Подарък за Български емигранти!

  • 6 985
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте на всичко Simple Smile От доста време посещавам форума и съм възхитена колко прекрасни майки има в родината ни .Тъй като съм по-малка от Вас се нуждая от малко помощ.Скоро заминавам за Франция където ще бъда настанена в българско семейство.Бих искала да им направя някакъв подарък ,за спомен от България..Според вас какво най-много им липсва на българските емигранти ,и какво бих могла да им подаря ,което да ги зарадва ?Мислех си за хубаво вино или лютеница ,но не съм сигурна дали там си нямат ! Благодаря Ви предварително.
Извинявам се ,ако някъде имам допуснати грешки:)
Поздрави на всички ,бъдете мн щастливи майки и татковци !

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Хубаво вино във Франция си имат Laughing Занеси им лютеница и кори за баница Grinning

# 2
  • Мнения: 2 018
Френското вино не струва.

Qnn4eto, сигурна съм, че каквото и да им занесеш, което да е българско /още повече домашно/, ще бъде оценено.
Имам приятелка в Америка - искаше вафли "Боровец".  Laughing Толкова се е затъжила за България, че си спомня едни такива дребни нещица, като вафли, подправки, домашни торти.  Crazy
Хубаво вино, истиски мед, домашна лютеница - биха се зарадвали хората. Това е в случай, че искаш да е храна.  Peace

# 3
  • България
  • Мнения: 757
Всичко българско и родно-любя,тача и милея!Каквото и да им занесеш от нашенското ще е голяма радост за тях!

# 4
  • Мнения: 256
На нас винаги ни носят ракия и нещо, много и се радваме.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Бих те посъветвала само да не им подаряваш икони.Повечето емигрантски домове са като параклиси, кой както дойде и подарява икона.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Френското вино не струва.
Верно ли Shocked Пък аз винаги съм си мислела, че е хубаво, нали уж му се носи славата Rolling Eyes Аз само веднъж съм пила - беше си ок.

Да, това с иконите е весело. Аз сега у дома нямам, представям си да отида в чужбина и внезапно да ми се наложи да си накича къщата...

# 7
  • Мнения: X
Френските вина са много и различни. Повечето са много хубави.

Бих се зарадвала на книги на български - детски особено. Подправки български - шарена сол, джоджен, самардала... Неща които няма от къде да купя тук. Вафли Мура, Боровец не бих отказала. Също голям гювеч или малки гювечета много биха ме зарадвали, но това се пренася особено трудно, че е чупливо. Сач  също ми се иска да си донеса, все не остава място в багажа. Лютеници, кори за баница, сирене, кашкавал, семки и подобни храни има по турските магазини и в големите маркети, едва ли на някой в чужбина му е особено трудно да си ги набави.
Подкрепям за иконите. Лоша идея е също типичните Бг сувенири- псевдо етно кукли с розово масло вътре ...брррр.

# 8
  • Мнения: 2 018
 Laughing Въпрос на вкус, бре хора. Аз каквото и френско вино да съм опитвала, не ми е харесвало.

А има и още един факт, който ме подкрепя - при организиране на сляпа дегустация самите френски дегустатори са предпочели, като по-добри вина американските такива пред френските. Резултатите са били шокиращи, повторили опита след време - отново другите вина са били оценени по-добре от френските. Славата му е малко по-голяма от реалния вкус.

Спирам със спама.  Peace

# 9
  • Мнения: X
Въпрос на вкус, да. Няколко години живяхме във Франция, пиехме основно френско вино. Много малко издънки сме имали. В Бг некачествените вина са доста повече като процент. Поне опита ми на потребител в двете страни това показва. Сега в Германия продължаваме да купуваме френски вина, предпочитаме ги, но опитваме и други.

# 10
  • Мнения: 12 674
Определено гласувам за ракия.

# 11
  • Мнения: 2
Ракия, лютеница, луканка.

# 12
  • Мнения: 1 632
Ракия, лютеница, луканка.
Мда....
На мен ми се пиеше лимонада и боза Crazy
Много се зарадвах на 1 голямо, глинено гювече!

# 13
  • Мнения: 24
Диск с най-доброто от поп фолка за 2008!  Peace

# 14
  • Мнения: 3
Бих се зарадвала на " История на България" по възможност всички издадени томове - но ще са ти прекалено тежки ако пътуваш със самолет .

