Re: КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 14 - таксите

  • 28 560
  • 302
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 877
Скоро си говорихме за католическите у-ща. Пак има скандал.

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2169651

Скандални разкрития за католическите училища в Ирландия
21.05.2009 12:13
Доклад за редовния тормоз в ръководените от католическата църква институции в Ирландия е водеща тема за медиите


Официалният доклад за злоупотребите в католическите училища в страната обрисува една мъчителна картина на лошо отношение, определяно като типично за тези институции там, обобщава в. "Индипендънт".

Документът, подготвян в продължение на девет години, обвинява лидерите на църквата, че не са направили нищо, за да спрат злоупотребите, извършвани десетилетия наред.

Според авторите на доклада вина има и ирландското образователно министерство, което е знаело за широкоразпространените случаи на насилие, но не е предприело никакви действия.

Назначената от правителството анкетна комисия е проучила положението в различни институции, управлявани от църквата между 30-те и 90-те години, и е установила над 800 случая на физически и сексуален тормоз.


Физическото насилие било обичайна практика в училищата за момчета. Те били подлагани на "продължителен, прекомерен побой със средства, предназначени да предизвикват максимална болка, като това е ставало със знанието на ръководния персонал".

Сексуалното малтретиране не било толкова разпространено и се извършвало тайно. Учениците, които се оплаквали, често били наказвани, а на извършителите се позволявало да продължат да работят, понякога в друго училище, изтъква изданието.

Докладът заключава, че телесните наказания, прилагани в институциите за момичета, били "широкоразпространени, сурови, произволни и непредвидими, което създавало атмосфера на страх сред децата".

Въпреки че сексуалното малтретиране на момичетата не било системно, в някои институции те били постоянно унижавани, а някои хора от персонала се отнасяли към тях с презрение.

Телесните наказания често са практикувани с цел да увеличат страданието и унижението на момичетата, отбелязва "Индипендънт".

Публикуването на доклада беше забавено с няколко години заради продължителната съдебна битка, водена от ордена "Християнски братя", който не искаше да бъдат огласявани имената на негови членове, живи или починали, посочва вестник "Таймс".

Повече от хиляда души са свидетелствали за злоупотребите в 216 институции в Ирландия в периода 1914-2000 г. Анкетната комисия е установила, че главният извършител е именно орденът "Християнски братя", под чието ръководство са повечето институции за момчета.

В доклада е посветена цяла глава на член на ордена, назован с псевдонима Джон Брандър (с истинско име Донал Дън), който през 1999 г. бе осъден за извършените от него престъпления на две години затвор. Дън работил в шест различни училища, където подлагал децата на физически тормоз и сексуално малтретиране.

Неговата кариера е пример за това колко лесно подобни хора могат да действат в държавната образователна система, без да се страхуват, че ще бъдат разкрити, изтъква "Таймс".

В. "Айриш таймс" цитира изказване на кардинал Шон Брейди, който изразява дълбокото си съжаление и чувство на срам от издевателствата, на които са били подлагани децата.

"Децата заслужават по-добро отношение, особено от тези, които се грижат за тях в името на Иисуса Христа", заявява той.

Според ирландския министър на образованието и науката Бат О'Кийф грешките от миналото не могат да бъдат поправени.

"Като отговорно и загрижено общество обаче ние трябва напълно да приемем факта, че са били сторени лоши неща, и да се поучим от грешките в миналото", смята О'Кийф.

# 241
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
По принцип физическото наказание в училищата в този район е било отменено съвсем скоро, corporal punishment in British schools. Така че въобще не ме учудва.
Аз съм с особено мнение за религиозните училища, но това е предвид моите разбирания за света. За щерката ходих да избирам училище и се колебаех за едно СЕ, според мен по-лек вариант. Срещнах се с директора, малко на проповедник ми напомняше през цялото време докато говореше, дори и като отговаряше на въпросите ни, тоест отговорите му никога не бях точни, конкретни и ясни  Laughing Реших, че дори и този вариан, за момента, не мога да го преглътна  Rolling Eyes

# 242
  • Мнения: 4 877
По принцип физическото наказание в училищата в този район е било отменено съвсем скоро, corporal punishment in British schools. Така че въобще не ме учудва.


O, aз си спомням в АГ, когато веднъж влетя в клас нашият учител-англичанин и ни каза, че най-после е отменен боят с пръчки в у-щата в Англия.

# 243
  • Мнения: 967
Мда, и аз съм с особено мнение за училищата на църквата. Макар че са много дотирани от църквата (таксата им може да бъде в пъти по-ниска от тази на обикновено училище), както знаем - " безплатна вечеря няма". Винаги съм изпитвала "вътрешна съпротива" към такива места.

# 244
  • София
  • Мнения: 343
Здравейте!Много моля мамите,които имат впечатления за частна гимназия Банкер,да ми кажат дали си заслужава да кандидатстваме там

# 245
  • Мнения: 3 479
Здравейте!Много моля мамите,които имат впечатления за частна гимназия Банкер,да ми кажат дали си заслужава да кандидатстваме там

Еличка, в този форум досега не се е появявала мама на дете в тази гимназия. Миналата година и аз търсех, но никой не се обади.

# 246
  • София
  • Мнения: 343
Галя,а ти имаш ли престава дали е добро училището?

# 247
  • Мнения: 3 479
Галя,а ти имаш ли престава дали е добро училището?

Не, нямам.
Моят син учи в ЧЕГ Проф. Иван Апостолов.

# 248
Днес научих нещо интересно. Понеже темата е за таксите, реших да го сложа и във вашето клубче.


ЧУ "Българското школо" са си смъкнали новите такси. Наскоро те обявиха драстично увеличение и таксата стана 6500 лв. (+1500 лв. за транспорт). Коригираната нова такса вече е
5750 лв. като се запазва цената на транспорта.




Честито на родителите от БШ!

Moже пък да повлекат крак. И без това тук пишете, че от Асоциацията на ЧУ са обявили, че няма да има скок на таксите тази година.

# 249
  • България
  • Мнения: 2 164
 От известно време следя темата, но не много задълбочено. Интересуваме какво стана с идеята за ваучерите, които получава всеки ученик?  newsm78 Прие ли се или си остана в сферата на добрите пожелания?

Последна редакция: сб, 23 май 2009, 21:45 от SofiaV

# 250
  • Мнения: 4 877
SofiaV, добре дошла в нашето "клубче"!   Hug

Мисля, че нищо не е станало към момента с идеята за "Парите следват детето". Имаше нещо тази година за по 100 лв. за деца в ЧДГ, но май и това не се реши на 100 %. Sad
Да се надяваме догодина да се почне да се мисли вече по въпроса.

# 251
  • Мнения: 4 877
Днес научих нещо интересно. Понеже темата е за таксите, реших да го сложа и във вашето клубче.


ЧУ "Българското школо" са си смъкнали новите такси. Наскоро те обявиха драстично увеличение и таксата стана 6500 лв. (+1500 лв. за транспорт). Коригираната нова такса вече е
5750 лв. като се запазва цената на транспорта.




Честито на родителите от БШ!

Moже пък да повлекат крак. И без това тук пишете, че от Асоциацията на ЧУ са обявили, че няма да има скок на таксите тази година.




Ха! Наистина приятна изненада!  Simple Smile

# 252
  • Мнения: 7 263
ЧУ "Българското школо" са си смъкнали новите такси. Наскоро те обявиха драстично увеличение и таксата стана 6500 лв. (+1500 лв. за транспорт). Коригираната нова такса вече е
5750 лв. като се запазва цената на транспорта.


Редно беше да се помисли, че такова драстично увеличение може да прогони и дългогодишни техни ученици.
Ог друга страна добре е, че все пак са вложили мисъл и са намалили таксата, макар и по-скоро символично. За мен реалната им такса е някъде около 5000 лв \ тъй като старата беше около 4000 и отчитайки инвестициите им в нова база и евентуални бъдещи подобрения бих преглътнала 1000 лв увеличение, но всичко нагоре е доста драстично\.


Да се надяваме догодина да се почне да се мисли вече по въпроса.

След избори - абсурд!
Тази година беше момента да се изскубне обещание от някой и да се заложи в някой проекто закон за образованието. Догодина ще се разпределя новата баница и на никой няма да му пука за образованието на децата ни  Twisted Evil

# 253
  • Мнения: 4 877



Да се надяваме догодина да се почне да се мисли вече по въпроса.

След избори - абсурд!
Тази година беше момента да се изскубне обещание от някой и да се заложи в някой проекто закон за образованието. Догодина ще се разпределя новата баница и на никой няма да му пука за образованието на децата ни  Twisted Evil


Lennyh, точно обратното. Преди избори е абсурд някой да си вкара автогол с помощ на родителите от ЧУ. Ще настъпи революция за 100 лв.! Процентът на децата в ЧУ е доста малък, за да сме интересни в момента.

# 254
  • Мнения: 7 263
Lennyh, точно обратното. Преди избори е абсурд някой да си вкара автогол с помощ на родителите от ЧУ. Ще настъпи революция за 100 лв.! Процентът на децата в ЧУ е доста малък, за да сме интересни в момента.

Така ми се иска да си права  Peace
Дано  Peace

Общи условия

Активация на акаунт