Проблем с кърменето!

  • 2 216
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 401
Щом казваш, че има достатъчно напишкани памперси сигурно успява да си се храни, колкото му е необходимо, а неспокойното поведение сигурно се дължи на колики, между другото сетих се да ти препоръчам да си купиш или ушиеш слинг(ако нямаш), много е полезен точно в такива ситуации, когато бебето е неспокойно, а и с него можеш да си излезеш заедно с бебето и навън и да си го кърмиш навсякъде съвсем дискретно.
п.с. в кабинета по кърмене, ако не греша има дежурни и в събота и неделя така, че може и сега да се обадиш

# 16
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Можеш да пишеш на Бу на лични. Сигурна съм че ще ти помогне да намериш консултант в Пловдив.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 11 340
creatura, всичко, което си описала за вашето кърмене, все едно аз съм го писала за нашето! Shocked Едно към едно!

Ще следя темата, защото живо ме интересуват всички коментари.

# 18
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
chockolina а какви са твоите притеснения? Че имаш много мляко, детето повръща? Или е нервно? Мислиш, че не получава достатъчно мляко?

# 19
  • Варна
  • Мнения: 11 340
abutikon, явно си хапва достатъчно, защото вчера бяхме на консултация и за първия месец е качил 1250 гр. (роди се 3700 гр., изписаха го 3500 гр., а вчера беше 4750 гр.). Но няма хранене, след което да не повръща; дърпа се от гърдата, след като спре да тече млякото (мързи го да суче Crazy)... абе, точно каквото е написала creatura в постовете си, същото става и при нас. Гледам, че и възрастта на бебетата е долу-горе еднаква.

Ето в тази тема писах за повръщането:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=295805.msg11352481#new

# 20
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ами Бенитта добре ти е отговорила в другата тема. За количеството на повърнатото мляко мога да те успокоя, че бебетата повръщат всичко, което са изяли в повече, т.е. ако е по-лакомо бебето и изсуква повече,  отколкото има нужда, после просто повръща. С времето се нормализират нещата, но моята дъщеря още повръща ако си хапне повече, така че и аз чакам момента, в който повръщането ще спре......Все още суче на поискване.....не мисля, че въвеждането на кърмене по час ще прочени нещата, а в същото време крие опасност от нарушаване на лактацията. Освен това бебето е малко, за да му правиш режим. Много е важно, да го оригнеш след като е ял. Понякга с по-мощните оригвания излиза и доста мляко. Това също е нормално. Не е нормално бебето да повръща на фонтан повече от веднъж на ден, да НЕ наддава добре и да е неспокойно след ядене. Това са някои от признаците на рефлукс. Иначе другото е просто връщане или регургитация, напълно нормално за бебета на тази възраст, че й доста по-големи от него.

# 21
  • Мнения: 1 174
 
creatura, всичко, което си описала за вашето кърмене, все едно аз съм го писала за нашето! Shocked Едно към едно!
Не мисля  Naughty

Цитат на creatura : "...синчето ми започна да плаче и да се дърпа щом го поставя на гърдата си,едва направил едно-две сукателни движения и започва да плаче силно като се дърпа и извива назад.По този начин опита ми да го накърмя продължава с часове,през които сменям постоянно двете гърди ,изправям го ,нося го из стаята ,за да го успокоя.Страхувам се,че почти не се храни,защото и малкото мляко ,което успява за изсуче бива повърнато-повръщането е понякога на струя,но по-често като фонтан...."

chockolina при вас нещата са доста по - различни. Виж тук: "... явно си хапва достатъчно...", "... дърпа се от гърдата, след като спре да тече млякото (мързи го да суче )... ". Единственото общо е повръщането след хранене. При теб детето се нахранва и пуска гърдата, дори може и да е преяло, за да повръща. Може силата на струята на млякото да е много силна и затова така да се получава. След като бебето се дръпне как тече млякото - на силна струя или на капки ? Защо мислиш, че бебето не суче достатъчно ? Какво в поведението му те притеснява ?
Според мен проблема е в това, че детето яде лакомо, изсуква повече мляко и просто след ядене повръща излишното. Щом наддава добре, памперсите са пълни,  няма място за притеснение  Peace 

# 22
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Нека да видим какво имаме - от една страна и от друга страна:
Хубаво:                                                                 Смущаващо:
бебето наддава добре                                         повръща
памперсите са добре намокрени                         педиатъра иска да му даваш вода

