На масата срам нЕма!

  • 33 920
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 352
Публикувам тази питка, защото се прави лесно и е много сполучлива. Рецептата взех от Джемма, но автора е друг, да ме извинява, но незнам кой е. Направих някои допъления.

Питка с кисело мляко (без втасване на тестото)

1/2 кофичка кисело мляко
2 яйца-единият жълтък отделих за намазване
3-4 сл олио
1/2 кубче прясна мая
1/2 чл сол
1 чл захар
100 мл топла вода,в която размивам маята+мъничко захар
брашното не съм го мерила,слагах,докато се образува на хубава топка

масло, разтопено
шарена сол
сирене

Аз месих на ръка, защото нямам машина. Всички знаете стандартния начин за месене, така че няма да се впускам в подробности. Тестото трябва да е меко. И така, след като замесих питката, разделих тестото на две. Разточих два блата, всеки блат намазах с масло, поръсих с шарена сол и сиренце. Наложих ги един върху друг, завих на руло, след това осуках и прехвърлих във форма за кекс (от онези с дупката в средата). Оставих да втаса около 40 мин. След това намазах с жълтък, смесен с малко олио и сложх да се пече само на долен реотан. Питката много се надува - утроява размера си, така че печенето трябва да е на умерена фурна. Към края включих и горния реотан, изпече се перфектно и равномерно.








# 16
  • Мнения: 1 352
Мекички със сода

Много сполучливи, пухкави у меки.

Продукти
2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко - 250 гр.
1 ч.л. сода
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
брашно за меко тесто - около 500 гр.

Разбъркваме яйцата. Содата гасим в киселото мляко и добавяме при яйцата. Слагаме и солта и захарта. Започваме да добавяме брашно и замесваме меко тесто. От тестото оформяме топчици като за пинг-понг и ги оставяме 15-ина минути. След това от тях оформяме мекички и пържим в сгорещено олио. Мекичките не поемат почти никаква мазнина при пърженето.


Последна редакция: ср, 21 дек 2011, 10:23 от Marieta

# 17
  • Мнения: 1 352
Пърленки

Тесто се меси с мая като за питка. Аз го правя всеки път различно. Този път ми беше останало тесто от мекиците.
Късат се малки топки, разточват се тънко. Оребрен тиган и добре нагорещен се маже с масло и се слага пърленката. Като се изпече от едната страна се обръща от другата и изпечената страна се маже с масло, натърква се със скилидка чесън, поръсва се с малко настърган кашкавал и шарена сол. Стават много бързо, много ефектни са за гости и са страшно вкусни, докато са още топлички.


# 18
  • Мнения: 1 352
Принцеси по рецепта на Иван Звездев

На 100 гр. кайма се слага 1 яйце.
Подправките са:
червен пипер
шарена сол
чубрица
сминдух
сол
чер. пипер

Всичко се обърква с ръце хубаво, маже се на филии стар хляб, отгоре се поръсва настърган кашкавал и се пече.




Питка-тутманик

Рецептата е на Ruve и много ми допадна, страшно вкусна и лесна питка:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=535847.0







Последна редакция: ср, 09 фев 2011, 10:01 от Marieta

# 19
  • Мнения: 1 352
Коледна пуйка

Продукти
1 пуйка
1 голяма водна чаша ориз, добре измит
1 голяма глава лук
1 морков
200 гр. пресни гъби
червен пипер, сол, чер. пипер, сух джоджен
масло
150 г. бекон на лентички
кисело зеле
зелев сок

Първо се прави плънката - задушават се лукът и морковът, добавят се гъбите, да поомекнат и те, следва оризът. Сипва се една чаша вода, сол, червен пипер и джоджен и се оставя оризът да поеме водата:


През това време може да си нарежете киселото зеле в тавичката. Поръсва се червен пипер и се сипва зелев сок, почти да покрие зелето:


Пуйката се пълни с плънката, зашива се и с помощта на малко ножче се правят разрези навсякъде, в които се слага масло:




Опиперява се и се слага в тавичката:


Отгоре се нарежда беконът:


Завива се с фолио и се пече на умерена фурна. Моята пуйка беше 3.5 кг. и се стана готова за 2ч. и половина. Ако е по-голяма печенето се удължава:


Беконът слагате при зелето и запичате още 10-ина минути, да хване загар:


Месцето става много крехко и сочно.

# 20
  • Мнения: 1 352
Мексикански такос с телешка кайма

Нужни са ви такива питки:


и фикс за каймата:


Каймата е около 250-300 гр. Запържва се в тиган с фикса:


За гуакамолето:
1 авокадо
1 скилидка чесън
малко лимонов сок
чер. пипер, сол
2 лъжички майонеза
малко сладко лютив чили сос (последните две неща по принцип не се слагат в гуакамолето, но аз го правя така, че да стане нещо като сос)
Авокадото се намачква и се добавят останалите продукти:


Останалата плънка е по желание, аз слагам това:
червен лук:


доматки, краставички:


салата айсберг:


Всички продукти се нареждат на масата и всеки си слага каквото поиска:

# 21
  • Мнения: 1 352
Чудни палачинки с кисело мляко

Чудни палачинки с кисело мляко

# 22
  • Мнения: 1 352
Тиквички бюрек

Тиквичката я срязвам на половина и след това на филийки - около половин см., посолявам и запичам леко от двете страни на грил тигана.
Правя смес от сирене и яйце и от нея слагам върху една филийка, захлупвам с друга, овалвам в брашно, след това в яйце и пържа. Може да си направите и чеснов сос към тиквичките.

# 23
  • Мнения: 1 352
Тирамису

бишкоти
5 яйца
1 ч.ч. захар
500 гр. маскарпоне
1 кофичка бита сметана (400 гр.)
силно кафе, ром или някакъв друг подходящ алкохол

Яйцата се отделят на белтъци и жълтъци. Жълтъците се разбиват с половината от захарта на крем, белтъците на сняг с другата половина захар. Жълтъците се смесват с маскарпонето и тази смес се добавя към белтъците. Разбърква се леко, след което се добавя сметаната.

Кафето не трябва да е много горещо, нито пък студено. В него се капва малко ром и всяка бишкота се топи в кафето и се нарежда в тава. Отгоре се сипва половината от крема, следва пак ред бишкоти и се завършва с другата половина от крема.
Тирамисуто се оставя в хладилника за една нощ, при поднасяне се поръсва с натурално какао.

# 24
  • Мнения: 1 352
Домашен катък

1 кофичка цедено кисело мляко
1 пак. масло, разтопено
2 скилидки чесън
около 300 гр. сирене, настъргано на ситно ренде
сол
сминдух

Всичко се разбърква добре и е готово за консумация. Варианти за консумация много - с топла питка или препечена филийка, като пълнеж на домати, краставици, рулца от шунка, варени яйца.
Сминдухът придава много приятен аромат на катъка. Идеята за него откраднах от един ресторант.

# 25
  • Мнения: 1 352
Солен кекс

3 яйца и един белтък, който ми беше останал от една застройка
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
1 бакпулвер
1 ч.ч. царевично брашно
1 ч.ч. бяло брашно
кисели краставички, кашкавал и бекон, нарязани на кубчета

Всичко се бърка в посочения ред, намазва се форма с масло, изсипва се сместа, отгоре се слага още някоя бучка масло и се пече около 30 мин.

Царевичното брашно  е добре да е финно смляно. То дава много нежен вкус на кекса. Ако не искате този вкус да преобладава, сложете 1/2 ч.ч., останалото количество брашно ще стане 1 и 1/2 ч.ч.,  или пък го направете само с бяло брашно.



# 26
  • Мнения: 1 352
Драно пиле

Рецептата знам от свекърва ми. Много вкусно става.

Продукти:
1 пиле
1 глава лук
1 морков
1 ч.ч. ориз
масло
подправките по принцип са на вкус, а де факто - сол, червен пипер, чер. пипер и сух джоджен

Освободете вътрешнта част на пилето от кожата, като оставите долните кълки и крилцата ( за по-естетичен вид след това)


месото сварете и нарежете на ситно:


в тенджерка задушете лук и настърган морков с масло, добавете месото да се позапържи и то, след това ориза. Накрая налейте 1ч.ч. от бульона, където е вряло месото и оставете оризът да поеме водата. Сложете подправките и разбъркайте:


зашийте отвора за гушата и напълнете кожата с плънката, зашийте и отдолу. Намажете с масло, червен пипер и сол:


намажете и тавата с масло и печете около час в предварително загрята фурна (аз пекох само на долен реотан):


ето така изглежда като се разреже:


чудесно върви със свежа салатка:

# 27
  • Мнения: 1 352
Тестена закуска

Бързам да запиша тестото, докато не съм забравила, защото имрповизирах и се получи много пухкаво и мекичко.

Продукти за тестото:
1/2 кофичка кисело мляко + 1/2 пакетче бакпулвер, оставя се да шупне
1/2 кубче мая + 1ч.л. мед + 2 суп. лъж. брашно, разтворени в купичка(около 200мл.)  хладка вода
един белтък
2-3 суп. лъж. олио
1ч.л. сол
брашно пое около 800 гр.

Брашното се пресява, прави се кладенче, в него се сипва киселото мляко с бакпулвера, белтъкът, олиото, солта, шупналата мая. Замесва се гладко и меко тесто (не трябва да лепне). Оставя се да втаса, след това се разделя на равни топки, с големина горе-долу колкото една малка ябълка. Всяка топка се разплесква като мекица, слага се плънка загъват се всички краища и се нареждат в намаслена тава с краищата отдолу. Изчаква се пак да втасат, но не много и се слагат в незагрята фурна, на средна температура да се пекат. Питките се изпичат бързо и е добре да се следи да не се препекат.

Плънка със сирене:
сирене
1 белтък (жълтъкът се оставя за намазване)
2 с.л. гъсто кисело мляко
питките с тази плънка се намазват с жълтък и се поръсват със сусам

Плънка със салам:
салам, нарязан на кубчета
доматен сок
чубрица
тези питки се намазват отгоре с доматен сок и се поръсват с чубрица

# 28
  • Мнения: 1 352
Пиле с броколи и Чедър

Рецептата я беше пускал някой тук. Не си спомням кой беше и моля да ме извини.

Продукти:
500 гр. пилешко филе
едно броколи (става и с карфиол или брюкселско зеле)

За бешамела:
50 гр. масло
50 гр. брашно
500 гр. прясно мляко

150 гр. сирене Чедър (аз използвам листчета, които са за сандвичи)
сол

Пилешкото филе се сварява и се нарязва на хапки. Броколито се накъсва на розички и се сварява. Важно е да не се вари много, за да запази свежестта си, 5 минути са достатъчни.
Прави се сос бешамел по следния начин:
брашното се запържва до златисто в маслото, добавя се млякото и се бърка непрекъснато, докато се сгъсти.
В тавичка се слагат пилешкото, броколито, сосът, посолява се на вкус. Отгоре се настъргва сиренето Чедър. Не го заменяйте с друго, защото точно Чедъра прави вкуса на това ястие.
Запича се за кратко и е готово.



# 29
  • Мнения: 1 352
Шоколадов пай

По принцип започнах да правя пая по тази рецепта, която е на Берина: http://berina-berina.blogspot.nl/2009/10/blog-post_09.html, но се наложи тотално да изменя крема, защото шоколадът, който използвах беше ужасно горчив.
Та ето го моят вариант, взаимстван от Берина.

Продукти за блата:
1бр.-яйце
125гр-чисто масло /на стайна температура/
150гр.-захар
1бр.-ванилия
1с.л.-бакпулувер
брашно колкото поеме
В рецептата на Берина има и кисело мляко, но аз не сметнах за необходимо да слагаm, не ми се връзва на маслено тесто. Блатът стана уникално вкусен!

За крема:
100 гр. черен шоколад
200 мл. течна сладкарска сметана
3 белтъка
3 суп. лъж. захар

Замесва се тесто от посочените продукти, оставя се в хладилник за 30 мин да стегне. Замесването на маслено тесто е много лесно и бързо, няма начин да не се получи.
Тестото се разточва на блат с дебелина около 1 см. и се прехвърля с помощта на точилката в много добре намаслена и набрашнена форма. Моята мисля че е 24 см. Притиска се добра, височината е около 3 пръста, излишното се изрязва с нож. Набожда се с вилица. Отгоре се слага фолио и боб, за да уплътни блата. Пече се в предварително загрята на 180 гр. фурна, около 30 мин. След това се изкарва и се оставя да изстине добре.

Кремът - 100 мл. от сметаната и шоколадът се разтопяват на водна баня. Изчаквате да изстине добре и започвате да разбивате с миксер на бавни обороти. Постепенно добавяте останалите 100 мл. от сметаната, получава се пухкав крем. Белтъците със захарта се разбиват отделно на сняг и се добавят много внимателно към шоколадовата смес. Получава се много пухкав и въздушен мус.

Студеният крем се сипва в студения блат. Отгоре може да се украси с разбита с пудра захар заквасена сметана. Добре е да престои една нощ в хладилника.



Общи условия

Активация на акаунт