Цезарово сечение на термин по НЕмедицински причини

  • 20 801
  • 503
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 266
Моята агитация е да се запознаят всички с мнението на АГ ,а не с нашите,защото в крайна сметка няма ние да ги израждаме.Което той/тя сметне че е добре да се вслушат,все пак това му е работа.

Аз това го наричам безкритичност и делегиране на отговорност, но това си е само моето мнение  Wink
АГ-тата са субективни в преценките си, като всички хора. Ако уменията им на хирурзи са по-добри, отколкото уменията им на акушери, естествено, че ще препоръчат секцио.
Статистиката (макар и не на 100% точна, защото всяко изследване е само предпоследно), препоръките на СЗО, държавните стандарти за майчино здравеопазване в по-напредналите държави според мен са по-обективни източници на информация.
Аз бих търсила лекар, който да отговаря на моите изисквания, вместо да се съобразявам с ограничените умения на някого.
But that's just me Wink

# 436
  • Мнения: 14 654
Аз бих търсила лекар, който да отговаря на моите изисквания, вместо да се съобразявам с ограничените умения на някого.

И намерили ли си такъв лекар в крайна сметка? Или все пак се съобрази с уменията на тези, с които разполагаше? Като чуя за препоръките на СЗО вече ми се повръща  Sick Те препоръчват и други неща, с които съм несъгласна.

# 437
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
препоръките на сзо имат общосветовен характер или поне континентален в наааай-добрия случай. те затова са препоръки. нещо като консенсусите. да, те са резултат на сериозни проучвания. но понякога има локорегионални особености, с които световните организации няма как да се съобразят и затова всяка държава си изработва собствени препоръки/консенсуси. въпросът е доколко БГ АГ-та имат такива и на какво се основават те. защото експертното мнение е последен клас доказателство...

и аз мисля като марта - добрия хирург ще препоръча секцио, добрия акушер - нормално раждане. всеки прави онова, което умее най-добре. затова експертното мнение не служи за консенсус.

# 438
  • Мнения: 3 492
Цитирам лекарка от нашата АГ - "Оф, корем отварям, ма ми е писнало да ги слушам как вият" Sad...... какво да ви кажа.....трагично е....

# 439
  • Мнения: 1 266
Янечек, не намерих, но аз съм граничен случай (поради субективни медицински показания). Аз говоря за родилки БЕЗ такива показания.
Българският стандарт по акушерство и гинекология не се базира на evidence-based практики и трябва да бъде преработен. Това е установено от работната група по майчино здравеопазване към СЗО. Съжалявам, че ти причинявам прилошаване Wink
Независимо дали си съгласна или не с препоръките им, те са разработени въз основа на сериозни проучвания, а не въз основа на това на кой лекар какво му е хоби.

# 440
  • Мнения: 3 442
Честно казано, не знам къде ги намирате тези лекари, които са съгласни на секцио и даже ви го препоръчват. Аз голям зор видях докато намеря някой, който да ме среже без показания за секцио.  Rolling Eyes

# 441
  • София
  • Мнения: 17 592
Янечек, не намерих, но аз съм граничен случай (поради субективни медицински показания). Аз говоря за родилки БЕЗ такива показания.
Българският стандарт по акушерство и гинекология не се базира на evidence-based практики и трябва да бъде преработен. Това е установено от работната група по майчино здравеопазване към СЗО. Съжалявам, че ти причинявам прилошаване Wink
Независимо дали си съгласна или не с препоръките им, те са разработени въз основа на сериозни проучвания, а не въз основа на това на кой лекар какво му е хоби.

Ннн... дааа... а също и въз основа на това кой плаща музиката...

Докато заинтересованите лица имат възможност по някакъв - какъвто и да било - начин да... ннн... субсидират подобни организации - дори индиректни - или техни представители - дори чрез хонорари за експертни оценки - приемам всяка тяхна препоръка с... ами, резерви. И първо разсъждавам много подробно кой и по какъв начин е бил финансово... заинтересован от обсъжданата тема.

# 442
  • Мнения: 3 869
Офф, много исках да заинтересовам финансово някого за активно естествено раждане, обаче и 3000 лв, за да стоят в съседната стая през повечето време не ги устроиха - чувстваха се длъжни за тези пари да правят повече неща и аз се отказах... ooooh!

# 443
  • Мнения: 1 266
Кати, ако едно проучване е добро и читаво проведено (а ти като статистик можеш да оцениш това), няма значение кой плаща музиката - резултатите от него са поне до известна степен релевантни.

# 444
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
ако едно проучване е добре направено в него е деклариран конфликт на интереси, т.е. ясно е кой плаща. затова и резултатите му могат да бъдат доказателство.

ПП. затова и чакаме БГ проучвания в темата Simple Smile

# 445
  • Мнения: 1 266
Честно казано, не знам къде ги намирате тези лекари, които са съгласни на секцио и даже ви го препоръчват. Аз голям зор видях докато намеря някой, който да ме среже без показания за секцио.  Rolling Eyes

В София не е никак трудно. В регионалните болници е различно, защото контингентът е различен и там вероятно акушерските умения на персонала все още са по-добри.

# 446
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, ако едно проучване е добро и читаво проведено (а ти като статистик можеш да оцениш това), няма значение кой плаща музиката - резултатите от него са поне до известна степен релевантни.


Многофакторният анализ е сред най- сложните математични методи, за които се сещам. При това говоря за "теоретични" изследвания - т.е. когато всички фактори, както и техните взаимодействия, са предварително известни. В реални условия - за това, за което говорим - е практически... хм, невъзможно. Има фактори, които имат синергетичен ефект по отношение на някакъв признак. Или, напротив, взаимно се... тушират. Или маскират.

Представи си... Ами, сещам се за един пример - малките бебета (или поне така пише по книжките) по някога могат да имат проблем с изхождането, защото едновременно напъват и стискат. Ако единственото, което може да отчита наблюдателя, е крайния резултат, ще стигне до извода, че... ами, че детето не се опитва да се изходи и ще стигне до някакъв странен (не знам точно какъв, не съм ни медик, ни биолог) извод. А в действителност са натоварени 2 различни групи мускули.

Общо взето, в изследвания, в които се очаква грешката да е съизмерима или дори по- голяма от измерваната величина, е много лесно да се въведе bias (съжалявам, но не ми е известен терминът на български). А финансовия интерес на големите - световни - застрахователни компании - според мен - е фактор, спомагащ подобна насока, който не може и не бива с лека ръка да бъде пренебрегван.

# 447
  • София
  • Мнения: 6 371
Честно казано, не знам къде ги намирате тези лекари, които са съгласни на секцио и даже ви го препоръчват. Аз голям зор видях докато намеря някой, който да ме среже без показания за секцио.  Rolling Eyes

В София не е никак трудно.

я иди в Майчин дом -София и поискай да ти направят секцио. ще има да чакаш... дори и с показания. дори и с уговорка.
аз чаках 13 часа с изтичащи води, без контракции (дори и след окситоцин), с точно 5 показания за секцио (възраст, ценен плод, прееклампсия, АФС), докато се уреди разрешението за секцио.

тези 13 часа бяха достатъчни, за да се инфектира бебето и после 7 дни да се лашка между живота и смъртта в реанимацията.

# 448
  • Мнения: 14 654
А финансовия интерес на големите - световни - застрахователни компании - според мен - е фактор, спомагащ подобна насока, който не може и не бива с лека ръка да бъде пренебрегван.

Именно, затова и аз се отнасям подозрително към всякакви подробни изследвания, особено поръчани от СЗО  Wink

# 449
  • Мнения: 3 869
В МД в София спокойно се уговаряш с акушерка, че искаш секцио. Отвиш си с ранни контракции, в даден момент акушерката мести апарата за тонове с сяклоко сантиметра, така че да хване твоя пулс, а не този на бебето и докладва за падане на тоновете, докомнетирани от апарата разбира се...

Общи условия

Активация на акаунт