Некомпенсиран хипотиреодизъм и бременност

  • 10 533
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 710
Аз също съм с тиреоидит на Хашимото, открит по време на първата бременност. Не съм изследвала нивата на Т3 и Т4, винаги гледаха само ТSH-то. Чак когато родих разбрах, че проблемите с щитовидната жлеза могат да  доведат до интелектуални проблеми у детето. Вече година и половина живея в ужас дали не съм увредила умствено детето си. Естествено има моменти, в които се успокоявам, че всичко е наред, но има и такива, в които не мога да спра да рева и да си мисля колко е лошо положението.
Сега при втората бременност, още преди да отида при гинеколог, направих консултация с ендокринолог, даже планирам да отида и при още един, само и само да съм сигурна, че приемам правилните медикаменти, в подходящите дози.

# 16
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте, откриха ми Хашимото в 8-ма седмица (сега съм в 12). При първото изследване ТСХ беше 4.3 при реф. 0.2-4.5. От тогава пия л-тироксин по 50 микрограма и тази седмица трябва пак да се изследвам. Много се притеснявам дали са успели да се компенсират нещата. Ще бъда благодарна за всички мнения.

# 17
  • Мнения: 133
При мен диагнозата е хипотиреодитизъм, но не знам същото ли е като Хашимото, защото ТАТ и МАТ не съм изследвала. Sad
Лошото е, че ми го откриха в 7-мия месец, а вече съм в 9-тия и оттогава живея в ужас, дали това, че е открит толкова късно, не се отразило на умственото развитие на детето  Praynig
Но аз съм си виновна, защото точно преди да забременея имах всички симптоми - свръхуморяемост, объркан цикъл, свръхчувствителност, много рязко покачване на теглото, , да не забравям и сърцебиенето Sad И това беше по Нова година и се оплаках на личната и тя каза, че трябвало да изследваме щитовидната жлеза, ама го оставихме за след празниците. Ама няколко дни след това разбрах, че съм бременна и така си и остана - никой не обърна внимание, нито гинеколожката ми дори и аз като не бях информирана и дори не знаех, че е толкова важно през бременността всичко да е наред.
Чак в 7-мия месец реших на своя глава да си пусна ТСХ и ФТ4, когато правих изследване за инсулинова резистентност, защото така и така щях да ходя до София на консултация при ендокриноложката на МД д-р Катя Тодорова за едното, викам си, хайде и за другото за всеки случай. То се оказа, че има проблем, макар и не много голям според нея, но ми изписа Еутирокс - редувам 1 ден 50 мг, а на другия - половинка, т.е. 25 мг.
Утре ще видя какви точно ми бяха изследванията и ще ги споделя с вас, но ще се побъркам някой път от притеснение заради късното откриване на болестта. Въобще в 7-ми месец имаше ли смисъл се чудя да се изследвам, след като ако не дай си Боже, е станало нещо, то е станало преди това. Дано няма нищо  Praynig

А знаете ли нещо по въпроса с изследването на бебенцата на майки с този проблем след раждането? За проблем с щитовидната жлеза ли ги изследват и ако всичко е ок, означава ли, че болестта на майката не им е повлияла на умственото развитие?

Общи условия

Активация на акаунт