за просперитет, празник за почивка,
празник за смях, празник за веселба,
празник да бъдеш заедно с близките си хора,
празник за удовлетворение, празник за надежда,
празник за топлина и любов,
или с други думи, нека да бъде чуден празник за вас"


Пожелават се неща в духа на празника - подновяване, чистота на сърцето и добрина, неща, свързани с идеята за свободата и добрият изход на събитията, с надеждата и очакването на нещо по-добро (има и традиционно пожелание "Догодина в Ерусалим"), с това, че празникът се отбелязва в семеен кръг, заедно с близките - ти си прецени как да го формулираш според това какви са ви отношенията  Peace  Религиозен евреин ли е?

# 260
  • Мнения: 490
Билянче извинявай не съм имала предвид,че ти е глупав въпроса, просто още не съм пила кафе и за това не го схванах от първия път. Ето кафенцето и после ще ракажа, аз какво знам за Песах и ще потърся линкове в стари теми. Ето линк на Уикипедия за сега http://en.wikipedia.org/wiki/Passover
 

# 261
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Да говори, той е израелец. Ами може и да ми е тъп въпросът, но като не съм наясно ... питам за това  Embarassed Затруднението ми е  Хаг Песах Самеах - Hag Pesah Sameah така ли да го изпиша ?

 И още едно много важно питане днес евреите  празнува Изхода си  от Египет нали?

Днес вечерта, да  Peace
С латиница се изписва Hag Pesach Sameach, но може и както ти си го написала  Peace
http://www.youtube.com/watch?v=I-dwymggVfA

Виж и картичките: http://www.judaicacards.com/passover-main.htm
http://cards.123greetings.com/cgi-bin/newcards/showthumbs.pl?q1= … happy&log=123

В предния пост съм писала едновременно с вас, значи - където съм писала "на български можеш да запишеш" - приеми го като "на английски можеш да запишеш"  Peace

Плюшено меченце, обсерваторията е на 49 етаж  Peace и той е последен в кръглата сграда от трите сгради на Азриели  bowuu http://www.telavivguide.net/Attractions/Sightseeing/Tel_Aviv_Azr … atory_2005091338/
http://en.wikipedia.org/wiki/Azrieli_Center
в петък уж затварят каниона и само киното е отворено, но няма наплив от хора. На еврейския празник на любовта миналото лято с мъжа ми се прокраднахме и с асансьора до обсерваторията, нямаше никакви хора, никой не ни видя, не ни поиска пари за това, че сме там, не бяха запалили осветлението на 49 етаж и ние си седяхме и си гледахме Тел Авив от високо - никога няма да забравя този ден! В каниона долу, освен че нямаше хора, бяха пуснали музика и си танцувахме съвсем сами, изобщо - голямо преживяване, надявам се и тази година да повторим Mr. Green

Последна редакция: ср, 08 апр 2009, 09:49 от Mentha

# 262
  • Мнения: 151
 Да религиозен е. Ами мисля, че е съвсем нормално да поздравиш колега с празника му. Той никога досега не е забравял да ни поздрави с нашите празници.

Мимкис разбирам те много добре Simple Smile

Мента, Мимкис невероятни сте момичета. Ако знаете само колко много ми помогнахте - идея си нямате.   bouquet  bouquet  bouquet
Щях сигурно цял ден да се ровя из нета, за да измисля най-правилното пожелания, защото целта ми не е на всяка цена да го поздравя, а да е правилно, а не изсмукано и не на място.

На Вас момичета

Песах Самеах ве Кашер

Още един път хиляди благодарности

# 263
  • Мнения: 0
Добро утро на всички.
Много сте хубави на снимките. Много са пораснали Меди и Вик , супер са , направи ми впечатление че Меди нищо че е момиченце  и тя си е ''дивачка '' и се катери на количките отгоре. Имам чувството че това си е черта на израелските деца да са толкова палави , освободени .И мойте деца са такива нали са си ''сабарчета''(местни израелчета) - а тук в бг постоянно ми казват че са ми лоши и невъзпитани децата- ама не ми пука много.
Много добра идеа , че сте решили да се срещнете , супер , мойе като дойдете в бг пак да си направим среща .Ако някой идва за малко до бг , аз съм в Барон Турс и ще се радвам да ме посети.
За Йехезкел - не знаех че е румънец , но това сега обяснява нещата , малко или много - в Израел съм чувала не малко случаи за руманеще , не са много добри хора , или поне румънските евреи  - '' ем ло машеу '' - дословно (те не са нещо ) или по скоро по смисъл (те не са нищо ). особенно) . Въпреки че в ''улпан кайц'' (летен улпан ) имахме румънка и беше печена.
За проверките в Израел - нямам нищо против и аз бях свикнала и не ми правише впечатление , но с проверките за брака малко попрекалиха - бяхме женени повече от 5 години с 2 деца и те ме проверяват , и това с мойто еврейтво вече прекалика . Като заминахме 90 година , баща ми (бог да го прости - почина , хубав човек беше) , го питат в '' мисрада пним'' - какъв да те пишеме? - евреин или българин - и това му го казах на тъпия Йехезкел - и що така , щото 90 година искаха да идват много ''олим хадашим'' - за да станат евреите повече от арабите . За това и много руснаци се жениха фиктивно и по късно  започнаха да правят проблем на другите женени. Всичко тругна от руснаците да знаете , за това сега има такива строги проверки в мисрада пним.
Май много се разбъбрих .
Айде стига за сега.
Приятен ден на всички Peace Grinning

# 264
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бубе-Барон, коя е учителката? Да не е Михаела?

Всичко тругна от руснаците да знаете , за това сега има такива строги проверки в мисрада пним.

Абсолютно  Peace наистина така говорят...
И на мен ми идва понякога с тези приказки "еврейка, не еврейка" да им представя жълтите звезди от семейството си, което, ми се струва, би затворило устата на многознайковците... Но, както и да е, не сме деца, някой да ти каже какъв си... Пък и вие сте си израелци, това вече не могат да ви го отнемат  Wink

Биляна, мерси за пожеланията!  bouquet  И на теб - хубави емоции в празничния пролетен сезон  Grinning

# 265
  • Пловдив
  • Мнения: 298
 Добро утро   bouquet

Ех...завиждам ви благородно за срещата ,която сте си направили .Искам и аз да ви видя наживо  Praynig
Надявам се ,че който ще идва в Бг ,ще се обади да си направим среща.До Сф лесно ще дойда,но за Варна ще трябва с преспиване  bowuu,но може да се измисли нещо. Другите не ви знам от къде сте  Embarassed.

 За румънците ...имах съседка румънка и точно тя ми намери първата работа при нейна приятелка в Супер-сал на Бен Йеуда в Тел Авив .Имам много добри спомени от и с нея . Даже имам много куриозен случай с нея ....Заведе ме на връх Великден  с нейни приятели в стария Яфо ,в арабска църква   #Crazy
 А и от нея разбрай ,че и румънците имат мартеници .Беше дошла у нас и вижда мареница,пратена от Бг и ...аааа Мартишор  Shocked ...
 
bube-baron пощата ти е пълна и не мога да ти пише и да ти отговоря ..Вчера щях да ти се обаждам в офиса да ти кажа ,но нещо се замотах  ooooh!

Bilyana  по-важен е жеста ,а не какво и как ще напишеш  Peace

mimkis от къде ги намери тези кафета Rolling Eyes и как качвате тук снимки  newsm78 ,аз нещо не мога да се оправя с тези "екстри "

# 266
  • Мнения: 0
perach - аз малко не разбирам , точно как да си трия , съобщенията , даже незнам дали съм ги чела всички. Още разучавам сайта.
Сега ще се пробвам да ги изтрия.

нещо не мога да пратя на лични

пак ще се пробвам

# 267
  • Мнения: 1 526
Банот, стягам багажа за Кинерет  Party!

Бубе Барон и аз щях да ти поща на лични, но като видях че си "пълна" (всъщност не можете да си представите колко не е истина за нея самата, защото е много слаба) ти писах на скайп, оправиха ми се прключениета да ти кажа само с билета след 200 мейла, няколко телефона до БГ и два дена нерви...
Когато влезнеш в началната страница в горният ляв ъгъл под името си имаш линк със съобщенията си. Като кликнеш влизаш в кутията си и можеш да ги триеш.
Представям си твойте слънчовци колко са пораснали. Дени сигурно все още знае иврит доста по- добре от учителките си (без да обиждам тях естествено  Peace). А Майки помни ли го? Аз както разбра лятото ще си идваме и ще ни дойдете на гости  Peace, ще се разберем като му дойде времето! Поздрави Мария и Тошко от нас!

# 268
  • T"A
  • Мнения: 2 515
bube-baron , влизаш на "лични съобщения", гледаш с удебелени букви в страничния списък (вляво) да е "Получени" и или маркираш празните китийки и натискаш "Изтрий избраните" или отдолу, където ги четеш, натискаш бутон "Изтрий съобщението".
Когато ти се насъберат мнения (от други подфоруми обаче), ще имаш право на повече лични съобщения в кутията, сега са ти малко и бързо я запълваш.

Перах, картинката - както линк, но не с бутончето със земното кълбо, а вляво от него - бутонче със снимка  Peace
Снимката трябва да е не по-голяма от 300 пиксела на ширина  Peace
От "Правила": Добавяне на картинка в подписа, в профила или в мнение

Адресът на снимката трябва да е между тагове за img


Банот, стягам багажа за Кинерет  Party!

Да не забравите бира шхора  Mr. Green Ей, на това му кавам аз хубава вест!  Party

# 269
  • Мнения: 1 526
Е как на къде сме без безалкохоЛьно  Laughing.

Разговор м/у моите разбойници:

" Вик, нахон хаверот-ите на мама са нора хамудот?"

" Да, биглал зе ен хаверот"...

Другият път и да искам няма да мога да дойда без тях, Меди първа писта пита вече Когааа??!

Общи условия

Активация на акаунт