500 000 българи болни от хепатит?

  • 20 559
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 014
 Shocked

Вярно ли е това, гледах нещо във връзка в Big brother и останах поразена от тази статистика, че това си е всеки кажи речи 15 човек??? Надявам се аз да греша. И какво значи "откриха ми случайно", няма ли симптоми това чудо? Ако не се лъжа децата след 1990 г. имат имунизация срещу хепатит В, за този ли говорят, че поне за децата да сме спокойни. Ако темата ми не е за тук, пратете я където трябва, но наистина бях шашната от тази новина

# 1
  • Мнения: 2 821
Предава се по кръвен, освен по полов път....което някак ме навежда на мисълта, че за да има такава цифра, явно голяма част са заразени в болнична среда....
А иначе националната кампания е под мотото "Аз ли съм №12?", т.е. всеки 12ти е носител...стряскащо си е...

# 2
  • София
  • Мнения: 38 779
Темата трябва да е за Здравния форум.
Мисля че това за хепатита за съжаление, е вярно.
Аз съм боледувала от Б, слава Богу не стана хроничен.
С мен в болницата лежаха две жени, заразени с С при операция.
Тогава /преди 20 г/ още не се знаеше колко са опасни Б и С вид.
И май не са правели тестове на кръвта за преливане.
Добре че поне като се жениш или забременееш сега се правят тестове.

# 3
  • Мнения: 5 539
Това за мен е подвеждаща информация, бройката е пресилена, както и една друга бройка, която се върти из пуличното пространство, но няма да кажа коя.

# 4
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Може и да бъркам, но знам, че хепатит А може да се развие в хепатит В, а А се предава по всякакви начини. (Или С към В  newsm78)

Аз не намирам числото за пресилено-много хора се оказва, че го карат на крак и въобще не знаят.

# 5
  • Мнения: 9 814
За година четирима мои познати разбраха, че са болни от хепатит.

# 6
  • Мнения: 4 651
До преди 20 тина години кръвта за преливане не се е изследвала за СПИН, хепатит Б и С. Много хора са заразени по този начин.

Преди месеци имаше случай за болницата в Троян или Трявна, където малоумна сестра промивала абокатите на всички пациенти с една и съща спринцовка и така заразила 10 тина човека с Хепатит С.

Преди година и нещо близка приятелка си замина за 1 месец от скоротечен хепатит Б, случва се в 1-2% от случаите, но се случва. Заразиха я при операция от апандисит или по време на престоя й в болницата, няма другаде от къде да е било. Разбира се нищо не се доказа.

Това за всеки 12-ти е в световен мащаб.

# 7
  • Мнения: 4 435
За съжаление се предава по много начини, хората не се изследват, предават на други...и положението е страшно!
Жената която беше във ВИП Брадър, излекувана вече от Хепатит С, каза че може и от ходене на маникюр да се заразиш. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 2 386
 Shocked Kak всеки 12-ти, бе? Почти епидемия си е това..

Отивам да чета по въпроса.

# 9
  • Мнения: 4 651
Shocked Kak всеки 12-ти, бе? Почти епидемия си е това..

Отивам да чета по въпроса.

Още преди 12-13 години в гимназията идваха от ХЕИ да ни обясняват колко е страшно, имаше кампании за ваксинация, но беше доста скъпо и почти никой не се ваксинира. Сега съжалявам, особенно след като умря момичето, за което разказах толкова тъпо.

# 10
  • Мнения: 18 014
Разбрах колко е заразно, но все пак, има ли симптоми, как така им откриват случайно- какво са си изследвали или са имали оплаквания? А за имунизациите как стои въпроса- правят ли се на децата?

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Разбрах колко е заразно, но все пак, има ли симптоми, как така им откриват случайно- какво са си изследвали или са имали оплаквания? А за имунизациите как стои въпроса- правят ли се на децата?
Ми да, още в първия месец от живота на детето-хепатит Б. Жълтеница е другото име на хепатита.

Понякога няма симптоми или се развива много бързо, или знам ли.  Confused И в подписа ми стои една свещичка по тая причина.

# 12
  • Мнения: 4 435
Разбрах колко е заразно, но все пак, има ли симптоми, как така им откриват случайно- какво са си изследвали или са имали оплаквания? А за имунизациите как стои въпроса- правят ли се на децата?

В повечето случаи няма симптоми, в други протичат леко, и се оприличават като симптоми на грип. Има хора, които живеят с вируса 10-15 години, преди да разберат че го носят. Научават при някакво изследване. На мой роднина му намериха, като отиде да дарява кръв примерно.

# 13
  • Мнения: 230
Аз също съм потресена от статистиките, които чух. Недоумявам, как е възможно такова престъпно нехайство. След като знаеш, че болестта протича без симптоми (едната жена каза, че била болна от 9 години!, без да знае), трябва да разясняваш на населението, да им кажеш да се изследват. Не може случайно да ти откриват такава болест. Ние не сме медицински лица. Можем ли всичко да знаем. Нали тези, които са се клели да помагат на хората в страданието им, трябва да ни кажат. Аз съм специалист в друга област, там разяснявам и то съвестно, въпреки че не става въпрос за  човешки животи. Какво им пречи на Джи Питата да те информират, че трябва да си направиш тест. За пръв път чувам за това и то покрай някакво риалити по ТВ. Ами, не си гледат работата медиците и това е.
Само не започвайте да ме убеждавате, че имало кампании, ама аз съм бляла някъде. Щом хората масово не са осведомени, причината не е в народа. Нали ходя на профилактични прегледи всяка година, защо никой не се е напънал да промълви дори за подобен проблем. Пускат ми едни никакви изследвания, колкото да се отбие номера. Как ще го хванат това, щом е без симптоми, нали с профилактични изследвания?! Пфу!

# 14
  • Мнения: 3 453
Пускат ми едни никакви изследвания, колкото да се отбие номера. Как ще го хванат това, щом е без симптоми, нали с профилактични изследвания?! Пфу!
Така е, за съжаление. Затова аз сама си назначавам изследвания, също за близки хора. Наскоро се оказа, че в една лаборатория дори не са чували за две изследвания. Частна лаборатория, при това в сравнително голям град. ooooh!
Спестявам си кисненето пред личната, хиляди направления и обяснения как това не ми е нужно! Confused Четенето из интернет ме е образовало до толкова, че да зная какво точно да си пусна /за кръвни изследвания говоря/, от там вече търся специалист за разчитане, диагноза и адекватно лечение.
Парадоксалното е, че доста заболявания са лечими, само дето трябва някой да те светне как точно да ги откриеш. Малко са специалистите, които си "губят времето с ненужни изследвания".
Всъщност, да те тресе "синдрома на третокурсник по медицина" не е чак толкова лошо.  Mr. Green

.....както и една друга бройка, която се върти из пуличното пространство, но няма да кажа коя.
Е хайде де, просвети невежите. Току виж съм се оказала част от грешната, "пресилена" статистика... Whistling

Общи условия

Активация на акаунт