Майчинството - счетоводно - 18

  • 53 073
  • 1 040
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 327
Здравейте!Към момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.Въпроса ми-закриват фирмата в която работех.Ще продължа ли да получавам детски?Къде мога да се консултирам относно възникналата ситуация?

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 685
здравейте,един бърз въпр.
Колко време след подаване на 45 дневния болни4ен запо4ват да превеждат май4инство, и след като изтекат тези 45 дни трябва ли да подавам о6те някакви документи или с4етоводителката си води тези неща
15-20 дена след подаването  му в НОИ
след като ти изтече трябва да си представиш втория болничен,който е от болницата след раждането,ако преносиш,гинеколога водил консултацията ти ще ти издаде за преносените дни и накрая като изтекат вторите 42 дена педиатърката на детето ще ти даде трети за оставащите дни до 135.
Всички болнични носиш на счетоводителката си .Успех и леко раждане   bouquet

# 17
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте!Към момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.Въпроса ми-закриват фирмата в която работех.Ще продължа ли да получавам детски?Къде мога да се консултирам относно възникналата ситуация?

Детски ще може, но ако все още си в майчинство - няма да го поучаваш, ако ти прекратят договора.

# 18
Здравейте, искам да споделя с вас идеята си която се оказа че върши работа: Тъй като след изтичане на 410 дни болнични за бременност и раждане се излиза по майчинство което по КТ е вид отпуск за отглеждане на дете, а всяка отпуска се прекъсва с болничен лист, то ако за този период си вземеш болнични за временна неработоспособност или за гледане на болно дете, то тогава от НОИ трябва да изплатят болничният и 50% парично обезщетение за отглеждане на дете. Това обаче има смисъл, ако се направи в първите месеци след изтичане на 410-те дни, и ако болничните за този период са били изчислени върху голяма сума.

# 19
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте,започвам нова работа от понеделник. Термина ми е през месец септември, но се разбрах с новите работодатели да работя на 4 часа последните месец-два, така че да работя до края на август. Преди да подпиша договора, искам да знам какви уговорки да направя:
Предложиха ми временен ТД, мога ли да изляза по майчинство по временен ТД?
Ако не, и ако те откажат да ме назначат на постоянен ТД, може ли последните месец-два да се осигурявам и в друга фирма, и да изляза от там по майчинство, но на 8 часа, т.е. в едната на 4, а в другата на 8 часа?
А ако и в другата фирма ме назначат на 4 часа, как ще се изчисли майчинството ми, т.е. ще има ли значение за размера му.
Аз вече и без друго не мога да го сметна, тъй като започвах работа, и замествах, и бях на борсата, и сега на 8, на 4 часа, та стана една каша, но поне минимума да мога да получавам, поне за това да бъда спокойна.

Дали ще може да ми помогне някой?

Ако си на временен трудов договор до изтичане на срока му имаш всички права във връзка с трудовото правоотношение - съответно ще вземаш обезщетение за бременност и раждане. Ако изтече срокът на договора ти и той не бъде продължен, то до 410 дни ще вземаш обезщетение, но няма да имаш право на отпуск и обезщетение за гледане на дете до 2 год. възраст след това.  Ти сама си направи извод след сключване на договора дали има нужда да сключиш втори. Фиктивно може да те назначат някъде и след изтичане на 410 дни - отработваш по документи един ден и излизаш отново в отпуск за гледане на дете.

# 20
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте, искам да споделя с вас идеята си която се оказа че върши работа: Тъй като след изтичане на 410 дни болнични за бременност и раждане се излиза по майчинство което по КТ е вид отпуск за отглеждане на дете, а всяка отпуска се прекъсва с болничен лист, то ако за този период си вземеш болнични за временна неработоспособност или за гледане на болно дете, то тогава от НОИ трябва да изплатят болничният и 50% парично обезщетение за отглеждане на дете. Това обаче има смисъл, ако се направи в първите месеци след изтичане на 410-те дни, и ако болничните за този период са били изчислени върху голяма сума.

За какво иде реч тук  newsm78  Един вид - вижте как може да се измами осигурителната система Crossing Arms
Ако жената има нужда от болничен - естествено, че това е начинът, но нарочно да се взема такъв, с цел облагодетелстване от обезщетения не го намирам за много идейно.

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте момичета!
на 04.06 ми приключва майчинството и т.к. работя като учител има доста отпуска. Мога ли да направя  следното или че ми бъде отказано - на 05.06 се връщам на работа до работя до юли и след което да си пусна заявление че искам да си използвам отпуската от предишните години? Може ли да ми бъде отказана?
Благодаря ви за отговора   bouquet


Би трябвало всички натрупани отпуски до тази за 2008 година включително да ползваш без проблем. Според КТ работодателят не може да откаже ползването им.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 901
при споразумение за прекратяване на трудов договор за работодателя едно и също ли е дали ще изплати наведнъж натрупан отпуск или ще ме пусне в отуск и ще ми плати заплатата за тези дни? като сбор от разходи във всеки от случаите, еднакво ли ще е?

# 23
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
при споразумение за прекратяване на трудов договор за работодателя едно и също ли е дали ще изплати наведнъж натрупан отпуск или ще ме пусне в отуск и ще ми плати заплатата за тези дни? като сбор от разходи във всеки от случаите, еднакво ли ще е?

Да - абсолютно едакво, но ако ти си на работа / или в отпуск / това време ти се зачита за осигурителен стаж, а ако ти се изплати обезщетение - просто вземаш съответната сума и върху нея се дължат осигуровки за съответния месец на изплащането.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 901
при споразумение за прекратяване на трудов договор за работодателя едно и също ли е дали ще изплати наведнъж натрупан отпуск или ще ме пусне в отуск и ще ми плати заплатата за тези дни? като сбор от разходи във всеки от случаите, еднакво ли ще е?

Да - абсолютно едакво, но ако ти си на работа / или в отпуск / това време ти се зачита за осигурителен стаж, а ако ти се изплати обезщетение - просто вземаш съответната сума и върху нея се дължат осигуровки за съответния месец на изплащането.

Може би в такъв случай за мен е по-добре да си взема отпуска, тъй като през това време ще ми тече стаж още доста време, това влияе и на болничен...

Обаче пък предизвестието как да го пусна тогава... Да си пусна предизвестие и заедно с него молба за ползване на неползван отпуск и всичкото това в договорения срок на предизвестие, или да си пусна предизвестие и като наближи края му да пусна молба за ползване на отпуск... дали може така? Всъщност в моите 2 варианта по-горе единствената разлика за работодателя е че в първия случай плаща по-големи осигуровки и заплата наведнъж, а във втория ги разсрочва в 2 месеца (т.к. ще имам 30 работни дни отпуск, ще хване 1,5 месеца)..  извинете за разсъжденията на глас, но ако греша някъде моля някой да ме поправи!

# 25
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
при споразумение за прекратяване на трудов договор за работодателя едно и също ли е дали ще изплати наведнъж натрупан отпуск или ще ме пусне в отуск и ще ми плати заплатата за тези дни? като сбор от разходи във всеки от случаите, еднакво ли ще е?

Да - абсолютно едакво, но ако ти си на работа / или в отпуск / това време ти се зачита за осигурителен стаж, а ако ти се изплати обезщетение - просто вземаш съответната сума и върху нея се дължат осигуровки за съответния месец на изплащането.

Може би в такъв случай за мен е по-добре да си взема отпуска, тъй като през това време ще ми тече стаж още доста време, това влияе и на болничен...

Обаче пък предизвестието как да го пусна тогава... Да си пусна предизвестие и заедно с него молба за ползване на неползван отпуск и всичкото това в договорения срок на предизвестие, или да си пусна предизвестие и като наближи края му да пусна молба за ползване на отпуск... дали може така? Всъщност в моите 2 варианта по-горе единствената разлика за работодателя е че в първия случай плаща по-големи осигуровки и заплата наведнъж, а във втория ги разсрочва в 2 месеца (т.к. ще имам 30 работни дни отпуск, ще хване 1,5 месеца)..  извинете за разсъжденията на глас, но ако греша някъде моля някой да ме поправи!

Тогава трябва да си преброиш точно 30 календарни дни и да подадеш предизвестие, а молбата за отпуск - преди да излезеш в такъв. Предизвестието може да тече и по време на отпускът и може да се подаде, докато си в такъв.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 901
Лейди, благодаря ти. При мен предизвестието е 2 месеца.

Полагаемите се дни отпуск се изчисляват от началната дата на ползването им или от датата на подаване на молбата за отпуск?

# 27
Lady, не става въпрос за измама на осигурителната система, а става въпрос за правата,  които са дадени от закона , но никой не се е сетил да използва.  bouquet

# 28
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Лейди, благодаря ти. При мен предизвестието е 2 месеца.

Полагаемите се дни отпуск се изчисляват от началната дата на ползването им или от датата на подаване на молбата за отпуск?

В молбата пишеш от кога до кога искаш да си в отпуск.

# 29
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Lady, не става въпрос за измама на осигурителната система, а става въпрос за правата,  които са дадени от закона , но никой не се е сетил да използва.  bouquet

Ами аз точно това писах - ако наистина има нужда от отпуск по болест, то естествено, че ще се ползва, но просто ми стана извънредно интерсно следното изречение:

Здравейте, искам да споделя с вас идеята си която се оказа че върши работа: Тъй като след изтичане на 410 дни болнични за бременност и раждане се излиза по майчинство което по КТ е вид отпуск за отглеждане на дете, а всяка отпуска се прекъсва с болничен лист, то ако за този период си вземеш болнични за временна неработоспособност или за гледане на болно дете, то тогава от НОИ трябва да изплатят болничният и 50% парично обезщетение за отглеждане на дете. Това обаче има смисъл, ако се направи в първите месеци след изтичане на 410-те дни, и ако болничните за този период са били изчислени върху голяма сума.

Повече няма да коментирам  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт