Какво ни кара да говорим за бебето с "НИЕ"?

  • 8 285
  • 166
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 564
Бебето е зависимо, въпреки, че вече е излязло, то е изцяло зависимо от човека до него, така че напълнонормално е да се употребява НИЕ. Нещо като особеност на езика и ми е много смешно, когато някой се прави на интересен, че не разбира какво го питат или отговаря иронично.
И аз съм на същото мнение.
Ми то детето е зависимо до 18 поне (някои и мнооого повече...)!

# 61
  • Мнения: 2 658
Очаквам скоро да прочета за възмущение към обръщението "мамо" от майка към дете.  Rolling Eyes Пример: "Пепи, защо плачеш, мамо?" Скоро може да отречем и умалителните обръщения и бебешкото говорене. Много е важно редовно да се подиграваме на отношенията между майка и дете, както и да засрамваме хората по детските площадки с остроумието си.

Ама раzбира се, нали ние съфорумките, сме едни недосегаеми същества, които можем да иzкритикуваме всичко и всички  ooooh! Само че си мисля, че някои СМЕ такива повече във форума, отколкото в живота, а  Wink ? Тука си иzливаМЕ жлъчта, щото в живота сигурно не смеЕМ да си кажем меродавното мнение. В очите е трудно, не е като пред компютъра, нали  Whistling ...

# 62
  • Мнения: 9 973
Бебето е зависимо, въпреки, че вече е излязло, то е изцяло зависимо от човека до него, така че напълнонормално е да се употребява НИЕ. Нещо като особеност на езика и ми е много смешно, когато някой се прави на интересен, че не разбира какво го питат или отговаря иронично.
това е и моето обяснение

# 63
  • Мнения: 542
просто ми идва от вътре! Grinning

# 64
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Бебето е зависимо, въпреки, че вече е излязло, то е изцяло зависимо от човека до него, така че напълнонормално е да се употребява НИЕ. Нещо като особеност на езика и ми е много смешно, когато някой се прави на интересен, че не разбира какво го питат или отговаря иронично.
това е и моето обяснение
И аз мисля, че идва от това, че бебето не е самостоятелна личност както някои твърдят. Може да върши много малко неща само. Аз също инстинктивно казвам "ние" за нещата които вършим заедно, иначе в други ситуации си говоря в единствено число както за себе си, така и за него Wink

# 65
  • София
  • Мнения: 159
И аз си задавам този въпрос, но явно просто е въпрос на усещане на нещата.
За мен моето дете е отделна личност и не мисля да го обезличавам говорейки в мн.ч  

# 66
  • Мнения: 1 464
Аз да кажа кое ме дразни-имах една позната,забременя и като се започна още от първия месец "ние отиваме на плажче","ние излизаме" doh и други-сещате се какво имам предвид,да не изброявам.Ми някак си не ми звучи нормално и не мога да го приема.А за след раждането,ще мога да се изкажа малко по-нататък Crazy

# 67
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Очаквам скоро да прочета за възмущение към обръщението "мамо" от майка към дете.  Rolling Eyes Пример: "Пепи, защо плачеш, мамо?" Скоро може да отречем и умалителните обръщения и бебешкото говорене. Много е важно редовно да се подиграваме на отношенията между майка и дете, както и да засрамваме хората по детските площадки с остроумието си.

мдаааа, изглежда скоро ще дойде това време. Cry
по темата - мисля, че до известна възраст майката и детето (в обичайната, природна ситуация) има общ енергиен "поток" (май в астрологията го наричат егрегор, или нещо от този род). според мен това е причината когато бебето е съвсем малко да сме в една общност. и не съм съгласна, че човек, който казва "ние" се унижава и е загубил самочувствието си. напротив. мисля, че да имаш приоритет за един сравнително кратък срок в живота си, да се отдадеш на едно малко същество за още по-кратък срок не е нещо лошо и ако някой го изразява и с думи не разбирам защо трябва да го упрекваме.
дано се включи някоя мама-психолог. мисля, че има и по-д-бро обяснение от загубата на идентичност у майката.
мисля освен това, че отговори - аз на 29, той на 5, при очевидно разбиране на смисъла на въпроса е израз на невъзпитание и комплексарщина.

# 68
  • Мнения: 3 869
Ако подобен въпрос бъде отправен към мъжа ми, ще реагира точно като твоя, офиоли и го намирам за естествено
НО, мъжете няма как да са свързани толкова с малките си бебета, както майките им. Първите 3 месеца за мен всичко си беше неразделно от бебето и неговите проблеми си бяха и мои, и съвсем естествено ми идваше говоренето в множествено число за неща като "кърмими се" "спим" "бяхме на разходка" "имаме график" и пр. А и "ние сме с червено дупе" или друг здравословен проблем - също ми звучи обяснимо - в крайна сметка и бебе и мама страдат от факта, макар и по различен начин. Вече като пораства бебето и започва да става по-независимо звучат малко странно "вие" формите.

# 69
  • Мнения: 316
Фактът, че бебоците са силно зависими от нас и че в първоначалните месеци от живота им /да не кажа години/ всичко се прави чрез майката или с нейна помощ /да не съм груба!/. Това кара често да използваме събирателното "НИЕ".
Факт е също, че когато поотрастват, започват да сядат сами, да се изправят сами, да правят първи стъпки сами /примерно/, тогава разбираш, че това "НИЕ" звучи смешно и обезсмисля усилието на детето ти.

# 70
  • Мнения: 46 536
Ми то детето е зависимо до 18 поне (някои и мнооого повече...)!


Говоря за друга зависимост - ако не го преместиш, не може самО, ако не му дадеш храна, не може да си вземе и т.н. Когато проходи и  започне да се обслужва самО, ние-то постепенно изчезва.
А иначе някои са зависими цял живот, но не става дума за тях в темата.

# 71
  • Мнения: 5 391
Никога не съм говорила в множествено число...в началото може и да съм се дразнела, сега след второто дори не забелязвам дали и кой го прави.

# 72
  • София
  • Мнения: 614
Аз не искам да поставям всички под един знаменател - става дума за различни подбуди и усещане при различните майки.

При някои си е откровена простотия - /примери имам много/, при други - опит да преодолеят чувство за малоценност или нереализираност, при трети - пълна отдаденост и загуба на самоличност, при други - просто шега и игра на думи. Със сигурност има поне още толкова причини.

Понякога се дразня, но в повечето случаи не обръщам внимание. Но определено ми е неприятно, когато ме питат в множествено число "Вие по колко пъти акате на ден?", "А по колко часа спите", "Колко храна изяждате", "А какъв памперс ползвате?". Това, че някой си разсъждава в мн.ч. не значи, че трябва да го прехвърля и на чуждите деца  Crossing Arms



# 73
  • Мнения: 616
мисля освен това, че отговори - аз на 29, той на 5, при очевидно разбиране на смисъла на въпроса е израз на невъзпитание и комплексарщина.
Аз, както казах, нямам нищо против всяка майка/баща да си говори както желае за собственото си дете, няма нищо лошо; но защо идват и налагат на останалите своите изрази? Ако такъв отговор ти се вижда невъзпитан, то той е породен от невъзпитан въпрос! Чужд за мен човек да ме пита ВИЕ на колко сте... да не говорим, че в някои случаи напълно непознати ме питат, без дори да знаят, дали детето е мое... Всеки има право да избира, аз също използвам Ние понякога. За моето си дете, не за чуждите обаче!

# 74
  • София
  • Мнения: 721
Природата ни кара, това е Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт