Re: КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 14 - таксите

  • 28 522
  • 302
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 141
за анкетата пишете дали е за целодневни занимания.
3000 Е годишно ми се виждат ужасно много, особено ако е не за целодневни занимания.

# 16
  • Мнения: 4 877
за анкетата пишете дали е за целодневни занимания.
3000 Е годишно ми се виждат ужасно много, особено ако е не за целодневни занимания.

Ами за целедневно е. А има ли полудневно ЧУ - това щях да те питам по-конкретно в старата тема?

# 17
  • Мнения: 141
Не знам. Не съм ги проверявала. Това е от 8 до 16 и е 400 евро на месец. Яслата беше с храната и заниманията и английски от 8 до 14 за 660 евро или от 8 до 16 за 880 евро с профил спорт и градината е с профил спорт и стува около 400 евро на месец със спорт, плуване , английски и музикално училище. За Германия не е малко, а за България ми се вижда невъзможно.
За сега все се спираме на частни заради малкия брой деца и по лесно можеш да се разбереш с персонала, което като работи човек е от полза  Hug

# 18
  • Мнения: 4 877
Не знам. Не съм ги проверявала. Това е от 8 до 16 и е 400 евро на месец. Яслата беше с храната и заниманията и английски от 8 до 14 за 660 евро или от 8 до 16 за 880 евро с профил спорт и градината е с профил спорт и стува около 400 евро на месец със спорт, плуване , английски и музикално училище. За Германия не е малко, а за България ми се вижда невъзможно.
За сега все се спираме на частни заради малкия брой деца и по лесно можеш да се разбереш с персонала, което като работи човек е от полза  Hug

Ами в България май лицензираните частни градини се движат някъде от 500 до 700 лв. на месец. Има и по-скъпи май, но са само на англ.
За ЧУ от 1 клас с по-ниска цена се сещам само Евростар. Но не помня колко беше. Ако някой се сеща друго, да подсказва.
Иначе това, което те притесняваше за приятелствата - ами, да, страхотни класове и приятелчета стават. По цял ден са заедно и се чувстват добре заедно. Не съм усетила да има някакво деление "квартални" приятели и училищни. По-скоро няма деление, но поради целодневното обучение приятелите им са все от училището.

# 19
  • Мнения: 9 052
Като се има в предви обаче , че в Германия годишно се приспадат до около 3600 Е от данъците на работещите родители дадени за ясли, занимални и пр.

# 20
  • Мнения: 119
Информация от вестник Труд с вчерашна дата:

До 4000 евро такса не спира наплива за частни училища
Автор: Анета Петкова

Частните училища вдигнаха таксите си за предстоящата просветна година, след като усетиха новата тенденция сред родителите да си записват децата при тях “за всеки случай”. Тарифите са между 2500 и 4000 евро на година. Повишението за различните училища е между 10 и 40%.

Майки и татковци подавали документи при тях като застраховка, ако детето им не попадне в желаното държавно или общинско школо. “Има повишение на цените, но причината е по-скоро в инфлацията и високите разходи”, каза шефката на асоциацията на частните училища Милка Славчева пред “Труд”.

Най-скъпо е за началната и основната степен, защото обучението е целодневно. В сумата влизат разходите за транспорт и храна. По-евтино е в гимназиите, където допълнителните екстри отпадат. От асоциацията потвърдиха, че броят на желаещите да получат частно образование се е увеличил. Големият проблем обаче бил, че всички децата не могат да бъдат приети. Причината - частниците нямат достатъчно големи бази. В момента броят на частните училища у нас по документи е 152, от които 140 функционират ефективно. Най-много са в София - 60. Във всички тях се обучават около 3% от учениците. За сравнение - преди три години този процент бе един.

Частните училища са и в първите 20 като отлични резултати, постигнати на националните изпити, напомни Славчева. Асоциацията се бори държавната субсидия за учениците да отива и за тези, които са избрали частните школи. Само така щяла да се намали таксата в тях.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=70856

# 21
  • Мнения: 7 263
Информация от вестник Труд с вчерашна дата:

До 4000 евро такса не спира наплива за частни училища
Автор: Анета Петкова
Майки и татковци подавали документи при тях като застраховка, ако детето им не попадне в желаното държавно или общинско школо.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=70856

Моите най-искрени поздравления към г-жа Анета Петкова, че се интересува от тази така неконвертируема  и не особено популярна тема каквато е образованието    bouquet
Но .....
Първо едно дете ще попадне в ЧУ, ако родителите му могат да си го позволят - защото съгласете се, че ако те не разполагат със средства това дете няма как да бъде записано в ЧУ дори и да не е попаднало в желаното от него държавно училище.
И второ, но според мен доста по-важно - детето попада в ЧУ най-често защото родителите му по една или друга причина предпочитат качеството на предлаганото там обучение!!!
Така че да се твърди, че хората записват децата си в Частно училище само защото те не са се класирали в държавни такива е нелепо и невярно.
Единият ми син учи в частно училище и то беше първо и на практика единствено желано от нас! Всички други назад в списъка и частни и държавни бяха до една или друга степен компромисни решения.

# 22
  • Мнения: 967
Ами ние сме от тези, за които е нямало желано държавно или общинско школо, а само желано ЧУ  Mr. Green, където сме си!

# 23
  • Мнения: 7 263
Ами ние сме от тези, за които е нямало желано държавно или общинско школо, а само желано ЧУ  Mr. Green, където сме си!

Да това исках да кажа, че има Частни училища, които нямат аналог в държавния сектор и именно в тези случаи родителите нямат избор. Тоест те са направили своя избор и той е точно това училище.
Избора на някой не е непременно компромис.
Сега остава някой да каже, че си запазва ред да си купи BMW, ако случайно Лада 2107 свърши баш преди него  Mr. Green съгласете се, че звучи лекинко нелепо  Wink
Не отричам качествата на някои държавни училища \ не случайно споменавам, че само едно от децата ми е в ЧУ\, но и не желая на това ми дете да се гледа като на втора категория човек само защото като родител съм избрала най-доброто за него.

# 24
Всички частни училища са вдигнали цените на таксите за следващата година.

# 25
  • Мнения: 4 877
Всички частни училища са вдигнали цените на таксите за следващата година.

Може ли повече и по-конкретна информация. Благодаря!

Последна редакция: нд, 26 апр 2009, 13:43 от май :)

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
Чета за вдигането на таксите и таи година. Въпреки, че не съм икономист и не бих могла да направя ясна сметка като сравнявам цените извън БГ, като знам кое колко струва, а какво искам за детето си ... мисля, че цените са все още ниски. Нямам как качественото образование да е евтино. За съжаление в БГ все още /до колкото знам/ няма училища от смесен тип: такива, които са държавни, но все пак родителите да плащат такси, за по-добро образование или училища към църкви, училища, които се финансират от организации. Държавата ни 'естествено' не дава пари на частните училища.

От опита, който имам аз бих стояла на страна от евтините училища и градини  Stop

# 27
  • София
  • Мнения: 6 999
Информация от вестник Труд с вчерашна дата:

До 4000 евро такса не спира наплива за частни училища
Автор: Анета Петкова
Майки и татковци подавали документи при тях като застраховка, ако детето им не попадне в желаното държавно или общинско школо.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=70856


...Така че да се твърди, че хората записват децата си в Частно училище само защото те не са се класирали в държавни такива е нелепо и невярно.

Абсолютно си права, Лени... но митът за доброто държавно бг образование все още е жив... както и митът за лошото частно.  ooooh!

# 28
Абсолютно си права, Лени... но митът за доброто държавно бг образование все още е жив... както и митът за лошото частно.  ooooh!

Няма добро или лошо образование по принцип. Независимо дали е частно или държавно. Има обаче добри и лоши училища. Дори понякога има добри и лоши випуски и класове - в зависимост от преподавателите. Много зависи и от средата - ако децата искат да учат и учителите не се надвикват с тях и не се борят за вниманието им образованието ще бъде добро. И накрая - образованието си е услуга. А при услугите се търси съответствие на цена с предлаган обем +качество. Забележи, не само качество, а и обем. Защото храната, транспортът, тенисът и пр. дават обем (желан или не), но не влияят пряко на образованието.
Добрите държавни училища се броят на пръсти, но същото е и с частните. Учителите са си все едни и същи. Малкото повече пари не са безусловна мотивация, а директорите и на частните училища са преди всичко мениджъри. Та малките детайли правят разликата.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 999
Учителите са си все едни и същи. Малкото повече пари не са безусловна мотивация, а директорите и на частните училища са преди всичко мениджъри. Та малките детайли правят разликата.

С останалото съм съгласна и то най-вече, че образованието е в голяма степен и 'среда'. Няма да се впускам в изключително непопулярните за повече хора разсъждения за средата в държавни-частни училища.  Peace
Не съм съгласна за учителите обаче. Парите не се мотивация, но именно защото директорите и собствениците на частните училища са преди всичко мениджъри /а какви други да бъдат?  newsm78/ и подбират персонала - разлика има и тя не се дължи на заплащането или поне не се дължи само на него.

Общи условия

Активация на акаунт