Занеси нещо ,което ще напомня за теб  Peace

Вафли,шоколади,лютеница,ракия има нявсякъде  Peace


# 15
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Диск с най-доброто от поп фолка за 2008!  Peace

 Олеле Laughing

 
Бих се зарадвала на " История на България" по възможност всички издадени томове


 Няма и да ги погледна!За българската история информация в интернет колкото искаш.Никакъв смисъл гостенина ми да се товари с излишен багаж!Не мислете, че българите в чужбина са откъснати напълно от Родината.Магазини с български стоки има навсякъде, що ли да не ми носят от БГ буркани с лютеница и разни вафлички.Би ми станало смешно.БГ ТВ също е в домовете ни, не ми трябват никакви дискове с българска музика.

 Може би гювечетата са по-добър вариант, въпреки, че и тях ги има почти навсякъде.Не са трудност при пренасяне, нашите не пострадаха.

 Вземи някакъв символичен подарък, ние не сме в изгнание!

   

# 16
  • Мнения: 24
Диск с най-доброто от поп фолка за 2008!  Peace

 Олеле Laughing
    

Ами да...и най-фините, деликатни, интелигентни, културни и духовно възвишени български емигранти, след някоя и друга годинка изгнание и след някоя и друга чаша българска ракия прослушват чалга...хич да не се правят на ощипани госпожици и да правят кисели и гнусливи физиономии като им го подарят!   bouquet

# 17
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Диск с най-доброто от поп фолка за 2008!  Peace

 Олеле Laughing
    

Ами да...и най-фините, деликатни, интелигентни, културни и духовно възвишени български емигранти, след някоя и друга годинка изгнание и след някоя и друга чаша българска ракия прослушват чалга...хич да не се правят на ощипани госпожици и да правят кисели и гнусливи физиономии като им го подарят!   bouquet

  Аз съм от тези в "изгнание" които спряха да слушар фолк след като пристигнах тук.Причината, писна ми еднообразието не музика и изтъркани текстове.В младежките си години ходех по такива заведения в БГ.

# 18
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Сложен въпрос! Зависи какво могат да си набавят във Франция. Например в Белгия има кисело мляко "Пършевица", сирене, кашкавал, лютеници и туршии каквито искаш, подправки на "Меркурий", та дори и царевичните пръчки "Кроки" внасят. И затова като дойде някой от БГ винаги казвам да не носят храна...
Може би на книги ще се зарадват...

За фолка...явно аз не съм в "изгнание" отдавна, защото все още не съм почнала да слушам фолк...А и бих се обидила на такъв подарък...Въпрос на вкус, казало кучето и си лапнало маркучето....

# 19
  • Мнения: 3 098
Би ми станало приятно ако ми донесат някоя хубава книга,диск с фолклорна музика,билки,розова вода.
Българското вино го обожаваме,но така или ина4е сме заредени с него винаги.
По повод на френското вино,аз също мисля,4е прехвалено.И българско и испанско са ми по_предпо4итани.

# 20
  • Мнения: 2 032
Е, зависи, ако са войнстващо неграмотни като девойката, зачертала от раз френските вина, може фафли и вестник Труд да им занесеш.

Иначе, някоя добра книга на български автор и онези ръчно-изработените кожени подвързии за книги; диск с български песни от тяхната "младост" или стари/антикварни снимки от техния град.

Сбъдваща мечти, не е по темата, ама опитай, например, бургундски вина от 2003 и 2005, от Côte d'Or: прочети, после опитай, и най-накрая кажи. (Ако те мързи да търсиш, а мен не ме мързи да пиша, ще ти напиша за отделните райони, прозводители и appelations.)

# 21
  • Мнения: 2 018
Е, зависи, ако са войнстващо неграмотни като девойката, зачертала от раз френските вина, може фафли и вестник Труд да им занесеш.

  Laughing Оставям на вас миролюбивата грамотност, мадам.
Иначе, как щяхте да блеснете?  Peace

Благодаря за "девойката". Между другото, ако сте сомелиер, може да се обръщате към мен с колежке.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 099
Бо_, ти си най-лекомисления сомелиер, който съм срещала. Не ни казвай къде придоби тънките умения на този занаят - бас хващам, никой не иска да знае...

По темата: суджук и някоя книжка.

# 23
  • Мнения: 24
Добавям предложение - шпек Леки....Ако "чужбината" е по-близка държава, може и малотрайни колбаси....кренвирши Леки, примерно.
Така ще убиете всяка носталгия и смътни желания за връщане.

И не забравяйте акцента" Shpeck Leki for you, Mr. Ivanoff!"

