Как се гласува от чужбина?

  • 15 206
  • 256
  •   1
Отговори
# 225
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Много буквално тълкувате поста на Ана  ooooh! Аз не видях в нейния пост твърдение, че Турция е член на ЕС, но след него темата ми заприлича на развален телефон... Като членка на ЕС България би трябвало да е приела да не дели своите граждани според етническата им принадлежност и това, че част от българските граждани имат и турско самоопределение не ги прави друга категория граждани (т.е. намеците да не им се дава да гласуват и т.п. са меко казано неприемливи от гледна точка на принципите на демокрация, които държавата ни се е ангажирала да спазва).

Съгласна съм с Алиса, че ненавистта към Доган и партията му се пренася върху избирателите му, и това, към което се призовава тук, граничи с расизъм и дискриминация.  Rolling Eyes

А за каква намеса в политиката на България става въпрос? По какъв начин Турция се меси в политиката и?

# 226
  • Мнения: 71
А, в тази тема настала веселба.

мадам Бижу, не знам защо бъркаш (1) чумата Доган+кръговете с (2) бедните наши сънародници, които живеят като във феодалния строй и разчитат на милостинята от дерибеите.

Да, от Доган и обкръжението му няма по-неуки, неможещи, неразбиращи, но затова пък крадливи, нагли и хищни питекантропи. Ами няма. Даже и смешникът Сергейчо и Вълшебния Стрелец Гоце отстъпват.

Пък и ако помниш за възродителния процес, знаеш и как нашите сънародници бяха насилени и натирени да бягат от родните си земи.


Алиса, нещо не разбирам какво бъркам.
Като си толкова наясно моля да ми обясниш КОИ аджеба са тези прословути кръгове на Доган и за кои  бедни наши сънародности иде реч.
Ако ще ми напомняш възродителния процес, аз да ти напомня Турското робство, които според привържениците на Доган и Станишев било Турско присъствие.

# 227
  • Мнения: 71
Мили момичета.
Аз живея в България. Много редовно чета по форумите. Чета и чужбинския, защото ми е интересно. Никога не съм имала претенции, че разбирам от политика и не съм привърженик на никоя политическа група.
Заглавието на темата ми стана интересно . Прочетох 2-3 страници и ми стана кофти, че доста от вас няма да гласуват.
Не обвинявам никого. До преди известно време и аз не гласувах. Ами не знаех за кого - всички са един дол дренки.
Преди около 2 месеца разговарях с една позната, която работи на Аерогара София - на висок пост е. От нея получих информация, че Доган е назначил 80% от персонала на летището. 50% са с бълг. имена останалите с турски. В деня на изборите за Евро депутати организирал екскурзия - безплатна за всички българи до Истанбул със самолет. Тръгване сутрин в 7ч. прибиране в 22ч., като скритата цел е - българите да не гласуват.
Освен това Доган на едно предизборно събрание в с.Кочан се изказа, че той ръководи държавата и той разпределя парите по министерствата. Каквото каже - това става.
Е това направо ме вбеси - дадоха го по нац.тв. Предполагам, че това се е случило и с мн. други млади хора в България и затова излязоха да гласуват.
Нямам никакви етнически предразсъдаци, в България, както знаете има и др. малцинства. Както е впрочем и по целия свят.
Но, неможе при положение, че поне около 2 000 000 българи, живеещи в чужбина - 83% от гласовете да са за Доган.
Някой от вас е написал, че щом не живее в България - няма да гласува. А трябва, защото нашите "бедни сънародници" упражниха правото си на глас и вече са почти 2-ра политическа сила в страната.
Аз не искам бълг. мин. председател да се казва АХМЕД ДОГАН а президента ЮНАЛ ЛЮТФИ.
Не виждам нищо българско в него. Дори не може да говори правилно, както и впрочем "бедните измъчени сънародници" от Турция.

Темата много се отклони.....
Но идеята ми беше - в конституцията е дадено право на глас - и то трябва да се упражнява. Защото ако не избереш днес ти, утре някой ще избира вместо теб.
Бъдете щастливи!

П.П. Не разполагам с последните данни за това колко българи живеят в чужбина, така, че не ме съдете строго за 2-те милиона Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 юли 2009, 10:01 от мадам Бижу

# 228
  • Мнения: 723
Извинявам се, че нахълтвам в темата ви.
Покрай изборите я следя, защото ми беше интересно какви са настроенията на българите в чужбина и по-точно до колко са мотивирани да гласуват. Виждам, че обсъждате темата за българските турци и бих искала да споделя с вас една статия, която ми попадна вчера. Би било добре да се види и другата гледна точка http://www.mediapool.bg/show/?storyid=154152

Позицията ми по темата е, че партиите (различни от ДПС) абдикираха от районите със смесено население в България, с което оставиха тези ни съграждани без друга алтернатива. Това от своя страна отвори голямо поле за манипулации на партията на Доган, която вместо да се опита да интегрира тези хора, тя непрекъснато набляга на различията. От където идва и това напрежение. Етническите турци трябва да бъдат привлечени да работят за България и това може да стане само като се изкарат от влиянието на ДПС.

Един пример: Преди 30-40 години за американците е било немислимо да имат президент негър. Сега това е факт. Но този човек не идва от редиците на "негърска" партия, а от редиците на демократите и това накара голяма част от американците да му повярват, че ще работи за страната, а не за определена част от населението. 

Затова всякаква намеса на тази държава във вътрешните работи на България е нежелателна и твоите пожелания за демокрация и свобода, както и отстъпване на националността на заден план заради ЕС, звучат повече от нелепо в този контекст.


Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

# 229
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

Това ли е намесата на Турция в националната политика на България?

Освен това Доган на едно предизборно събрание в с.Кочан се изказа, че той ръководи държавата и той разпределя парите по министерствата. Каквото каже - това става.

Дали, ако друг политик беше казал същото, щеше да предизвика такова възмущение - аз за това се замислих пък...
Защото е факт, че в ръцете на правителството има съсредоточена власт, а контролът върху нея и прилагането и никакъв го няма - такава ни е системата, такива са и хората в НС, в съда и правителството.
Резултатите на предишните избори бяха силно повлияни от ниския процент гласували - на тях се сърдете, а не на тези, които гласуват. И е смешно да обвинявате българите в чужбина за изборните резултати, тъй като все още мнозинството гласоподаватели живеят в България, а не извън нея  Tired

Аз си гласувам редовно, имам си и мотивация за това. От негативната кампания да се гласува срещу Доган ми се повдига. Вероятно, ако имаше за кого да се гласува, а не просто срещу кого - избирателната активност би била по-голяма. В тази връзка, buggy--> , мисля, че това повиши и активността на изборите в САЩ, щом вече направи тази аналогия.
мадам Бижу, заслужава си да се прочете цялата тема - срещу аргументите защо да не се гласува има и изтъкнати аргументи защо да се гласува, и, ако ги беше прочела, може би нямаше да пишеш с такова възмущение...  Peace

# 230
  • Мнения: 1 473
Всеки решава сам за себе си дали да гласува и как да гласува.
Да се хвърлят обвинения върху хора, живеещи в чужбина за политически събития, случващи се в БГ, е най малкото несериозно. Аз в началото на темата бях писала, че няма да гласувам, но след 9 години в които на нито едни избори не съм гласувала, отидох и пуснах своя глас. Но това решение не е взето по въздействието на страх, макар че имаше доста информация, целяща да изплаши хората и да ги предубеди по дадени теми.
Нямам намерение да се поддавам на провокации на тема турци и Доган. Ако има някакви нередности, има си съд, има си закони и институции, които могат да бъдат сезирани и да се решат проблемите, както трябва да бъде във всяко гражданско общество
.
Да се делят гражданите на БГ на турци и други е опасна тенденция, последиците от която са непредвидими. Кои има полза от това...
риторичен въпрос...  
Законите и Конституцията на БГ не разделят гражданите на държавата на турци и други, всички са българи и са равни пред законите, независимо кой за какъв се има и определя. Разделението  го правят някои хора, с цел създаване на напрежение и негативни настроения.

# 231
  • Мнения: 723
Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

Това ли е намесата на Турция в националната политика на България?

Ами нелегално пребиваващите българи в Турция (които не са малък брой), необезпокоявано се прибраха в България, гласуваха и се върнаха в Турция (където по непотвърдена информация са гласували пак). Турция не беше молена официално за това, а в същото време други държави по никакъв начин не подпомогнаха сънародниците ни да гласуват  newsm78

Аз си гласувам редовно, имам си и мотивация за това. От негативната кампания да се гласува срещу Доган ми се повдига. Вероятно, ако имаше за кого да се гласува, а не просто срещу кого - избирателната активност би била по-голяма. В тази връзка, buggy--> , мисля, че това повиши и активността на изборите в САЩ, щом вече направи тази аналогия.

Мента, точно заради негативната кампания срещу Доган пуснах линка Peace Все пак този голям процент за ДПС от чужбина е нужно да се мотивира с нещо. А пък нали знаеш, че всяко действие си има противодействие и когато единият полюс се активизира, другият не спи  Confused Аз лично нямам против български турци във властта, стига да се доказали, че работят за интересите на страната.

Бтв, искам да благодаря на всички, които гласуваха bouquet Прочетох колко усилие е коствало на някой от вас...  

 

# 232
  • Мнения: 71
[мадам Бижу, заслужава си да се прочете цялата тема - срещу аргументите защо да не се гласува има и изтъкнати аргументи защо да се гласува, и, ако ги беше прочела, може би нямаше да пишеш с такова възмущение...  Peace
[/quote]

Мента, прочетох цялата тема и разбрах какви трудности са имали някои, които са гласували и тези които са искали да гласуват, но не са успяли.
Радвам се, че все още има българи извън България, на които им пука какво се случва в страната. Изобщо не съм си и помисляла да обвинявам или да се възмущавам от  постовете на някого. Просто ми стана кофти от безразличието.....
Виждам, че много голяма част от вас - които пишете в темата са гласували, което е... точната дума е патриотично.
Искам да знаете, че в България етническо напрежение няма. Политиката е игра и лидерите и насаждат страх, защото така им изнася.
Сега като се замисля, разбирам, защо толкова защитават някои от вас бедните турци с бълг. гражданство. Та вие всички които живеете в чужбина сте малцинство за държавата която обитавате и реално оценявате риска, какво ще се случи, ако местното население на съответната страна, застане срещу малцинствата.
Както и да е..... изборите приключиха. ГЕРБ победи....... Надявам се ....... на промени.

# 233
  • Мнения: 653
Леле, Ще ме умориШ от смях, особено с прозрението за малцинствата.

# 234
Не се бях сещала да се възприемам като малцинство в държавата, в която жиевея.
Мой пропуск. Сигурно е трябвало да се замисля повече. Simple Smile

# 235
  • Мнения: 71
Е, РАДВАМ СЕ , ЧЕ ВИ РАЗВЕСЕЛИХ!

# 236
  • Мнения: 2 786
Бъги, не само за това трябва да се търси отговорност.
Някои хора могат да се замислят защо от 252 секции в чужбина 123 са в Турция при условие, че много по-малко от половината от българските емигранти са там?
ДПС и ОМО-Илинден са еднакви по своя замисъл, но само едната е обявена за антибългарска и противоконституционна.
Защо?
Именно Доган и тези около него постоянно заплашват, че "ще стане страшно в България", ако българите това или онова, агитират на турски в смесените райони и постоянно размахва "етническата карта".
Изобщо в смесените райони нещата никак не са розови за българите и не защото българските турци и етническите българи не се разбират, а защото ДПС насажда напрежение и омраза.
Защото само като държи българските турци в страх от българите, те ще гласуват за него като "свой", но в същото време той не прави нищо за да подобри положението им.
Аз не виждам по никакъв начин как ДПС защитава български интереси в каквато и да е област, но е очевидно и ясно за мен, че защитава турските.
И съжалявам, че много българи (особено в чужбина) си нямат и идея какво става в смесените райони, но на мен не ми харесва Турция да дърпа конци в България и да я третира като своя територия.
Да не споменавам отново, че вече съм против двойното гражданство именно заради това.
Нямам против турското малцинство в България да бъде представено в Парламента и да се защитават правата им, имам против методите с които това се постига от партия, която с действията си по-скоро върши обратното.
Ако някой знае какво точно е направил Доган в полза на електората си (български турци от смесените райони и български турци, живеещи в Турция), моля да сподели.

Това е моята позиция по темата, не ангажирам никой с нея, тя е резултат от житейски опит (и аз съм от район с много турско население) и наблюдения.
Радвам се на хора, които макар и живеещи в чужбина, са наясно с положението в България и имат ясна позиция.

Понеже ана07 пита кой има полза от това да се дели населението на България българи и турци, отговорът е ДПС и Турция.
И точно те го правят, настройвайки едните срещу другите.
Отново лична позиция.
Повече няма да коментирам "турската" тема.
Да са живи и здрави българските турци, които живеят кротко, работят, разбират се с българските си съседи и не се поддават на депесарски манипулации.

# 237
  • Мнения: 2 032
Някои хора могат да се замислят защо от 252 секции в чужбина 123 са в Турция при условие, че много по-малко от половината от българските емигранти са там?

Замисли се от кого са назначени сегашните посланници и ще видиш къде имат и къде нямат интерес да отварят секции.

Например в Лондон. Матев е червен. Какво му пука дали ще има 4 или 40 секции, като знае, че гласуващите няма да дават гласове за неговата партия.

А броят на секциите не трябва да зависи от кефа на посланика, а да е работа на държавата да отвори регламентиран брой секции според това, колко българи живеят там.

Последно. На Доган това му е останало, да плаши гаргите с "етническата карта", но това е блъф, през който трябва да се прозре. Надявам се.

# 238
  • Мнения: 723
Щастлива, подкрепям всяка дума в поста ти! ДПС не само агитира на турски в смесените райони, но и помохамеданчва цигани, насаждайки им идеята, че те не са мохамедани, а турци. И бидейки турци, те са по-висши хора. Действията на ДПС трябва да бъдат пресечни, не само защото нарушават националните интереси на България и има реална опасност да се повтори ситуацията в Косово, но и България става все по-апетитна дестинация за различни екстремистки организации. Тъй като българските мохамедани имат европеидни черти, стават доста апетитна цел за различни ислямски терористични организации. За да е пълна картинката искам да добавя, че Ахмет Доган е лежал в затвора заради поставена бомба във влак (вагон за майки с деца) през '85г. При този акт има жертви, предимно жени и деца.  #Cussing out Всъщност това дава повод за т.нар. "Възродителен процес".

Та лидерите на ДПС много умело си играят с етническата карта и това, което се случи на изборите си беше чиста провокация от тяхна страна. Резултатите са доста показателни - 38 места в парламента, трета политическа сила и изключителни нагли изказвания на презконференцията от страна на Доган! За това и казах, че трябва да се търсят начини българските мохамедани и етническите турци да се интегрират и да им се даде друга алтернатива. Лъч надежда е, че ГЕРБ печели 1 мандат в Кърджали - Вежди Рашидов. Според мен това е моделът, по който трябва да се запази етническия мир и ако ГЕРБ продължи да работи в тази насока (+ премахването на двойното гражданство) определено ще ме спечели, колкото и да не харесвам лидера на тази партия. Надявам се тези действия на ГЕРБ да върнат и другите партии в смесените райони.

И за край на коментара ми искам отново да подчертая дебело - нямам нищо против мохамеданите и етническите турци, които живеят в България. Те са български граждани, както и аз, и в повечето случаи са отрудени и бедни хорица. Също така знам, че те могат да бъдат и изключително кадърни специалисти (лични впечатления). Имам против политиката на разделение, която води ДПС и не искам да се поддавам на провокациите на тази партия (както и на Атака).

# 239
  • Мнения: 1 473
Аз до колкото разбрах, секция се открива там, където поне 100 души са се регистрирали за гласуване. Това за мен означава, че не посланици или Доган отваря секция в чужбина, а си зависи от хората живеещи в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт