ИЗРАЕЛ35

  • 28 443
  • 287
  •   1
Отговори
# 240
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, ние си подготвяме картофите още вкъщи и им слагаме вътре разни неща, увиваме ги във фолио и така ги слагаме в жарта  Peace Скъпият ме научи, те така са си ги правили... А за кучешките бомби официално има глоба, но няма пакахим да следят, иначе глобата достига в някои градове до 450 шекела...

Бубе, и ние имаме подобни табели, като тази, която Hand показа от Канада: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=242014&pid=12196865 - четвъртият знак е за водене на кучета на каишки, а петият - за събиране на акито в пликче и хвърляне на специалното за това кошче.
Тук са пликчетата: http://watch.modiin.us/wp-content/uploads/17012009120.jpg
А тук се вижда как са със специалните кошчета в Р"Г: http://www.mentha.snimka.bg/album.php?album_id=244675&pid=5806918  Peace

Бях писала по-назад подробно, ние нали взимаме кучета да помагаме на приятели и близки, когато са на почивка...

За Лаг бе-омер - той е известен като кабалистки празник, за това давам и кабалистка статия: http://www.plovdiv-online.com/kabala/praznikat-lag-ba-omer.html, това е 33-ят ден от броенето на Омер (сфират а-омер)... М/удругото - за онази сватба, на която бях - тя си беше ортодоксална, но понеже е била на рош-ходеш, т.е. първата вечер от новия месец по еврейското броене, тогава позволяват, а и не било библейска забрана за сватбите, а традиция... сега се сетих да допълвам, иначе доста време изтече оттогава...

# 241
  • Мнения: 310
Времето се оправи  при нас в бг и хората не се задържат вкъщи и пишат по-малко. Ние обиколихме Витоша единия ден набрахме борови връхчета и направихме боров мед. На другия ден в близкия парк карахме ролери и велосипед с децата включително и аз  Mr. Green и даже не се пребих /нали преасфалтираха алеите и е голям кеф/, а вечерта даже ходихме на театър  Grinning А в парка намерихме няколко четирилистни детелини много се изненадах защото трудно се намира дори една, ние намерихме няколко на едно място  Shocked

Бубе, аз бях потънала в темата да научим иврит в петък и точно гледах как са животните на иврит и видях как е комар יתוש - ятУш = комар защото скоро и ние ще си ги имаме.
Пете тези празници много хубаво така при вас хората излизат събират се толкова много на едно място браво.

Дядо Хаджия ти да нямаш фурна такава дето пекат и закуски - какви неща знаеш козунаци, рогчета, домашни брускети /за които не си ни дал рецептата/?

Последна редакция: пн, 11 май 2009, 11:14 от suni4ka

# 242
  • Мнения: 310
П.П. Много обичам боровете имали сте песничка за тях някой дали я знае?

# 243
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Пете,вдругиден е изпита на групата затова и не учим историята на празника-здраво диалози,ситуации,истории и т.н. Аз не съм на изпит ама на... отнасям го заради другите  Confused За разкази и линкове нема време-чакат ме домашни  Sad

Дядо Хаджи,за съжеление и аз незнам историята та хайде заедно да се възползваме от линковете които Мента е постнала  Grinning

Ментичка  Hug

Суничка и аз мога да потърся и прочета почти всяка дума,да попитам тук момичетата  Peace Въпроса е,че като попаднеш в ситуация да я използваш или пък в комбинация с друга дума става вече не така лесно..Тук думите доста се променят и като сложиш,че сега се уча да говоря иврит нещата стават мазани  Mr. Green Оня ден например ми трябваха 10 мин. да се сетя как е компютър  Tired А в един диалог  рядко някой ме чака да мисля  Confused

# 244
  • Мнения: 13
Здравейте мили еврейки и еврейчовци  Wink

Сега чета Дневника на Ане Франк и съм много разстроена .

Само ви чета напоследък , благодаря за прекрасните снимки   bouquet

# 245
  • Мнения: 310
Бубе изобщо не ти е лесно, тук от страни ни е лесно аз просто понеже го прочетох този комар и фук фук много доволна, че съм научила нещо да се похваля. Но в разговор се променят думичките и с тези женски и мъжки родове  /ако жената иска е едно ако мъжа иска е друго/:ooooh: възхищавам Ви се като чета в темата да научим иврит. Трудничко е коренно различно. А Ментичка, Перах, Тали, Петя го обясняват като две и две  Shocked

# 246
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бубе, не се стряскай  Hug Тези подготовки за изпита са много полезни и за после  Peace Аз съм използвала почти всички диалози, които учехме за устния в някакви ситуации в ежедневието, а за писмения учехме как напишем оплакване, молба или извинителна бележка - също са полезни за ситуации, в които можеш да изпаднеш, без връзка с изпита  Wink (разбира се, по-нататък се усъвършенстват и изшлайфат)


Днес (цял следобяд) предават пряко посещението на Папата. Президентът му подари "нано-Танах" - много оригинално  Grinning
Представете си - с големината на песъчинка е, може да се чете само със специални лупи, написан е по технология на израелския Технион  Peace
И в момента говорят от президенсткия дом и е много приятно да се види - зад тях има портокалови дръвчета  Grinning
Сигурно и в България ще предадат репортаж в новините...

# 247
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз устния изпит не ме стряска-нивото на което се провежда не е кой знае какво...Днес Хайя реши точно с мен да проведе един примерен изпит а той се състои в:Разказ (за семейството или за града от където си,за работата с две думи пожелание..) Както си разказвах тя ми зададе въпрос (аз писах за Варна) защо след като си обичам града съм дошла тук,после ме пита  къде живея сега,после ми даде ситуация.Моята ситуация беше да си повикам техник за пералнята  Mr. Green Това беше всичко,елементарно..Нужно е да се използва много благодаря,препоръчвам,поръчвам,поканя...
По би ме притеснил писмения защото ми е трудно да използвам местоименията,но пък нямам проблем с минало време  Peace Другото което би ме притеснило е ,четенето на история и писменото отговаряне на въпроси по четената история...
Просто натоварването идва в повече защото имаме много домашни-всеки ден са минимум 5-6 граматични листа и поне една история за четене и отговаряне,това ми отнема целия ден  Tired
Утре съм в почивка,ще прекарам деня в Хайфа в правене на декларации и пиене на кафе с приятели от кораба (поне ще се разсея малко )А днес сме на гости ще правим пуйке или там както се казва  newsm78 Може да хапнем и маршмело колкото да уважим празника,че май покрай нас никой не го обича  Rolling Eyes
Айде оставям ви ,че прекалено много ви занимавам с мойта бурна младост  Mr. Green

# 248
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Утре съм в почивка,ще прекарам деня в Хайфа в правене на декларации и пиене на кафе с приятели от кораба (поне ще се разсея малко )А днес сме на гости ще правим пуйке или там както се казва  newsm78 Може да хапнем и маршмело колкото да уважим празника,че май покрай нас никой не го обича  Rolling Eyes

   bouquet 
Пойке се казва и съдът: примерна снимчица  Grinning.. И в него се слагат най-различни неща и се слага на огъня и става много вкусно  Peace Е, зависи и какво ще сложат в него, но, ако е картофки, патладжан, да няма месо - много обичам  Hug
А на картофите в жарта казват картошкес  Grinning по-близо е до нашата дума за картофи, отколкото до ивритската - тапухей адама...



Забавлявай се  Hug

# 249
  • Мнения: 1 263
Здравейте, момичета и момчета!  Hug
Мента, Петя, ханд, , мимикс, suni4ka , благодаря за снимките - истинска наслада за очите и вълшебно виртуално пътешествие.  lovekiss
Цитат на: suni4ka
Времето се оправи  при нас в бг и хората не се задържат вкъщи и пишат по-малко.
Особено тези като мен, които са с малко дете.  Wink
Прегръдки на всичкиHug

# 250
  • Пловдив
  • Мнения: 296
Здравейте момичета и момчета   bouquet

 Поздрави от Слънчев бряг  bowuu

Добрахсе до един комп да ви пиша малко, какво става с мен .
От 06 .05 съм в хотел Хризантема и на 7.05.посрещнах 1-та ми група на 'Гимлияда"..Вече направихме и няколко екскурзии : Созопол с обиколка на статия град и разходка с лодка в морето , Варна и разходка по центъра на града , а днес ходихме до Бургас на шипинг тур - Мол =КАРФУР  и центъра на Бс. Утре ми предстои посещение на Несебър , а вечерта фолклорна вечера е една село на 1 час път от Сл. бряг. Имам и 2 дни в които няма екскурзии с тези групи , но ще правя подобни със свободни туристи. Работата е по-лека от обиколките ,които съм правила преди . Излизаме към 9-9.30 и най късно към 17.00 съм в хотела .Храна и пиене на корем ...ще стана 100 кила  hahaha
 Ходих и на екскурзия със свободни туристи .Посетихме "музей на меда " Един приказлив дядка разказва за пчелите и как се добива мед , показва различни кошери и след това ни пшочерпи с мед , негово производства и медовина. След това ходихме в едно села и посетихме къщата на една баба , разгледахме къщата и градина ...и там имахме почерпка локум , лимонени резанки и лимонада  ooooh!
 Продължихме към поредното село и поредната баба ...там видяха дарак ...преоблече туристи с наросни носии и се снимаха с тях . От там  отидохме в еднин ресторант  да хапнем баница и овче кисело мляко .
 Това е накратко ...за сега .Когато имам време пак ще ви пиша  Peace

 Нямам време да чета какво сте писали  Embarassed
 

# 251
  • Мнения: 110
Добър вечер! И аз нямам време да ви прочета! Само да ви питам как сте и да ви кажа, че тази вечер се чух по телефона с Наина! По един секретен канал- никой не разбра, хахахаха. Голяма сладурана е тя!

# 252
  • Мнения: 1 526
Перах, звучи чудно. Прекрасна и интересна работа имаш (сигурно и изморителна, но аз нали съм от другата стана  Grinning). Успех ти пожелавам и интересни запознанства  Flutter!

Мацки и мачоци, не съм ви забравила, но нещо не мога да се спретна да седна на компа и да отворя форума. Надявам се тези дни обаче и това да стане.


Зад нашият блок има голяма тревна площ, която тези дни приюти поне 10 огньове. Да не говорим, че сме с края на квартала и тези от вътрешността също идват към нас. Та тези дни нещо такова се виждаше от прозорците ни:




Хайде хаг самеах!

# 253
  • София
  • Мнения: 7 972
 Crossing Arms Аз пък заявявам официално, че в оная кулинарната тема на Израел няма да влизам.

Ма това значи Мента като почне да мята там едни вкусотии отиде ми и ремонт и линия и всичко.

# 254
  • Мнения: 2 952
  Цяла нощ спахме на затворени прозорци, а тази сутрин още се носи миризма на огньове ...  Лудница  Crazy Simple Smile ! Никакво проскане на пране днеска .....само сушилня ! Довечера може да се разнесе ...Отрепахме околната среда с тия огньове !  ooooh!  Mr. Green

 Барбекюто мина екстра снощи .... Дружко си е на столче , под навес  с перденца ...Някой да ти пече мръвки, друг да ти сложи салатки ....а ти да се опнеш на едно меко удобно столче .Децата даже не  ме ръчкаха , 'щото  се занясяха с кучето и една огромна кутия пълна с  малки колички останали от  племеника (сега на 17 г.) ... Идилия   Whistling

  Набързо влязох и заминавам по пътищата пак . Днес Саги не е на градинка и ще хойкаме здраво пак  цялата дружина  Whistling ....

  Лек ден !

 

Общи условия

Активация на акаунт