# 24
  • Мнения: 2 018
Ок, колкото си искайте си обсъждайте мнението ми.
Извинявам се на авторката за спама и този път наистина пиша последно.  Peace
На никого не натрапвам вкуса си. А, за сляпата дегустация и, че самите французи не са си харесали виното е също факт, който е доста показателен.

От мен толкова.

# 25
  • Мнения: 2 032
Може ли твърденията да се подкрепят с първоизточник, все пак?

# 26
  • Мнения: 24
Може ли твърденията да се подкрепят с първоизточник, все пак?

воала: http://www.vbox7.com/play:cca7c0d4

....а, или ти не говореше на мен?  Embarassed

# 27
  • София
  • Мнения: 3 099
Може ли твърденията да се подкрепят с първоизточник, все пак?

Слепешката се доверяваме.

# 28
  • Мнения: 0
благодаря мн за предложенията Simple Smile све още мн се колебая ,дано стигна до правилния избор ,че няма никакво време Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 032
Боже, Селтакис, откакто казахте с Марадона, че играете на федербал в Борисовата градина, започнах във всичко да се съмнявам.
Ето, сега ме гложди защо пощальонът гледа другия момък с такъв пламък в очите, струва ми се, че изпускам нещо неписано, но важно.

# 30
  • Мнения: 18
Френското вино не струва

 : Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing великата поредна глупост.Боже господи Joy Joy Joy Joy Joy

# 31
  • Мнения: 12 674
Френското вино не струва

 : Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing великата поредна глупост.Боже господи Joy Joy Joy Joy Joy

Какво се хващате за глупости, велики познавачи. Пила съм и скапано френско вино и много хубаво.
Поредното клише - щом е френско...И всеки френски парфюм е божествен.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 064
На нас винаги ни носят ракия и нещо, много и се радваме.

На моите приятели, които са далеч от България също ракията много им липсва. В Лондон 200гр Пещерска струва 4 паунда  #Crazy

# 33
  • Мнения: 1 352
Както каза Биляна, български магазини вече има навсякъде. Там продават подправки, лютеница, кисело зеле и луканка............. но книги досега не съм виждала да продават. Та според мен един българин, живеещ в чужбина, най-много би се зарадвал на книги.

# 34
  • Мнения: 216
Да аз много се зарадвах на традиционна БГ готварска книга.
Ина4е съм полу4авала много подаръци тип икони, мускал4ета, грозни и груби 4ипровски килим4ета, цървулки  еделвайси и куп простотии. Винаги от свекърва ми искам 4убрица, 4е при нас няма близко магазин и трябва да поръ4вам онлайн и не винаги имат, те пращат шише дом. ракия но тук има пещерска, сливова, дори плиска коняк и траминер и за $20-$30 не си струва да вла4иш. Полу4их и много хубава книга на Бърнев за стара софия. 

# 35
  • Мнения: 2
Диск с най-доброто от поп фолка за 2008!  Peace

 Олеле Laughing
   

Ами да...и най-фините, деликатни, интелигентни, културни и духовно възвишени български емигранти, след някоя и друга годинка изгнание и след някоя и друга чаша българска ракия прослушват чалга...хич да не се правят на ощипани госпожици и да правят кисели и гнусливи физиономии като им го подарят!   bouquet
Много си прав, ама в повечето случай си ги дърпат сами, така че по-добре ракия, за да могат след фино, деликатно, интелигентно, културно и душевно възвишено събиране всички да се напият и да покажат умения в изкуството на кючека.

# 36
  • Мнения: X
На мен пък ми поръчаха да нося семки! Обикновени слънчогледови за люпене!  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 7 837
На мен пък ми поръчаха да нося семки! Обикновени слънчогледови за люпене!  Mr. Green


Пакетчето Пенелопа (или както там беше името) е около $2, все пак. Феновете на люпенето и чопленето, доста се оплакват  Laughing

# 38
  • Мнения: X
Както каза Биляна, български магазини вече има навсякъде. Там продават подправки, лютеница, кисело зеле и луканка............. но книги досега не съм виждала да продават. Та според мен един българин, живеещ в чужбина, най-много би се зарадвал на книги.



Подкрепям за книга. Другото го има в изобилие. За домашната ракия: едва ли всеки харесва домашна или въобще ракия.
На мен например, ако ми донесат ракия, отива директно в коша.
И не взимай историята на България. Та това си е велик ужас, да мъкнеш тези старовремски тухли. Едната е сигурно 6-7 кила. Та друг багаж май няма да можеш да вземеш. Grinning

# 39
  • usa
  • Мнения: 2 113
освен на ракия, аз бих се зарадвала на дърворезба или книга с хубави снимки на българия. бутилка вино не си струва да се носи - няма да стигне дори за вечеря, семки има в магазина за хранителни стоки, чалга би ме ужасила.

# 40
  • Норвегия
  • Мнения: 115
Книги  Peace

Наскоро ми донесоха няколко заглавия от съвременни български автори, непознати за мен, адски им се зарадвах.

Ако в семейството има деца можеш и на тях да им вземеш по някоя книжка или учебно помагало  на български.

(ракия също не отказвам ни-ко-га  Mr. Green)

# 41
  • Мнения: X
ето какво съм решила да си донеса тук след пътуването до БГ лятото

направи ми впечатление, че се продават големи картички и календари в туристическите бюра, репродукции на БГ художници, картини, с изгледи от Търново напр
та една такава репродукция, сложена в стилна рамка, би бил ненатрапчив и желан (надявам се) подарък

даже от тук ще нося същото за подарък, репродукции на тукашни художници, рисували тукашната природа

книгите също са ни в списъка, както всяка година

и не, чалга не слушаме, въпреки десетилетието ни извън БГ, мерси

# 42
  • Мнения: 1 630
Странно ти е питането,
Все едно да питаш какво да занеса за подарък в България.

Ако имаше еднозначен отговор, вносителите на български стоки, отдавна да са го намерили.

Свят голям, хора шарени.    Mr. Green

# 43
  • Spain
  • Мнения: 3 750
може би е мноко късно ве4е , но какво ме сгря мен например
 - подариха ми голямо гюве4е
 - исках и малки гюве4ета , но ми беше трудно да ги пренеса
 - комплект4ета от тези глинените за ракия и 4ашките към тях
 - покривка или салфетки от тези 4ервените бродираните
  -купих си от практикер на смешна цена  малки картини (разбира се не рисувани ) на възрожденски  български къщи  - обожавам ги! и са малки и не заемат място и все си ги гледам !
 - подариха ми книга с бг рецепти - 4есто я "препро4итам"
 - купувах за подарък отново малка картина с изглед от В.Търново - нарисувана на кожа и с такава форма -все едно разпъната кожа в рамка - много оригинална ми се стори
- от Варна - синия пазар си взех много красива дървена 4иния и нарисувана отново възрожденск къща - явно това ми липсва
дискове , музика , храна - по някакъв на4ин се набавят  .....

# 44
  • Мнения: 0
Луканки,саламурено сирене,мускалчета с бг роза,бродирани покривчици Flutter

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Измисли подарък, а не с какво да заредиш хладилника им.
Картини и книги винаги са добър вариант, чанове, гега, жива овца /добре де, без нея/.
От колко време не са си идвали въпросните емигранти?

# 46
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Предполага се 4е познава6 тези хора и техни близки,  в такъв слу4ай попитай по дискретно за вкусовете им....
Ли4но аз много се зарадвах на една дърворезба и репродукции на български художници...
Радвам се и на книги от български автори...(тук се продават само в една книжарница и са предимно класиците)
Може и метална  пластика....

# 47
  • Мнения: 1 325
Франция е известна с хубавото си вино.
Аз лично бих се зарадвала на лютеница, чубрица и битова бг покривка Hug

# 48
  • Мнения: 3 116
Ракия, лютеница, луканка.

И боза  Hug Hug Hug

# 49
  • Мнения: 256
Франция е известна с хубавото си вино.
Аз лично бих се зарадвала на лютеница, чубрица и битова бг покривка Hug

Мари, аз миналата година си купих покривката от бг, от подлеза на ЦУМ, 20 кинта - виж какво пълно инфо ти давам!

# 50
  • Мнения: 2 386
Сомелиер си позволява да категоризира качества на вино на национално ниво?! ooooh! Освен да съм пила повече и по-разнообразни френски вина, друго не ми хрумва. Но и от 10, и от 470 кинта все ми е харесвало. Само на италианското кианти не мога да устоя.

По темата - искам някой да се обърка и да ми подари икона. Дървена. Всички си имат по 10, пък нас като ни знаят какви сме.. и ни пропуснаха.
Цигари?

Свекървата ми прати колета - 2 на 2 метра! Отварям - огромна, релефна карта на България.. До сълзи се трогнах.

# 51
  • Мнения: 1 325
Вале,  ще се възползвам Hug

Общи условия

Активация на акаунт