122 ОУ или 21 СОУ София?

  • 50 450
  • 101
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 15 985
Богиня, всичко си е без изменения - квартално гето. След като блока ви е до у-щето позагледай се в контингента ученици и учители и сама ще решиш.

# 46
  • Мнения: 1 668
Aisha , ми точно защото ги гледам та затова са ми странни коментарите тук. Моя блок е откъъм двора. Лятото имат тренировки в двора до тамно. Играят карате (или нещо ткаова), ритат футбул. Ангажирани ми изглеждат децата. Иначе на външен вид  - деца като деца... Минавам и покрай други училища и разлика не правя. Малко са ми хард на мен тези облекла, но принципно мисля, че им е от поколението. А и в крайна сметка аз питам за начално училище. не мисля, че ще караме в кварталното след 7ми клас

# 47
  • София
  • Мнения: 15 985
Богиня, освен да разпиташ съседки с деца там  да ти препоръчат долу-горе читава учителка.
За след 7 клас е ясно. Но там се запознават с бирата и водката още в 5- 6ти кл. Само от тебе зависи как ще си научиш детето да общува с местните аборигени.

# 48
  • Мнения: 1
Г-жо Pooh 4, от изявлението Ви разбирам, че  вероятно сте току-що пенсионирана учителка от същото училище, с наранено честолюбие. Не разбирам защо занимавате всички с личните си проблеми. Аз съм родител и се нуждая от адекватна информация за състоянието на училището, а не от истерия и сапунен сериал.

За съжаление от настоящата сесия не успях да получа никаква яснота  по въпроса "за" или "против" 21-во и 122-ро. Преобладават мнения на оскърбени или засегнати по някакъв начин родители и "странични наблюдатели" и съвсем малко информация по същество. Например искам да знам в кое от двете училища има по-човешка и ефективна материална база. Също  ме интересува какъв процент седмокласници от двете училища продължава образованието си в елитни гимназии. Ето това бих намерила за полезно. А за наркоманите и дилърите, моля ви, нека не се излагаме. Изберете си произволна елитна гинмазия и погледнете какво се случва в междучасията. Живея близо до 31 СУЧЕМ, а често минавам покрай Първа английска. Ситуацията е една и съща навсякъде - децата пушат и попийват бира под носа на цялото сърдито българско общество, което не може да направи нищо по въпроса, освен да си въобразява, че проблемът е  локален/квартален. Ако изберем да вярваме, че само кварталните училища произвеждат наркомани и престъпници, значи просто искаме да си заровим главата в пясъка и да се преструваме, че всичко е наред.

И друго - то е ясно, че учителите преобладаващо са некомпетентни и слабо мотивирани. Затова предпочитам да получавам информация не за тези, които "не могат", а за тези, които "могат". Ако в едно училище поне 30% от педагогическия екип прави добро впечатление, значи зоната е безопасна. Не ми се слуша вече за госпожа X и господин Y, които не могат да преподават, нито да създават контакт с децата. Вечният негативизъм на българина е една от причините за безкрайната криза, в която се намираме. Искам вече да слушам за това, което е добро. Сигурна съм, че някъде изпод развалините на българското държавно образование все още има живот. Разкажете ми за него. Благодаря предварително!

Последна редакция: нд, 08 апр 2012, 09:49 от fairytaless

# 49
  • Мнения: 1
Fairytaless, благодарности за интелигентния и позитивен posting. Време беше някой да се сети, че смисълът на форумите е да си бъдем полезни един на друг. А не да изливаме огорчението си и да разказваме драмите си. Между другото преди две години, когато с дъщеря ми обсъждахме варианти за гимназия с чуждоезиково обучение, попаднах на тази дискусия, но не успях да я изчета докрай, защото ме лъхна силно на салата и ракия. Искам да кажа, че ме отврати това, което ти наричаш „вечен български негативизъм“ – правят се генерални обобщения на основата  на субективни впечатления и емоции. Аз и дъщеря ми, понеже вземаме решенията за нейното бъдеще заедно, решихме да отидем на място и да проверим каква е атмосферата в 21-во. Нищо там не ни се стори фатално, тъкмо напротив – децата изглеждаха модерни, усмихнати, с одухотворени лица. Класните стаи бяха чистички, а някои направо уютни,  чиновете не бяха издраскани – училище с прилична, даже много добра материална база. В крайна сметка дъщеря ми стана ученичка на 21 СОУ, профил английски език. В момента е девети клас. Тоалетните в училището са ремонтирани, в кабинетите по информационни технологии има нови и модерни компютри, а тези дни ще откриват обновената библиотека. Аз по тази причина влязох и в тази дискусия отново – защото исках да прегледам сайта на училището, който дъщеря  ми каза, че е напълно обновен и мога да разгледам там някои снимки (конкретно на новата библиотека) и на страницата на google при резултатите за  21-во пак виждам все същата тема във форума на BG- mama. Викам си, чакай да видя дали хората там вече са спрели да хленчат и да предъвкват все старите митове и легенди за „голямото лошо училище, пълно с наркомани“, които съм чувала и за други училища,  и що да видя  - има поне един човек, който се е опитал да влее малко разум в този „разговор“.
Та, fairytaless, понеже молиш да ти бъдем полезни, ето какво мога да ти кажа за 21 СОУ. Не разбрах дали питаш за малките или за големите ученици, но аз мога да говоря само за големите. Информацията се основава на моите лични наблюдения от родителските срещи, както и от думите на дъщеря ми, която, смея да твърдя съм възпитала чудесно и на чиято преценка мога да се доверя. Първо за дилърите и опасните неща: дъщеря ми излиза в междучасието със своите съученици, някои от които пушат, но тя е възпитана така, че да може да се пребори с влиянието на връстниците си и все още смята пушенето за нещо немодерно. А що се отнася до наркотиците – никой до сега не е предлагал дрога на детето ми, нито то е ставало свидетел на подобни сцени. Второ, за учителите. Има такива, които са „малко скучни“, както се изразява дъщеря ми. Но има и такива, които имат и харизма, и знания, и подход. Аз лично съм ги виждала и мога да кажа, че се чувствам сигурна, когато детето ми отива на училище. Има живот изпод развалините на българското образование, fairytaless. И не е вярно, че в 21-во не се учи. Учителите като цяло си гледат добре работата – не се подаряват високи оценки и в някои часове „правим много интересни неща“ – пак думи на дъщеря ми. В езиковите паралелки даже има двуезично обучение по три от учебните дисциплини. Освен това от тази година в училището има много интересни извънкласни дейности, които преподавателите си водят с мерак и редовно. А при малките има и група по балет.
Надявавам се, че бях полезна.

Дами и господа, които смятате това или онова училище за "пропаднало" - с всяка ваша обидна квалификация набеждавате най-малко 1000 български родители, че самите те са "пропаднали", щом са имали глупостта да запишат децата си в съответното учебно заведение.  Макар и индиректна, подобна обида е недопустима.

# 50
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Богиня, освен да разпиташ съседки с деца там  да ти препоръчат долу-горе читава учителка.
За след 7 клас е ясно. Но там се запознават с бирата и водката още в 5- 6ти кл. Само от тебе зависи как ще си научиш детето да общува с местните аборигени.
И аз съм на това мнение и подкрепям изцяло.

# 51
  • София
  • Мнения: 320
Аз мога да дам отзиви единствено за 21 СОУ, тъй като е най-близкото ни квартално у-ще.
Няма да изказвам лично мнение, а мога много да говоря по темата, само ще изтъкна един факт.
Нито едно дете от нашия блок не учи в 21 СОУ. Нито едно дете на мои приятели от квартала не учи там. Моето дете, което в момента е 1-ви клас също не учи там. Две пенсионирани учителки от училището, с които лично се познавам, всеки ден водят и взимат внучетата си в/ от други у-ща.

# 52
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз мога да дам отзиви единствено за 21 СОУ, тъй като е най-близкото ни квартално у-ще.
Няма да изказвам лично мнение, а мога много да говоря по темата, само ще изтъкна един факт.
Нито едно дете от нашия блок не учи в 21 СОУ. Нито едно дете на мои приятели от квартала не учи там. Моето дете, което в момента е 1-ви клас също не учи там. Две пенсионирани учителки от училището, с които лично се познавам, всеки ден водят и взимат внучетата си в/ от други у-ща.

Аз не разбрах защо е така?

# 53
  • София
  • Мнения: 320
Защото от няколко години насам 21-во е най-западналото у-ще в района.
Учителките са под всякаква критика, добри не знам вече дали останаха (преди имаше единици такива), деца се записват от кол и въже, само за да избутат някакво образование. Будните бързо се ориентират и се преместват в по-добри у-ща. Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така. Това, което на 2-ра страница pooh е написала, е абсолютно вярно и към настоящия момент.

# 54
  • Мнения: 1
Така:
Не знам дали ще ви е полезен моя съвет, но все пак само заради тази тема се регистирах в този форум.
Мога да ви разкажа доста неща за 122 ОУ, когато учех в него беше средно реномирано училище. Като цяло беше на ниво, имаше свестни и добри преподаватели които можеха да те научат на доста неща. Например основата която ми дадоха преподаватели като Кольо Пехливанов (История) и госпожа Гарабедова (Руски и География) ми бяха доста добри и ми помогнаха, за напред. До колкото разбрах те вече не работят в това училище. Като цяло базата не е лоша, стаите бяха добри. Но на всяка родителска среща се събираха общо взето пари за ремонт. Разбрах и че доста е намалял броя на паралелките и даже че всички учат в една смяна. Останали са и добри преподаватели като Любомирова, Тодорова, Щерева, Душкова които все още крепят това училище. Но ако трябва да мисля дали да запиша някой мой познат бих му препоръчал друго училище. ТОва не е същото училище което беше преди. Ако някой се интересува повече, може да ми пише на лично.
А за 21 няма просто какво да кажа. Наистина това е училището с най-лошо реноме от всичките в квартала. По добре не записвайте децата си там. Наистина връзката с горните класове не влияе особено добре на малките деца. Мога да разкажа и доста истории свързани и с това даскало, но ще се въздържа. Но ако избирате между двете препоръчвам ви да изберете 122 ОУ.
Само да ви предупредя че в 122 след 4 клас, демек в 5 има преподавател които е доста неприятен и заядлив. Така че ако се интересувате, от това училище ми пишете на лично за да ви дам повече информация. Simple Smile
Е успех с избирането на училище. Simple Smile)

ПС: По-добре ми пишете на мейла, там сто процента ще ви отговоря. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3
Уважаема sladka_mamo, откъде тази категорична информация за 21 СОУ, след като нито вашето дете, нито децата на вашите съседи учат там? Очевидно имате някакъв личен проблем.
Вижте какво са написали родителите, чиито деца учат там. Моята дъщеря също учи в 21 училище и затова знам, че това, което вие твърдите изобщо не е вярно. Има прекрасни учители, които тя харесва и цени много. Децата се чувстват добре, участват в интересни инициативи, по Коледа правиха вълнуващ благотворетелен концерт в помощ на болно дете, което дори не беше от тяхното училище.  От дъщеря ми знам, че училището вече е изпитен център на Британския съвет. Сериозно наблягат на английския и след дванайсети клас доста деца продължават обучението си в чужбина. Ние също имаме такива намерения.

# 56
  • Мнения: 3
Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така.
За ваша информация в момента в 21 СОУ се учат четири предмета на английски език: биология, философия, информатика и информационни технологии. Лесно е да се провери, стига човек да е добронамерен.

# 57
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Навремето, когато създадоха английска паралелка, се учеха два предмета (история и химия) изцяло на английски. Вече от доста време не е така.
За ваша информация в момента в 21 СОУ се учат четири предмета на английски език: биология, философия, информатика и информационни технологии. Лесно е да се провери, стига човек да е добронамерен.
Само от любопитство - информатика и информационни технологии два предмета ли са?

# 58
  • Мнения: 2
Уважаеми родители ако искате вашите деца да се превърнат в пияници и наркомани, ги запишете да учат в 21 СОУ ХР.БОТЕВ.В училището а и пред него се продават наркотици и никой не взима под внимание това. Нито ръководството на училището нито полицията на която дилърите вероятно си плащат , зада не бъдат обезпокоявани.Отделно от това има преподаватели на които мястото им не е там а в психиятрията.Ще посоча някои от тях: КАЦАРСКА (Български език и литература) ,А.СТОЕВ (Физическо възпитание - воайор и вероятно педофил) , ИВАНОВ (Психолог , опипващ момичетата уж неволно).Това е малка частица от това което може да са напише за"Престижното училище член на МЕНСА".

# 59
  • гр. София
  • Мнения: 4 758
След като с интерес прочетох тази тема, реших и аз да напиша няколко реда. Ще се постарая да съм по-кратка. Първо ще кажа, че имам отзиви и от двете у-ща, тъй като дъщеря ми учеше в 122 ОУ до 5 клас вкл., а 6 и 7 клас беше в 21 СОУ. Що се отнася на начален курс аз бих препоръчала 122 ОУ. У-щето е основно, на тихо място, началните учители са добри /е има и такива, които не бих препоръчала/. Среден курс - също добри учители, с условието да не се занимавате с директорката, която преподава по биология в 7 клас. Не мога да кажа добри думи за нея. Често искат пари за у-щето, учителите, от настоятелството и т.н. Извънкласни дейности почти няма, да не кажа няма /или поне нямаше/. Имат от 1-2 години обмен на деца с чужбина. Сега за 21 СОУ. Наложи се да преместя дъщеря ми в друго у-ще след 5 клас като исках да бъде в квартала. Изборът не беше голям, така че отидохме в 21 СОУ. От учителите не мога да се оплача /или поне не от всички/, просто техния клас беше УЖАСЕН. Деца имаше от кол и въже, както някои по-горе се беше изразил. Едвам изчаках да завърши 7 клас. Кандидатствахме и сме в друго у-ще. За гимназията им не съм чула добри отзиви. Доколкото знам, нещата там са най-зле. Имат 2 паралелки, за които се кандидатства и там се влиза с 3 на изпитите /бал 20 от 36/, мисля, че всеки може сам да си направи изводите. За начален курс на 21 СОУ нищо не мога да кажа. По родителски срещи не са ми искали пари за у-щето.
Бих Ви препоръчала 107 ОУ - много добро у-ще, филиал на НПМГ. С много добра подготовка, особено ако детето има наклонности към математиката по-късно, с извънкласни дейности. Имам съседче учило там, след 7 клас влезе в СМГ.
Колкото до 73 СОУ /понеже по-горе го споменаха/ СТРАХОТНО у-ще със засилено изучаване на немски език от 1 клас - много добра дисциплина, учители. Но приема е труден - като в детските градини /въпросник, изпит за детето, събират се точки, за да приемат детето,...../.
Дано съм била от полза и успех!!!    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт