"Най - големите лъжи в историята"

  • 8 161
  • 157
  •   1
Отговори
# 60
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Само аз ли съм толкова шокирана ?
Медалът винаги има две страни, не го ли знаеш, че се шокираш толкова?!

# 61
  • Мнения: 0
А ето какво е написал Мелер за Александър :
"Слад като Тир пада ,Александър нарежда да изколят осем хиляди жители, 30 000 са продадени в робство, две хиляди мъже са разпънати на кръст.
Подобно е отношението му към други непокорни градове, то се повтаря отново и отново. Прекрасните му героични победи, представящи го като лъчезарен бог на войната и високоинтелигентен стратег, губят блясъка си, когато ги разгледаме по- отблизо. Достатъчно е само да споменем великолепният Персепол, третият по значение град в Персийската империя, който Александър заповядва да плячкосат и да опожарят в 330 г.пр.Хр. Истината е, че лично младият пълководец, подпомаган от един свой другар, подпалва града, замаян от виното и "подтикван от наложницата на един от младите генерали" ( според Герке ).
Многобройни са варварските жестокости на Александър, от които косите ни настръхват и днес. В Гърция, Персия и Индия срещаме не само славният победител , но и Александър касапина , масовият убиец, звяра, постоянно обсебен от манията да завладее света. Уж великата му империя се разпада буквално часове след неговата смърт.
(...)
Показателен е инцидента с Филот и Парменнион от 330 г.пр.Хр., по време на кампанията в Персия . Филот , един от най- близките му приятели, водач на конен отряд, е обвинен, че не е докладвал навреме за някакъв заговор.Александър незабавно заповядва да го изтезават и да го  екзекутират. Също толкова светкавично изпраща убийци да премахнат бащата на Филот- Перменион, въпреки че е от най- близките му приближени и ги свързва дори роднинство.
(...)
Списъкът на греховете му няма край. След дребнава свада пияният Александър саморъчно убива Клит , един от най- близките му приятели, който в миналото му е спасявал живота.Без много да се замисли ,заповядва да премахнат и Калистен- домашният придворен летописец, който си позволявал да го критикува.
(...)
К.В. фон ротек например посочва маниакалната му самовлюбеност , високомнение и гордост. Сенека оставя отворен въпросът  за душевното му здраве.Други направо го наричат разрушителен психопат.

# 62
  • София
  • Мнения: 12 795
Ето цитат от книгата .
"Истината е , че Христофор Колумб бил изключително алчен . Ден и нощ бълнувал за златни съкровища, повечето от които изобщо не съществували.Биографи,които са се поровили малко по - надълбоко, определят поведението му към индианците още отначало като " страхливо, предателско и ненадеждно" ( Якоб Васерман ).Ръководел се само от мисълта как да извлече възможно най-голямата изгода от коренното население. Гледал на туземците като на лично имущество. (...) Златото било единственото измерение на мечтите му. Златото било неговото вдъхновение, неговата дрога. Златото отново и отново се появява в бордовият му дневник и в бележките му за пътешествието.(...)
Колумб продавал на индианците барабани- срещу злато.Давал им сладък сироп- срещу злато. "Подарявал" на децата на природата пиринчени звънци - срещу злато.Наводнил с тези дрънкулки Бахамският архипелаг, Куба и Еспаньола, както и много други острови и крайбрежието на континента- срещу злато.Ето няколко цитата на Адмирала :
"Ще се срещна с краля на този остров, чиито одежди, както чувам , са обсипани със злато."
"Отказвам  се да посетя остров Куба, (... ) защото вярвам, че няма златни мини ."
(...)
Христофор Колумб бил обсебен от златото, жадувал го. не мислел за нищо друго. Златото го преследвало насън и наяве. Той съвсем не бил благороден и самоотвержен откривател. Най- малкото го било грижа за развитието на науките. Никак не се тревожел дали откритията му ще донесат полза за Стария свят. Преследвал само златото- и нищо друго."
Лично на мен никак не ми е трудно да повярвам в това.

 Дори и да е било така, което никой не може да каже, какво променя това? Открил ли е Америка? Да. Защо трябва всички велики дела да са били продиктувани от най- добри намерения? Не рядко добри за човечеството или определен народ дела, са плод преследване на чисто лични цели. Често егоизмът се бърка с преследване на личен интерес, но егоизма означава да чакаш другите да свършат нещо за теб, а не толкова ти да направиш нещо сам за себе си. Какво ако Колумб е искал да преследва целите си и с това е помогнал и на други без да иска? Това е като всеизвестният компромат за Вазов, който бил починал правейки секс със студентка. Е, и? Благодарение на християнските ценности очакваме по инерция всеки направил нещо полезно да се принесе в жертва или поне да иска да го направи.
Който е чел разсъжденията на Токвил за френската революция е наясно, че тогавашните французи не са сменили модела на управление, за да можем ние днес да избираме управляващите, а защото не са имали какво да ядат и аристократите са ставали все по- неспособни да задържат пари в държавната хазна.

# 63
  • Мнения: 1 394
Да и той не е тръгнал с цел да открие Америка,естествено и нормално е целите му да са били съвсем други,което в случая е търсене на съкровища.И благодарение на това е направил и великото си откритие.И с това е влязъл в историята на човечеството.Има много други,които са търсили съкровища,но само той в търсенето си е открил Америка и именно заради това е влязъл в световната история.То е близко до акъла,да се сети човек.Жалко за тези ,които си мислят,че е тръгнал да пътешества с цел да открива Америка или така просто на разходка и хоп-открил нова земя.  Wink

# 64
  • Мнения: 12 692
Историята често се пренаписва в интерес на управляващите.  Не говоря за това кой с кого спал. Аз учих една история, децата ми - друга.
Колумб изобщо не е тръгнал да открива Америка. Представил е ясна програма на кралицата какви богатства ще й донесе, за да инвестира тя в мероприятието. И всички тези велики географски открития са направени с цел завладяване на нови земи. 

Последна редакция: нд, 03 май 2009, 11:14 от Мадам Х

# 65
  • Мнения: 1 959
Ох, Кара, при цялото ми уважение към колегите, единственото, което мога да кажа е,
че учителите ти по история не са си свършили работата.

# 66
  • Мнения: 1 394
Именно!Така,че този автор,какво ново и интересно е представил???Представяте ли си каква би била историята,ако се описваха и кътните зъби /дето се вика/ на всеки велик откривател и владетел? И това не са лъжи,а просто подробности от живота на великите личности според мен,които са излишни и отклоняват хората от същественото.А и ако е така описана историята и в учебниците на учениците,те биха обърнали внимание и биха запомнили по-скоро,че еди коя си велика личност е гей,отколкото важното,което е направил той!Ето за това са спестени тези подробности в официалната история,за да не се откъсваме от главното и същественото.

# 67
  • Мнения: 4 916
Ох, Кара, при цялото ми уважение към колегите, единственото, което мога да кажа е,
че учителите ти по история не са си свършили работата.



Е, то насила не става  Wink

# 68
  • Мнения: 431
А някой наистина ли си е мислел, че Колумб е самоотвержен, отдаден на благородни цели откривател?! А Александър - хуманен завоевател...

Тази книга може и да е ОК за държави, в които не се набляга на световна история и познанията се формират от филми и агит-материали. В училище сме ги учили тези неща.

Виж, повече ме интересува истинската българска история, защото съм в колебания за написаното в учебниците. Обективната истина искам, а не пожелателната.

# 69
  • Мнения: 4 916
... Виж, повече ме интересува истинската българска история, защото съм в колебания за написаното в учебниците. Обективната истина искам, а не пожелателната.


Ако ти попадне съседски учебник по история ти гарантирам, че ще останеш много изненадана  Laughing Описали са ни така, както и ние тях в нашите учебници  Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 12 692
Едно съм запомнила - нашите войни винаги бяха освободителни, а на другите - завоевателни. Както Русия и Щатите - що народ освобождават.

# 71
  • Мнения: 1 517
Историята като всяко нещо си има две страни. Винаги.

# 72
  • Мнения: 431
Ако ти попадне съседски учебник по история ти гарантирам, че ще останеш много изненадана  Laughing Описали са ни така, както и ние тях в нашите учебници  Rolling Eyes

Да, точно заради това... Искам учебник без патриотични изхвърляния.

# 73
  • Мнения: 0
Ох, Кара, при цялото ми уважение към колегите, единственото, което мога да кажа е,
че учителите ти по история не са си свършили работата.


Моля без лични нападки ! Темата е за книгата "Най - големите лъжи в историята"  написана от Мелер ( не от мен ), и доколко достоверни са историите описани вътре .Аз лично вече писах ,че изпитвам смесени чувства към прочетеното . Не съм искал да обидя никой ,още по малко теб , та да го приемаш толкова лично !

# 74
  • Мнения: 1 394
Ако искаш да пишеш във форума-свиквай с това!  Peace Не е страшно,нито обида,просто всички тук сме различни,а това означава,че имаме и различни мнения по темите,както и различни реакции,относно мненията на съфорумците...така,че...не се сърди за това!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт