Как се гласува от чужбина?

  • 15 207
  • 256
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 558
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.

тъй като знам, че германците ще изберат правилните хора, реших да гласувам за бг евродепутати; та в консулството ни в Бон ми казаха, че за да се отвори избирателна секция в населено място без посолство/консулство, то 100 човека трябва да заявят желание. иначе може и без предварително заявяване да се гласува- в деня на изборите с паспорт/ лична карта в посолството, попълва се декларация на място.

# 91
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.
тъй като знам, че германците ще изберат правилните хора, реших да гласувам за бг евродепутати; та в консулството ни в Бон ми казаха, че за да се отвори избирателна секция в населено място без посолство/консулство, то 100 човека трябва да заявят желание. иначе може и без предварително заявяване да се гласува- в деня на изборите с паспорт/ лична карта в посолството, попълва се декларация на място.

ами не е  Rolling Eyes
затова се роди спорът и моите съмнения. нито са я питали дали е ит. гражданин (мерси Джоя  Laughing) и дали ЩЕ гласува за ит. депутати, нито са и казали 4е не може #Crazy
а като ти дават ит. бЮлетина за гласуване пиШе изри4но, 4е ако имаШ такава на друга европейска държава, трябва да им я предадеШ  Rolling Eyes

# 92
  • Мнения: 132
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.

За Атина няма инфо на сайта на външно, друг сайт няма това посолство. Подадох заявление по мейл и абсолютно никакъв отговор не получих, включително и read receipt. Преди 4 години гласувах в Египет и тогава подавахме заявления, като преди това посолството ни уведоми и ни изпрати заявленията. В Атина явно има прекалено българи и в посолството нехаят за тях.

По време на предишните парламентарни избори бях част от дипломатическия състав на посолството ни в Атина и бях председател на една от изборните секции. Тогава записванията ставаха и по телефона.  Според броя на записаните граждани се взима решение колко секции да се разкрият, тогава бяха 3 и то всичките на територията на посолството (в Солун нямаше). В деня на изборите, обаче, гласуват всички желаещи с валидни документи за самоличност, независимо дали са подали заявление или не.

А по повод на последното изречение от цитата - посолството не е само за българите от Атина, а за тези от цяла Гърция, които наистина са много. Без да оправдавам никого, в много случаи наистина е физически невъзможно да се отговори и обърне внимание на всеки един... По повод на бездушните, гадни, егоистични и прочее дипломати (защото четох в този форум какви ли не епитети по повод на посолствата) само ще ви кажа, че монетата винаги има 2 страни.  За съжаление от тичане по затвори и спасяване на закъсали роми, издирване на изгубили се пияни съграждани и още куп подобни дейности, не може да се обърне подобаващо внимание на коректните българи, опиращи до посолството. И изобщо тази тема е много обширна и не е  за тук  Peace

# 93
  • Мнения: 334
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...

# 94
  • Мнения: 4 916
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...


Зависи от случая все пак. И аз съм виждала случаи от типа - "скарах се с работодателя, наемете ми адвокат за ваша сметка". Това наистина не е работа на посолството.

# 95
  • Мнения: 558
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.

ами не е  Rolling Eyes
затова се роди спорът и моите съмнения. нито са я питали дали е ит. гражданин (мерси Джоя  Laughing) и дали ЩЕ гласува за ит. депутати, нито са и казали 4е не може #Crazy

ами аз и всички други гласуващи подписвахме такава декларация в консулството ни в Бон. Срещу нея, ни даваха плик за бюлетина  Peace

# 96
  • Мнения: 132
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...

Не се съмнявам че е имало и такива случаи. Всяка структура, в която работят хора си има дефекти, особено държавна структура, каквито са посолствата. Аз съм била свидетел (а и участник, без да ми е било в задълженията) на проява на човечно отношение от страна на посолството в десетки случаи, много от които дори куриозни. Заради това казах че всичко си има две страни, затова и обобщенията са неуместни, а и почти винаги - неправилни..

# 97
  • Мнения: 5 710
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/17/737627_123_sa_sekcii … a_za_bulgarskite/

тоест, българските турци си подават заявления за гласуване, за да им отворят 123 секции?

м/у другото излезе списъка с изборните секции в чужбина:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 04&Itemid=569

# 98
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/17/737627_123_sa_sekcii … a_za_bulgarskite/

тоест, българските турци си подават заявления за гласуване, за да им отворят 123 секции?


Какво се чудиш? Организацията е желязна.

Доган поиска 23 000 гласа във Варна
Доган поиска 30 000 гласа от Пиринско
Доган поиска 21 000 гласа от добруджанци

..... и така нататък Confused

# 99
  • Мнения: 2 032

Аз ли ослепявам, или това е най-безмисленият списък на света: не виждам нито адреси, ни дявол, а само, че (например) в Лондон има 4 избирателни пункта?

# 100
  • Мнения: 5 710
Ти се учудваш, че е трудно, като може да е лесно ли?
В Чорлу има 15 избирателни секции, а в Италия 3, като едната е в някакво село близо до Наполи.
Corlu е 200 хиляден град, там сигурно секциите са на всеки 2 преки, ще ги видят и без да ги търсят.
Не че се сърдя на Доган или сънародниците ни в Турция - организирани хора, подават заявления, отварят им секции.. има кой да ги повика, организира... всичко е точно.

# 101
  • Мнения: 558
ужас Crazy над 120 са в Тр....

в немската тема имаше линк, че понякога законодателството на чуждата страна не позволява да се откриват изборни секции извън дипломатическите представителства- затова в Германия ще са 6.

някои ще пътуват по над 100км, за да гласуват, а тея в БГ, с изборни секции под г***, ще висят по кафетата. Мисля, че трябва да направят гласуването задължително, както е в Гърция!

# 102
  • Мнения: 2 032
Ти се учудваш, че е трудно, като може да е лесно ли?

Ако го виждам все пак правилно: списъкът им е безмислен, защото не ти помага да видиш къде да отидеш гласуваш. Да, учудва ме за къ'в тогава го публикуват.
Ще пиша да се оплача. Crossing Arms

# 103
  • Мнения: 1 436
Нашият консул ни обеща светло бъдеще, а именно - да сложат адресите на сайта на консулството в най-скоро време. Имам подозрения, че даже и те не знаят къде точно ще бъдат изборните секции.

# 104
  • Мнения: 2 563
А в самия изборен ден какво да очаквам? В Ню Йорк ще гласувам. Нещо опашки, трудности?

Общи условия

Активация на акаунт