За първия месец наддаването е ОК.
Повръщането в какво количество е?
Ако разлятото образува петно с размер, по-малък от дланта ти, не е много.
Дори да има рефлукс, се приема, че ако бебето наддава добре, то няма нужда да се предприема нищо.
Защо педиатърът се тревожи? АКо едно бебе се храни на режим от 3 часа, има опасност наистина да се дехидратира, ако не успее да изсуче много кърма наведнъж, защото следващия път е чак след 3 часа, и ако се заредят няколко неуспешни опита, ще стане проблем. Препоръчвайки тричасов режим, лекарят се застрахова.
Ако кърмиш на поискване, то няма такава опасност, защото бебето, ако не се наяде, ще ревне до час, ти ще го накърмиш, и няма да се обезводни.
Какво може да правиш, за да върви по-гладко - изцеди 10-15 мл кърма преди ядене на бебето, но не повече. Това ще накара кърмата да почне да слиза и ще изтегли зърното. Бебето ще засуче по-лесно и се надявам да не прави номера с две-три дръпвания и пускане.
Сега около 40 ден имате скок в растеж и ще иска да яде повечко. Нормално е.
Освен това пробвай с разни капки против колики.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ефективното му сукане е 2-3 минути, после почва да се извива и дърпа - тогава го местя на другата гърда, където се повтаря същото. после го връщам на първата, където може да подръпне малко, но нищо не суче (не чувам преглъщане), после или започва да се дърпа и извива назад, или заспива. След известно време пак усещам, че кърмата потича, тогава отново суче ефективно, но не повече от минута. Сигурно му стига като количество изсуканото по този начин, защото поне от седмица така си се храним, просто тия дни много се увеличиха повръщанията, ми се струва Tired.

За цеденето - не става, по принцип не мога да изцедя нищо, пробвала съм много пъти и със Симона, и сега (имам помпа Авент Изис), не ми се задейства рефлексът на потичането, ако нямам бебе на гърдата Mr. Green. Не мисля, че проблемът е в силното потичане, от едната страна действително тече на струйки, но не особено силни, но от другата е по-скоро на капки (това е и страната, на която той се опъва най-вече - оттук си правя изводи, че може и да не му стига, особено, ако се пада повече да яде от тази гърда).

Колики уж няма, или поне не такива, че аз да разбера - спи си спокойно, особено нощем - яде в 21-22 часа, после спи непробудно до 2-3 часа, хапва и спи спокойно до 5.30-6-7 часа, след което започва да иска да суче през час-час и нещо и започват  опъванията и повръщанията.

През уикенда изкарахме някакъв краткотраен вирус - аз с разстройство и гадене (поради което не можех да пия вода - също може да е допринесло за намаляване на кърмата Tired, а Пипо - само с разстройство (поне тогава не забелязах увеличение на повръщането). Защо се притесни педиатърката - всъщност не беше особено притеснена - по-скоро аз бях, защото забелязах, че фонтанелата му е хлътнала, когато го държа изправен и я попитах. Отговорът беше, че трябва да му давам вода, за да не се обезводни, другото възможно било това да си му е просто физиологична особеност. Не съм обръщала внимание как беше преди пустата фонтанела...

# 24
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Много компетентно от страна на педиатърката...А попита ли те дали пълни памперсите? Защото това е по-обезпокоително от една "уж" хлътнала фонтанела.... Когато попитах моя педиатър за постоянното повръщане и оригване на бебето той ми показа записките си как е наддавала през отделните месеци и, че тежи колкото едно деветмесечно бебе, а е само на пет ми стана ясно, че добре похапва моята дунда и просто си повръща от преяждане. Разбира се е добре да се следи, за да не се пропусне някакъв проблем, ако такъв се появи, но пак ти казвам, ако детето е болно то ще има и други признаци освен повръщането.

За фонтанелата - на моето бебе също е леко хлътнала. Така си е родена. Обезводняването има още хиляди признаци като първо на кожата проличава, очите също хлътват, памперсите са сухи.... Радвай се, че детето ти има апетит и явно това, което изяжда за 2-3 минути му стига, че даже му идва и в повече  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 141
Напълно против съм въвеждането на режим по време на кърмене....пробвах(по препоръка на педиатъра,разбира се) и само си навредих на лактацията и на бебето,защото кърмата ми намаля,а малката запо4на да не и достига.Запо4ваше да нервни4и,да се дърпа,да се изпъва като струна и след това повръщаше и малкото кърма ,което си беше  сукнала.(п-добре е 4есто и по малко,не големи интервали и озверено,нервно  и прегладняло) После пък наново гладна .....което ме накар да посегна към АМ.Но с упоритост и 4есто слагане на гърдата,дори през 4ас,нещата се регулираха.Но страха ,4е кърмата не и стига,остана в мен и в момента изпробвам едни методи,да си докажа,дали приема достатъ4но....можеш да пробваш,за да се успокоиш.
Може да ви се стори прекалено,но на вси4ко съм готова да си дам покой на душицата Mr. Green
Запо4нах да тегля памперсите на ел.везна,за да разбера горе-долу,колко те4ности поема ,като на ден е нормално да си похапва  570-900мл.Чудех се 10мл. на колко грама е равно, и се оказа ,4е са 1:1,т.е.,10мл.=10 гр.
Въпреки,4е се старая максимално да си увели4авам кърмата  с разли4ни 4айове и т.н.т.,има мменти, в които има наистина малко и си ли4и,4е малката ,ако имаше,още щеше да виси на гърдата и да си су4и.така 4е в такива слу4аи съм си замразила в малки контениторий4ета по 15-20 мл. кърма ,ей тъй,ако наитина е гладна да си я дохраня,хем няма да се разхищава по-голямо коли4ество ,а и ти ще си спокойна,4е се е наяло бебето добре.
желая ти успех и нещата да се нормализират  bouquet

# 26
  • Мнения: 1 174
Ефективното му сукане е 2-3 минути, после почва да се извива и дърпа - тогава го местя на другата гърда, където се повтаря същото. после го връщам на първата, където може да подръпне малко, но нищо не суче (не чувам преглъщане), после или започва да се дърпа и извива назад, или заспива. След известно време пак усещам, че кърмата потича, тогава отново суче ефективно, но не повече от минута. Сигурно му стига като количество изсуканото по този начин, защото поне от седмица така си се храним, просто тия дни много се увеличиха повръщанията, ми се струва Tired.

А дали не е възможно бебето просто да се е нахранило за тези 2-3 минути и затова да се дърпа  newsm78 След като спре да суче, как се държи - плаче, неспокойно или не ? Факта, че ти го местиш на другата гърда, то не суче, дърпа се и заспива, говори, че чисто и просто се е наяло.  Гладно бебе не заспива така лесно  Mr. Green

За цеденето - не става, по принцип не мога да изцедя нищо, пробвала съм много пъти и със Симона, и сега (имам помпа Авент Изис), не ми се задейства рефлексът на потичането, ако нямам бебе на гърдата Mr. Green. Не мисля, че проблемът е в силното потичане, от едната страна действително тече на струйки, но не особено силни, но от другата е по-скоро на капки (това е и страната, на която той се опъва най-вече - оттук си правя изводи, че може и да не му стига, особено, ако се пада повече да яде от тази гърда).

И аз не мога да изцедя нищо с помпа, може ако искаш да опиташ на ръка. Ако си сигурна, че все пак не му стига и е гладно може да опиташ компресия на гърдата за да задържиш бебето по - дълго време на нея. Ето как се прави: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
Важно е да не бързаш да го прехвърляш на другата гърда преди да е изсукало тази  Peace


Колики уж няма, или поне не такива, че аз да разбера - спи си спокойно, особено нощем - яде в 21-22 часа, после спи непробудно до 2-3 часа, хапва и спи спокойно до 5.30-6-7 часа, след което започва да иска да суче през час-час и нещо и започват  опъванията и повръщанията.

Щом бебето спи спокойно и ти прави 5-6 часа пауза, кърмата си му стига, не може да е гладно и да спи спокойно толкова дълго време  Grinning Много често се случва сутрешните кърмения да са по - проблемни, децата да се хранят неспокойно, причината е, че с първото сутрешно хранене след събуждане се активира целия стомашно - чревен тракт на бебето, съответно това му причинява дискомфорт и може да попречи на спокойното му иначе хранене. Помня една тема, в която майка беше се оплакала с такова поведение на бебето, което се повтаря всяка сутрин, през другото време проблем няма. После сподели, че е открила, че детето сутрин има колики, затова е неспокойно и нервно, иска да суче често, но се дърпа от гърдата като засуче. Каза, че решила проблема като го кърмела и държала сешуар с топлата струя, насочена към коремчето на бебчо  Peace Защо пък не опиташ това, ако не помогне, поне няма да навреди  Wink За повръщанията и по - горе са те питали - колко е голямо петното, което се получава ? По принцип ако е с диаметър до 10 см., не е нищо страшно. Моето бебе повръщаше почти на всяко оригване, разбирай хранене, просто с оригването вървеше и връщане на мляко, но петната бяха не по - големи от 5-6 см. в диаметър, това не е тревожно и изобщо не е голямо количество.

През уикенда изкарахме някакъв краткотраен вирус - аз с разстройство и гадене (поради което не можех да пия вода - също може да е допринесло за намаляване на кърмата Tired, а Пипо - само с разстройство (поне тогава не забелязах увеличение на повръщането). Защо се притесни педиатърката - всъщност не беше особено притеснена - по-скоро аз бях, защото забелязах, че фонтанелата му е хлътнала, когато го държа изправен и я попитах. Отговорът беше, че трябва да му давам вода, за да не се обезводни, другото възможно било това да си му е просто физиологична особеност. Не съм обръщала внимание как беше преди пустата фонтанела...


На моя син фонтанелата е хлътнала навътре, нищо притеснително не е, просто като си вгледаш когато е в изправено положение и главата му е в профил, вижда се леко хлътналото място на фонтанелата, че му е и големичка. Няма лошо да предлагаш вода на бебето, но без захар, обикновена вода, ако иска ще пие, но правилото е първо да предлагаш гърда и ако не иска, тогава вода или поне вода да даваш известно време след кърмене, примерно половин час. Не му трябват и големи количества, някакви 20- 30 мл. са добре. Но най - вероятно няма да я иска, още повече, че ще е с биберон. Аз винаги съм предлагала, но бебчо винаги е отказвал  Mr. Green Целта е да не се напълни стомахчето на бебето с вода и да няма място за кърма  

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 00:59 от rosy_bosy

# 27
  • Варна
  • Мнения: 11 340
След като доста се порових из този подфорум последните дни, донякъде се убедих, че май наистина су наяжда за 2-3 минути, а аз го тъпча Embarassed в голяма част от случаите. Това, което ме кара да мисля, че се наяжда, е прочетеното (Yanast го беше писала в някаква тема), че при ефективното сукане, бебетата преглъщат веднъж на 2-3 сукания, нейното понякога преглъщало всеки път. Моето (а и кака му беше така преди време) преглъща всеки път, когато суче ефективно. Така, че, ако е нормално бебе, преглъщащо веднъж на 2-3 сукания, да се нахранва за 10-тина минути, явно е напълно възможно Пипо да се засища за 2-3-4 минути, ако преглъща на всяко сукане. Grinning

След като го прехвърля на втората гърда и той започне да се дърпа или пък заспи, приема залъгалката охотно, т. е. може би иска просто да си посуче, без да пие, само за успокоение. Thinking

rosy_bosy, и на ръка не мога да изцедя нищо, Бу ми прати нагледене материал за най-добрата техника за ръчно цедене, не става и това е. А, докато се кърмим с едната гърда, другата тече. Crazy

За коликите - напоследък си мисля, че мож и да има, но той си е кротушко и не плаче по принцип, така че няма как да разбера има ли или не. Понякога си присвива краченцата и после пръцка, но това, което най-много прилича на колики, е именно дърпането от гърдата и извиването на дъга..

За фонтанелата, поуспокоихте ме, явно може и наистина да е физиологична особеност тази хлътналост. Rolling Eyes Вода наистина не иска, а и аз не му предлагам особено - той или спи, или суче, просто няма кога да му я давам. Tired

Все пак си мисля, че в петък и събота наистина се беше пообезводнил - първо, акаше доста, нещо като диария имаше (възможно е да го е пипнал вируса), дори в акитата му имаше слуз и бяха зеленикави; после, повръщаше повече от обикновено и трето, беше по-сънлив и не му се сучеше, което доведе до по-малко напишкане памперси в следващите 2 дни (като брой бяха същите, но не бяха тежки, както обикновено). В петък го държах целия ден на гърдата си, сукваше по минута и пак се унасяше, но май спасихме положението - днес вече е къде-къде по-добре. Peace

labulgara
, нашата везна е механична и няма как да премеря памперсите, освен да ги слагам в кухненската везна Mr. Green.

abutikon
, Hug

Общи условия

Активация на акаунт