Какво готвите,вегетарианци?

  • 65 967
  • 410
  •   1
Отговори
# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А някой нещо да каже за тапиока-та...

тапиоката е нишесте. извлича се от маниоката. това е корен.
маниока не съм готвила newsm78

с тапиока правя бразилски хлебчета с кашкавал - има рецепта в Любими.
също съм купувала тапиока на дребни топченца като кус кус и съм варяла с кокосово мляко.
сервира се охладено като десерт - на супа де... Peace

# 16
  • Мнения: 1 394
 Благодаря ти!Непременно ще ги опитам хлебчетата-звучат вкусно!   bouquet
Е и аз такова като кус-кус видях...

Последна редакция: ср, 29 апр 2009, 22:15 от dodyniki

# 17
  • Мнения: 256
Здравейте,записвам се в темата да следя за рецепти.Много искам да преминем на вегетарианство,но мисля,че трябва да стане постепенно,а и затова са нужни идеи.Имам син на 8 години и искам да съм сигурна,че получава необходимите за растежа белтъчини,затова ще съм благодарна на споделен опит.
Ето една много вкусна рецепта,всички мъже вкъщи много я харесаха:
1 патладжан нарязан на шайби
2 тиквички нарязани на колелца
1 червена и 1 зелена чушка нарязани на полумесеци
1 глава лук нарязана на кръг
2-3 склитки чесън
500 гр домати
сол,черен пипер,магданоз

1.Поръсваме патладжана със сол и оставяне 30 минути
2.Отцеждаме,подсушаваме и запържваме заедно с лука за няк.сек
3.Добавяме тиквичките,чушките и чесъна
4.След като омекнат(около 5 мин) добавяме доматите и задушаваме на тих огън 15-20 мин
5Преди да свалим от огън поръсваме с пресните подправки.

# 18
  • Мнения: 836
Кюфтета от патладжани

~1,2оо kg патладжани
1 голяма чаша (300 мл) хлебни трохи (препечен хляб се смила на трохи)
1 яйце
1 чаша настърган кашкавал (200-250 мл)
риган , сол, чесън на прах
1/2 к.ч. олио

корнфлейкс за овалване

Патладжаните се обелват, нарязват се на кубчета и се сваряват в подсолена вода за около 30 минути. После се отцеждат много добре, смачкват с мачкалка за картофи на пюре и се смесват с всички останали съставки. Сместа се оставя да почине за около 30 минути и се оформят кюфтета, които се овалват в корнфлейкс. Пека ги в предварително загрята на 200°С фурна за около 30-40 минути.

Добре се комбинират с кисело мляко с чесън, скордаля или доматен сос (пак с чесън) Simple Smile

заб. Понеже аз не пържа, а пека, при това на силиконова подложка (демек без допълнителна мазнина) за това слагам олио в сместа. Ако някой иска да пържи или да пече в тавичка с олио, да го има предвид, за да не му станат много мазни кюфтетата.


има няколко теми с рецепти по време на пости, там има страхотни рецепти, стават дори за вегани  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 1 394
Гъби,ориз и маслини със зелени подправки.
150 гр култивирани печурки.
200гр ориз
10 обезкостени маслини
2-3 стръка зелен лук
1 стрък пресен чесън
3с.л. зехтин
черен пипер,сол,магданоз,джоджен,куркума.
Задушаваме зеленият лук,чесъна и гъбети в малко вода и зехтина.Добавяме измитият и отцеден ориз /капваме малко ..2-3 капки оцет,за да се делят зърната/ и задушаваме за малко.Добавяме подправките/без магданоза/ и водата необходима за сваряване на ориза,както следва 1:3.След ,като се свари ориза,сваляме от котлона,слагаме обезкостените маслини и магданоза и разбъркваме.
Салата "Барон"
2 варени картофа,1 морков,1 малка глава лук,50 гр сирене,50 гр кашкавал,1малък домат,1 малка краставица,1 варено яйце,лека майонеза,2-3 скилидки чесън 50 гр кисело мляко,сол,ч пипер,магданоз.
Всички продукти нарязваме ,като за салата,моркова,сиренето и кашкавала настъргваме на ренде.В отделен съд правим сос от 2-3 с.л. майонеза,млякото,чесъна и черният пипер.Заливаме с него салатата и поръсваме с пресен магданоз.
Чеснов пастет
2-3 филии стар сух хляб
50 гр смлени на брашно орехи
2с.л. маргарин
3-4 скилидки чесън
сол,черен пипер на вкус.
Хляба се навлажнява леко с вода и се прави на трохи.Добавят се и другите съставки и подправките и се разбърква добре.Накрая слагаме и счуканият на кашичка чесън и разбъркваме.Става като пастет.Може да се маже на филии или да се използва,като разядка.
Яйчената салата на моята кума
/Това е страхотна салата-препоръчвам я горещо/
3-4 варени яйца
2-3 кисели краставички
2сл майонеза
1ч.л. чесън на прах/гранулиран чесън/
50 гр натрошено сирене
копър,сол на вкус.
Всичко се нарязва на дребни кубчета,слага се сиренето,майонезата и подправките и се разбърква добре.
Магданозено песто
1връзка пресен магданоз
50гр бадеми
50 гр пармезан
20 мл зехтин
3-4 скилидки чесън
сол на вкус
Магданоза се смила в машинка за месо/може и в робот/,сиренето се настъргва на най-ситното ренде,чесънът се счуква на кашичка.Добавят се и подправките и всичко се разбърква добре.Това също е един вид разядка.
Зеленчукова мусака
1 патладжан
1-2 зелени чушки
1 червена чушка
2-3 обелени домата
1 тиквичка
1 морков
1 глава лук,1картоф
сирене,2 яйца,кисело мляко.
подправки по желание-черен пипер,чубрица,червен пипер,магданоз,сол,зехтин.
Всички продукти се нарязват на кубчета,като за мусака.Задушават се на слаб огън докато поомекнат малко/без доматите/После се изсипват в тавичка и се разбъркват с натрошеното сирене.Запичат се за около 20 минути.Накрая се заливат с киселото мляко и разбитите яйца.
Домашни брускети
2-3 филии препечен във фурната хляб /добре препечен.
червен пипер,зехтин,1-2 домата,босилек,обезкостени маслини.
Обелените домати,обезкостените маслини,босилека се смилат на пюре.Подправят се със зехтина и червеният пипер и се мажат препечените филийки,като пак се връщат във фурната за около 5 минути.
Палачинки от тиквички
2-3 тиквички,1с.л олио
1 яйце,сирене,около100мл прясно мляко.
брашно,сол,подправки по желание.
Тиквичките се настъргват на ренде,добавя се яйцето,подправките,брашното докато стане каша ,малко по-гъста от тази за обикновените катми.В загрят тефлонов тиган се изсипва с черпак и се пекат палачинките.После се поръсват със сирене и се завиват на руло.
Копривени кюфтета
300-400 гр прясна коприва
2 яйца,брашно ,сол черен пипер,подправки на вкус
копривата се попарва,слагат се яйцата ,брашното,подправките и се разбърква в миксер кана да стане на гъста каша.С лъжица се взема от кашата и се пускат кюфтетата в сгорещена мазнина да се изпържат.
Всички рецепти са изпробвани от мен лично и гарантирам за добрият вкус!

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 21:16 от dodyniki

# 20
  • Мнения: 836
Пакетчета със спанак

Тесто:
500 g брашно
150 ml зехтин
1 ч.л. сол
1 1/2 ч.л. суха мая разтворена в 250 ml топла вода


Плънка:
250 g пресен спанак, ситно нарязан
1 средна глава лук (плюс 1/2, за да остане  ), ситно нарязан
50 g кедрови ядки
1 с.л. сумак (арабска подправка)
сокът от 1 лимон
1 ч.л. зехтин
1 с.л. олио
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер

Накисва се маята с 250 ml топла вода за 5 минути. В голяма купа се смесват солта и брашното и се прави кладенче. Зехтинът се добавя към маята и се разбърква добре. Тази смес се изсипва в кладенчето. Меси се 15 минути, намазва се с малко олио, покрива се и се оставя на топло за 1-1 1/2 час да втаса и да увеличи обема си двойно.
На среден огън в тиган с олиото се запържват кедровите ядки, оставят се да се отцедят върху салфетка. Накълцаните спанак и лук се отцеждат, лукът се запържва за около 2 мин, добавя се спанака и се пържи още 3 мин., добавят се сумака, солта, лимоновия сок и кедровите ядки (накълцани) и се маха от огъня.
Тестото се разточва на кора с дебелина 1 см и се нарязва на квадрати със страна 9 см.
Слага се по 1 ч. л. от плънката и четирите ъгъла се събират заедно (като бохча), а шевовете се притискат, получава се нещо като четириъгълна пирамида.
Получените пакетчета се слагат в намазана и набрашнена тава, намазват се със зехтина и се пекат в предварително загрята на 180°С фурна за 10-15 мин.

# 21
  • Мнения: 22 867
Не съм любителка на постните ястия, но все пак отвреме навреме правя някаква постна манджа, която обаче непременно се гарнира с някакво месце от хладилника. И вкъщи сме се събрали все канибали. Wink Ето една рецепта, която много ми харесва.

В зехтин се запържват до златисто лук и морков, добавят се нарязани на едро картофи, и те се запържват леко, добавя се пакет замразен грах (може и пресен или от буркан). Всичкото това се залива с доматен сок (става и пюре, разредено с вода, става и с нарязани пресни домати) и подправки по желание (чер пипер, копър, магданоз, който обича и джоджен, може и зеленчуковия кнор). Покрива се с капак и се оставя на бавен огън да къкри около 40 мин. Получава се вкусна постна яхнийка.

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тъй като вкъщи само аз не ям месо, то си е предизвикателство да накарам мъжа ми да яде постно.
сега се научи де Wink

в Любими съм дала рецепта за чили син карне.
харесва му много Mr. Green
там има и други веге рецепти...

аз напоследък имам недостиг на време и готвя често в уока.
става бързо и вкусно,
вариациите са безброй  Peace

# 23
  • Мнения: 1 394
Ldbrex  Hug Незнаеш колко съм щастлива само.Тъкмо снощи си мислих да пратя линк към рецептата ти със салатата от тиквички-разкошна е.Айде може ти да го направиш.   bouquet

# 24
  • Мнения: 22 867
Ldbrex  Hug Незнаеш колко съм щастлива само.Тъкмо снощи си мислих да пратя линк към рецептата ти със салатата от тиквички-разкошна е.Айде може ти да го направиш.   bouquet

dodyniki, любима ми е! Heart Eyes Радвам се, че си я оценила!  bouquet Ето я: САЛАТА ОТ ТИКВИЧКИ - НЕВЕРОЯТНА ВКУСОТИЯ

# 25
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Всичко готвя, само не слагам месо Grinning

# 26
  • Мнения: 11 607
Правих днес палачинките от тиквички по рецептата, която даде ДодиНики - супер станаха.....Само аз дето сложих 2 яйца на 2 нормални тиквички и прясно мляко за да стане добра консистенция, подобна на палачинковата. Много ми хареса тази идея! Благодаря, Доди!  bouquet

Правих и салатата на Лабрекс, страхотна е наистина! Благодаря и за нея! Въпреки,че в началото бях много, много скептична, но резултата ме опроверга на 200%. Благодаря, Лабрекс!  bouquet

Палачинките

Салатата

# 27
  • Мнения: 22 867
...........Правих и салатата на Лабрекс, страхотна е наистина! Благодаря и за нея! Въпреки,че в началото бях много, много скептична, но резултата ме опроверга на 200%. Благодаря, Лабрекс!  bouquet

Ееее, маме, много се радвам, че си я харесала!  bouquet Доживя салатката признание след година, ли, след две ли.........Аз я правих, снимах, правих, снимах, народът нещо не и обърна много внимание. А вкъщи май повече тиквички сурови изгризахме, отколкото краставици на салата, откакто открих рецептата.  Пък с хубава ракийка как вървииии Heart Eyes Вкусотийка си е салатката! Peace
Добре, че dodyniki ме подсети да сложа пак линк, че и аз я бях забравила Grinningbouquet

# 28
  • Мнения: 1 394
Мамеее,страхотни са станали палачинките ти,а виж прясно мляко има,но аз съм го пропуснала в рецептата  Blush сега видях.Но ти си се сетила де!Ще я поправя!
И салатата е невероятна!Нали е вкусна,казах ти аз!

# 29
  • Мнения: 2 818
На магданозеното песто бадемите какво се правят?


Едно любимо нещо като маслинен пастет:
100гр кашу (може сурово, може и печено, аз го правя с печено, заради дъщеря ми)
200гр маслини без костилки (пробвала съм само със зелени, но предполагам че и с черни ще е вкусно)
1 домат или 2-3 сл доматено пюре (ако домата е от по-сухите е по-добре да са два)
Кашуто  се смила много ситно. Маслините отделно също, после двете се смесват и се добавя нарязания домат/дом. пюре и се пасира. Ако е много сухо може да се добави още домат или зехтин.
Става много вкусно нещо, което става за сандвичи, за паста, за салати и за каквото ви хрумне Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт