Становище на неправителствени организации по повод благотворителния сезон на VIP

  • 2 954
  • 45
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Публикуваният по-долу текст е становище,което е изпратено до медийте и държавните институции днес.

Пускаме го и тук за да може всеки,който желае да се присъедини към него.Няма да има петиции и тн.,просто ако някой иска да го подкрепи може да го направи на мейла в края на текста.

  bouquet

Становище на неправителствени организации
по повод благотворителния сезон на VIP Brother

Като организации, които активно и дългосрочно работят за правата на децата, за решаването на важни социални проблеми, за създаването на по-добра среда за благотворителност и гражданска ангажираност в България, ние приветстваме идеята медиите чрез предаванията си да популяризират и подкрепят обществени каузи.

В предаването VIP Brother обаче, въпреки големия потенциал, наблюдаваме пропуски, които могат да рефлектират негативно върху избраните каузи. Тези пропуски са:

•   Липса на проучване на проблемите и представяне на ефективни решения. Такива се наблюдават в първите две каузи. Несъмнено материалната база в Домовете за деца е лоша, но животът в институции е доказано вреден за емоционалното, социалното и физическото развитие на децата, дори в случаите, в които тези домове са добре ресурсно осигурени.  Инвестирането в тяхната инфраструктура рискува превръщането им в златни клетки, чията социална и икономическа цена ще плаща цялото общество. Предаването пропуска важни възможности да насочи вниманието на дарителите към реформаторски решения в полза на децата в институции.

•   Липса на прозрачност в комуникацията с дарителите. В контекста на първите две каузи за дарителите остана неясно коя е организацията или институцията, която ще реализира проектите с дарителските средства, така че да може да се осъществява обществен контрол върху тяхното изразходване. Не са конкретизирани и домовете, в които ще се изградят центрове за талантливи деца и спортни площадки. Дарителите остават неинформирани и по отношение на това каква част от тяхното дарение ще бъде използвано в подкрепа на каузата.

•   Подмяна на ценности. В предаването се дава приоритет на формалното събиране на средства, а не на трайното печелене на съмишленици за съответните каузи. От самия старт на предаването се акцентира върху необходимите суми, а не върху решенията, които ще се постигнат чрез тяхното изразходване.

•   Липса на яснота за ресурса на дарителството. Всеки човек може да бъде съпричастен и да дари за важна за него кауза. Политиците и държавниците обаче притежават реален властови ресурс, за да решават социалните проблеми чрез конкретни механизми за промяна на съществуващите политики.

•   Ефективност на вложените и набраните средства. Основен критерий за ефективността на една дарителска кампания е съотношението на вложените и набраните средства. Предаването не отговаря на този критерий по две основни точки: 1. Изключително голямата разлика в съотношението между стойността на един дарителски sms и сумата, която стига до крайния получател (41% от стойността на sms-а стига до каузите); 2. Изключително голямата разлика между стойността на приходите от реклами и набраните средства.


В тази връзка, призоваваме:




Продуцентите на VIP Brother и Нова телевизия:

•   Да изработят механизми  за отчетност към дарителите и обществото.
•   Да започнат процес на консултация и обществено обсъждане с участието на представители на отговорните институции и гражданския сектор за определяне на различно, по-ефективно предназначение на събраните средства за деца в институции и конкретните критерии за избор на домове.
•   При подготовката на епизодите да съблюдават стриктно изискванията на член 17, ал.3 от ЗРТ.


Публичните личности, участващи в VIP Brother:

•   Да дарят хонорарите, получени от продуцентите на предаването за благотворителни каузи.
•   Да се ангажират лично с това реформата в системата за грижа и развитието на алтернативни услуги в общността да стане приоритет за Държавата.
•   По време на престоя си във VIP Brother да демонстрират поведение, което да отчита възможността предаванията да бъдат гледани от деца.
•   С цялото си поведение да внушават различното послание и фокус на това издание на предаването и да бъдат внимателни във всички свои прояви като лица на каузите, които подкрепят.

Организациите, подкрепили становището са:

1.   Национална мрежа за децата
2.   Български дарителски форум
3.   Фондация „Помощ за благотворителността в България”
4.   Асоциация „Родители”
5.   Фондация „АРК”
6.   Българско училище за политика
7.   Фондация „Работилница за граждански инициативи”
8.   Американска фондация за България
9.   Обществен дарителски фонд, Стара Загора
10.   Асоциацията на обществените фондации в България
11.    Фондация “Движение на българските майки”
12.   Българска асоциация по семейно планиране
13.   Български хелзински комитет
14.   Център за икономическо развитие
15.   Български център за нестопанско право
16.   Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения
17.   Каритас България
18.   Център за независим живот
19.   Фондация „ЕКИП”
20.   Фондация „Благотворител”
21.   Институт за социални дейности и практики
22.   Фондация "Пайдея"
23.   Фондация „Асоциация Анимус”
24.   Фондация „Център Надя”
25.   Фондация „Институт за социални услуги в общността”
26.   Платформа АГОРА
27.   Фондация "Шам", Монтана
28.   Клуб на НСО, Търговище
29.   Фондация  "Приложни изследвания и комуникации"
30.   Българска тренировъчна централа
31.   Център за психосоциална подкрепа
32.   Фондация "Социални практики в общността"
33.   Сдружение "Общество за всички"
34.   Училищно настоятелство при детска градина "Калина", Дупница
35.   Фондация "Подари усмивка", Димитровград
36.   Център за приобщаващо образование
37.   Сдружение „Болкан Асист”
38.   Фондация „Екообщност”
39.   Сдружение с нестопанска цел „КАРИНА”
40.   Фондация „Благодеятел”
41.   Фондация „Култура Аними”
42.   Фондация „Артист”
43.   Фондация „Арт лаборатория за общностно и индивидуално развитие”
44.   Младежко християнско движение ИМКА, Габрово
45.   Фондация „Женски алианс за развитие”





Април 2009 г.

За контакти:
Национална мрежа за децата            Български дарителски форум
Цвета Брестничка                    Красимира Величкова
тел. 0878 944 805                                                                 тел. 0888 624 197
e-mail: office@roditeli.org.                                                  E-mail: kvelichkova@dfbulgaria.org
http://nmd-bg.org                   www.dfbulgaria.org
                        



# 1
  • Мнения: 4 651
Сигурно са сериозни имената, подписали това. Но на фона на това, че масата БГ фондации са повече търговски предприятия, отколкото нещо друго, звучи фалшиво тоя морал.

# 2
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Сигурно са сериозни имената, подписали това. Но на фона на това, че масата БГ фондации са повече търговски предприятия, отколкото нещо друго, звучи фалшиво тоя морал.

 Hugимаш право на мнение.

темата е пусната с цел,който иска да го направи публи4но и официално,а не да спорим и да си мерим пишките Mr. Green

# 3
  • Мнения: 184
лавендър, може би трябва да покажеш и тук онзи си осветляващ постинг от темата на ББ.
А прогнозата ми за бъдещия отговор е "Ние сме шоумени, това можем, на вас ви е опрял ножът до кокъла, вие се старайте повече"

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
лавендър, може би трябва да покажеш и тук онзи си осветляващ постинг от темата на ББ.
А прогнозата ми за бъдещия отговор е "Ние сме шоумени, това можем, на вас ви е опрял ножът до кокъла, вие се старайте повече"

не мисля,4е има смисъл мили4ка........
в момента знам,4е има доста хора,изказващи подобно на НПОтата мнения и заради тях го пуснах.Не се търси сензация ,а просто обикновенните граждани като нас ако искат да се присъединят PeaceРеших,4е форумите тук са дали много ,много могат и много правят.Всеки заслужава да бъде осведомен и ако реши да се присъедини,това е.
Ние сме обществото и сме длъжни да казваме кое ни харесва и кое не.Ние ,за нас самите,за децата ни,за морала в българското ,за ценностите ни Peace
не ми се иска темата да се превръща с спор,просто искам да кажа ,4е който е съгласен може да го подкрепи  bouquet

# 5
  • Мнения: 4 651
лавендър, може би трябва да покажеш и тук онзи си осветляващ постинг от темата на ББ.
А прогнозата ми за бъдещия отговор е "Ние сме шоумени, това можем, на вас ви е опрял ножът до кокъла, вие се старайте повече"

Прочетох поста. Не казвам, че не сте прави, а че няма да ви повярват, че сте искрени. Защото има много "боклук" в средите ви. Дано постигнете нещо добро.

# 6
  • sofia
  • Мнения: 7 477
лавендър, може би трябва да покажеш и тук онзи си осветляващ постинг от темата на ББ.
А прогнозата ми за бъдещия отговор е "Ние сме шоумени, това можем, на вас ви е опрял ножът до кокъла, вие се старайте повече"

Прочетох поста. Не казвам, че не сте прави, а че няма да ви повярват, че сте искрени. Защото има много "боклук" в средите ви. Дано постигнете нещо добро.

който има съвест ще спи спокойно  bouquetНо заради "боклука" не бива да пропускаме и  да си затваряме о4ите пред тези,които ги е грижа истински.И най-ве4е заради обезли4аването и поругаването на истиснските ценности в живота ни Hug

# 7
  • Мнения: 5 710
аз съм съгласна с това писмо.
имам някои забележки към самият текст, но това не е важно.
идеята ми е ясна и я подкрепям.

по принцип един благотворителен ВИП брадър не е никак лоша идея.
конкретно този обаче прилича по-скоро на някаква пародия, която аз спрях да гледам когато влязоха децата с увреждания там (преди 2 седмици грубо). Просто не ми се връзваха много неща там...
от най-малкото - контрастът м/у надписът "Пушенето убива" и вечно пълните им пепелници е отвратителен.
или пиянските им изцепки, разговорите им за еб.. не и благородните им каузи на думи.
или малоумните им  мисии им в стил ' бързи, смели, сръчни' вместо такива, които да влезат поне малко в обувките на хората, за които събират пари...
и т.н. това за къщата. фалш пълен, а кастингът им е просто  смешен.
абсолютно непрофесионално подбрани цели, мисии,  фондонабиране.... " Аре народе, дай за децата"....
да не говорим, че използваха знака на Червен кръст ( по точно на младежкия червен кръст) в спотовете си, добре, че БЧК реагираха.
не знам кой ги е консултирал завалиите, но цялото предаване е жалка гледка, дано ако я повторят поне да си наемат първо специалисти да проверят нужди, да поставят цели, да ги изпълнят по някакъв интересен начин и с респект към целите им ( никой не може да ме убеди, че българина се кефи само от луди лелки и пияни селтаци..).

извън къщата ме дразнят и ми се струват нечестни да не кажа неморални ( ако са истина)  малоумно високите им хонорари, приходите им от реклами и изобщо прозира доста грозно истинската цел на Нова - пари от реклами и рейтинг, поради което силно ми опротивяха, като телевизия.
Всъщност, аз не съм особено изненадана, от миналата година помня ( вие помните ли?) кой и по-точно как спечели.
Припомнете ми, но шефът на предаването не беше ли кум на спечелилата Кристина? ooooh!



# 8
  • Мнения: 2 759
                        Стегнато и ясно изразена позиция, подкрепям ви напълно и безрезервно  bouquet! Сигурна съм, че много хора си задават въпроса за отношението на НПО-тата и Министерството, и смятам, че изнасянето на така перфектно структурирана позиция е много навременно и необходимо. Надявам се, че ще получите адекватни отговори и реакции   bouquet! Ще се навъртам наоколо, с надеждата, че мога да помогна с каквото и да е.

# 9
  • Мнения: 34
Сигурно са сериозни имената, подписали това. Но на фона на това, че масата БГ фондации са повече търговски предприятия, отколкото нещо друго, звучи фалшиво тоя морал.


Наистина, много от NGO са много фалшиво звучащи. На книга може да са с нестопанска цел, но са толкова алчни и изпразнени от същност тези организации и не им вервам... Sick

# 10
  • Мнения: 2 759
                        Мейлите най-отдолу са няколко - има ли значение на кой от тях ще подкрепим?

# 11
  • Мнения: 3 634
Роси, нас ни няма - Сдружение "Детски град".

Вчера обявиха по новините, че се отказват от печалбата от смс-и.  Tired

# 12
  • Мнения: 4 195
Роси, нас ни няма - Сдружение "Детски град".

Вчера обявиха по новините, че се отказват от печалбата от смс-и.  Tired
ама имаше ли такава Shocked
стига бе ooooh!

# 13
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз съм съгласна със становището.
Всичките участници за мен са самовлюбени мързели и позьори.

Биг Брадър е едно свръх пошло предаване.
От него по-пошло е само Вип Брадър с "благотворителна цел".

 

# 14
  • sofia
  • Мнения: 7 477
                        Мейлите най-отдолу са няколко - има ли значение на кой от тях ще подкрепим?

az kontaktuvam s Краси Вели4кова от Бълг.дарителски форум PeaceТе са инициатори на становището.Най-добре на нейния мейл.

Фър,след в4ерашната му публикация тук,постоянно идват мейли при  нас ,който препращам на Краси .....Списъка е ве4е доста по-дълъг,а присъстващите тук са от в4ера и не се допълват тук........Основната база данни е в Дарителския форум......
Ще им препратя и сдружение "Детски град" PeaceА може и ве4е да го имат.....

благодарим за подкрепата Hug

Да Криси,положението е типи4но по български #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт