500 000 българи болни от хепатит?

  • 20 647
  • 152
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 784
Имам някакъв спомен, че ми правиха изследвания за хепатит, докато бях бременна с малкото. newsm78 През 2004г. ми правиха само Васерман, тогава тестовете за СПИН и хепатит бяха само при съмнения или по желание- платени.
Честно казано, от хепатита ме е страх повече, отколкото от СПИН.

# 31
  • Мнения: 27 524
Може и да бъркам, но знам, че хепатит А може да се развие в хепатит В, а А се предава по всякакви начини. (Или С към В  newsm78)

Аз не намирам числото за пресилено-много хора се оказва, че го карат на крак и въобще не знаят.

Не може А към другите (не са само А,В и С, различни са. Но В и С често водят до хроничен и/или цироза.
Наистина много хора го изкарват без да разберат, при по-леките случаи симптомите са точно като на грип.

Ау, Ламтурник, хепатит А минава и заминава, не оставя нито поражения, нито проблеми. С В и С с внимание и диета може да си живееш също безпроблемно. Но за СПИН не можем да кажем същото  Confused

# 32
  • Мнения: 7 287
При мъжа ми също съвсем случайно разбрахме, че е носител на вируса на хепатит Б. Като пускахме стандартните изследвания преди инвитро за СПИН, хепатитите и васерман и хоп, цъфна му положителен австралийски антиген. никак не сме го очаквали, ама никак. Няма никакви симптоми, не е боледувал, освен ако някога не е изкарал някой грип, който не е бил съвсем грип. При мен беше отрицателен теста и си сложих ваксина. Тъй че хора според мен, нещата никак не са преувеличени.

# 33
  • Мнения: 2 784
Ау, Ламтурник, хепатит А минава и заминава, не оставя нито поражения, нито проблеми. С В и С с внимание и диета може да си живееш също безпроблемно. Но за СПИН не можем да кажем същото  Confused

Така е, Блонди, но в България болните от СПИН не са толкова много, а и аз не съм рискова група. А от хепатит на практика можеш да се заразиш от всичко, а съм чувала и че вирусът е много по-устойчив.

# 34
  • София
  • Мнения: 71
Благодаря на всички, които са ми отговорили! Hug Hug Hug

# 35
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Стискайте палци, към 14.30 ч. трябва да ми излязат резултатите. За В и С ми взеха 25.80 лв + 2лв. за манипулацията. Ако всичко е ок още понеделник ще ми сложат първата доза от ваксината за Хепатит В - Engerix B.  Praynig

# 36
  • София
  • Мнения: 71
Стискайте палци, към 14.30 ч. трябва да ми излязат резултатите. За В и С ми взеха 25.80 лв + 2лв. за манипулацията. Ако всичко е ок още понеделник ще ми сложат първата доза от ваксината за Хепатит В - Engerix B.  Praynig
Пепси, а ваксината колко струва??? Стискаме палци! fingerscrossed

# 37
  • София
  • Мнения: 5 289
Като чуя "хепатит" и ми настръхва косата.
Преди 27 години,когато майка ми ме е раждала, се е наложило цезарово по спешност.Преляли са й заразена с хепатит кръв.Това се случва в чужбина.След петнайсетина години, при боледуване от бронхо-пневмония с усложнения, са й открили хепатит.Незнам кой, но в стечение на времето се оказа, че има хепатит В и С, за А не съм сигурна.Мина се още някоя година и хоп-чернодробна цироза, последва отстраняване на далака.Така всяка година майка ми лежеше поддържащо в болница.Времето минаваше, състоянието й се влошаваше,въпреки стриктното пиене на лекарства, диети и прочие.Кожата й пожълтя, стана на петна....Веднъж в трамвая изгуби съзнание, биех й шамари да я свестя.Беше й зле.След още известно време, повърна кръв,спукани варици на хранопровода...Пирогов,сонди и прочие мъки.Отиде си.Тогава бях на 19 години.В такива мъки почина, че ми е бедна фантазията да опиша.Всички нейни болни приятелки от болници си заминаха, на никоя не се размина.Но по кофтито в случая е, не че умираш, а че умираш в адски мъки.
  Докато беше жива мама се светнах, че ме е кърмила и вероятно  ми е предала вируса.Правих изследвания-нищо.Но май не съм толкова убедена, тъй като не си спомням много, все пак и бях по малка.Сега покрай тази кампания,реших да се изследвам отново.Дай боже всичко да е наред, иначе като знам какво следва направо бих се гръмнала, честно ви казвам.
   Дано да сме здрави и да ни пази Господ от такива тежки и сложни болести, защото не е лесно, нит оза болния, нито за близките му.

# 38
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 642
КАРЧЕВА, много съжалявам за майка ти! Това е ужасно! Няма изследване което да доказва, че чрез кърмата майката може да зарази бебето.  Не се притеснявай за това.  За щастие сега има лечение на тази болест. Може да е трудно да се вредиш за него, да чакаш година-две, но все пак шанса за излекуване е голям.

Хепатит А, няма нищо общо с Б и С. Хепатит А е обикновeнна жълтеница, която се предава по въздушно-капков път, лежиш в инфекциозна 1-2 седмици и се оправяш. Хепатита на мръсните ръце, както му казват.

Хепатит Б и С са нещо съвсем различно. Може да ги изкараш остро и да не разбереш, че си болен от тях, а да си мислиш, че е грип, но в повечето случаи те остават хронични. Носиш си ги в теб без да разбереш. Не можеш да разбереш от колко време го имаш. Изследванията им са различни, така че ако си направите за Хепатит Б и е отрицателен, изследването не е хванало Хепатит С, ако евентуално имате. Трябва и за двата вида да се направи.

АЛАТ и АСАТ са чернодробни ензими, които ако са увеличени в повечето случаи показват наличието на някаква чернодробна болест. Но в много от случаите на хронични хепатити Б и С, те са в норма, и човек изследвайки си само тях, пак не може да разбере дали е болен или не.

# 39
  • Мнения: 2 759
...Преди месеци имаше случай за болницата в Троян или Трявна...
                         За тях не знам, но май преди месец пак същото се получи, в друга болница. Ако се случи заразяване на повече хора в болница, и поне на един го изкара със симптоми, тогава 'хващат' и другите. Иначе могат да си откарат години наред без да имат притеснения. А за тия години заразяват още много хора. Ако те заразят поединично (зъболекар, маникюр, да те превърже някой с раничка, при сексуален контакт и т.н.т.) няма да разбереш. Отделно притеснителните хепатити са В, С, D и Е. Лечението освен, че е много скъпо, е и със сериозни странични ефекти. И накрая, след като изкараш една кошмарна година често става ясно, че лечението няма ефект при теб. Ако се разбере, че си болен преди да родиш, раждаш в изолатор. В зависимост от конкретния случай можеш/ не можеш да кърмиш.
                        irka, шанса за излекуване е колко точно голям? Не много, нали?

# 40
  • Мнения: 2 759
...АЛАТ и АСАТ са чернодробни ензими, които ако са увеличени в повечето случаи показват наличието на някаква чернодробна болест. Но в много от случаите на хронични хепатити Б и С, те са в норма, и човек изследвайки си само тях, пак не може да разбере дали е болен или не...
                        Peace

# 41
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 642

                        irka, шанса за излекуване е колко точно голям? Не много, нали?

В инерес на истината хроничния хепатит Б се лекува по-трудно.

Хроничния Хепатит С са 3 подвида, два от тях се лекуват по 6 месеца и шанса им за излекуване е над 80%, единия подтип се лекува 1 година и при него за съжаление шанса за излекуване е по-малък 50-60%.  

Хубавото е, че в момента медицината работи усилено в тази област и ще се пускат нови лекарства които ще имат по-голяма успеваемост на лечението.

За Хепатит Д и Е не знам много, то и лекарите не знаят много за тях! Wink Надявам се да не ми се налага да се образовам  и за тях!

# 42
  • Vienna
  • Мнения: 519
шансьт 3а напьлно и3лекуване от хрони4ен хепатит, е в 3ависимост от подвида на вируса между 50 и 80%
не видях, 4е ве4е има отговор, с Ирка сме писали едновременно.

с хепатит Д може да се 3ара3иш само ако си болен от Б.

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 15:15 от Lucy

# 43
  • Мнения: 2 759
шансьт 3а напьлно и3лекуване от хрони4ен хепатит, е в 3ависимост от подвида на вируса между 50 и 80%...
                        В такъв случай е странно това, че постоянно има лекарства, които се отричат поради неефективност и влизат в употреба нови такива.
                        Аз също не съм наясно с Д и Е (надявам се да не ми се налага, макар поради незнанието сега е възможно евентуалното им разпространение), но ми е чудно защо почти никъде не се споменават, като се говори за хепатит.
                       Иначе мисля, че в Китай са най-наясно с хепатитите, тъй като съм чувала, че там е много зле положението  Tired. За съжаление не чета китайски.
                       Честно казано не съм в час с евентуалните проценти на излекуване, тъй като има най-разнообразни здравословни състояния, може би съм песимист, понеже от всички прочетени истории ми правят впечатление особено тези с негативен край. Може би в мен е грешката. Но така или иначе дадените проценти са само за хората, които са стигнали до лечение, което не съм убедена, че е меродавно. А и в крайна сметка съществува и спонтанно излекуване.
                      Бтв, бях чела историята на една мацка, която се занимава с гладолечение. Тя твърди, че е изчистила хепатитния вирус от себе си с глад. Мисля, че за В ставаше дума.

# 44
  • Мнения: 2 759
Децата които са родени след 1990 са ваксинирани срещу хепатит Б,но според мен този вирус не се предава толкова лесно,освен по кръвен път...
                       След навършване на определена възраст децата трябва да бъдат изследвани, и ако се нагала - реимунизирани. Ваксината не е за цял живот. За съжаление на различните места съм чела за различни периоди.
                        Пепси, стискам ти палци за изследванията  bouquet!

Общи условия

Активация на акаунт