Какво ни кара да говорим за бебето с "НИЕ"?

  • 8 277
  • 166
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 587
В началото по навик.Девет месеца бяхме "ние" и ми трябваше време да свикна че вече сме "аз" и "тя" като отделни личности.

# 16
  • Мнения: 11 003
Не говоря на "ние" - не ми харесва, нямам потребност да го правя, но ми се струва, че повечето хора си го използват по навик, като клише.
Май само тези, които пишем и четем във форумите, се дразним и виждаме нещо лошо в това, и съответно пускаме теми за "Ние" и "Вие"  Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 1 735
Вече избягвам да го правя.Преди,като беше по-малка, наистина бяхме като едно цяло и може би затова понякога говерех в мн.ч.

# 18
  • Мнения: 1 485
Общо взето е тъпа фраза,но за съжаление се употребява често

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 529
Признавам си, че ми звучи много тъпо, но си трая...
Никога не бих направила забележка на някой за такова нещо Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 3 752
Идва ми от само себе си и не ми прави никакво впечатление.Та нали до скоро сме били 2 в 1.

# 21
  • Мнения: 1 155
Какво значение има как говорим за децата си? Като ви дразни, не говорете, така. Всеки може да говори КАКТО си поиска за неговото си дете, въпрос на личен избор...не ме дразни...

# 22
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


А не смятате ли, че понякога се излагате много, тези които говорите с "ние".

 Давам един пример от вчерашна тема.Майка пита по колко пъти е нормално да акат бебета хранещи се с АМ.Отговорът е:

   
Цитат на: =topic=388185.msg10864015#msg10864015 date=1239557367
И ние акаме по веднъж на ден, ама по много  hahaha

# 23
  • Мнения: 4 433
Имаше преди подобна тема и доста дълга.
Не го мисля на момента както се изкажа,няма значение просто Wink

# 24
  • Мнения: 616
Дскоро сме били 2 в 1, да така е Simple Smile Но не си спомням някоя бременна да е казвала "Ние качихме 15 кила".
Мен изобщо не ми прави впечатление когато друга майка/баща си говори за детето с Ние, но виж, като дойдат при мен да ме питат ВИЕ пълзите ли.... става ми леко неудобно. Какво да отговоря? Аз съм особено съпричастна с детето си, отделям му доста внимание, но не пълзя с него. Струва ми се, че ме възприемат като част от бебето и нищо повече. Да, ама аз съм си човек, и не казвам ХодихМЕ на дискотека, понеже си ходя само аз, бебето си спи  Mr. Green Виж, ХодИМ на плуване, да, защото и двамата сме в басейна, и е голям кеф!
Това може би идва от начина, по който говирм с бебетата, когато сме сами с тях; аз му говоря, и понеже той не може да участва в разговора вербално, се изказвам "Хайде да седнем... ела да пийнем, да вземем, да оставим...." и без да се замисля го прехвърлям и в останалите ситуации. Мъжът ми, без да е чел форумите, и без да се е замислял изобщо, ми обърна внимание на това, явно отстрани се забелязва Simple Smile И той е съпричастен с бебето, гледа го, колкото и аз, но не говори с ние  Peace

# 25
  • Мнения: 8 999
"Ние" сме, когато правим нещо заедно - например "Ние се разхождаме", "Ние отиваме на кино", "Днес карахме кънки /защото и аз карам заедно с децата/. Никога не съм казвала "ние", ако действието се извършва от някой друг и аз не участвам в това действие. Също така "наше" е нещо, което е общо - нашият дом, нашата кола, нашата вила, нашето мнение /ако всички сме на едно мнение, разбира се!/.
Понякога казвам "нашето училище", защото и аз съм учила в същото, в което в момента са и децата ми.
Дори и когато бебетата са били в корема ми, пак са си били отделни личности от мен. Например не мога да кажа "Днес ритахме много", или "Родихме се".
Не знам с какво е свързана употребата на това "ние", честно казано за пръв път го чух тук, във форума. Моите приятелки-майки също не се "ниеносват" Те са си те, а децата им са деца. Иначе имам чувството, че става дума за някакъв чудовищен хибрид между възрастен и дете. Бррр, направо тръпки ме побиват.

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
Ха-ха-ха, наскоро бях пуснала подобна тема... Явно не само мен ме дразни.
Ами, ние серем ли в гащите? Понеже аз от доста години не го правя... синът ми пък, обратно, категорично отказва да го прави другаде... А на въпроса: струва ми се, че някои майки (и татита, впрочем) просто губят самоличността си след появата на детето... Губят самочувствие 0 от това, че са "АЗ" и това ги кара да търсят идентичност. У единственото, което е близо до тях през цялото време - идентифицират се с детето, омаловажавайки и пренебрегвайки себе си. На мен лично ми звучи ужасно унизително. И... на такива въпроси отговарям горе- долу като съпруга ти - макар напоследък по- често да казвам просто своята възраст, допълнена с въпроса "а защо мина на Вие"? Или сумата от двете възрасти... нещо такова.


ПП
baibibi, благородно завиждам за кънките. На каква възраст е удачно да се пуснат мъниците на пързалката?

# 27
  • Мнения: 236
Бебето е зависимо, въпреки, че вече е излязло, то е изцяло зависимо от човека до него, така че напълнонормално е да се употребява НИЕ. Нещо като особеност на езика и ми е много смешно, когато някой се прави на интересен, че не разбира какво го питат или отговаря иронично.

И аз мисля така. На който не му харесва да не го използва! При мен специално употребата на думата "ние" дойде съвсем спонтанно, не съм я "прихванала' от другите майки, защото преди да родя не съм имала почти никакъв контакт с майки на малки дечица, както и не съм била във форума, така че дойде съвсем естествено като израз. Има толкова други дразнещи неща около нас, че това ми се вижда глупаво да се осъжда едва ли не - въпрос на усещане и личен избор е кой как ще говори за себе си и детето си Peace

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Може би се дължи на факта,че 9 месеца сме били едно цяло с бебето.Това е моето обяснение.
Аз лично употребявах НИЕ само в началото. Peace

Също го правех с първото ми дете, сега с Йоана избягвам да го правя Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 2 508
Честно ви казвам, мислех си, че никога няма да говоря така! Но всички го правят! И човек неволно свиква... А и някакси ми е странно все да казвам Йоан това, Йоан онова, много официално звучи... А това "На колко сте?" е обикновено, за да не объркаш пола.

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 11:33 от autumnsphere

Общи условия

Активация на акаунт