122 ОУ или 21 СОУ София?

  • 50 557
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 175
Моля за мнения,122 ОУ "Николай Лилиев"  или 21 СОУ "Христо Ботев София!?
Става въпрос за записване на две чуждоговорящи дечица в 1 -ви и 2-ри клас.
Предварително ви благодаря
пс:В момента интензивно учим български и дано до следващата учебна година(2010)да сме малко по -добре!!! Praynig

# 1
  • Мнения: 175
Наистина ли няма мами  на които децата да са в 21 СОУ ?!! newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 16 042
Дъщерята учи в 21 до 2003 г. - нормално квартално у-ще. Има някаква стара слава, но...
Учителите - незаинтересовани като  навсякъде. наркомани и пласьори - колкото искаш. Нафукани пубери със самочувствие без покритие много. Ако не се обучавате в къщи може да се дипломира и неграмотно детето.
122 - нямам сведения как е сега. Иначе съм учила там, беше сериозно.
Избери, това, което е по-близо до дома ви. По-малко да се пресича оживения булевард.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
На моя приятелка децата (1 и 2 кл.) са в 21-во и е много доволна. Иначе самото училище изглежда малко позанемарено, дворът е мръсен.. Учениците до 4-ти клас са отделени в отделен коридор от големите, като там има и частна занималня. Не ги оставят сами, водят ги до стола, до лафката... И двете г-жи са много добри. Спец. за голямата мога да кажа, че е много добре с материала, т.к. е набор на моята. В класа им са 16-18 деца. Наоколо има възможност за англ., пиано, модерни танци, тенис, плуване, ако това те интересува. Ако искаш, мога да я попитам нещо конкретно.

# 4
  • Мнения: 175
Дъщерята учи в 21 до 2003 г. - нормално квартално у-ще. Има някаква стара слава, но...
Учителите - незаинтересовани като  навсякъде. наркомани и пласьори - колкото искаш. Нафукани пубери със самочувствие без покритие много. Ако не се обучавате в къщи може да се дипломира и неграмотно детето.
122 - нямам сведения как е сега. Иначе съм учила там, беше сериозно.
Избери, това, което е по-близо до дома ви. По-малко да се пресича оживения булевард.

Уау това което сподели направо ме шокира.Ние сме за 1-ви и за 2-ри class.Разпитвам за тези училища защото от другата година ще живеем в Кръстова вада и най-близките училища са тези.Това което казваш са твои впечатление за по-горните classове или общо?? Направо страх ме хвана като го прочетох Sad.Ние идваме от Германия и децата са родени и били на детска и и училище тук.От нашите наблюдение и тук в по-горните classове го има това пубертетско  ,разхайтено положение,но с началното училище(1-4 class)учителите направо се раздават за децата.Сподели моля те,повече неща и може и примери да включиш за да добия вътрешна картина .


# 5
  • Мнения: 175
На моя приятелка децата (1 и 2 кл.) са в 21-во и е много доволна. Иначе самото училище изглежда малко позанемарено, дворът е мръсен.. Учениците до 4-ти клас са отделени в отделен коридор от големите, като там има и частна занималня. Не ги оставят сами, водят ги до стола, до лафката... И двете г-жи са много добри. Спец. за голямата мога да кажа, че е много добре с материала, т.к. е набор на моята. В класа им са 16-18 деца. Наоколо има възможност за англ., пиано, модерни танци, тенис, плуване, ако това те интересува. Ако искаш, мога да я попитам нещо конкретно.

Привет Лекси,след прочетеното малко по-горе това малко ме успокои но не напълно.Ние от следващата година ще сме 1-ви и по принцип 3-ти,но понеже идваме от чужбина и българският ни е мн мн зле (сега го учим)се консултирах и май големият ще го върнах в 2-ри.
Ще ти бъда благодарна ако ме свържеш с твоята приятелка или ми предадеш пт нея ,повече информация за училището като цяло:занималня платена ли е,за храненето в стола,за грижата на учителя за децата ,за летните училища ...ай мн въпроси имам и преди да се насоча да се записвам там бих искала от др мами да го науча!
Предварително мн ви благодаря
  friendship

# 6
  • Мнения: 636
Моята дъщеря е 1 клас сега в 21 СОУ. Общо взето ще повторя Лекси. Мисля, че е нормално квартално училище. Доволна съм, че са в отделен коридор от по-големите класове, имат вече стол (друг е въпроса колко ядат децата яденето). Частната занималня е много добра, с не висока цена. Класната ръководителка също ми харесва.

# 7
  • Мнения: 175
Мн ти благодари а че с включи в темата.
Те ли ги водят до стола?
Можеш ли да ми споделиш повече за занималнята ,от колко до колко е ,колко струва и дали наистина се занимават там и ги пазят?
От колко започват занятията в училище ,само една смяна ли са?
Не съм информирана в България какви са ваканциите за ученици от 1 до 4 клас с и дали имат летни училища .За всяка информация ще сам мн благодарна
 Simple Smile

# 8
  • Мнения: 9
Здравей, babyrose. Аз съм приятелката нa Лекси  Simple Smile. По принцип не пиша, а само чета тук, но ще се включа в темата и ще се опитам да предам най-точно атмосферата в 21 СОУ.
  Както Лекси е писала, децата от началния курс са отделени от по-големите ученици. Учат само първа смяна. Часовете започват в 7.45 (в повечето у-ща малките започват от втория час, т.е от 8.30), но това си има своите плюсове (няма трафик и бързо се стига до у-ще, започвам работа по-рано и съответно приключвам по-рано, когато трафикът пак е по-нормален).Проблемът е през зимата, когато ставането сутрин е по тъмно, децата трудно стават (абе бели кахъри). Часовете са по 35мин, междучасието 15, има едно голямо по 25 или 30 мин. Раздават им се безплатни закуски второто междучасие - ябълки, банани, баничка или кроасан с боза, меденки, сандвичи...Децата не ходят никъде сами - особено първолаците. Свършат ли часовете, госпожите от занималнята идват и си ги поемат. Има осигурена държавна занималня за децата до 4ти клас, , има и частна. Моите деца ходят във втората. Тя е до 18.00 часа, като ако се наложи и се обадиш предварително, госпожата остава до по-късно. Държавната лично аз не я харесвам, защото там децата са повече, дисциплина никаква, кой какво прави не е много ясно. Та госпожите поемат децата и ги водят в стола. Малък, не е първа хубост - явно няма пари да се ремонтира. Купонът засега е 1.90 - супа, основно и десерт. Храната едни деца я харесват, други не, едни ядат само супата, други второто. Абе столска храна, не може да се сравни с домашно приготвената, но не е като да се ядат само сандвичи. Лафката е в стола. Обикновено децата завършват обяда като минат прз нея  Wink. След като се наобядват играят на двора (който Лекси така цветущо е описала) ако времето е хубаво, и отиват да учат. Домашните се проверяват от госпожата и следва пак игра. Мобилните са разрешени само в занималнята. По време на час са изключени. Пропуснах да пиша, че в частната занималня децата от 1ви до 4ти клас са заедно. Единствено първолаците се отделят за около 2 часа в друго помещение, което се намира срещу училището, за да си научат и да им отделят специално внимание, след което ги връщат отново при останалите деца. Госпожите са страхотни и децата се чустват много добре. Друго, друго.......Тоалетните в момента са в окаяно състояние, но училището е спечелило някакъв проект, та това лято ще ги ремонтират. На входната врата има портиер, който никога не ми е искал лична карта или пък ме е питал къде отивам - да е чудиш защо е там. В у-ще има шах, футбол и баскетбол, но всяка година е различно. Зависи от броя на желаещите. Иначе моите госпожици ходят на пиано, английски, а голямата (сега 2ри клас) ходи и на джаз балет. Това в кварталното читалище, което е близо до у-ще. Госпожата от балета дори си ги взима и води до залата. Аз после само прибирам. В у-ще чуждият език е само английски.
  Малко за госпожите, което е по-важно от славата на училището. До колкото си спомням твоите деца ще са 1ви и 2ри клас другата година. Това означава, че ако изберете 21 СОУ ще сте в класа на малката ми дъщеря. 24 деца, тъй като е само една паралелка. Госпожата към 50те, че може и повече. Държи се много добре с тях, даже прекалено според мен. Тихичка, гледа си работата жената. В класа преобладават момчетата. На всички повече има се играе, отколкото учи. За бъдещите първолаци ще има 2 паралелки, т.е 2 госпожи. Едната, на която незнам името, ми се вижда доста готина - младичка, симпатяга. С нея се засичаме по математическите състезания. Единствена тя води група деца от класа си, за да участват. Личи си, че е загрижена за тях. Ако проявявяш интерес, ще се позаинтересувам за името й.
  Стана дълго, сега по-накратко. За наркотиците  - аз не съм виждала или чувала някой да продава дрога или да употребява такава в двора или пред у-ще. Може и да има, незнам. Но така или иначе децата са непрекъснато под контрол - от воденето до взимането. Не е перфектното у-ще, като повечето квартални. Има деца, които идват от елитни такива в нашето, защото родителите не са доволни то госпожите, но има и такива, които си местят децата от нашето в друго. Така че иди и виж двете у-ща, говори с евентуалните класни и сама прецени. Истината е една, където и да ги запишеш, не се ли занимаваш с децата, работата няма да върви.
  Може да не ходиш на първа родителска среща - аз я проведох току що  Joy Ако имаш въпроси, питай. Успех с избора.

# 9
  • Мнения: 9
Докато съм писала си задала и други въпроси. Всички започват на 15.09. Първи клас завършват годината на 24.05, а втори на 30.05 - за по-горните класове още незнам. Първи клас имат по закон 3 дена почивка преди коледа - да не се преуморят децата. Всички имат коледна ваканция, няколко почивни дни между двата срока, и накрая пролетна ваканция, а има и великденска почивка, както и месец май се посъбира по някой почивен ден. Хубавото е, че частната занималня работи през ваканциите, което е добре за родителите, които работят. Лятото има занималня само юни месец. Лагери почти не се организират. Тая пролетна ваканция втори клас за първи път отидоха на зелено у-ще, но само едната паралелка. Нашата класна не пожела да ги заведе. Тя пое децата от другия клас, които не отидоха на лагер.
  За занималнята - цената на лични  Wink. За 2 деца има отстъпка.

# 10
  • Мнения: 175
maicho нямаш си и представа колко ти благодаря за помощта и информацията. HugЗначи да разбирам че започвате от 7:45,а в колко свършвате?Не разбрах дали ги наблюдават при игрите на двора?Тези наблюдения за държаната занималня,твои ли са или на други мами?Не съм за парите за частна занималня но иска да усетя разликата и дали си заслужава наистина.Заинтересувах се от това че спомена за уроците по пиано.Ние тук ходим също и бих искала да ги продължим и там,те къде се провеждат,от читалището ли са ?Видях в сайта на 21-во за въпросните задължителни и свободни извън цласни занятия.Кажи ми нещо повече за тях ,ако знаеш.Платени ли са ,къде се провеждат и кога?
Например ме интересува английският ,които разбирам се изучава разширено.Ние го знаем перфектно и май трябва да се запишем на български като извън клано!
Ще ми е приятно живот и здраве ако всичко е тип топ ,по план   при нас догодина да се запознаем на живо и малките да са в един class.Може ли да ми споделиш датите им на ръждане.Моите са на James:10.11.201 и Peggy:09.05.2003Както вече споменах по мои усмотрения James ще го върнат една година назад и ако ще бъде в БГ ще е 2-ри class прес учебната 2010/2011
Ще ти бъда мн благодарна ако ми дадеш контакта на младата учителка .За малката така и така трябва да се погрижа повече ,защото тя мн трудно се интегрира и терапевта и каза че трябва да имаме мн добър педагог.Дано и да попаднем на такъв в лицето на въпросната млада учителка.Мен не ме притеснява че е квартално училище,това за първи път го чувам така да се казва.Тук в Germany са просто училища .Да и тук в Germany има лоши училища с лоша слава, но това е защото квартала в който те са е такъв.Но смятам че училище което е непосредствено до центъра на София и е в кв.като Лозенец ,не би трябвало да е под критика.
Ако се сетиш нещо друго пиши,а и ако има други мами в това училище ще е хубаво да чуем и техните мнения за "кварталното училище" Simple Smile

# 11
  • Мнения: 9
Здравей отново. Радвам се, че съм ти била полезна.
   Малката ми дъщеря, която сега е първи клас, е родена 2001 година - ноември месец. Родените през 2003 година другата учебна година би трябвало да са предучилищна, а не в първи клас. Такава също има в нашето у-ще. Предучилищната е задължителна по БГ законите. За държавната занималня - моите деца не са ходили никога, така че не мога да кажа точно как протича времето на децата, докато са там. Но винаги има деца от държавната, които бягат по коридорите, виждала съм как госпожата ги търси и незнае къде са. Поне откъм дисциплина са доста по-зле от нашата. Както казах, незнам на какво и как ги учат. Факт е обаче, че родителите чакат да се освободи място в частната, за да прехвърлят децата си там. Сама си прави изводите. Когато играят в двора задължително има госпожа там(за всички занимални важи). Е, случва се да пускат по-големите сами понякога (примерно малките ако не са си написали), но само тия, на които имат доверие.
  Уроците по пиано се провеждат в кварталното читалище - 50лв на месец, 2 пъти по 45мин на седмица. Солфежът се преподава в тия часове, т.е не е отделно. Извънкласните занимания, които се провеждат в у-ще  се менят всяка година, но аз ти писах за тях. Треньорът ходи по стаите и си събира децата, после си ги връща пак там. Ако ме питаш за СИП-овете, те пак са различни всяка година. По време на първата родителска среща или при записването на детето(губи ми се вече) ни раздадоха по една анкета, в която попълваш какво желаеш да изучава детето ти допълнително. Мнозинството печели и целият клас има допълнителен час примерно математика, информационни технологии, български и др. Английският за съжаление не се изучава разширено, затова и ходим допълнително на уроци. Децата имат по 4, 5 часа на ден - незнам точно кога свършват, но навреме, защото към 12 ходят да обядват в стола.
  Училището е до американското посолство, в Лозенец, но има една недостроена сграда до него и се носи слава, че там е свърталище на наркомани. Както казах, аз не съм виждала такива вече 2 години, а и мястото е оградено. Учениците нямат достъп до там, за малките пък да не говорим.
  Много място за паркиране на коли няма, но сме си намерили едно междублоково пространство и спираме там. Това е проблем не са мо за нашето у-ще. Лошо става, когато затворят улицата до училището заради американското посолство. Рядко се случва, но се помни  Wink. Вие къде долу горе ще живеете - ако може да си ходите пешком, няма да имате ядове.
 Координатите на госпожата ще ти дам след 06.05, защото от утре има 6 почивни дни. Пиша много разхвърлено, за което се извинявам, но е 23.30 и ми се спи вече. Още малко ще съм на линия, ако има нещо спешно, питай. От утре няма да ме има, така че ще се влюча на 7ми.
  Има още едно у-ще в района - 107 - срещу химическия факултет. То се води елитно. Със засилено изучаване на марематика. Но за него друг път  Simple Smile.

# 12
  • Мнения: 175
Значи места в частната занималня може и да не си намерим?Някакви документи за записването ще трябват ли? Както виждам и вие сте точно като нас на години.
М/у другото една друга мама и тя ми сподели ,че в района има и по добри училища .Отворена сам за всички съвети ,докато не е станало късно.Ние ще живеем в Кръстова вада единственото близко училище което ми излезе на картата беше 21 -to .Но приемам съвети  за други в района.ЩЕ съм благодарна от сърце за помощта Hug

# 13
Здравейте!Моето дете и детето на моя позната учат в 21 училище.Искам да ви кача че съм меко казано възмутена от лъжите на които се наслушах тук.Обикновено влизам само в готварският форум на този сайт но след като прочетох тези нелепи истории съшити с бели конци,се намесвам в темата.Интересно ми е как Лекси и Майчо,с цялото ми уважение, говорят за държавните занимални в 21 като за прокълнати,тъй като от думите им съдя че техните деца не са били никога там и тези неща те ги говорят наизуст,чули-недочули отнякъде другаде-тоест от слухове и от второ лице.За мен са адекватни само мнения които се дават от личен опит защото живота ме е научил че нещата не винаги са такива каквито изглеждат и не се вижда истината под повърхността.
Моето дете беше в частната занималня много дълго за да си направя изводи за учителката там.В началото бях доволна че е учителка с опит-мислех си че преклонната й възраст е предимство.Какво да ви казвам-цялата настръхвам само като си припомня какво ми разказваше дъщеря ми и детето на моя позната за тази жена.То не били обиди към децата,наричане с цветущи епитети другите учители,правене на интриги и клюкарстване за всичко що ходи на два крака в училището,измисляне на начини да се очернят неплатените занимални.Е,нали трябва да се правят пари-всички средства са позволени за тази жена.Говорила съм и с две майки която в началото на годината си преместиха децата от частната-не знам подробности но и те са препатили.Така че тези истории как се чака за места от неплатената за платената занималня-не на мен!Да,децата действително чакат но за да се махнат от платената в неплатената.И това го гарантирам не само за моето дете ами и за още три. Вижте старата такава тема тук-от 2008 год. какво е писала aisha и ще се убедите в думите ми.Приятно съм изненадана че aisha e обяснила за какво става въпрос.
В неплатената занималня това което не ми харесва е че децата са много и се разсейват помежду си но съм склонна да го приема стига да знам че детето ми няма да слуша обиди и лоши думи не от кой да е а точно от учителката.За мен това което се наблюдава в тази жена не са старчески изменения.За мен това е просто един много неудовлетворен от живота си злобен човек.
Що се отнася до неплатената занималня-едната учителка е доста млада и подходих малко със съмнение към нея но от нещата които чувам от моето дете и от децата на други две майки вече съм покойна-и двете учителки в неплатената занималня си гледат работата-ясно е че не се държат добре с децата заради парите на родителите а защото така им идва отвътре.Аз съм доволна-водят децата до стола да се хранят,носят им табличките,не ги пускат на двора сами и ги наблюдават,нещо което не мога да кажа за платената занималня-там децата никога ама буквално никога не ги извежда възрастната учителка-стоят затворени по цял ден в стаята,слънчев лъч не ги огрява децата!Това е недопустимо зо мен.А колко пъти учителката е давала пари на дъщеря ми,когато си е изхарчвала нейните и е още гладна,колко пъте детето ми е казвало че госпожите са много добри и защо по-рано не я преместихме в неплатената.И това го казва въпреки че в неплатената зан. им се дава допълнително да се упражняват след като си напишат домашните -това за мен са жестове които говорят повече от някакви слухове,на които се уповават вашите "компетентни" мнения,мили мами!Аз се убедих лично каква е истината а тя не винаги е първото което се вижда-лъжливото  е било винаги по-лесно забележимо!Така че госпожо,решението къде ще си запишете детето е ваше право на избор.Аз само изразих мнение и то от извора-така да се каже.Не говоря чуто то слухове ами от личен опит.Съветвам ви само преди да решите да потърсите мнението на потребитеелката aisha в старата тема-от 2008 год. за занималните в 21-во за да се убедите сами за какво става въпрос в така наречената частна занималня.Аз не искам да си припомням,повярвайте ми!Целта ми не е да ви откажа от частната зан.-в крайна сметка всеки си носи кръста и си взича решенията.Исках само да чуете едно мнение от майка която е разбрала от ЛИЧЕН ОПИТ за какъв учител говорим.
 Каквото и да решите-успех!

# 14
Извинявам се че постнах два пътимнението си-неволно беше,но ще използвам това да Ви отговоря и на въпроса за записването-трябва да побързате да подадете молба за занималня за следващата година-не е нищо сложно-само попълвате в дирекцията една бланка за догодина за да си направят сметката колко деца горе-долу ще има догодина за занималнята.

# 15
  • Мнения: 5
Здравейте!Моето дете и детето на моя позната учат в 21 училище.Искам да ви кача че съм меко казано възмутена от лъжите на които се наслушах тук.Обикновено влизам само в готварският форум на този сайт но след като прочетох тези нелепи истории съшити с бели конци,се намесвам в темата.Интересно ми е как Лекси и Майчо,с цялото ми уважение, говорят за държавните занимални в 21 като за прокълнати,тъй като от думите им съдя че техните деца не са били никога там и тези неща те ги говорят наизуст,чули-недочули отнякъде другаде-тоест от слухове и от второ лице.За мен са адекватни само мнения които се дават от личен опит защото живота ме е научил че нещата не винаги са такива каквито изглеждат и не се вижда истината под повърхността.
Моето дете беше в частната занималня много дълго за да си направя изводи за учителката там.В началото бях доволна че е учителка с опит-мислех си че преклонната й възраст е предимство.Какво да ви казвам-цялата настръхвам само като си припомня какво ми разказваше дъщеря ми и детето на моя позната за тази жена.То не били обиди към децата,наричане с цветущи епитети другите учители,правене на интриги и клюкарстване за всичко що ходи на два крака в училището,измисляне на начини да се очернят неплатените занимални.Е,нали трябва да се правят пари-всички средства са позволени за тази жена.Говорила съм и с две майки която в началото на годината си преместиха децата от частната-не знам подробности но и те са препатили.Така че тези истории как се чака за места от неплатената за платената занималня-не на мен!Да,децата действително чакат но за да се махнат от платената в неплатената.И това го гарантирам не само за моето дете ами и за още три. Вижте старата такава тема тук-от 2008 год. какво е писала aisha и ще се убедите в думите ми.Приятно съм изненадана че aisha e обяснила за какво става въпрос.
В неплатената занималня това което не ми харесва е че децата са много и се разсейват помежду си но съм склонна да го приема стига да знам че детето ми няма да слуша обиди и лоши думи не от кой да е а точно от учителката.За мен това което се наблюдава в тази жена не са старчески изменения.За мен това е просто един много неудовлетворен от живота си злобен човек.
Що се отнася до неплатената занималня-едната учителка е доста млада и подходих малко със съмнение към нея но от нещата които чувам от моето дете и от децата на други две майки вече съм покойна-и двете учителки в неплатената занималня си гледат работата-ясно е че не се държат добре с децата заради парите на родителите а защото така им идва отвътре.Аз съм доволна-водят децата до стола да се хранят,носят им табличките,не ги пускат на двора сами и ги наблюдават,нещо което не мога да кажа за платената занималня-там децата никога ама буквално никога не ги извежда възрастната учителка-стоят затворени по цял ден в стаята,слънчев лъч не ги огрява децата!Това е недопустимо зо мен.А колко пъти учителката е давала пари на дъщеря ми,когато си е изхарчвала нейните и е още гладна,колко пъте детето ми е казвало че госпожите са много добри и защо по-рано не я преместихме в неплатената.И това го казва въпреки че в неплатената зан. им се дава допълнително да се упражняват след като си напишат домашните -това за мен са жестове които говорят повече от някакви слухове,на които се уповават вашите "компетентни" мнения,мили мами!Аз се убедих лично каква е истината а тя не винаги е първото което се вижда-лъжливото  е било винаги по-лесно забележимо!Така че госпожо,решението къде ще си запишете детето е ваше право на избор.Аз само изразих мнение и то от извора-така да се каже.Не говоря чуто то слухове ами от личен опит.Съветвам ви само преди да решите да потърсите мнението на потребитеелката aisha в старата тема-от 2008 год. за занималните в 21-во за да се убедите сами за какво става въпрос в така наречената частна занималня.Аз не искам да си припомням,повярвайте ми!Целта ми не е да ви откажа от частната зан.-в крайна сметка всеки си носи кръста и си взича решенията.Исках само да чуете едно мнение от майка която е разбрала от ЛИЧЕН ОПИТ за какъв учител говорим.
 Каквото и да решите-успех!

# 16
  • София
  • Мнения: 16 042
Ако в платената занималня и тази есен се появи г-жа ..... - бягайте делече.
Беше учителка на дъщеря ми 1-4 клас. Не са преувеличение думите - тя разбиваше децата от клюки и интриги. Не създаде нищо добро като начин на обучение и упражнения, направо осакати началните класове на децата. Но не на всички - ичаше 3-4 деца на колежки от у-щето в класа - те бяха най-добрите.
Ако някой иска името и - ще го давам на ЛС.
И съвет към авторката на темата - ако  имате възможност за частно немско у-ще не се занимавайте с държавното. Просто стреса за децата ви ще е по-голям - нова държава, ново у-ще, нова система.
Доколкото съм чувала в София има добри немски у-ща, не ги знам кои са.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 242
ivon1502, хайде сега моля те, преди да се палиш и обиждаш така, да вземеш малко да се върнеш назад в темата и да почетеш!!! Каква е тази хъс, какъв е този език! Нямам обяснение, освен че лично си заинтересована от реномето на държавната занималня. Нищо лош няма да изразиш мнението си, но това на нищо не прилича:
Искам да ви кача че съм меко казано възмутена от лъжите на които се наслушах тук.
За какви лъжи става въпрос, моля?! Приятелката ми е една от най-заинтересованите майки, които познавам и ако имаше нещо такова (като описаното поведение на госпожата), щеше да го знае. Така че за мене ти си тази, която разпространява лъжи! Всъщност не прочетох майчо някъде да пише срещу държавната занималня, ама ти направо се ос..!
тези нелепи истории съшити с бели конци,се намесвам в темата.Интересно ми е как Лекси и Майчо,с цялото ми уважение, говорят за държавните занимални в 21 като за прокълнати,тъй като от думите им съдя че техните деца не са били никога там и тези неща те ги говорят наизуст,чули-недочули отнякъде другаде-тоест от слухове и от второ лице
Айде сега моля по един цитат на нелепите истории! От мен (дето нищо не съм казала за занималнята, защото просто моето дете не учи там и не ме интересува) и от Майчо, която е писала изрично "За държавната занималня - моите деца не са ходили никога, така че не мога да кажа точно как протича времето на децата, докато са там" Най-любезно моля и за извинение. И за това:
някакви слухове,на които се уповават вашите "компетентни" мнения,мили мами!
Е, честно казано, твоето мнение звучи толкова компетенто, че чак започвам да се замислям коя точно си ..., мила госпожо.
Просто е грозно! Съжалявам, че помолих Майчо да пише в темата!
И съвет към авторката на темата - ако  имате възможност за частно немско у-ще не се занимавайте с държавното. Просто стреса за децата ви ще е по-голям - нова държава, ново у-ще, нова система.
И аз мислих да я посъветвам същото. Обаче дъщеря ми учи именно в такова и напоследък откривам пропуски в знанията й. С голямата дъщеря на Майчо се явяваха на извънучилищни състезания (наборки са) и резултатите на моята са плачевни за разлика на тези на приятелката й. Но съм съгласна, че наистина при този вариант стресът за децата ще е по-малък, още повече, че има и др. деца, идващи или отрасли в Германия.

# 18
  • Мнения: 5
Първо искам да кажа,че Вие не ме познавате за да ми говорите на "ти", и се съмнявам някога да се запознаем.В грешка сте относно това че имам лично отношение.Всъщност-да може да се каже че е лично защото детето ми пострада. Но сте права-наистина бях ядосана и Вие като майка трябва най-добре да ме разбирате-защото детето ми пострада както и 3те деца на мои познати.Аз вярвам на това какво казват децата защото виждам с очите си последствията върху тях.Сигурна съм че ако Вие и Вашето дете бяхте на мое място и Вие нямаше да сте по-спокойна но не Ви го пожелавам,наистина!Да,може би се изразих по-грубо и радикално но не е лично отношение към вас-майките и не съм искала да ви обидя (ако е така-извинявам се). Истината е че аз не мога да знам какво става в занималните по време на часовете-затова вие сте прави но детето ми разказа и думите ми бяха съвет към жената,какъвто и Вие сте дали.Просто се изразих по-силно но вярвам че Вие като майка сте склонни да ме разберете.

# 19
  • Мнения: 636
Вчера видях развитието тук, но не ми се пишеше ... обаче няма как.  Confused
Моето дете ходеше в държавната занималня около 3 месеца. Не зная как протичат заниманията там, но зная как детето ми просто не беше същото. Дисциплината в държавната занималня е под всякаква критика. Не обвинявам учителката - и аз да бях с около 30 деца от 1 до 4 клас и аз сигурно нямаше да издържа! За мен е факт, че домашните, писани там и тези, писани в частната занималня, са все едно от различни деца! Като цяло след смяната на занималните моето дете стана същото, каквото винаги е било - спокойно, изпълнително, внимателно.

# 20
  • Мнения: 9
   Оле какво ми дойде на главата - ей затова никога не пиша по форуми. Ама Лекси - пиши, та пиши. Казваш си мнението. То естествено няма как да съвпадне с мнението на всички, и веднага те обвиняват че си измисляш и едва ли не лъжеш. Ами то затова е темата - да представиш своята гледна точка, не да обвиняваш другите, че не мислят като теб. По повод обвиненията за госпожа X от частната занималня - веднага попитах голямата си дъщеря дали госпожата обижда децата. Отговорът беше: 'Не, защо питаш?'. Истина е, че една майка премести детето си в началото на изминалата вече учебна година от нашата в държавната занималня. Причината беше, че вдигнаха таксата.
   Както и да е, то затова е хубаво да има повече мнения, ама моля друг път да са наистина само мнения  Wink.
   Babyrose,  какво става с вас? Преместихте ли се вече в BG?

# 21
  • Мнения: 175
Моля ви момичета не се караите,вчера като прочетох как се развива темата ми стана тъжно и не-знаех какво да напиша.Естествено всеки си има собствено виждане върху нещата и съответното мнение.Както се казва"ще поживеем ще видим".
maicho,сега сме в приготовления да си дойдем лятото  Grinningи да  разпитаме на всички посоки ,как и къде ще е по -добре за дребните.Обадих се в 21-во ,разговарях с заместник директорката ,мн мила жена ,покани ме да се видим и да обсъдим нещата.Но пак факт ,след всичките приказки по тел ,ми каза"Но все пак има мн училища в района, погледнете някое друго".Е направо не до умях, newsm78така и  каза и директора ма 73-то ,все си прехвърлят като чели топката на друг.А като отидох в 122-ро ,е да мизерничко ми се видя и до сега никакви положителни мнения за него не получих,но бяха толкова радостни да ни приемат,че даже се учудих.
По някои път сте прави че паричките влияят мн, на това кое решение може да вземем.Мн хора ме съветват ,да ги запиша в немското към посолството,че ще им е по-лесно и тн.Но мами всеки се разпростира според чергата,ние сега толкова пари пропукахме за покупка и ремонт на новото ни жилище в БГ ,а и в началото докато си намеря работа ще трябва да взимам от спестяванията.....и в ред на тези мисли дори и да искам да ги запича в немското ще ми е непосилно.Тъжно ми е ,но това е живота! Cry
Аз също сам учила в държавно училище и не мога да опиша прекрасните ученически спомени.Позитивно настроена сам ,че и моите деца ште се вклиният,все пак и тук в Germany са си в държавно и занималнята е държавна.Не ми се иска да коментирам двете мнения за занималнята ,но както и сама казах ще пробваме и то ще  си покаже(децата ще го покажат).
Искам да ви попитам нещо.Когато бях в 122-ро ми казаха, че имат лятно училище и самата учителка ми предложи ,ако искам за да се интегрират по-бързо  да ги запиша .
Та въпроса ми е как стои този факт в 21-во.Имат ли изобщо лятно училище ?

# 22
  • Мнения: 9
  Здравей, Babyrose, радвам се че се включи. За съжаление няма летни занимания в нашето у-ще. Единствено юни месец оплютата по-горе госпожа X ще се грижи за няколко деца, вкл. и моите.
  И аз щях да ти пиша за 73то - много хубави неща съм чувала за там, а и ви е близо. По състезания и матури техните ученици показват едни от наи-добрите резултати.

# 23
  • Мнения: 175
Аз като ходих до 73-то ми хареса ,но самият директор направо си ми каза че не са за там.Мн се натъжих,почуствах се изгонена.Бях с малката и тъкмо и споделях че евентуално това може да е нейното и на брат и бъдещо училище и направо си тръгнах попарена.
Да ти кажа честно защо и се насочих повече към 122 или 21-во.Представих си факта на едно нормално наше ежедневие след като се преместим в БГ.Споделих че новият ни апартамент с е намира в Кръстова вада и е малко по-навътре в квартала.Ще ни е кофти малко с транспорта.Та си представих ако сме в 73-то ,за сутрините хайде моя приятел има кола и ще ги закара преди да отиде на работа.Но аз не съм мобилна(и скоро няма и да бъда)та след училище ако тръгвам да ги взимам и да се прибираме ми е малко далече.Когато ходих на срещата беше топличко и чакахме 3 вида превозни средства докато се замъкнем до апартамента.Само си представих как ще е през зимата или пък като поотраснат и трябва сами да си идват ....ум не ми го побира.Факта с такситата мие ясен,аз винаги така сам в БГ уж да не харча мн и се чакам градски ,но чакам чакам и ми писне и си взема такси.Та като сметнах така всеки ден такси от училище(не дай си боже да закъснея и до там също)ами ето ти ги горе долу 300лв.Все пак мога да ги сейфна тези парички и да им купя мн други полезни неща.Сега чета че метрото ще го пускат през 2011 по черни връх и май ще ни е по-удобно ,нз просто предполагам.
Мн сам го закаsaла с нервите от всички тези мисли как да бъде и ка ще е по-добре.Децата са свикнали на един начин  на живот а ще се сблъскат с съвсем друг.Например тук изобщо не ползваме таксита,всичко ни е близо с метрото или пеша.Колите си спират на червено и на пешеходните пътеки ,никoй не пресича на червено или пък през улицата без значи.Направо не ми го побира главата.

# 24
izvinqvam se 4e 6e pi6a na latinica (po-lesno mi e) oba4e mn me boli za tova koeto pro4etoh za moeto u4ili6te. Az idvam ot Ok1 (ov4a kupel) tam puk u4ili6tata sa pod sqkva kritika . Az sum 6estoklasnik .ot nqkolko godini rezsultatite na vun6no ocenqvane 4 klas sa dosta dobri . Ne mi ubijdaite u4itelkite Shocked #Cussing out te ne sa nezainteresovani ne sum narko i nikoi ne mi e prodaval droga Kenefite verno ne sa dobri no q idete v kenefite na 18 soy ... Purvo maikata vi popita v koe u4ili6te  da u4at decata i a ne za zanimalnite .ako tq iska i na zanimalni nqma da gi dava. Hodili sme i na ekskurzii i na sini-more i zeleni u4ili6ta. Puberi-naduti ima navsqkude osobeno v moq kvartal.  Ezika ne e samo ispanski kato stane6 5 moje6 da izbira6 mejdu ruski i ispanski i si ima6 i angliiskiq.









































САМО ЛЕВСКИ ...

# 25
  • София
  • Мнения: 16 042
За у-щата няма да пиша.
Само да кажа на авторката - не разчитай много на метрото и пусковия срок. Аз живея до другото метро в Дианабад. Обещаха да го пуснат през 2007 г, а го откриха мин. месец ....
Строеж е и понякога не се спазват сроковете в любимата ни страна.  След това по Черни връх метрото ще идва от НДК и ще завършва пред пазара и магазин Европа /до пресечката с 21 СОУ/. Под панелните блокове след супера ще има помощни и служебни тунели и от там по посока  бившия София ленд ще завива към Дианабад и Студ. град. Така че метро от 21  СОУ до  Хладилника за сега не се предвижда. Не знам къде е жилището ви и как ще стигате до у-ще. Но като се сметнат лична кола, таксита, маршрутки - цената май идва почти колкото частното. Те осигуряват ли транспорт от дома до у-ще?
Мислете, смятайте

# 26
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Голямата ми дъщеря сега завършва 122-ро, малката ще е първокласничка там наесен. Избрах го, защото ми е близо до в къщи и защото е основно, т.е. няма гимназисти. Иначе не бих казала, че съм особено доволна от училището.
babyrose, братът на мъжа ми живее от доста години в Германия, има и малки деца. Според мен начинът, по който се обучават децата тук и в Германия, е толкова различен, че на твоите деца най-вероятно ще им е трудно в което и БГ училище да ги запишеш. Просто бъди подготвена за това.  Peace

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Обадих се в 21-во ,разговарях с заместник директорката ,мн мила жена ,покани ме да се видим и да обсъдим нещата.Но пак факт ,след всичките приказки по тел ,ми каза"Но все пак има мн училища в района, погледнете някое друго".Е направо не до умях, newsm78така и  каза и директора ма 73-то ,все си прехвърлят като чели топката на друг.А като отидох в 122-ро ,е да мизерничко ми се видя и до сега никакви положителни мнения за него не получих,но бяха толкова радостни да ни приемат,че даже се учудих.
Аз лично бих избрала училище, където децата ми са желани от директора и учителя, даже и да не е с кой знае каква репутация. За децата ти в момента е важно да се адаптират в новата среда и език, а на място, където са нежелани и съответно няма да им обърнат необходимото внимания, това трудно ще стане. След 4ти клас и 7ми има възможност за кандидатстване в друго по-елитно училище. Дотогава те ще са на ти с езика и материала  Peace Поддържай и нивото им по немски, от държавните училища в София, 91 немска езикова е едно от най-добрите, приемат деца след 7ми клас.

# 28
мили родители,
не се лъжете да записвате децата си в 21 СОУ. Няма да коментирам училището и учителите, въпрекич е имам преки впечатления и от двете. ще ви дам само факти, които лесно могат да се проверят. Мисля, че са показателни и всеки уважаващ себе си родител и мислещ за детето си ще си направи заключение.
1. синът ми завърши 7кл. преди 5 години и училището имаше по 4-5 паралелки от випуск. Сега трудно събират и по една - защо ли?
2. за последните години училището напуснаха или бяха принудително пенсионирани повечето добри учители - защо ли?
3. в училището редовно биват записвани по всяко време ученици изключени от всякакви училища и неможещи да си намерят такова - защо ли?
4. в училище се толерират учители, които безцеремонно нарушават трудовата дисциплина - закъсняват редовно за час, отсъстват по няколко пъти в месеца, идвайки на работа в скандален външен вид и т.н - защо ли?
5. децата в училище намаляват с всяка година, а ремонтите и модернизацията му (в т.ч. на директорския кабинет) е очевидна - защо ли?
6. учителите се държат в напрежение като се използват приьоми от диктаторския стил на управление - "вие сте виновни, че няма деца", а всъщност единственият виновен е Директотът. За десетина години в следствие на "мъдро" управление от добро и приятно училище го превърна в западащо квартално.

# 29
  • Мнения: 1
 Знаете ли в колко часа ще се проведат изпитите по БЕЛ и математика след 7кл.

# 30
  • Мнения: 2
Откъде тази информация, Pooh4? От преди 5 години? Вероятно имате някакъв личен проблем и затова си позволявате да твърдите толкова неверни неща.
Детето ми учи в  21 СОУ и съм много доволна. Училището е чисто и уютно, има ред и спокойствие, а учителите   са  човечни и в същото време взискателни. И резултатите от обучението са добри, усещам го по моето дете.
Вероятно има и проблеми, като навсякъде. Не съм чувала за напускане на добри учители напоследък.
В кой свят живеете, Pooh4? Не знаете ли, че децата навсякъде в  България намаляват и е естествено да има някакво намаление и в това училище. Закриват се даже цели училища. По новините чувам, че на есен ще бъдат закрити 80 училища в страната.

# 31
  • Мнения: 20
Мили дами, проследих темата и съм съгласна с мнението, че 21 не е добро.там завършиха и двете ми деца.Има учителки, които ги притискат така, че те трудно се съвземат после.дано не попаднете на тях.Има и добри, но те са по- малко.за да са добре децата Ви.Първо си потърсете по-спокойно училище.Трябва ви такова, в което те ще си намерят учителки майки и приятелки.Огледайте се и помислете преди да запишете детето си.

# 32
  • Мнения: 2
Напротив, 21СОУ е много добро училище. Едното ми дете учи там, сега имам намерение да запиша и другото, стига да получим хубави резултати от конкурсните изпити след седми клас. Има много внимателни учители  с грижовно отношение. От директорката имам изключително приятно впечатление. И децата много я харесват.

# 33
  • София
  • Мнения: 754
Моето дете е прието след 7 клас в 21 у-ще и ако не отклонявам темата бих искала да получа някаква информация за гимназията - езикова паралелка.
Благодаря!

babyrose - извини ме Rolling Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 16 042
Моето дете е прието след 7 клас в 21 у-ще и ако не отклонявам темата бих искала да получа някаква информация за гимназията - езикова паралелка.
Благодаря!

babyrose - извини ме Rolling Eyes
Обикновенно квартално у-ще. Ако не натискаш детето да учи качествено може да се дипломира неграмотно. Съученички на дъщеря ми  бяха в езиковите паралелки, завършиха без много зор, но не бих казала че имат някакви знания.
От тебе и от детето зависи ученето, независимо къде е прието.
Според мене е важно да му е удобно за пътуване, особенно за първа смяна. Да не  пресича  цяла София  в тъмното сутрин.

# 35
  • София
  • Мнения: 754
Благодаря много Aisha
Моето дете е дислектик и винаги съм учила с нея. Интересува ме свестни ли са учителите и децата?
Относно пътуването - сутрин аз ще я карам, но после прибирането е трудно, и респективно - втора смяна пак проблем с пътуването.

# 36
  • София
  • Мнения: 16 042
Учителите са като навсякъде. Не си дават много зор, ако нямат лична работа може и да влезат в час. В часовете по български/7 кл/ при Ани бяха изучили проблемите на частните мандри - учителя имаше такава. По тел. си вършеше работата  щом му позвънят....
Директорката - много обича да пробва да плаши хората. Като и се опънеш - става мила.
Все пак аз бих си записала детето по-близо до дома. Сега повечето у-ща са с езици. Може и на курсове да ходи допълнително. Дългото пътуване  изморява. Сега с делегираните бюджети има борба за деца и ще я приемат навсякъде - огледайте се за  у-ще близо до вас.
Учениците - като във всички други у-ща са. Пробват, ако може да мине да карат ученето по-леко.
Преди 4-5 г. околните  нови блокове бяха пропищяли от наркопласьори. Но навсякъде  ги има, зависи как е научено детето.

# 37
  • Мнения: 284
Разпитвам за тези училища защото от другата година ще живеем в Кръстова вада и най-близките училища са тези.

Щом ще сте в Кръстова вада - 107-о ОУ също не ви е кой знае колко далеч, а разликата с 21 и 122 е значителна, по впечатления на много познати. Реално от Кръстова вада до 122 сутрин е 4 минути, а до 107-о - 5 минути с кола - просто още 300 метра по Джеймс Баучер, вместо по Черни връх.

# 38
  • София
  • Мнения: 754
Aisha
безкрайно съм ти благодарна за изчерпателната информация. Нямаме никакъв удобен транспорт до него, но и по принцип се отказх от това училище. Ние се борим за едно училище на 5 мин от дома ни, също езикова паралелка.
Така, че ако съм имала съмнения - те приключиха! Laughing
Решението е взето - още вднъж Благодаря!

А сега по темата - babyrose, децата ще изживеят стрес при всички случаи. възможностите са две: ако имаш финансови възможности ги запиши в частни училища или нещо от рода на Италианския лицей. Те са с автобуси и са по цял на училище. ако не ти е по възможностите - прочети внимателно постовете на родителите и вземи най- доброто решение.
Последно - трябва да знаеш, че от първи до четвърти клас е важен уителя, а не училището. Тя им е майка, бавачка, приятелка, учителка и утешителка.
Такач че проучи учителите!

# 39
  • Мнения: 1
здравейте! попаднах на темата и искам да попитам: някой знае ли нещо повече за частна занималня в 122 оу?

# 40
С молба за малко помощ

Уважаеми господа,

Пишат ви родителите на 100 деца от I до VII клас на 122 ОУ „Николай Лилиев”. Преди седмица внезапно бяхме уведомени от директорката за промяна в графика на учебните занятия за втория учебен срок на децата от III и IV клас. След като се срещнахме и разговаряхме с нея, се разбра, че всъщност се подготвя процедура за отдаване под наем на част от сградата на училището на частно училище. Доводите на директорката са абсурдни, както и самата ситуация. Нямало пари за парно отопление и наемателите щели да плащат част от него. Вместо да се търсят начини за привличане на повече деца в 122 ОУ, като по този начин се увеличи делегираният бюджет и се улесни издръжката на училището, директорката иска част от сградата на училището да бъде отдадена под наем. През последните години в това училище броят на децата прогресивно намалява и това не може да се вмени като вина на родителите и децата. Считаме, че при съществуващата липса на общински имоти за учебни заведения е абсурдно такъв имот да бъде отдаван под наем на частно училище. Освен това в 122 ОУ ”Николай Лилиев” се учи до VII клас, а спряганото за победител в бъдещия търг училище е с обучение до XII клас. Според нас е очевидно, че става въпрос за „далавера” на някой общинар, с апетит към имота в сърцето на квартал „Лозенец”, която обаче рефлектира върху децата ни и ние не смятаме да останем безучастни. След нашата остра реакция най-вероятно учебният график няма да бъде променен през тази учебна година и процедурата ще бъде временно спряна, но ние оставаме изключително притеснени и загрижени за бъдещето на училището на нашите деца. Като начало се обръщаме към вас с молба да дадете гласност на случая и, по възможност, да направите разследване/проверка, което, предполагаме и се надяваме, ще прекрати окончателно тази процедура. Ще се обърнем и към компетентните органи с молба да направят ревизия на дейността на директорката и на нейните действия за изясняване на причините за отлив на деца от доскоро елитното 122 ОУ.
Нашата позиция не е срещу частното образование, а срещу опита да се използва публична общинска собственост за цели, несъвместими с обществения интерес. А той диктува/изисква децата на кв.”Лозенец” да имат удобно място за обучение и игра.

С уважение,
Боян Пачов – 0888 854 857
Йордан Радучев – /02/ 4894555; /02/4894554
Мирослава Христова 0889 241 377


# 41
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Дъщерята учи в 21 до 2003 г. - нормално квартално у-ще. Има някаква стара слава, но...
Учителите - незаинтересовани като  навсякъде. наркомани и пласьори - колкото искаш. Нафукани пубери със самочувствие без покритие много. Ако не се обучавате в къщи може да се дипломира и неграмотно детето.
122 - нямам сведения как е сега. Иначе съм учила там, беше сериозно.
Избери, това, което е по-близо до дома ви. По-малко да се пресича оживения булевард.
Напълно подкрепя.
По-скоро си избери начален учител, щом става въпрос за 1 и 2 кл
Не прочетох кое ви е по-близо, но помислете сериозна за него. Разликата между двете у-ща не би трябвало да е голяма, ако въобще има такава.
Пак ще кажа нещо което съм писала и в други теми - всичко е до детето.
Успех!

# 42
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Г-н Пачов, хубаво е, че пишете и споделяте.
Това, за което иде реч и на мен не ми харесва. Ама никак. В София има още няколко случая "2в1" училища. За мен това е безумие.

Това, което мога да ви посъветвам е:
1. да дадете гласност на случая чрез медиите,
2. да се обърнете към компетентните органи, не си губете времето с директора, у-щето би трябвало да е общинска собственос /малко са тези които са под шапката на някое министерство/
3. да се поразровите около този търг, дали е законосъобразен и спазени ли са всичките изисквания по него.
Дано се преборите newsm10

# 43
  • Мнения: 34
21-во е кварталното училище ни училище,затова ни беше най-близко и когато дъщеря ми тръгна на училище решихме да я запишем там.Искара до 5 клас там и това беше-не можахме повече! CloseУж по онова време било едно от най-елитните училища,а сега е една долна,пропаднала дупка! Confused Confused ConfusedЩе ме извиняват мамите,чийто деца учат там,но е така!Наркоманите са много,надменните деца-също!Мисля,че 122 е по-добрия избор! Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1 668
Повдигам тази стара тема с молба за ПРЕСНИ отзиви от 21во училище. След 3 години пътуване сутрин и вечер с детето през половин софия решихме да го запишем в училището до блока. Струва ми се разумно, но сега като прочетах темата  малко се шокирах...

# 45
  • София
  • Мнения: 16 042
Богиня, всичко си е без изменения - квартално гето. След като блока ви е до у-щето позагледай се в контингента ученици и учители и сама ще решиш.

# 46
  • Мнения: 1 668
Aisha , ми точно защото ги гледам та затова са ми странни коментарите тук. Моя блок е откъъм двора. Лятото имат тренировки в двора до тамно. Играят карате (или нещо ткаова), ритат футбул. Ангажирани ми изглеждат децата. Иначе на външен вид  - деца като деца... Минавам и покрай други училища и разлика не правя. Малко са ми хард на мен тези облекла, но принципно мисля, че им е от поколението. А и в крайна сметка аз питам за начално училище. не мисля, че ще караме в кварталното след 7ми клас

# 47
  • София
  • Мнения: 16 042
Богиня, освен да разпиташ съседки с деца там  да ти препоръчат долу-горе читава учителка.
За след 7 клас е ясно. Но там се запознават с бирата и водката още в 5- 6ти кл. Само от тебе зависи как ще си научиш детето да общува с местните аборигени.

# 48
  • Мнения: 1
Г-жо Pooh 4, от изявлението Ви разбирам, че  вероятно сте току-що пенсионирана учителка от същото училище, с наранено честолюбие. Не разбирам защо занимавате всички с личните си проблеми. Аз съм родител и се нуждая от адекватна информация за състоянието на училището, а не от истерия и сапунен сериал.

За съжаление от настоящата сесия не успях да получа никаква яснота  по въпроса "за" или "против" 21-во и 122-ро. Преобладават мнения на оскърбени или засегнати по някакъв начин родители и "странични наблюдатели" и съвсем малко информация по същество. Например искам да знам в кое от двете училища има по-човешка и ефективна материална база. Също  ме интересува какъв процент седмокласници от двете училища продължава образованието си в елитни гимназии. Ето това бих намерила за полезно. А за наркоманите и дилърите, моля ви, нека не се излагаме. Изберете си произволна елитна гинмазия и погледнете какво се случва в междучасията. Живея близо до 31 СУЧЕМ, а често минавам покрай Първа английска. Ситуацията е една и съща навсякъде - децата пушат и попийват бира под носа на цялото сърдито българско общество, което не може да направи нищо по въпроса, освен да си въобразява, че проблемът е  локален/квартален. Ако изберем да вярваме, че само кварталните училища произвеждат наркомани и престъпници, значи просто искаме да си заровим главата в пясъка и да се преструваме, че всичко е наред.

И друго - то е ясно, че учителите преобладаващо са некомпетентни и слабо мотивирани. Затова предпочитам да получавам информация не за тези, които "не могат", а за тези, които "могат". Ако в едно училище поне 30% от педагогическия екип прави добро впечатление, значи зоната е безопасна. Не ми се слуша вече за госпожа X и господин Y, които не могат да преподават, нито да създават контакт с децата. Вечният негативизъм на българина е една от причините за безкрайната криза, в която се намираме. Искам вече да слушам за това, което е добро. Сигурна съм, че някъде изпод развалините на българското държавно образование все още има живот. Разкажете ми за него. Благодаря предварително!

Последна редакция: нд, 08 апр 2012, 09:49 от fairytaless

# 49
  • Мнения: 1
Fairytaless, благодарности за интелигентния и позитивен posting. Време беше някой да се сети, че смисълът на форумите е да си бъдем полезни един на друг. А не да изливаме огорчението си и да разказваме драмите си. Между другото преди две години, когато с дъщеря ми обсъждахме варианти за гимназия с чуждоезиково обучение, попаднах на тази дискусия, но не успях да я изчета докрай, защото ме лъхна силно на салата и ракия. Искам да кажа, че ме отврати това, което ти наричаш „вечен български негативизъм“ – правят се генерални обобщения на основата  на субективни впечатления и емоции. Аз и дъщеря ми, понеже вземаме решенията за нейното бъдеще заедно, решихме да отидем на място и да проверим каква е атмосферата в 21-во. Нищо там не ни се стори фатално, тъкмо напротив – децата изглеждаха модерни, усмихнати, с одухотворени лица. Класните стаи бяха чистички, а някои направо уютни,  чиновете не бяха издраскани – училище с прилична, даже много добра материална база. В крайна сметка дъщеря ми стана ученичка на 21 СОУ, профил английски език. В момента е девети клас. Тоалетните в училището са ремонтирани, в кабинетите по информационни технологии има нови и модерни компютри, а тези дни ще откриват обновената библиотека. Аз по тази причина влязох и в тази дискусия отново – защото исках да прегледам сайта на училището, който дъщеря  ми каза, че е напълно обновен и мога да разгледам там някои снимки (конкретно на новата библиотека) и на страницата на google при резултатите за  21-во пак виждам все същата тема във форума на BG- mama. Викам си, чакай да видя дали хората там вече са спрели да хленчат и да предъвкват все старите митове и легенди за „голямото лошо училище, пълно с наркомани“, които съм чувала и за други училища,  и що да видя  - има поне един човек, който се е опитал да влее малко разум в този „разговор“.
Та, fairytaless, понеже молиш да ти бъдем полезни, ето какво мога да ти кажа за 21 СОУ. Не разбрах дали питаш за малките или за големите ученици, но аз мога да говоря само за големите. Информацията се основава на моите лични наблюдения от родителските срещи, както и от думите на дъщеря ми, която, смея да твърдя съм възпитала чудесно и на чиято преценка мога да се доверя. Първо за дилърите и опасните неща: дъщеря ми излиза в междучасието със своите съученици, някои от които пушат, но тя е възпитана така, че да може да се пребори с влиянието на връстниците си и все още смята пушенето за нещо немодерно. А що се отнася до наркотиците – никой до сега не е предлагал дрога на детето ми, нито то е ставало свидетел на подобни сцени. Второ, за учителите. Има такива, които са „малко скучни“, както се изразява дъщеря ми. Но има и такива, които имат и харизма, и знания, и подход. Аз лично съм ги виждала и мога да кажа, че се чувствам сигурна, когато детето ми отива на училище. Има живот изпод развалините на българското образование, fairytaless. И не е вярно, че в 21-во не се учи. Учителите като цяло си гледат добре работата – не се подаряват високи оценки и в някои часове „правим много интересни неща“ – пак думи на дъщеря ми. В езиковите паралелки даже има двуезично обучение по три от учебните дисциплини. Освен това от тази година в училището има много интересни извънкласни дейности, които преподавателите си водят с мерак и редовно. А при малките има и група по балет.
Надявавам се, че бях полезна.

Дами и господа, които смятате това или онова училище за "пропаднало" - с всяка ваша обидна квалификация набеждавате най-малко 1000 български родители, че самите те са "пропаднали", щом са имали глупостта да запишат децата си в съответното учебно заведение.  Макар и индиректна, подобна обида е недопустима.

# 50
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Богиня, освен да разпиташ съседки с деца там  да ти препоръчат долу-горе читава учителка.
За след 7 клас е ясно. Но там се запознават с бирата и водката още в 5- 6ти кл. Само от тебе зависи как ще си научиш детето да общува с местните аборигени.
И аз съм на това мнение и подкрепям изцяло.

# 51
  • София
  • Мнения: 320
Аз мога да дам отзиви единствено за 21 СОУ, тъй като е най-близкото ни квартално у-ще.
Няма да изказвам лично мнение, а мога много да говоря по темата, само ще изтъкна един факт.
Нито едно дете от нашия блок не учи в 21 СОУ. Нито едно дете на мои приятели от квартала не учи там. Моето дете, което в момента е 1-ви клас също не учи там. Две пенсионирани учителки от училището, с които лично се познавам, всеки ден водят и взимат внучетата си в/ от други у-ща.

# 52
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз мога да дам отзиви единствено за 21 СОУ, тъй като е най-близкото ни квартално у-ще.
Няма да изказвам лично мнение, а мога много да говоря по темата, само ще изтъкна един факт.
Нито едно дете от нашия блок не учи в 21 СОУ. Нито едно дете на мои приятели от квартала не учи там. Моето дете, което в момента е 1-ви клас също не учи там. Две пенсионирани учителки от училището, с които лично се познавам, всеки ден водят и взимат внучетата си в/ от други у-ща.

Аз не разбрах защо е така?

# 53
  • София
  • Мнения: 320
Защото от няколко години насам 21-во е най-западналото у-ще в района.
Учителките са под всякаква критика, добри не знам вече дали останаха (преди имаше единици такива), деца се записват от кол и въже, само за да избутат някакво образование. Будните бързо се ориентират и се преместват в по-добри у-ща. Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така. Това, което на 2-ра страница pooh е написала, е абсолютно вярно и към настоящия момент.

# 54
  • Мнения: 1
Така:
Не знам дали ще ви е полезен моя съвет, но все пак само заради тази тема се регистирах в този форум.
Мога да ви разкажа доста неща за 122 ОУ, когато учех в него беше средно реномирано училище. Като цяло беше на ниво, имаше свестни и добри преподаватели които можеха да те научат на доста неща. Например основата която ми дадоха преподаватели като Кольо Пехливанов (История) и госпожа Гарабедова (Руски и География) ми бяха доста добри и ми помогнаха, за напред. До колкото разбрах те вече не работят в това училище. Като цяло базата не е лоша, стаите бяха добри. Но на всяка родителска среща се събираха общо взето пари за ремонт. Разбрах и че доста е намалял броя на паралелките и даже че всички учат в една смяна. Останали са и добри преподаватели като Любомирова, Тодорова, Щерева, Душкова които все още крепят това училище. Но ако трябва да мисля дали да запиша някой мой познат бих му препоръчал друго училище. ТОва не е същото училище което беше преди. Ако някой се интересува повече, може да ми пише на лично.
А за 21 няма просто какво да кажа. Наистина това е училището с най-лошо реноме от всичките в квартала. По добре не записвайте децата си там. Наистина връзката с горните класове не влияе особено добре на малките деца. Мога да разкажа и доста истории свързани и с това даскало, но ще се въздържа. Но ако избирате между двете препоръчвам ви да изберете 122 ОУ.
Само да ви предупредя че в 122 след 4 клас, демек в 5 има преподавател които е доста неприятен и заядлив. Така че ако се интересувате, от това училище ми пишете на лично за да ви дам повече информация. Simple Smile
Е успех с избирането на училище. Simple Smile)

ПС: По-добре ми пишете на мейла, там сто процента ще ви отговоря. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3
Уважаема sladka_mamo, откъде тази категорична информация за 21 СОУ, след като нито вашето дете, нито децата на вашите съседи учат там? Очевидно имате някакъв личен проблем.
Вижте какво са написали родителите, чиито деца учат там. Моята дъщеря също учи в 21 училище и затова знам, че това, което вие твърдите изобщо не е вярно. Има прекрасни учители, които тя харесва и цени много. Децата се чувстват добре, участват в интересни инициативи, по Коледа правиха вълнуващ благотворетелен концерт в помощ на болно дете, което дори не беше от тяхното училище.  От дъщеря ми знам, че училището вече е изпитен център на Британския съвет. Сериозно наблягат на английския и след дванайсети клас доста деца продължават обучението си в чужбина. Ние също имаме такива намерения.

# 56
  • Мнения: 3
Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така.
За ваша информация в момента в 21 СОУ се учат четири предмета на английски език: биология, философия, информатика и информационни технологии. Лесно е да се провери, стига човек да е добронамерен.

# 57
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така.
За ваша информация в момента в 21 СОУ се учат четири предмета на английски език: биология, философия, информатика и информационни технологии. Лесно е да се провери, стига човек да е добронамерен.
Само от любопитство - информатика и информационни технологии два предмета ли са?

# 58
  • Мнения: 2
Уважаеми родители ако искате вашите деца да се превърнат в пияници и наркомани, ги запишете да учат в 21 СОУ ХР.БОТЕВ.В училището а и пред него се продават наркотици и никой не взима под внимание това. Нито ръководството на училището нито полицията на която дилърите вероятно си плащат , зада не бъдат обезпокоявани.Отделно от това има преподаватели на които мястото им не е там а в психиятрията.Ще посоча някои от тях: КАЦАРСКА (Български език и литература) ,А.СТОЕВ (Физическо възпитание - воайор и вероятно педофил) , ИВАНОВ (Психолог , опипващ момичетата уж неволно).Това е малка частица от това което може да са напише за"Престижното училище член на МЕНСА".

# 59
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
След като с интерес прочетох тази тема, реших и аз да напиша няколко реда. Ще се постарая да съм по-кратка. Първо ще кажа, че имам отзиви и от двете у-ща, тъй като дъщеря ми учеше в 122 ОУ до 5 клас вкл., а 6 и 7 клас беше в 21 СОУ. Що се отнася на начален курс аз бих препоръчала 122 ОУ. У-щето е основно, на тихо място, началните учители са добри /е има и такива, които не бих препоръчала/. Среден курс - също добри учители, с условието да не се занимавате с директорката, която преподава по биология в 7 клас. Не мога да кажа добри думи за нея. Често искат пари за у-щето, учителите, от настоятелството и т.н. Извънкласни дейности почти няма, да не кажа няма /или поне нямаше/. Имат от 1-2 години обмен на деца с чужбина. Сега за 21 СОУ. Наложи се да преместя дъщеря ми в друго у-ще след 5 клас като исках да бъде в квартала. Изборът не беше голям, така че отидохме в 21 СОУ. От учителите не мога да се оплача /или поне не от всички/, просто техния клас беше УЖАСЕН. Деца имаше от кол и въже, както някои по-горе се беше изразил. Едвам изчаках да завърши 7 клас. Кандидатствахме и сме в друго у-ще. За гимназията им не съм чула добри отзиви. Доколкото знам, нещата там са най-зле. Имат 2 паралелки, за които се кандидатства и там се влиза с 3 на изпитите /бал 20 от 36/, мисля, че всеки може сам да си направи изводите. За начален курс на 21 СОУ нищо не мога да кажа. По родителски срещи не са ми искали пари за у-щето.
Бих Ви препоръчала 107 ОУ - много добро у-ще, филиал на НПМГ. С много добра подготовка, особено ако детето има наклонности към математиката по-късно, с извънкласни дейности. Имам съседче учило там, след 7 клас влезе в СМГ.
Колкото до 73 СОУ /понеже по-горе го споменаха/ СТРАХОТНО у-ще със засилено изучаване на немски език от 1 клас - много добра дисциплина, учители. Но приема е труден - като в детските градини /въпросник, изпит за детето, събират се точки, за да приемат детето,...../.
Дано съм била от полза и успех!!!    bouquet

# 60
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така.
За ваша информация в момента в 21 СОУ се учат четири предмета на английски език: биология, философия, информатика и информационни технологии. Лесно е да се провери, стига човек да е добронамерен.
Само от любопитство - информатика и информационни технологии два предмета ли са?

Да  Hug

# 61
  • Мнения: 2
Уважаема госпожо, прочетох коментара Ви с интерес и реших да добавя още няколко изречения към предишният ми коментар. В 21-во СОУ събирането на пари от учениците е задължителна практика. Вярно, не са много по 20 лева на срок, за училищното настоятелство, но доколкото знам в нормалните държави училищното настоятелство се състои от богати и заможни родители с възможности. Ако случайно детето ми не даде въпросните 20 лева на срок госпожата му коментира това пред целия клас, че е закъснял с вноската и му срива достойнството. Никога не са водени на екскурзий или организирани други мероприятия. Тази година 2012 се поинтересувайте колко пъти идва Бърза помощ да прибира пияни и дрогирани деца които са все още в основното образование. Какво хубаво мога да напиша за това учелеще самият аз незнам?

# 62
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Уважаема госпожо, прочетох коментара Ви с интерес и реших да добавя още няколко изречения към предишният ми коментар. В 21-во СОУ събирането на пари от учениците е задължителна практика. Вярно, не са много по 20 лева на срок, за училищното настоятелство, но доколкото знам в нормалните държави училищното настоятелство се състои от богати и заможни родители с възможности. Ако случайно детето ми не даде въпросните 20 лева на срок госпожата му коментира това пред целия клас, че е закъснял с вноската и му срива достойнството. Никога не са водени на екскурзий или организирани други мероприятия. Тази година 2012 се поинтересувайте колко пъти идва Бърза помощ да прибира пияни и дрогирани деца които са все още в основното образование. Какво хубаво мога да напиша за това учелеще самият аз незнам?

Никога не са ми искани пари, за разлика от 122 ОУ. Колкото до екскурзиите - класа на дъщеря ми ходиха в 6 клас на зелено у-ще. Има 2 клуба по интереси /или поне аз знам за 2/ - география и биология. Дъщеря ми участваше в единия и ги водеха всеки петък из забележителност и музеи в София и околностите. Колкото до Бърза помощ и пияните/дрогирани деца - да, имаше такива случаи, които ръководството на у-щето искаха да замажат, защото децата от класа разбраха. Случаите бяха с деца от гимназията. Не защитавам у-щето - има си своите плюсове и повече минуси за съжаление.  Sad Лошото е, че в Лозенец не остана свястно у-ще, камо ли гимназия.

# 63
# 64
  • Мнения: 62
Правилно Leila за жалост в Лозенец има малко нормални училища Sad

# 65
  • гр. София
  • Мнения: 4 774

 Simple Smile Не бих казала. Зависи. Него го завърши дъщеря ми тази година  Wink

# 66
  • Мнения: 4
Малко е стара темата, но като ученик на 21 СОУ ми се иска и аз да изкажа мнение за родителите, които се чудят дали да запишат детето си там.
За съжаление, заради такива митове и легенди, както казаното в повечето от коментарите, балът за 21во е толкова нисък (отново, както беше споменато). По стечение на обстоятелствата съм сменяла град и след това квартал в София. Ученичка съм в 12 клас в 21-во СОУ. Изумява ме и ме натъжава да чета най-различни коментари, писани от хора, чиито деца никога не са учили там, те самите може би не са стъпвали в училището или са дочули нещо от някого, и както този някой поукрасил историята, и те я изменят. Ученици от гимназиален курс, които пушат и пият (някои по време на училищни заниятия) за съжаление има навсякъде. Това че ги виждате от своя балкон/имали сте конфликт с тях било то заради фасове или шум, не доказва нищо за това дали училището е качествено и съответно преподавателите.
По въпроса с легендарния учител по Психология, нямам идея за кого говорите, преподавателките по Психология са все жени, една от тях е педалогически съветник - като си върши работата прекрасно и като учител и като Педалогически съветник. Трудно е да се каже че ВСИЧКИ учители в едно училище са много добри, но мога смело да твърдя че 70% от преподавателите, през които аз лично съм минала в гимназиялен курс на обучение са много добри, компетентни и опитни педагози. Голяма част от учителите са също така сравнително млади, добри и представят уроците си по интересен и заинтригуващ начин за учениците. Никога не съм срещала негативно отношение към нас, всеки учител се е опитвал да ни помогне колкото може. Администрацията е също все от усложливи хора, които винаги са ми помагали, когато съм имала проблем или нужда да се свърши нещо. Директорката ни е много добра, както като преподавател по Физика, така и като педагог и главно лице на училището. Разбира се, не всички учители са много добри, но смея смело да твърдя че голям процент от тях са точно такива. В Английска паралелка в каквато съм, нивото на английският е много добро, поне при учителя при когото съм. Точните науки също.
Като цяло, след като видях няколко училища бих казала че 21-во далеч не е "кварталното училище" има някои много качествени преподаватели в него, които са напълно способни и готови да дадат на детето ви образованието, от което има нужда. Не си спомням да съм ставала свидетел на някаква изява (поне не публична) на агресия между учениците, тези истории за наркотици, които се продавали пред училището са пълни глупости, също.  Wink
И в края на краищата, хора всякакви и навсякъде. Но мога да ви гарантирам че по-голямата част от учителите са качествени, приятелски настроени, разбиращи и повече от желаещи да дадат нещо на учениците. Това дали учениците ще вземат знанието, което учителят им предлага е различно. Да, не ни натискат и оставят на изпити, ако не искаме да учим, пускат се учениците с 3-ки, дори и знанията им да са лоши по предмета, но ако детето ви иска повече от 3, учителите (повечето от тях) имат подхода да го заинтересоват и да му предложат всичко, от което има нужда. Simple Smile 21-во ми е дало много, може би няколко учителя в частност, не искам да споменавам имена, но дори само заради тях, аз би казала че напълно си заслужава детето ви да попадне там. Не говоря само са чисти знания, а за насока за това какво да правим с живота си, как да развием личността си, гражданска позиция и т.н. Последните 2 години имаме някои прекрасни извън класни дейности, ученици организират събития с помощта на преподаватели, като цяло се насърчава креативността и развитието на учениците, които са заинтересовани, или по-скоро позволят да ги заинтересоват с това, колкото може. Simple Smile
Успех с намирането на добро училище за вашето дете, надявам се да останете доволни от избора си, какъвто и да бъде той!
Ох, и по въпросът за парите и викането на Бърза Помощ. Пари (същата сума от 20лв) ми беше събирана и в друго "елитно" училище. Въпреки че доколкото си спомням, в 21-во това беше в 10 клас, 11 и 12, нямам спомени да са ни искани пари. Колкото то хипербулата по-горе за това как непрекъснато се викала Бърза Помощ за "пияни и надрусани деца"... трудно ми е да не се посмея колко много преувеличават хората. Имаше случай на едно момче, което решило да пие от сутринта и да, наистина, се викна линейка за него, но това е инцидентен случай, единственият на който съм ставала свидетел като ученик в това училище, и наистина, вините училището? Да не би учителите да следват учениците, като кучета пазачи да гледат дали някой няма от глупост да реши да се прави на голям мъж? Момчето е добре, много шум се вдигна около този случай и можете да бъдете сигурни че настоятелството беше също толкова разтровежено, колкото вас. Както казах - ИНЦИДЕНТЕН случай, а не практика, както някои невежи в предните постове го изкарват, извинявам се за израза, но честно казано си е точно това.   Confused

П.П. Линк към сайта на училището в случай че сте заинтересовани да поразгледате Simple Smile Имаме различни раздели в сайта, в които можете да придобиете представа за дейностите и учениците. Както и редовна Тема на месеца, в която изразяваме мнение по различни въпроси.

http://www.21coy.com/

Последна редакция: пн, 22 апр 2013, 23:19 от Melanye

# 67
  • София
  • Мнения: 16 042
Малко е стара темата, но като ученик на 21 СОУ 

За съжаление с това писание направи лоша услуга на кварталното у-ще.
Много правописни грешки, повторени по няколко пъти. Това ли е нивото на отличниците, на това ли ви учат?
Явно там се дипломирате неграмотни.

# 68
  • Мнения: 1 668
Aisha, ако наистина смяташ, че в горния пост има много грешки очевидно не си наясно с нивото на образованието в бг.

# 69
  • Мнения: 4
Видя ли часа, в който е написан отговора? Човек се изморява и не се старае толкова. В такъв дълъг пост, също нормално да се допуснат повторения. Целта ми не е била да ти представя колко прекрасно мога да спазвам реда от правила, а да изкажа мнение по тема, която ме вълнува. Проверки по няколко пъти ще правя на официален документ/изпит, въпреки че и в постове тук проверявам.
Сега се поразрових по-внимателно в по-ранните отговори и виждам, че имаш личен опит с училището. Директорката (???) се правела на страшна (мисля че дори не знаеш, коя от тях е всъщност Директор), ами това което съм виждала при Госпожата, за която предполагам говориш е каквото повикало - такова се обадило. Прави се на страшна понякога, когато отсреща и се правят на такива, но е готова да помогне и ПОМАГА, стига да и се поиска по цивилизован начин. Wink Колкото до глупостите, че учителите влизат когато им скимне... Много, МНОГО рядко се случва да отсъства учител и този час се заема от друг - в единични случаи е било в последния момент и сме имали свободен час. Не знам какъв е бил випускът на дъщеря ти или тя самата колко си е давала зор, но както обясних и в другия пост - тези които не искат минават, тези които искат - могат да получат много.
Колкото до грешките и нивото на образование, освен в България, ти май дори не си хвърлял/а поглед на това как пишат на английски, например, моите връстници. Прегледах отново поста си и макар изказа ми да не е перфектен на места, съвсем не бих казала че е пълен с грешки. Всеки допуска такива - въпросът не е в това, сигурна съм можеш да се съгласиш че в един по-дълъг текст е нормално да има пропуски, във ФОРУМ.
Нещо не се справих с откриването на повторените грешки, не е толкова изненадващо след като са си мои грешки, нали? Simple Smile Бих се радвала да ми помогнеш в това, не би трябвало да е трудно след като са толкова много и повтарящи се!

# 70
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Melanye, незнам дали мен визираш, че преувеличавам за пиянството, наркотиците и слабите ученици в 21-во, но според мен тези неща са факт. За никой не са тайна баловете на учениците, с който се влиза в 8 клас.........Бал, движещ се между 21 и 23 не е бал на добро училище. Трудно запълване на две паралелки в 8 клас говори, че никой не иска да учи там. Както и че наскоро полицията хвана пласьори на наркотици, използвали като депо едно от отсрещните кафенета!!!!!
Много от учителите там наистина имат желание за работа с децата, лошото е че много от учениците не са отишли да учат там.............Аз съм изключително доволна от много от преподавателите, които бяха на дъщеря ми в 6 и 7 клас. Накратко би могло да се обобщи - добри учители, директор, не лоша база, но не много добър материал за работа!  Peace

# 71
  • Мнения: 4
Аз дори не си спомням моя бал, но влязох там общо взето по собствено желание, с 5.40 Български и 4.30 математика или нещо такова. Моят брат завърши Първа Английска преди няколко години, знам какво той ми е разказвал, за някои негови преподаватели и знам как са нашите в 21-во. Поради тази причина ми се струва нечестно да се черни някое училище, просто защото е квартално, а други, които лежат на стара слава да имат все още много по-висок бал и повечето хора да си мислят че са все още на високо ниво.  Confused Дори не съм разбрала за историята с кафенето, беше затворено след миналото лято, тъй че и така може да бъде. Колкото до бала - той може да се вдигне само ако ПОНЕ тези, които не са запознати от личен опит не разказват митове и легенди по форуми, както bg-mamma. Който не е доволен от нещо, реално случило се, разбира се, може да сподели, но да чета неща, които са толкоооова далеч от истината не е особено приятно.
Прочем, към Aisha, попита ме за въпросните отличници. Аз не съм отличничка. Никога не съм се интересувала от самите оценки и старала да имам 6.00, но пък има прекрасни учители и предмети, при които научавам много дори без целодневно учене в къщи. Така че не можеш да приписваш на отличниците на 21-во ужасния ми правопис!!  Laughing

П.П. Не визирах теб точно, Leila.  Simple Smile Имаше някои много крайни изказвания, които ми направиха впечатление и ме възмутиха.

Последна редакция: вт, 23 апр 2013, 12:43 от Melanye

# 72
  • София
  • Мнения: 16 042
Melanye, за  Елисавета Илиева мога да пиша много. Включително и за злополучния и опит да се прави на началника на кабинета на министъра на образованието. То няма лошо да играеш в политиката, ама ...А през това време незаконно и се пазеше мястото. Щото нали - интереси, изпитателен срок и подобни врътки ...
Стоев по физическо също ми  е изпълнявал  "легни-стани" и му посвалих гарда. След срещата ни на 6 очи вече не смее да кара деца да обикалят по 15 пъти у-щето. След като той не може да го обиколи бягайки.
Иначе ние след 7ми клас се отървахме от това гето.
Сега за наркопласьорите - има ги навсякъде. След като има търсене, трябва да има и предлагане. Виждала съм ги и пред 1АЕГ, и на други "елитни" места.
Но общото впечатление от 21СОУ  е че никой там не си дава зор. Децата могат да се дипломират неграмотни. Нали са си запълнили бройката и ще вържат  делегирания бюджет.
Според мене тези неща трябва да се знаят.
А за тебе - има и безплатни програмки за проверка на правопис. Порови и си инсталирай за да не се излагаш и на други места. Все пак пъвото впечатление ...

# 73
  • Мнения: 4
Не знам и не ме интересуват личните ти проблеми с ръководството или някой учител там, аз съм ученичка и давам мнението си на такава.  Wink
Не съм имала повод за много "разправии", но съдейки по това което казваш, явно ти си. Може би информацията ти по този въпрос е по-точна, да. Simple Smile Аз не се интересувам Г-жа Илиева къде и какво е искала да прави, това което ме интересува е каква е тя в класната стая и директорския кабинет. А там е добра. Това е моето мнение на ученик и тъй като прекарвам там толкова много време, в продължение на няколко години, смятам това което виждам всеки ден е по-достоверно. Виждала съм какви ли не изпълнения на родители, без почти никакво основание, така че предпочитам да се придържам към своите очи и мозък, а когато хората искат мнение за училище - да дам именно своето.  Wink
Тъжно е да излизаш от класната стая на инфантили на по 18 години, да се прибереш вкъщи и да видиш същото поведение от "възрастни". Забележката ти за правописа ми беше неоснована и не ме засегна особено, но поради някаква причина, държиш много да ме накараш да се почувствам зле. По въпроса с "запълването на бройката", паралелките далеч не са пълни и учителите не ни разказват личните си драми, колкото да запълнят времето, а всъщност се стараят.
Не знам кой има проблем с образованието си, но ти със сигурност имаш проблем с агресивното си отношение към мнение различно от твоето, Aisha. Неграмотни деца се дипломират от всяко училище, говориш общи неща за 21-во, много от които преувеличени или изкривени. Това което интересува родителите (или поне аз така смятам??) е дали училището е добро за УЧЕНИЦИТЕ, а не какво Елисавета Илиева правила, кой и пазел място, кое било законно и кое не. Това което аз знам, е че когато имам нужда от нещо нито Илиева, нито който и да е друг учител или директор ми се прави на страшен, а ми помагат по човешки и европейски, като равна. Аплодисменти за твоите постижения в образованието на Стоев, за съжаление, обаче, това не помага особено в избора на училище...? Или просто си чешем езиците? Тичане, и то МНОГО, има в много други училища, в прехваления Американски колеж си скъсват задниците, с извинение, от тичане. Норматива за момиче беше над 3км, не помня с точност.
Нямам намерение да подържам безплодна дискусия, надявам се все пак да съм била от помощ на някого с мнението си.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 318
Аз съм учила в 122ро училище, навремето беше доста на ниво. Сега на моя колежка детенцето учи там и каза, че не е това, което е било.

# 75
  • Мнения: 53
Ако Melanye е ученичка от 21 СОУ, отивам и записвам детето там без изобщо да се замислям повече! За съжаление имам известни съмнения, че това е някой от преподавателите Simple Smile
Както и да е, влязох, за да търся конкретна информация, а през 2 коментара отивам в двете крайности Simple Smile
В крайна сметка смятам да се доверя на една позната, чиято дъщеря учи там и записа малкия си син също. За сведение, живеят на същата улица, на която е училището Simple Smile

# 76
  • Мнения: 1 668
capsicum , детето ми учи втора година в това училище... Съвет от мен. Виж отзиви за учителката/учителките, които ще водят първи клас и ако са ок запиши детето. Ако не са добри отзивите бягай с 200. Това е! Аз от учителката съм доволна. До 4ти клас ще сме в това училище. След това е почти сигурно, че ще го местя. Към ръководството имам големи критики. Дори и като им се даде сигнал за бакии не обръщат внимание. Не чакам нищо добро като от 1 учител станат 10... Ако имаш въпроси ще отговоря. Имай предвид, че за 2 първи класа тази година направиха обща занималня с 35 деца... Чакаха да се откажат половината и не взеха втори преподавател независимо, че има изисквания за максимален брой ученици... Това трябва да ти говори много.

# 77
  • Мнения: 9
Не зная кой олигофрен си позволява да клевети преподавателите в училището.Ако съм на мястото на цитираните , ще се обърна към прокуратурата и ще си заведа частни наказателни дела.Как може да се говори за един достоен човек , Председател на Дружеството на диабетиците в България , допринесъл много за борбата с тази коварна болест като учителя по физ.възпитание Адриан Стоев. Била съм ученичка от откриването на училището там - сега съм утвърден адвокат , съучениците ми са до един утвърдени личности - гръбнакът на днешна България , в това училище завършиха - доц.д-р Енчев - шеф на травматологичните хирургични клиники в Пирогов , Елма Чилиян - професор по биология в Оксфордсикя университет - вече 20 години , лекари , адвокати, доценти и професори , та дори и личности като журналистката Кристина Патрашкова или медийния магнат Красимир Гергов.Директорката , която по наше време беше зам.директор - сега е директор. И двете ми деца учат там - нямам забележки.Напротив - осевен преподаването , все още цари духа на налагане на моралните ценности и човещината. Срам за коментарите!!!Срам за клеветниците! Срам за хлевоустието и войнстващата простотия , както клеветите българското училище , клеветите и родината си , клеветите сами себе си.

Последна редакция: вт, 27 яну 2015, 09:34 от azaras

# 78
  • Мнения: 43
Моля майките на четвъртокласници в 21 СОУ за информация кои учители ще поемат първите класове през 2015/2016 г. Благодаря предварително.

# 79
  • Мнения: 1 668
azaras , личи си какви възпитаници има въпросното училище само от вашия пост  Joy. Г-н Стоев упражни физическо насилие над детето ми и бе наказан дисциплинарно за това си провинение. Тоест то е документирано и може да бъде проверено. После говорете колкото си искате за светлите личности и кой за какво е допринесъл. Този учител (и не само) са срам за образователната система!
Видях в профила ви, че сте учили отдавна... 21 СОУ не е това, което е било по ваше време.

# 80
  • Мнения: 15
Момичета,
Моля някой да ми даде информация за подготвителните групи в това училище. Разбрах, че има група от 5-годишни. Интересувам се от колко часа сутрин е занималнята, дали е една или две учителки, млади ли са или възрастни, какъв е броят на децата, извеждат ли ги навън и какво е отношението към децата.

# 81
  • Мнения: 10
Здравейте мами, може ли актуална информация за 122 ОУ. Имам първокласник догодина и ме интересува всичко - кога започват занятия, кога приключват, има ли допълнителни занимания, има ли лекар, столова и преди всичко препоръки от мами на четвъртокласници за добри начални учителки?
Много благодаря предварително за всяка информация Simple Smile

# 82
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Здравейте мами, може ли актуална информация за 122 ОУ. Имам първокласник догодина и ме интересува всичко - кога започват занятия, кога приключват, има ли допълнителни занимания, има ли лекар, столова и преди всичко препоръки от мами на четвъртокласници за добри начални учителки?
Много благодаря предварително за всяка информация Simple Smile
Единствено мога да препоръчам г-жа Соколова като начален учител, ако догодина бъде с първокласници разбира се. Моята дъщеря преди години беше при нея и сме много доволни. За останалите питанки нищо не мога да споделя, защото информацията ми е стара. Много бяха доволни от г-жа Даниела Колева, ако не бъркам името.

# 83
  • Мнения: 43
Здравейте, моля за мнения за г-жа Гогова и г-жа Арнаутска от 21 СУ, които предполагам, че ще поемат първите класове за уч. година 2017/2018 г. Благодаря на всички!

# 84
  • Мнения: 9
azaras , личи си какви възпитаници има въпросното училище само от вашия пост  Joy. Г-н Стоев упражни физическо насилие над детето ми и бе наказан дисциплинарно за това си провинение. Тоест то е документирано и може да бъде проверено. После говорете колкото си искате за светлите личности и кой за какво е допринесъл. Този учител (и не само) са срам за образователната система!
Видях в профила ви, че сте учили отдавна... 21 СОУ не е това, което е било по ваше време.

# 85
  • Мнения: 9
Здравейте, моля за мнения за г-жа Гогова и г-жа Арнаутска от 21 СУ, които предполагам, че ще поемат първите класове за уч. година 2017/2018 г. Благодаря на всички!
г-жа Арнаутска е учителката на моят непослушен и много труден  син. Тя направи чудеса. Тя го възпита в отговорност, разви у него уважение към училището и учителите , с успеха дръпна неимоверно много. Тя е сдържан и много скромен човек с голяма любов и разбиране към децата. Класът им стана задружен на принципа "един за всеки , всички за един".Помагат си , учат здраво и здраво се забавляват - много извънкласни форми - клубове ,ски , екскурзии. Не мога да кажа същото за учителката на дъщеря ми , която е по-малка и в същото училище.Щастливци сте ако сте при нашата учителка г-жа Арнаудска.Синът на моя приятелка е при г-жа Гогова.Детето е много кроткто , родителите са много доволни и от нея.

# 86
  • Мнения: 9
azaras , личи си какви възпитаници има въпросното училище само от вашия пост  Joy. Г-н Стоев упражни физическо насилие над детето ми и бе наказан дисциплинарно за това си провинение. Тоест то е документирано и може да бъде проверено. После говорете колкото си искате за светлите личности и кой за какво е допринесъл. Този учител (и не само) са срам за образователната система!
Видях в профила ви, че сте учили отдавна... 21 СОУ не е това, което е било по ваше време.

от както съм завършила -време много , но сега и двете ми малки деца са там.От 122 ро и от "Захарий Круша" преместиха в 21-во доста деца.Ако е истина за г-н Адриян Стоев , защо не си потърсихте правата по съдебен ред? Защото преувеличавате!

# 87
  • Мнения: 43
azaras, благодаря за споделеното мнение!

# 88
  • Мнения: 10
Да попитам, целодневна ли е заетостта на децата? Има ли занималня организирана?
 На сайта, програмата за първи клас приключва в 13:20?!  newsm78

Здравейте, моля за мнения за г-жа Гогова и г-жа Арнаутска от 21 СУ, които предполагам, че ще поемат първите класове за уч. година 2017/2018 г. Благодаря на всички!
г-жа Арнаутска е учителката на моят непослушен и много труден  син. Тя направи чудеса. Тя го възпита в отговорност, разви у него уважение към училището и учителите , с успеха дръпна неимоверно много. Тя е сдържан и много скромен човек с голяма любов и разбиране към децата. Класът им стана задружен на принципа "един за всеки , всички за един".Помагат си , учат здраво и здраво се забавляват - много извънкласни форми - клубове ,ски , екскурзии. Не мога да кажа същото за учителката на дъщеря ми , която е по-малка и в същото училище.Щастливци сте ако сте при нашата учителка г-жа Арнаудска.Синът на моя приятелка е при г-жа Гогова.Детето е много кроткто , родителите са много доволни и от нея.

# 89
  • София
  • Мнения: 4
Здравейте,

синът мие приет в 122ро в първи клас. Ако някой има мнение за госпожите ще се радвам да го чуя:

Антоанета Соколова

·         Катя Панова

·         Недялка Георгиева

Видях един позитивен отзив за Соколова по-горе.

Мерси,
Симона

# 90
  • Мнения: 10
Здравей,
Имам момиченце, което живот и здраве ще е първокласничка догодина (2019-2020).
Бих искала да знам актуални мнения за училището, за организацията, за занималните, за стола?
Някой има ли преки наблюдения върху учителките, които ще бъдат догодина?
Мерси предварително на включилите се
Simple Smile

# 91
  • София
  • Мнения: 324
В 122 нещата с новата директорка изглеждат доста добре вече. Включени сме в програми всякакви, започнаха много подобрения с голямо желание, дано така да продължават...Трябваше по-рано да се вземат мерки за това училище, но да се надяваме, че ще наваксаме пропуските. Директорката е супер 👏🏻

# 92
  • Мнения: 27
В 122 нещата с новата директорка изглеждат доста добре вече. Включени сме в програми всякакви, започнаха много подобрения с голямо желание, дано така да продължават...Трябваше по-рано да се вземат мерки за това училище, но да се надяваме, че ще наваксаме пропуските. Директорката е супер 👏🏻


Здравейте,
И аз се интересувам от настоящото положение в 122 ОУ.
Вашето детенце в кой клас е сега?
Интересувам се кои учители ще са преподават на 1-ви клас...
Благодаря

# 93
  • София
  • Мнения: 324
Втори клас сме. Питайте по телефона дали няма да направят ден на отворените врати за родителите на бъдещите първокласници, там би трябвало да се представят учителките. Не мога да цитирам имената само по физиономии съм ги запомнила кои са на 4 клас 🙂 съжалявам

# 94
  • Мнения: 27
Втори клас сме. Питайте по телефона дали няма да направят ден на отворените врати за родителите на бъдещите първокласници, там би трябвало да се представят учителките. Не мога да цитирам имената само по физиономии съм ги запомнила кои са на 4 клас 🙂 съжалявам

Да, благодаря. Днес се разбра, че на 22.04. ще има отворени врати за бъдещите първокласници. Дано кажат кои ще бъдат учителите.

# 95
  • Мнения: 1
Препоръчвам на всички, които четат постовете по темата да обръщат внимание на годината, в която са публикувани. Към 2019 г. културата ни на идентифициране на фалшиви, неактуални или некоректни "новини" би трябвало да е на ниво.

# 96
  • Мнения: 211
Здравейте! Имам нужда от актуална информация за 21 СУ - ниво на обучение, има ли занималня за всички деца, на смени ли се учи, изобщо всякакви мнеия и отзиви ще ми бъдат полезни. СЪщо, според вас, ако не ни е по район имаме ли шанс, или си има достатъчно деца, които запълват паралелките? Благодаря!

# 97
  • Мнения: 176
Здравейте! Имам нужда от актуална информация за 21 СУ - ниво на обучение, има ли занималня за всички деца, на смени ли се учи, изобщо всякакви мнеия и отзиви ще ми бъдат полезни. СЪщо, според вас, ако не ни е по район имаме ли шанс, или си има достатъчно деца, които запълват паралелките? Благодаря!

И аз следя и чакам  мнение ?

# 98
  • София
  • Мнения: 16 042
Тук няма кой да ви отговори на въпросите.
Ако имате ФБ вижте в групита за квартала, а може да има и за у-щата.
Поне от 21 СОУ дебнат тук и ако някой родител изкаже реално, лошо мнение го заплашват....

# 99
  • Мнения: 6
Знаете ли кои учители ще поемат първи клас в 21 училище? Видях, че през 2017-2018г първокласници са поели Арнаудска и Гогова и по мой изчисления пак би следвало да поемат първокласници. Може ли реални отзиви за тези учителки?

Ще помоля хора, които нямат деца в училището или са имали отдавна, или го смятат за лошо, долнопробно и т. н  без реални доводи към днешна дата- да не отговарят.
Виждам, че и други се интересуват от училището, аз вече съм питала в групата на квартала още миналата зима за 21, 122, 107 и 139 училище. Масово има негативно отношение към 21, но се оказа, че то е базирано на неща от 2010г.  Включиха се и няколко родителя на деца от начален курс , които споделиха, че вече нещата са различни и подобно на 122 има нов директор, който е решил да преобрази училището. Естествено това не става за ден и е дълъг процес, но от някъде се тръгва. Като цяло е едно нормално квартално училище и все още има дълъг път да стигне 122, което също не се е славело с много голямо одобрение преди появата на новата директорка(нова, но доста по-отдавна на този пост от тази в 21СУ). Най-доброто в района е 107, но без да е прилежащо шансът е 0.
139 не се радва също на добри отзиви, но нямало и особено голям сграден фонд, което налага сменен режим, имало постоянно текучество на учители, но може вече и там да има промени...
Моят избор беше 122, но то ни е гранично, а точно тази година има една паралелка по-малко от другите випуски и това не ни дава никакви надежди. Приети сме в училището по район- 21 СУ и май няма да рискуваме... Новите правила не дават голям избор...

# 100
  • Мнения: 211
Mamamia2021, не мога да Ви дам никаква конкретна информация за двете учителки и за училището, но имам приятелка, чиято близка има дете в училището и е много доволна. Сега на есен второто дете щяло да бъде първолаче и тя отново е написала 21 ОУ на пъво желание (предполагам, че вече и то е прието там). Много добри отзиви е дала тази жена за училището, а и за да си запише и второто дете там, явно си е добре. Спомням си, че когато разглеждах сайта на 21 СУ бях очарована - толкова продобна и ясна информация, просто изпипана работа (за разлика от 139-мо, където буквално нищо и половина). Желая Ви много късмет и спокойни училищни дни на детето!

# 101
  • София
  • Мнения: 435
Здравейте,
има ли някой с актуална информация за  21-во училище след 7 клас?, как е като среда, обучение, учители?

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 15:40 от edna....

Общи условия

Активация на акаунт