Некомпенсиран хипотиреодизъм и бременност

  • 10 532
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 571
Здравейте!
Оперирана съм и съм с почти половин щитовидна жлеза, като след операцията хормоните си влязоха в норма и не се наложи заместително лечение.
 След година забременях - дълго чакана и много желана бременност.
 Всеки месец лежа в болницата, защото имам и други проблеми ( тромбофилия и антифосфолипиден синдром).
В 11 седмица там пуснах изследвания на жлезата.
Т3   4,78     норми (3,8-6)
Т4   9,74                (9-22)
ТSH 2,07               (0,34-5,6)
Казаха ми че всичко е наред и няма проблеми.
В 30та седмица се притесних и сама изисках да ми пуснат отново изследвания.
Т3   4,23     норми (3,8-6)
Т4   5,81                (9-22)
ТSH 2,36               (0,34-5,6)
Казаха ми, че пак няма проблем, но за всеки случай да отида на ендокринолог.

Отидох, ендокринолога беше шокиран, че не са следени хормоните всеки месец. Оказва се че Т4 е най важният показател и той трябва да бъде във високи граници, особено в първият триместър. Изписаха ми Еутирокс 50, но вече всичко е свършило.
В ужас съм-детето може да е с умствени проблеми Cry
Живея в провинциален град и никой от ендокринолозите  не се ангажира с отговор, дали липсата на компенсиращо лечение ще бъде фатална.
 Моля ви, ако има някой с подобен проблем нека да пише.

# 1
  • Мнения: 20
Не се притеснявай! Мисли позитивно! Аз също забременях след корекция(макар и не операция) на действието на щитовидната жлеза. На мен цъщо ми е притеснено ,но се опитвам да мисля позитивно. Сега следим всеки месец хормоните и коригираме. Стискам ти палци, миличка. Нека Бог да е с вас и всичко да е наред! Hug  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 16
Здравей!
Аз съм с автоимунен тиреоидит на Хашимото. Още преди да забременея пия Еутирокс, а по време на бременността проверявах  ТСХ на всеки 2 месеца, винаги беше в норма - около 2-2,3. В началото на бременността си изрично обърнах внимание на гинеколога и ендокринолога си и попитах дали има нужда да ме следи специалист със съответния опит и те единодушно ми казаха , че няма нужда. Оказа се в 39 г.с., че Т4 ми е на долната граница, а не е проверяван през цялата бременност. Аз също се притесних ужасно много и говорих за това с ендокринолога и гинеколога си - според тях нямам никакви основания за притеснение, но на мен все още не ми е спокойно. Надявам се наистина да няма проблеми. Освен да мислим позитивно май няма какво друго да направим постфактум.
Успех и ти пожелавам леко раждане и здраво и щастливо дете!

# 3
  • Мнения: 571
Благодаря ви момичета! Хубаво е че си пиете хапченцата, така всичко ще бъде наред. Wink

Чапла, странно ми е, че лекарите гледат ТСН, вместо Т4, при положение, че то е само ориентир как се изменя Т4. И при мене като видяха ТСН в норми и айдеее...пък че Т4 е на долната граница(в първото 3месечие забележи!) няма кой да види #2gunfire
 Не се притеснявай, Т4 е нормално да бъде на долната граница в третия триместър, то точно тогава закономерно пада, защото се включвали някакви белтъци. То аз колкото литература изчетох...но след дъжд качулка. Пък аз освен да се надявам, само това ми остана, сега чакам раждането със свито сърце, без никакава радостчица. Докато не изследват бебето няма да си намеря място сигурно.
Не разбрах, ти родила ли си? Или съвсем скоро е събитието? Simple Smile

# 4
  • Мнения: 526
Аз пък знам, че е важен ФТ3. Това което пием л-тироксина е ФТ4, а организма си синтезира сам от него ФТ3.
Мен ме карат да изследвам тсх и фт3.

# 5
  • Мнения: 20
момичета, някоя от вас пила ли е бромокриптин през на бременността?

# 6
  • Мнения: 571
момичета, някоя от вас пила ли е бромокриптин през на бременността?
Аз не. Пих след спонтанен аборт, с цел спиране на кърмата. Но защо, какво общо има с хипотиреодизма???

# 7
  • Мнения: 16
Чапла, странно ми е, че лекарите гледат ТСН, вместо Т4, при положение, че то е само ориентир как се изменя Т4.

И на мен ми стана странно, даже необяснимо и ми се струва безотговорно...

  Пък аз освен да се надявам, само това ми остана, сега чакам раждането със свито сърце, без никакава радостчица. Докато не изследват бебето няма да си намеря място сигурно.

Притеснявай се колкото може по-малко и мисли позитивно. И си чакай раждането с радост защото обратното вреди със сигурност. Не трябва да се оставяш на притеснението.
 
Не разбрах, ти родила ли си? Или съвсем скоро е събитието? Simple Smile


Да, родих в края на Април. Разказах на всички възможни лекари в болницата за притесненията ми - на никой не му направи впечатление, явно не им се струва съществен проблем. Доколкото разбрах на всички новородени се прави изследване за вроден хипотиреоидизъм - изследват им ТСХ, но резултатите отиват при личния лекар и то само ако хормонът не е в норма. Личният лекар не е казал нищо. Но всъщност това, което ме притеснява най-много не подлежи на изследване, така че и на мен остава да мисля позитивно  Hug

# 8
  • Мнения: 571
Чапла, какво те притеснява и не подлежи на изследване - още ли изненади трябва да очаквам, мислех, че с изследването се приключва всичко??? Shocked

# 9
  • Мнения: 16
Не! Просто ако има нещо, което не е било ОК по време на бременността и е оказало отрицателно влияние върху развитието на бебето може да се окаже, че не е видимо веднага. Не се притеснявай! Струва ми се, че повечето или почти всички с нашия проблем раждат живи и здрави деца. Бременей спокойно и бъди щастлива - предстои да ти се случи нещо чудесно, несравнимо с друго.  Hug

# 10
  • Мнения: 571
Благодаря мила!
Имам планово секцио за 19ти -този месец - живот и здраве ще споделя какво е станало.

# 11
  • Мнения: 16
Пожелавам ти всичко да мине добре и чудесно здраво бебе!   bouquet

# 12
  • Мнения: 3 092
И аз се присъединявам към пожеланията  за здраво бебе .Имам същия проблем със щитовидната жлеза . Следен ми е само  ФТ4 ( мислех си в началото че ендокриноложката  ми  се е объркала ... )  след 1-вият триместър ми ги следи на всеки 2 месеца и  сега  живот и здраве следващото изследване  ще е след раждането.
От 2005-та година пия Еутирокс , чиийто граници са варирали  , после ФТ4 ми беше доста нисък та дозата ми стана 150..не знам и аз се притеснявам малко дали всичко ще е наред , но искам да ви вдъхна кураж -  имах  лека първа , а досега и втора бременност и родих здраво , сладко и умно момиченце .Надявам се и сега да е така .
Пожелавам същото и на всички вас , момичета .
Горе главата !
А ,да веднага изследват бебето  за тиреоидит .Спокойно .

# 13
  • Мнения: 571
Дойде време да се отчета.
В род. дом взеха кръв от малкото човече. При лоши изследвания на кърмачето, се обаждат на майката уж в срок около седмица. Мина един месец и половина(като треперих да не ми се обадят), следователно смятам че бебчето ми е здравичко.
Пожелавам спокойствие и здрави и хубави бебенца на всички във форума!  Hug Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 16
Честито!
Да ви е живо и здраво бебето и да сте много щастливи заедно!!!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт