500 000 българи болни от хепатит?

  • 20 648
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 381
Преди доста години свекърва ми иска да стане кръводарител. Дава кръв, изследват я, казват й "Имаш Хепатит"...Шах....Медицински работник е, изследва се в още веднъж. "Успокояват я" с "Грешка". Живее доста време спокойна, че е било грешка. И така до края на зимата на 2006-та, когато баща ми направи инфаркт и трябваше кръв за него. Отива тя и още при проверката й съобщават, че при тях тя си се води с Хепатит Ц. Ужас.....Изследва се сто пъти и се оказа, че наистина си е била с Хепатит н-брой години. Следват биопсии и чакане от 1.5г НЗОК да й отпуснат лечението, защото е супер скъпо. М/увременно Хепатита си работи(води до рак, цироза....). Има щастието да се вреди за лечение, продължаващо най-малко 6м, при нея беше 1г. Няма такъв кошмар.....Страничните реакции на лечението са отврат-страшни депресии, падане на коса, отслабване......и много други, които само тя си знае. Сравняват го с химотерапия, много хора не издържат и се отказват. Сега, 1/2г. след приключване на лечението се оказа, че вируса още е в нея, т.е. цялата мъка е била напразна. Отделно, че сега има проблеми с висока захар(недай Боже-диабет).

Нямаше индикации за Хепатит, не се вижда на ехограф, освен ако черния дроб не е оголемен, при нея не беше. На просто кръвно изследване не се хваща.....

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 12:59 от Гита Ог

# 16
  • Мнения: 184
Преди време имаше едно здравно предаване по бтв, което логично имА кратък живот. В един от броевете мъж на средна възраст се оплаква от постоянна умора, безсъние, ходил е на всякакви лекари, изводът, да пие розови хапчета, било от стреса (има малък бизнес). Водещият му пусна изследвания, видя хепатит, после на ултразвук май го потвърдиха. Ходиха да търсят сметка от личния му лекар защо не е видял заболяването...

# 17
  • Plovdiv
  • Мнения: 587
Преди дни с мъжа ми засякохме клипчето от националната кампания /не помня по коя ТВ/ и искренно се зарадвахме, че най-после се акцентира и на това. Трябва да се знае. http://www.puls.bg/illnes/group/cat_97/
Доколкото знам, вирусът на Хепатит е много по-устойчив от вируса на СПИН, в пъти. Т.е. ако вирусът на СПИН умира за няколко минути, вирусът на Хепатит може да оцелее дълго време.


# 18
  • Мнения: 2 521
Децата които са родени след 1990 са ваксинирани срещу хепатит Б,но според мен този вирус не се предава толкова лесно,освен по кръвен път.Аз се заразих от хепатит Б преди 6 години при посещение на зъболекар.Дъщеря ми естествено е ваксинирана,но съпругът ми не е, и все пак не се разболя.А нали се предава и по полов път.Симптоми естествено си има-умора,гадене.липса на апетит.Абе като при бременност.Сума ти тестове си направих докато се усетя че има нещо друго.

# 19
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 643
За съжаление е вярно! Ако хепатита е хроничен С, няма оплаквания и симптоми.  Изследвания не се правят и не се поемат от Здравната каса. Можеш да разбереш наистина съвсем случайно ако ти се наложи да даряваш кръв, или случайно ти направят това изследване.

И статистиката си е много вярна. Колко от вас са си правили изследване за Хепатит С през живота си? За Хепатит Б правят по време на бременността, но не и за С!

Хепатит С можеш да хванеш само по кръвен път, а пътищата са много - всякакви интервенции с игли /като малоумната сестра в Трявна ли беше/, козметични интервенции /маникюр, педикюр и пр./ ако няма сериозна стерилност, зъболекър, татуировки, пиърсинг и пр. пр. 

Не искам да ви плаша, но е добре всеки да се изследва!

Няма кампании, защото лечението е скъпо и не всеки може да се дореди до него. По-добре по-малко хора да знаят, ще спестят сума пари на милата ни Здравна каса, а когато вече разберат от симптоми че са болни от нещо, то вече няма да е само Хепатит С, ами ще е я цироза, я рак на черния дроб.  Ами случва се, ще си замине човека. Господ така е решил! /нали така се казва/! Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 453
.....когато вече разберат от симптоми че са болни от нещо, то вече няма да е само Хепатит С, ами ще е я цироза, я рак на черния дроб. 
Точно така. Завишените чернодробни ензими биха подсказали на лекаря, че пациента трябва да се изследва за хепатит. Само дето хич не е сигурно, дали лекаря няма да махне с ръка и да отсече "намали алкохола", вместо да поиска подобно изследване. Confused

Няма кампании, защото лечението е скъпо и не всеки може да се дореди до него. По-добре по-малко хора да знаят, ще спестят сума пари на милата ни Здравна каса
Очевидно тази порочна практика, е широко разпространена у нас. Да не дава Господ никому да се сблъсква феномена, наречен Здравна каса!  Confused

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Твърдо съм решила да си пусна изследвания за хепатит. Много се надявам да са отрицателни и по  най- бързата процедура ще си направя ваксина за А и В, разбрах че за С все още няма (тук ще се моля).
Децата които са родени след 1990 са ваксинирани срещу хепатит Б,но според мен този вирус не се предава толкова лесно,освен по кръвен път.Аз се заразих от хепатит Б преди 6 години при посещение на зъболекар.Дъщеря ми естествено е ваксинирана,но съпругът ми не е, и все пак не се разболя.А нали се предава и по полов път.Симптоми естествено си има-умора,гадене.липса на апетит.Абе като при бременност.Сума ти тестове си направих докато се усетя че има нещо друго.
Ваксината не е доживотна.

# 22
  • София
  • Мнения: 71
Много моля, ако някой има представа, да ми каже какъв вид са изследванията за хепатит (кръвни ли, какви newsm78)  и колко струват? Къде може да си направи човек такива изследвания в София? Как се процедира? Верно е, че малко ни стреснаха със съобщението за тревожно високия процент болни от хепатит, но по-добре така, та повече хора да вземат мерки, отколкото да тънем в неведение и после да се чудим откъде ни е дошло до главата. Ако има нещо, по-добре да се хване на време. Искам да си направя такова изследване, въпреки, че нямам никакви обезпокоителни симптоми. Но, както се разбра, човек може да си го носи с години и нищо да не разбере..... Гадна работа!

# 23
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 381
Много моля, ако някой има представа, да ми каже какъв вид са изследванията за хепатит (кръвни ли, какви newsm78)  и колко струват?

Кръвни са, но колко струват, не знам. Трябва да си кажеш, че искаш да изследват за Хепатит, защото на обикновени изследвания не се хваща, т.е. не го търсят  Tired

# 24
  • Мнения: 3 634
Много моля, ако някой има представа, да ми каже какъв вид са изследванията за хепатит (кръвни ли, какви newsm78)  и колко струват?

Кръвни са, но колко струват, не знам. Трябва да си кажеш, че искаш да изследват за Хепатит, защото на обикновени изследвания не се хваща, т.е. не го търсят  Tired

Пълният пакет в частна лаборатория беше към 30лв. Включва СПИН и още нещо, но го правих преди 2 год. и не си спомням детайли.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 606
Почти съм сигурна, че това са изследванията за хепатит:
HBsAg - Хепатит В
HAV  -  Хепатит А
HCV  -  Хепатит C
Билирубин - общ и директен,
но не съм лекар, преди около година един приятел се разболя и ми правиха тези изследвания мисля.

# 26
  • София
  • Мнения: 23 214
Много моля, ако някой има представа, да ми каже какъв вид са изследванията за хепатит (кръвни ли, какви newsm78)  и колко струват? Къде може да си направи човек такива изследвания в София?
Във почти всяка лаборатория може да ги направиш, в София в "Кандиларов" например, струват около 50-60 лв за хепатит б и ц , спин и васерман.
Вземат ти сутринта кръв от вената и следобяд си виждаш резултатите.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Вземат ти венозна кръв, по 15лв. е горе-долу изследването, т.е. 30 лв. Има и чрез ДНК анализ, но там вече цените са доста високи, скоро си правих за други заболявания, но пък сега съм напълно спокойна.
Хепатит А - 65 лв.
Хепатит В - 73 лв.
Хепатит С - 87 лв. http://www.genicalab.com/prices.php

# 28
  • Мнения: 230
А АсАт, АлАт, не са ли някакъв показател. Нали са чернодробни ензими.Тях някак си по често май ги пускат на хората. Смътно си спомням, че миналата година ми правиха нещо подобно- запомнила съм го, поради изказването на ДжиПи-то, че видиш ли днес била в настроение и по щедра, та щяла да ми пусне и Асат/Алат - не помня.  Sick

# 29
  • София
  • Мнения: 39 125
Намерих!

Моят ЛЛ ми е дал направление за изследване на HBsAg в Института по вирусология през 2007 и аз не съм отишла!
Гледах си и изследванията от бремеността /2004/ - само сифилис са ми пуснали всъщност!

Ох, намерих инфо за австралийския антиген и се успокоих.
Помня, че едно време, след заболяването ме изследваха поне 3 пъти и беше отрицателен.

Ето:http://www.e-placebo.com/index.php?option=com_content&task=v … =87&Itemid=39

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 10:55 от Дилянка

Общи условия

Активация на акаунт