500 000 българи болни от хепатит?

  • 20 641
  • 152
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 3 787
Положението с хепатитите в нашата страна наистина е стряскащо.

Не знам колко хора познавам вече с положителен HbsAg Confused.
И още няколко с хроничен хепатит,като най-възрастния е вече към 60-те и се е примирил Tired
Лошото е,че когато го открият случайно или не,докторите казват:"Нищо ти няма,цял живот ще си живееш с това,но то няма да ти навреди.Яж си,пий си и като се сетиш,пускай по някой чернодробен ензим Sick".
И ти си живееш спокойно,докато някой ден започнат да се проявяват разни малки симптомчета-хронична умора,петна по кожата,храносмилатени проблеми,махмурлук след 1 чаша вино 3 дена.
Докторите не могат да навържат нещата и започват да те пращат по разни съвсем странични специалисти и се опитват да лекуват всичко по отделно.Докато накрая се окаже,че всичко е в следствие на не добре работещ черен дроб.И така се тръгва по мъките Rolling Eyes.

Хроничния хепатит Б почти не се лекува.Борбата е цял живот и изхода е напълно неясен,дори на светилата в областта.
Слава богу,хроничният хепатит С се лекува много успешно и там има голям шанс за напълно излекуване,в зависимост от генотипа.

Аз съм боледувала от хепатит Б преди 9 години.Слава болгу,излекувах се напълно,изчистих вируса.Но бях на 19 години.Един ден в отделенито постъпиха 11 нови човека-всичките с хепатит С.Оказа се,че всички идват от урологията-след операции.Заразили са ги на конвейр,както се казва Sick
Всичките бяха възрастни хора и бяха доста зле.Един дядо имаше на близо 80 години-не искам да се сещам как страдаше човека Cry

Изследвайте се,докато е време и се ваксинирайте,защото хепатита е страшна болест.
И е добре да се знае,че ваксината срещу хепатит Б не осигурява доживотен имунитет.Затова е добре след 5-та година да се направи изследвание за титъра на антителата и ако не е достатъчно висок,да се направи реваксинация.

Дано скоро нашите доктори станат по-адекватни в тази област Praynig

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Здравейте!
За съжаление моите резултати не са напълно в ред. За Хепатит В е отрицателен, но за Хепатит С "слабо положителен". Досега съм звъняла къде ли не, в крайна сметка ме успокоиха, че резултата може да е фалшив. Ще си пускам 1000 изследвания, за биохимия, чернодробни...., а след 1 месец ще пускам пак за Хепатит С, но вече в ХЕИ. В лабораторията, където си направих изследванията, а и лекарката към която се обърнах ми казаха, че може единиците да са се повишили към + от друга инфекция или нещо си др в кръвта, така че да не съм се притеснявала. Но как да стане това наистина не знам. Sad

# 47
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Запис да следя темата.

# 48
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
В изследванията за сключване на брак, включваше ли се хепатит? и кой по-точно?
Последно съм си правила такива изследвания преди година, а преди 4 години - пълни кръвни изследвания, напълно в ред.

Пепсилайт, дано всичко е наред, стискам палци!

# 49
  • Мнения: 18 057
Pepsilight, ужасно съжалявам за тревогите ти мила, дано се окаже грешка и всичко с теб да е наред Praynig, преливали ли са ти кръв, имали причина за притеснение? Стискам палци с две ръце, възхищавам ти се на смелостта, аз честно казано я нямам....

# 50
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Не си спомням за изследванията за брак, но дори и да са правени изследвания за Хепатит, то той е бил Хепатит В. Никъде не изискват изследване за Хепатит С. Пълните кръвни изследвания рядко включват Хепатит С. Включен е само ако изрично е било казано, да се направи.

Pepsilight, направи си повторни изследвания в друга лаборатория. Дано теста да е отрицателен.

Не е нужно да са й преливали кръв. Хора, разберете Хепатит С, може да се хване от всяка една манипулация, която е свързана с кръв. Дори едно безобидно ходене на козметик, ако не са стерилизирани уредите както трябва може да доведе до заразяване, ако преди това там е бил човек болен от Хепатит С.  А както се разбра много хора дори не знаят, че са болни, така че не могат и да предупредят.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Благодаря ви, момичета за подкрепата. И аз се надявам всичко това да е е една лоша шега. Утре съм при личния, за да ми пусне всички изследвания по здравна каса, да видим за какво иде реч.
Дори да имам Хепатит, нямам идея откъде може да е, най-голямата вероятност е от зъболекар или гинеколог, на тези две места съм най-редовна. Не знам дали споменах, но обичам да обръщам внимание на здравето си и винаги съм си мислела, че това ми е голям плюс. Разбира се, всеки път тръпна при получаване на резултатите.
raja_nikol, не не са ми преливали, нито съм давала кръв. Най-скорошната ми манипулация е от преди 2-3 месеца за изследване на кръвна група. На маникюр, педикюр, козметик не ходя (освен кола-има ли начин от това да е?), много рядко ми се случва. По полов път няма как да стане.... Направо не знам.

# 52
  • София
  • Мнения: 337
Пепси, а ваксината колко струва??? Стискаме палци! fingerscrossed

ваксината срещу хепатит В е около 30лв.
http://www.pharmacy-bg.com/search_price.php?cmd=drug&id=5966

но според мен, ако се ваксинираш е много по-смислено да го направиш с комбинирана ваксина срещу А и В. Схемата е същата. Цената е около 50-60лв.

Реимунизация се налага през 5 години, само за хора с повишен риск от заразявен - лекари, хора работещи с кръв...за останалите не се налага реимунизация. Децата се ваксинират срещу хепатит В от 1992г. Схемата е първа доза до 24 часа след раждането. И подсилващи дози на 1 и 6 месец. Повече реимунизации няма Peace.

Аз лично съм си ваксинирала и двете деца и срещу хепатит А. Верно е, че той не хронифицира, но се предава изключително лесно, чрез замърсена храна (и всичко което децата си пъхат в устата), вирусът на хепатит А издържа на замръзяване и понякога се намира в ледените кубчета например или морските деликатеси...,

Колкото до статистиката за 500 000 души, може и да е малко пресилена, ако човек си представя че толкова са боните от хепатит С, но според данни на световната здравна организация (СЗО), в България ХРОНИЧНИТЕ носители на хепатит В са около 450 000, като добавим и болните от други вирусни хепатити нищо чудно да са поне половин милион!

# 53
# 54
  • Мнения: 149
И аз се записвам да следя темата.Решихме с мъжа ми и ние да се зследваме след празниците.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама това вече си е епидемия! Не може от седем милиона половин милион да са болни (или носители?)!

# 56
  • София
  • Мнения: 39 101
А колко пенсионери ходят при евтини, незаконни зъболекари, където хигиената е  Sick!
Не ми се мисли колко са се заразили така!

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Ама това вече си е епидемия! Не може от седем милиона половин милион да са болни (или носители?)!
Може, може. И лошото е, че в много болници е епидемия и се разпостранява точно там, където трябва да е най-голяма хигиената, но всичко се потулва. Отделно на здравното ни министерство му е по-удобно да живеем в заблуда. А нещата са много сериозни.
От друга страна българите нямат никаква здравна култура.
И аз се записвам да следя темата.Решихме с мъжа ми и ние да се зследваме след празниците.
Много се раздвам за взетото от вас решение. Стискам ви палци и да се похвалите с минусчета.  smile3525
P.S. Съжалявам, ако постовете ми са малко несвързани, но не мога да си събера мислите от вчера, ще ме извините преполагам.   Kissing Heart

# 58
  • Мнения: 2 759
А колко пенсионери ходят при евтини, незаконни зъболекари, където хигиената е  Sick!...
                         Шегуваш се. Съветвам те да не изключваш заразяване при 'скъп' зъболекар. И да правиш разлика между скъп и съвестен  Peace. А незаконни зъболекари не знаех, че съществуват.

# 59
  • Мнения: 2 759
Пепси, а ваксината колко струва??? Стискаме палци! fingerscrossed

ваксината срещу хепатит В е около 30лв.
http://www.pharmacy-bg.com/search_price.php?cmd=drug&id=5966

но според мен, ако се ваксинираш е много по-смислено да го направиш с комбинирана ваксина срещу А и В. Схемата е същата. Цената е около 50-60лв.

Реимунизация се налага през 5 години, само за хора с повишен риск от заразявен - лекари, хора работещи с кръв...за останалите не се налага реимунизация. Децата се ваксинират срещу хепатит В от 1992г. Схемата е първа доза до 24 часа след раждането. И подсилващи дози на 1 и 6 месец. Повече реимунизации няма Peace.

Аз лично съм си ваксинирала и двете деца и срещу хепатит А. Верно е, че той не хронифицира, но се предава изключително лесно, чрез замърсена храна (и всичко което децата си пъхат в устата), вирусът на хепатит А издържа на замръзяване и понякога се намира в ледените кубчета например или морските деликатеси...,

Колкото до статистиката за 500 000 души, може и да е малко пресилена, ако човек си представя че толкова са боните от хепатит С, но според данни на световната здравна организация (СЗО), в България ХРОНИЧНИТЕ носители на хепатит В са около 450 000, като добавим и болните от други вирусни хепатити нищо чудно да са поне половин милион!
                         Ваксината се слага три пъти през няколко месеца. Комбинирана е ясно, че е по-добре  Peace.
                         Реимунизация обаче се налага. И при възрастни, и при деца. Преди това обаче трябва да се направи изследване дали има нужда да се прави, и ако да - ...
                        При бебетата се прави първа доза след раждането само ако майката е рискова май  newsm78. Иначе се прави по-късно.

Общи условия

Активация на акаунт